Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αποψη μου ειναι να στειλεις μια επιστολη στην οποια να αναφερεις τους λογους για τους οποιους πιστευεις οτι δεν πρεπει να πληρωσεις το προστιμο και να βαλεις συνημμενα και την αποδειξη απο το ξενοδοχειο εφοσον το ξενοδοχειο πραγματι ειναι εντος της ζωνης που λες.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.379
Likes
6.931
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Προσοχή αν ξαναταξιδέψεις προς Ιταλία και δεν το έχεις τακτοποιήσει:
ενδέχεται σε αστυνομικό έλεγχο στο δρόμο η κάπου αλλού, αν εισαι καταχωρημένος και να έχεις παρατράγουδα!
Σύμφωνα με πληροφορίες ο χρόνος παραγραφής/διαγραφής της κλήσης είναι μια πενταετία.
Ας το επιβεβαιώσουν ομως οι ιταλογνώστες του φόρουμ!
 

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Προσοχή αν ξαναταξιδέψεις προς Ιταλία και δεν το έχεις τακτοποιήσει:
ενδέχεται σε αστυνομικό έλεγχο στο δρόμο η κάπου αλλού, αν εισαι καταχωρημένος και να έχεις παρατράγουδα!
Σύμφωνα με πληροφορίες ο χρόνος παραγραφής/διαγραφής της κλήσης είναι μια πενταετία.
Ας το επιβεβαιώσουν ομως οι ιταλογνώστες του φόρουμ!
τώρα τι να πώ. πάντος το αυτοκίνητο ήταν νοικιασμένο.
αλλά τι να πώ αυτοί οι Ιταλοί με την @%^$##%μένη τεχνολογία τους όλα να τα περιμένεις. Μέχρι και user και pasword μου δώσανε και on line πληρωμή της κλήσης μέσω πιστωτικής :mad::mad::mad:
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Ναι ναι ναι 13 μήνες μετά!!!
Δεν λέω ρε παιδιά να το φάω το πρόστιμο γιατί έτρεχα γιατί προσπέρασα γιατί πήγαινα αργά και αριστερά αλλά εν προκειμένου δεν κατάλαβα πότε και γιατί το έφαγα. Απ΄ ότι κατάλαβα από την κλήση που μου στείλανε (την οποία σας επισυνάπτω μαζί και με την φωτογραφία του αυτοκινήτου) μπήκα σε περιοχή ελεγχόμενης κυκλοφορίας στην Φλωρεντία η οποία μου κόστισε 115,75 ? + 0,65 ? έξοδα ταχυδρομείου !!!!!. Από μια αναζήτηση στο net είδα ότι στην Φλωρεντία υπάρχει μια ζώνη η οποία λέγεται ZTL και στην οποία απαιτείτε άδεια για να εισέρθεις.
Πάντος ανάλογα προβλήματα έχουν πολλοί απ ότι είδα Europcar and the ZTL - Florence Forum - TripAdvisor
Και ερωτώ αγαπητοί μου πως μου προτείνεται να κινηθώ; (να το πληρώσω χλωμό το κόβω καλύτερα να μου μπει στην φορολογική). Μέχρι στιγμή δεν έχω κάνει ακόμη τίποτα θα κάνω και μια προσπάθεια με το ξενοδοχείο αλλά δεν βλέπω να έχω αποτέλεσμα
Όλες οι γνώμες δεκτές
νομιζω οτι καλυτερα να περιμενεις μεχρι να γυρισει ο σαμιον ισως μπορεσει να σε βοηθησει. μπορει να μπει στην φορολογικη ???? να σου χρεωσει την πιστωτικη καρτα το εχεις σκεφτει ? μονο παντως απο το ξενοδοχειο αν την γλυτωσεις, προσπαθησε το
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Σκοπεύεις να ξαναπάς Ιταλία μες τη πενταετία; Αν όχι, τέλειωσε το θέμα. Κάνε και μια επιστολή μπάς και σωθεί έτσι, αλλιώς στη 5ετία διαγράφεται και ησυχάζεις...
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
υπάρχει ήδη θέμα για το δακτύλιο στη Φλωρεντία. αυτό με την παραγραφή πρώτη φορά το ακούω. εγώ περιμένω τη 2η ειδοποίηση για να τους στείλω δικαιολογητικά (απόδειξη απο πάρκινγκ).

καλά ξεμπερδέματα
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τα δύο θέματα ενοποιήθηκαν και μεταφέρθηκαν στην ενότητα της ευρώπης.
 

stebas

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Τελικά για να καταλάβω άμα είσαι με δικό σου αυτοκίνητο (ελληνικές πινακίδες) και πάρεις κλήση έχεις κάποιο πρόβλημα ή την αγνοείς τελείως?
 

vasso

Member
Μηνύματα
136
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Αντώνη αυτό ισχύει και ενοικιαζόμενα? Τι εννοείς παραγράφεται?
 

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Από σχετική αναζήτηση που έκανα στο internet έχει γίνει τρελό πανηγύρι στην Φλωρεντία, όλα τα πρόστιμα φυσικά σε τουρίστες (κακούς Έλληνες οδηγούς αλλά και ότι λογής εθνικότητα θες) οι οποίοι σκέφτηκαν ότι ωραιότατα θα ήταν να έχουν και μια ωραιότατη φωτο για ανάμνηση του οχήματός τους από Firenze Europcar and the ZTL - Florence Forum - TripAdvisor
 

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
με την ευκαιρία να ξέρεις ότι το όριο είναι 360 μέρες. δηλαδή πρέπει να ενημερωθείς σύμφωνα με τον ιταλικό ΚΟΚ εντός 1 χρόνου. μετά το όριο αυτό ξεχνάς την κλήση.
η Ελλάδα δεν έχει κάνει καμμία διακρατική συμφωνία με τη γειτονα έτσι ώστε να προωθούνται όλες οι κλήσεις όπως έχει κάνει πχ η Αυστρία. αυτό σημαίνει ότι ισχύει η συνθήκη της Βιέννης που είπα πριν (ίσως και μετέπειτα συμφωνίες δεν ξέρω) που υποχρεώνει τις χώρες να δινουν τα στοιχεία των κατόχων των οχημάτων σε περιπτώσεις παραβιάσεων του ΚΟΚ σε θέματα συμπεριφοράς (αυξημένη ταχύτητα πχ, όχι όμως για κλησεις στάθμευσης). αυτό στη θεωρία. στην πράξη οι ιταλικές αρχές δεν ασχολούνται με ΙΧ με πινακίδες ελληνικές πλην εξόφθαλμων περιπτώσεων γιατί δεν θα βγάλουν άκρη. πολύ γραφειοκρατία. Ο ΚΟΚ λέει βέβαια ότι το πρόστιμο πληρώνεται επιτόπου με έκπτωση αν σας σταματήσει η τροχαία και σε αδυναμία παρακρατείται το όχημα ως 60 μέρες (μετά κατάσχεση..) ώσπου να πληρωθεί..ας έχουμε μαζί μας λίγα μετρητά..
είναι σίγουρο οτι μετά τον 1 χρόνο οι κλήσεις παραγραφονται γιατί εμένα με γράψανε 13/8/2008 και η ημερομηνία που μου το στέλνουνε 18/9/2009. Αν μπορούσες να μάθεις κάτι επίσημα (μιας και την γνωρίζεις την γλώσσα) θα σου ήμουν ευγνώμων
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.292
Μηνύματα
886.925
Μέλη
38.962
Νεότερο μέλος
blue_vayeros

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom