Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

t_sakk

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
....
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Καταρχήν καλησπέρα στη παρέα.
Τέσσερις φίλοι ετοιμαζόμαστε για ένα μικρό ταξιδάκι στη Τοσκάνη για να δούμε το ''φίλο μας'' Βαλεντίνο Ρόσι στα τέλη του Μάη στο, κατά πάσα πιθανότητα, τελευταίο χρόνο στα motogp.

Το σκεπτικό είναι Παρασκευή μεσημέρι άφιξη Μπολόνια. Παίρνουμε να αυτοκινητάκι μας (που θα έχουμε ενοικιάσει) και βουρ για μουσείο Ferrari. Απόγευμα βόλτα στη Μπολόνια και μετά φεύγουμε για Φλωρεντία.
Το Σάββατο θα είναι free για ημερήσια εκδρομή στη Τοσκάνη. Κυριακή αγώνας και από το μεσημέρι και μετά βόλτα στη Φλωρεντία. Δευτέρα μεσημέρι επιστροφή.

Οι ερωτήσεις μου είναι δυο
α) Ιδέες για τη μονοήμερη (λέμε για Σιένα - Σαν Τζιμιτζιάνο - Πίζα)
β) Τη γίνετε με το ZTL κυρίως στη Φλωρεντία. Από το ξενοδοχείο που μάλλον θα κλείσω μου είπαν ότι μπορώ να μπω και να παρκάρω το αμάξι σε ιδιωτικό χώρο στάθμευσης χωρίς να πληρώσω πρόστιμο αφού θα με βάλουν στη λεγόμενη λευκή λίστα(!!). Ξέρετε εάν ισχύει κάτι τέτοιο; Γιατί εάν ισχύει θα κλείσουμε ενα ιδιωτικό parking για 3 ημέρες και ξεμπερδέψαμε.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
β) Τη γίνετε με το ZTL κυρίως στη Φλωρεντία. Από το ξενοδοχείο που μάλλον θα κλείσω μου είπαν ότι μπορώ να μπω και να παρκάρω το αμάξι σε ιδιωτικό χώρο στάθμευσης χωρίς να πληρώσω πρόστιμο αφού θα με βάλουν στη λεγόμενη λευκή λίστα(!!). Ξέρετε εάν ισχύει κάτι τέτοιο; ..
Ναι. Να κανεις ακριβως οτι σου λενε.
 

soraki

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά! Ταξιδεύω στη Ρώμη την Παρασκευή και ενδιαφερόμαστε να κάνουμε ενα daytrip στη Φλωρεντία! Πιστεύετε οτι αξίζει το τρένο το λεωφορείο ή να νοικιάσουμε 1 αυτοκίνητο για μια μέρα(θα είμαστε 3-4 άτομα);; Το μόνο αρνητικό με το αυτοκίνητο είναι ότι λόγω ηλικίας (είμαι 22) θα πληρώσουμε έξτρα 12 ευρώ περίπου στο αυτοκίνητο, και καλά λόγω έλλειψης εμπειρίας!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα παιδιά! Ταξιδεύω στη Ρώμη την Παρασκευή και ενδιαφερόμαστε να κάνουμε ενα daytrip στη Φλωρεντία! Πιστεύετε οτι αξίζει το τρένο το λεωφορείο ή να νοικιάσουμε 1 αυτοκίνητο για μια μέρα(θα είμαστε 3-4 άτομα);; Το μόνο αρνητικό με το αυτοκίνητο είναι ότι λόγω ηλικίας (είμαι 22) θα πληρώσουμε έξτρα 12 ευρώ περίπου στο αυτοκίνητο, και καλά λόγω έλλειψης εμπειρίας!
Απευθυνεσαι σε κοινο που εχει πολυ διαφορετικο ηλικιακο,οικονομικο, κοινωνικο στατους απο το δικό σου..αρα θα επρεπε να πεις οπως κ ολοι που ζητουν παρομοια γνωμη βασει ποιων κριτηριων. Βασει ανεσης ασυζητητι το γρηγορο τραινο. Βασει οικονομίας το νυχτερινο λεωφορειο. Το ΙΧ δεν συνισταται λογω περιορισμων στην κινηση των κεντρων εκατερωθεν και υψηλου κοστους.
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
εγω ειχα παρει τραινο ,κοστιζει γυρω στα 48 ευρω πηγαινε ελα,αυτοκινητο για να νοικιασεις απο οτι βλεπω στην rentalcars κοστιζει 32 ευρω και 22 ευρω εξτρα λογω ηλικιας.απλα υπολογισε και το παρκινγκ στην φλωρεντια στην τιμη κ οτι πρεπει να εχεις πιστωτικη καρτα στο ονομα σου με επαρκη οριο
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Και μεις τραίνο ειχαμε επιλέξει!
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Εγω παλι κολλησα στο daytrip. Γιατι daytrip? Παρολα αυτα αν το εχετε σκεφτει κ θελετε να το πραγματοποιησετε τοτε τρενο. Ειναι γρηγορο και ανετο.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Αν και έχει αναλυθεί εκτενώς το θέμα εδώ μέσα για τον αν αξίζει η συγκεκριμένη ημερήσια, αν τελικά επιλέξετε να πάτε μόνο με τρένο θα πρότεινα.
Οι σταθμοί κ στις δύο πόλεις είναι σε πολύ βολική θέση για να μην χάσετε χρόνο κ είναι κ πιο αξιόπιστο στο θέμα της διάρκειας.
Με αυτοκίνητο, θα έχετε να αντιμετωπίσετε το θέμα της κίνησης, του παρκαρίσματος κ των κυκλοφοριακών περιορισμών, για τα οποία δεν αξίζει να αγχωθείτε εαν πάτε για μια μέρα μόνο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μόνο με τρένο θα πρότεινα.
Μην υποτιμας το λεωφορειο που ρωτησε και που ενδεικνυται δεδομενου επισης του νεαρου της ηλικιας. Το κοστος ειναι υποπολλαπλασιο του τραινου..
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Απλά επειδή είναι για λίγες ώρες νομίζω είναι καλύτερα να μην ρισκάρουν να χάσουν ωρα στα μπες-βγες των πόλεων λόγω κίνησης με το λεωφορειο.
 

theodora2

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπέρα,

Μόλις έκλεισα αεροπορικά εισιτήρια για Μπολόνια με σκοπό να πάω Φλωρεντία με τρένο. Θέλω να ρωτήσω τι ακριβώς πρέπει να επιλέξω στη Trenitalia γιατί επιλέγοντας Mpolonia μου βγάζει πολλές επιλογές.

Ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.511
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom