Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ταξίδι-Όνειρο
το γυρο του κοσμου!
αναλόγως τι ωρα θα κατεβω απο το καραβι, γιατι λεει οτι φτανει 10.30 αλλα να δω τι ωρα θα ξεκινισω τελικα, θα επιλεξω μαλλον αναμεσα στην γρηγορη διαδρομη απο μπολονια ή απο φορλι - muraglione. Siena θα παω αλλη μερα απο τον ss222. εχω διαβασει απο αλλα παιδια εδω οτι ειναι πολυ ωραια η διαδρομη αυτη.

φορλι - muraglione φανταζομαι θα ειναι μεσα στην φυση? ειναι δυσκολος ομως ο δρομος;
 

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ταξίδι-Όνειρο
το γυρο του κοσμου!
αν εχεις χρονο παρε τον δρομο για μπολονια, και στο φορλι τον ss 67 για φλωρεντια. ειναι μια υπεροχη διαδρομη μεσα απο εθνικο παρκο. αξιζει ο κοπος αν εχεις την διαθεση. εχει και υπεροχα χωριουδακια για καφε και φαγητο.
Καμια προταση για φαγητο σε αυτην την διαδρομη; εχω βρει 2-3 απο το viamichelin αλλα περιμενω και καμια προταση σου αφου εχεις κανει την διαδρομη.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
δεν μπορω να σου πω καποιο. εχει διαφορα χωρια με συμπαθητικα μαγαζακια. εγω εφαγα σε ενα πανδοχειο, τρατορια στον δρομο , δεν θυμαμαι το ονομα του αλλα δεν το συνιστω. προτιμησε την φλωρεντια. εχει καπου γραψει και η δαφνη για το , le antiche carrozze, piazza di santa trinita. ωραιος χωρος υπεροχο φαγητο, τρομερη καβα.
 

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ταξίδι-Όνειρο
το γυρο του κοσμου!
συνεχίζει να ισχύει οτι δεν ασχολούνται με ελληνικές πινακίδες; εγω για καλο και για κακο επειδή δεν θέλω να μπλέκω έκλεισα εξω απο δακτύλιο αλλά δεν ξερεις καμια φορα.

Για οδική βοήθεια μιλησα με την ελπα που εχω συμβολαιο και μου ειπαν για 22 ευρω επιπλεον για μεταφορα και επαναπατρισμό του οχήματος σε μεγάλη βλάβη. Μου είπαν και κάτι για ασφάλεια αλλά στην ουσια καλύπτει μόνο εμένα και οχι τα άτομα που θα ειναι μαζί μου και στοιχίζει και πολύ παραπάνω.
Ξερει κανεις και με την ασφαλεια τι γινετε μου ειπαν οτι εαν δεν εχω μικτη καλυπτει μονο την ευθυνη μου και οχι κλοπη, φωτια, αερόσακους που εχω. (και μόλις αλλαξα απο μικτη που ειχα 5 χρονια) Εκτος εαν βγαλω προσθετη για το διαστημα που θα παω εξωτερικο(γι αυτο μου ειπαν να ξαναρωτησω για να μου απαντησουν σίγουρα).
 

apmos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Χαιρετώ την παρέα,

Να αναφέρω και την δική μου "περιπέτεια" με ενα ταξίδι που είχα πάει στη Ρώμη τον Μάιο του 2009 (τετραήμερο Αγίου Πνεύματος).

Είχα νοικιάσει μηχανάκι (scooter) για 3 μέρες. Προχθές λοιπόν μου έρχεται χαρτί απο το ταχυδρομείο οτι έχω 3 συστημένους φακέλους. Παραξενεύτηκα, απο τους αριθμούς αποστολής που ανέφερε πάνω (τελειώνουν σε IT), το έψαξα λίγο και βρήκα αυτό το θέμα.

Επειδή δεν είχα ποτέ παρτίδες με Ιταλία και επειδή 99% πρόκειται για κλήσεις (έκανα κατι ψιλο-ταρζανιές είναι η αλήθεια αλλά έπεσα σε μέρες που είχαν διαδηλώσεις και ήταν σχεδόν όλοι οι δρόμοι κλειστοί) πείτε μου τι να κάνω... να πάω να παραλάβω τους φακέλους ή όχι?

Διάβασα κάποιον φίλο παραπάνω να λέει πως για κατοίκους εξωτερικού υπάρχει προθεσμία 365 μέρες, μετά παραγράφεται. Εμένα έχει περάσει 1,5 χρόνος και σύμφωνα με το tracking του elta-courier οι φάκελοι έχουν φύγει απο Ιταλία στις 28/10/2010. Υπάρχει περίπτωση να μου είχαν στείλει κάποια ειδοποίηση και παλαίοτερα αλλά να μην ήρθε? Ολες οι ειδοποιήσεις που στέλνουν έρχονται συστημένες?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

ΥΓ. Ζητώ συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος αλλά ήταν ο,τι πιο σχετικό μπορούσα να βρώ.
 

kostasC

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
εμένα ότι μου είχε έρθει ήταν με συστημένο.

(btw μέχρι τώρα μετά απο 2 χρόνια σχεδόν και ένα χρόνο μετά την ένσταση δεν έχω πάρει απάντηση οτι διαγράφηκαν ή κάτι άλλο... ίσως να το ανακαλύψω την επόμενη φορά που θα με ελέγξουν στην Ιταλία...μπρρρρρρ)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
να πάω να παραλάβω τους φακέλους ή όχι?
για να μην έχεις προβλήματα με την ιταλική δικαιοσύνη, που δεν είναι ελληνική, καλό είναι να τους πάρεις κ να κάνεις ένσταση. δες ποστ ν.55.
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
κανονίζω ενα ταξιδάκι έκπληξη για τον καλό μου στην Φλωρεντία αλλά επειδή τα οικονομικά μου είναι ολίγον τι πτωχά ..:( λέω να κλείσω εισητήρια για Μιλάνο που μου βγαίνουν φτηνά και απο εκεί να πάω στην Φλωρεντία με τραίνο....οπότε όποιος μπορεί να μου δώσει πληροφορίες για αυτό το ταξιδάκι θα με βοηθήσει πολύ....Θα ήθελα δηλαδή να μάθω πόση είναι η απόσταση αν υπάρχουν τραίνα συχνά που αναχωρούν απο Μιλάνο και όποια άλλη πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
κανονίζω ενα ταξιδάκι έκπληξη για τον καλό μου στην Φλωρεντία αλλά επειδή τα οικονομικά μου είναι ολίγον τι πτωχά ..:( λέω να κλείσω εισητήρια για Μιλάνο που μου βγαίνουν φτηνά και απο εκεί να πάω στην Φλωρεντία με τραίνο....οπότε όποιος μπορεί να μου δώσει πληροφορίες για αυτό το ταξιδάκι θα με βοηθήσει πολύ....Θα ήθελα δηλαδή να μάθω πόση είναι η απόσταση αν υπάρχουν τραίνα συχνά που αναχωρούν απο Μιλάνο και όποια άλλη πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.
Δρομολόγια φυσικά και υπάρχουν αρκετά,τσέκαρε εδώ..Trenitalia - HomePage

Το γρήγορο κάνει 01:45 και η δεύτερη θέση κοστίζει 52€..
Υπάρχει και το αργό στα 27,5€ και η διαδρομή διαρκεί 03:27...
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Marianino καλημέρα, έχει συχνά δρομολόγια, η απόσταση είναι 1:45 με το τρένο και το εισιτήριο κοστίζει γύρω στα 50 ευρώ. Έχει και αργό με μισή τιμή αλλά διπλάσια ώρα. Αν θέλετε να πάτε κατευθείαν από το αεροδρόμιο Μαλπένσα στη Φλωρεντία το εισιτήριο πάει στα 63 ευρώ και πρέπει να αλλάξετε τρένο.

Sapienza, με πρόλαβες... και με κάλυψες :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.340
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom