Ισπανία Φαγητό ποτό στη Βαρκελώνη (Los Restaurantes de Barcelona!!!)

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
La Crema Canela:σημερα δειπνησαμε εκει,μια χαρα το φαγητο,οι τιμες λογικοτατες. Τωρα οι μεριδες ειναι μια χαρα για βραδυνο,που υποτιθεται τρως ελαφρια. Το επιδορπιο σκετη απολαυση και βομβα θερμιδων,πηρα το chocolatisimo. Ψαξτε και λιγο στα ραφια του μαγαζιου,θα βρειτε παλια ελληνικα προιοντα.
Το Crema Canela το δοκίμασα κι εγώ φέτος μια και την προηγούμενη φορά που επισκέφθηκα τη Βαρκελώνη είχε μεγάλη αναμονή και δεν μπορούσαμε να περιμένουμε :D Το φαγητό πολύ καλό και οι μερίδες μου φάνηκαν ικανοποιητικές. Βέβαια με πρώτο και δεύτερο πιάτο, γιατί μόνο με μια μερίδα δε χορταίνεις με τίποτα. Εξαιρετικό κοτόπουλο σουβλάκι και σουπιές με πουρέ σπανάκι :lol:
 

Attachments

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
λοιπον γυρισα χτες απο τουρ που περιελαμβανε και Βαρκελωνη και για φαγητο εκει ενα εχω να πω BILBAO BERRIA
Aπιστευτα pintxos!!! πληρωνεις με το συστημα που μετρανε τις οδοντογλυφιδες! 1,60 το καθενα!!!σας το συστηνω ανεπιφυλακτα!:clap:και περιμενω εντυπωσεις!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία





 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
ναι ναι μικρα παστακια:D
 

georgeavra

Member
Μηνύματα
55
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Ευρωπη
Λοιπον εχουμε ανασκοπηση απο τα διαφορα pintxos(tapas) και τα εστιατορια της Βαρκελωνης οπου σε γενικη κατασταση ηταν παρα πολυ μετρια εως ........
και στα περισσοτερα εκτος απο κανα δυο το σερβις πολυ κακο και αργο.
Ξεκιναω απο τα καλα:Τxapela παρα πολυ καλο και φιλικο προσωπικο με πολυ καλες τιμες,ενα ακομα πολυ καλο που δεν θυμαμαι το ονομα ειναι στο Maremagnum στον επανω οροφο γωνιακο,απο εκεινο που περιμενα κατι καλο και απογοητευθηκα ειναι το τοπικο origens με διαφορα υλικα ντοπια και βιολογικα πολυ ανοστο εκτος απο την καταλανα, το Sagardi δεν μας ενθουσιασε καθολου και καναμε το λαθος να κατσουμε σε τραπεζακι εξω και να πληρωσουμε τα μαλλιοκεφαλα μας!το tapa tapa στο maremagnum καλουτσικο αν και πολυ τουριστικο, το crema canella ηταν το πιο ανοστο εστιατοριο που εχω φαει με εξαιρεση το γλυκο και το πολυ καλο λευκο βιολογικο κρασι,και για το τελος το πιο τραγικο Navarra πανακριβο πολυ κακο φαι και τραγικο σερβις!Οι μεριδες μικροτερες απο τις δικες μας, τα αγγλικα τους αθλια(ευτυχως που ξερει η γυναικα ισπανικα)ουτε την λεξη dessert δεν ηξεραν!και σχεδον σε ολα οι μαγειρες ειναι μεταναστες (μαροκινοι,πακιστανοι,αλγερινοι).Την διαφορα εκανε η τρομερη αγορα τους boqueria που ειχε τα παντα!τρομερη!
Τελικα αλλα περιμεναμε και ψιλοαπογοητευθηκαμε απο την μερια του φαγητου.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Στην οδό Ferran 38, υπάρχει το Orio. Βλέποντάς το, κάτι μου θύμισε.

Ξύλινοι ψηλοί πάγκοι-τραπέζια με ψηλές καρέκλες με πλάτη.
Μεγάλη ξύλινη μπάρα γεμάτη με απίστευτα tapas. Κάπου τα είχα ξαναδεί αυτά.

"Μα αυτό μοιάζει με το Sagardi στη Βαλένθια. Λες να έχουν κάποια σχέση?" αναρωτηθήκαμε και μπήκαμε να το δοκιμάσουμε.
Τελικά, ανήκουν στο ίδιο γκρουπ και έχουν ακριβώς τα ίδια πεντανόστιμα μεζεδάκια. Μην το χάσετε.

Ο χώρος του μου άρεσε περισσότερο από αυτόν του Sagardi της Βαρκελώνης στη οδό Carrer de l'Argenteria γιατί δεν είναι σκέτο ορθάδικο. Βρίσκεις μια καρεκλίτσα να ξεκουράσεις τα πονεμένα σου ποδαράκια.

Πάντως, αυτό της Βαλένθια ήταν ακόμα καλύτερο και φθηνότερο. Τα ίδια tapas στη Βαλένθια είχαν 1,80 ευρώ το κομμάτι και στη Βαρκελώνη 1,90.

Θα ακολουθήσουν σύντομα φωτογραφίες και περαιτέρω κριτική στην ταξιδιωτική μου ιστορία.
 

josephine

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Ένα από τα καλύτερα εστιατόρια στην BCN είναι το La Dolça Herminia


. Κεντρικό, οικονομικό και χλιδάτο. Μην παραλείψετε το γλυκό με σοκολάτα και παγωτό τουρόν.
Restaurante La Dol?a Herm?nia
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
simera efaga sto CAN MANEL sti Barceloneta , poli kalo me thalasina.
5 atoma 140 euro .

filakia apo Barcelona !!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Φιλακια και στους φιλους σου ΚΙΚΙ και απο εμενα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.271
Μηνύματα
885.864
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom