Φωτογραφική... για αρχάριους!

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Καλησπέρα!!!

Θέλω τη βοήθεια σας καθότι λόγω εμπειρίας θα γνωρίζετε περισσότερα από μένα.

Λατρεύω να φωτογραφίζω όταν ταξιδεύω και σκοπεύω να αγοράσω νέα φωτογραφική μηχανή. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα μια Canon Powershot A580 που ήταν καλή και εύχρηστη, αλλά οι φωτό δεν είχαν πολύ υψηλή ανάλυση ακόμα και στο high. Κατόπιν χρησιμοποίησα λίγο την Canon SX 100 IS που ήταν καλή αλλά τώρα δεν τη βρίσκω πουθενά! Έχετε καμία άποψη;

Να σας πω ότι εννοείται δεν είμαι επαγγελματίας, έχω μικρή προτίμηση στις canon, και θέλω η μηχανή να έχει 3 χαρακτηριστικά: Καλό φακό (εννοείται), "χούφτα" (να μην είναι δλδ επίπεδη σαν τη Sony Cybershot) και να έχει ρυθμίσεις manual. ψάχνω εννοείται και μόνη, αλλά αν κάποιος έχει κάτι να προτείνει... θα με διευκόλυνε πολύ!:p

Ευχαριστώ!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Η Canon SX 100 IS τότε έκανε γύρω στα ?300

Νομίζω ότι τόσα μπορώ να δώσω (ας είναι καλά οι δόσεις..)

Έριξα ματιές και στις EOS, αλλά εκτός του ότι είναι πολύ πιο ακριβές (?500-600) νομίζω παραείναι επαγγελματικές για τις ικανότητες μου... :(
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.131
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα!!!

Θέλω τη βοήθεια σας καθότι λόγω εμπειρίας θα γνωρίζετε περισσότερα από μένα.

Λατρεύω να φωτογραφίζω όταν ταξιδεύω και σκοπεύω να αγοράσω νέα φωτογραφική μηχανή. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα μια Canon Powershot A580 που ήταν καλή και εύχρηστη, αλλά οι φωτό δεν είχαν πολύ υψηλή ανάλυση ακόμα και στο high. Κατόπιν χρησιμοποίησα λίγο την Canon SX 100 IS που ήταν καλή αλλά τώρα δεν τη βρίσκω πουθενά! Έχετε καμία άποψη;

Να σας πω ότι εννοείται δεν είμαι επαγγελματίας, έχω μικρή προτίμηση στις canon, και θέλω η μηχανή να έχει 3 χαρακτηριστικά: Καλό φακό (εννοείται), "χούφτα" (να μην είναι δλδ επίπεδη σαν τη Sony Cybershot) και να έχει ρυθμίσεις manual. ψάχνω εννοείται και μόνη, αλλά αν κάποιος έχει κάτι να προτείνει... θα με διευκόλυνε πολύ!:p

Ευχαριστώ!
Θα σου πρότεινα μια Olympus SP5x0-UZ (όπου x=5,6,7...), ή μια από τις καινούργες Fuji. Μπορεί να μην είναι Canon, αλλά έχει αυτα που ζητάς σε ικανοποιητικότατο βαθμό. Μειονέκτημα, ότι θα χρειάζεσαι κάρτες xD. Επίσης έχει αργό focus και μικρό αισθητήρα (=υψηλό iso Noise), αλλά αν τα θές κι αυτά πρέπει να πας σε DSLR.

Rule of thumb για τις μηχανές της κατηγορίας: Όσο λιγότερα τα megapixels, τόσο καλύτερη ποιότητα φωτογραφίας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Θα σου πρότεινα μια Olympus SP5x0-UZ (όπου x=5,6,7...), ή μια από τις καινούργες Fuji.
Rule of thumb για τις μηχανές της κατηγορίας: Όσο λιγότερα τα megapixels, τόσο καλύτερη ποιότητα φωτογραφίας.
πώς και δεν προτείνεις lumix πχ.? εγώ έχω μία και έιμαι αρκετά ευχαριστημένος, χωρίς να ξέρω από olympus βέβαια.
και κάτι ακόμα :θα μπορούσες να εξηγήσεις λίγο καλύτερα τη σχέση mpixels-ποιότητας? όσο ανεβαίνουν τα πρώτα δεν βελτιώνονται συνήθως και οι φακοί? thnks..
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όχι βέβαια. Οι φακοί είναι φακοί, και η σχέση που έχουν με τα megapixel είναι όση έχουν και με το χρώμα που έχει η μηχανή :bleh:

Απλά επειδή οι compact ψηφιακές έχουν πολύ πολύ μικρούς αισθητήρες, όσο ανεβαίνουν τα μεγκαπίξελ, "στριμώχνονται" σε έναν αισθητήρια μια σταλιά, και δίνουν πιο συχνά θόρυβο, κλπ στις φωτογραφίες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όχι βέβαια. Οι φακοί είναι φακοί, και η σχέση που έχουν με τα megapixel είναι όση έχουν και με το χρώμα που έχει η μηχανή :bleh:

Απλά επειδή οι compact ψηφιακές έχουν πολύ πολύ μικρούς αισθητήρες, όσο ανεβαίνουν τα μεγκαπίξελ, "στριμώχνονται" σε έναν αισθητήρια μια σταλιά, και δίνουν πιο συχνά θόρυβο, κλπ στις φωτογραφίες.
Ααα οκ. έχεις να νου διδάξεις πολλά ακόμα..
απλά νόμιζα ότι η μηχανή που έχει πολλά πίξελ συνήθως έχει και καλύτερο φακό, όχι ότι έχουν σχέση αυτά τα 2.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Taver, η Olympus πράγματι είναι πολύ κοντά σε αυτό που ψάχνω, thank u! Μήπως τελικά πρέπει να ξεκολλήσω από τις Canon κάποια στιγμη;;;; Τώρα για Fuji έχω δισταγμούς, γιατί μια που είχα πριν πολλάααα χρόνια μια Fuji μου χάλασε ξαφνικά, παίρνοντας μαζί και ένα φιλμ από Βερολίνο:mad:

Όσο για την SX 110 IS, ήταν φυσικά η πρώτη που σκέφτηκα, αλλά -μή γελάσετε..- δεν μου.. καθότανε καλά στο χέρι, σαν να ήταν ξένο σώμα, δεν με βόλευε! Με την... προκάτοχο της (που τη βρήκα τελικά) είχαμε τακιμιάσει αμέσως!

Δεν επαναπαύομαι όμως! Ψάχνω, ψάχνω...

ΥΓ. Σχετικά με αυτό με τα megapixel, που δεν τόξερα, όσο πιο πολύ ασχολούμαι, τόσο βλέπω ότι έχω πολύυυυυυυ δρόμο ακόμα μπροστά μου :roll: όρεξη ναχουμε να μαθαίνουμε
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Dorotija μην ξαναπεις "επαγγελματικες" τις slr. Aν τις συνηθισεις δεν θα τις αλλαζεις με τιποτα. Η διαφορα στην ποιοτητα εικονας, στην ευκολια χρησης (μην σου φαινεται παραλογο, εγω που τις συνηθισα γιατι απο τα 17 τραβουσα με μηχανη καργα χειροκινητη) και στην ταχυτητα (δεν μπορω να φανταστω οτι καποιος μπορει να φωτογραφισει κατι που εμφανιστηκε ξαφνικα στα ματια του με compact μηχανη) ειναι αφανταστη. Αν το θεμα ειναι οικονομικο σου προτεινω να αναβαλλεις για λιγο την αγορα ή να αγορασεις μεταχειρισμενη (το εκανα εγω και δεν μετανιωσα) Η φτηνοτερη slr ειναιμ σκαλες ανωτερη απο την ακριβοτερη κομπακτ
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Dorotija μην ξαναπεις "επαγγελματικες" τις slr. Aν τις συνηθισεις δεν θα τις αλλαζεις με τιποτα. Η διαφορα στην ποιοτητα εικονας, στην ευκολια χρησης (μην σου φαινεται παραλογο, εγω που τις συνηθισα γιατι απο τα 17 τραβουσα με μηχανη καργα χειροκινητη) και στην ταχυτητα (δεν μπορω να φανταστω οτι καποιος μπορει να φωτογραφισει κατι που εμφανιστηκε ξαφνικα στα ματια του με compact μηχανη) ειναι αφανταστη. Αν το θεμα ειναι οικονομικο σου προτεινω να αναβαλλεις για λιγο την αγορα ή να αγορασεις μεταχειρισμενη (το εκανα εγω και δεν μετανιωσα) Η φτηνοτερη slr ειναιμ σκαλες ανωτερη απο την ακριβοτερη κομπακτ
Σωκρατη εγω ξεκινησα να τραβαω με μια παναρχαιη practica, την οποία έχω ακομη μαλιστα, απλως τη χρησιμοποιω για ασπρομαυρο μονο...:rolleyes: ειμαι πολυ αρχαρια στη φωτογραφια, μαθηματα είχα ξεκινησει μα τα αφησα λογω χρονου.. γενικώς οτι μαθαινω ειναι από δικη ν\μου προσπαθεια κι οταν βλεπω ολα εκεινα τα κουμπια και κουμπακια των slr πουχουν οι επαγγελματιες φωτογραφοι στη δουλεια μου, με πιανει μαυρη απελπισία...:shock:

και βέβαια ειναι και το οικονομικό. στα 500 ειναι στανταρ χωρις τους φακους :roll: οχι οτι έψαξα πολυ βεβαια,οπως σουπα τις ειχα αποκλεισει. οσο για μεταχειρισμενη, δεν τοχα καν σκεφτει!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ουτε εγω ισχυριζομαι οτι ειμαι ειδικος, ο ελευθερος χρονος μου ειναι ανυπαρκτος αλλα επειδη αγαπαω τρελλα τη φωτογραφια διαβαζω οτι σχετικο πεσει στο χερι μου. Για του λογου το αληθες θα ηθελα να στειλω μια φωτογραφια της βιβλιοθηκης που βρισκεται διπλα στη λεκανη της τουαλετας μου, το μονο μερος που μπορω να μεινω ησυχος αλλα δε νομιζω οτι ανταποκρινεται σε εικονες απο μακρινα και ονειρεμενα μερη που ποθει καθενας που επισκεπτεται αυτο το site. Οσο για τα κουμπακια που γραφεις, δυστυχως υπαρχουν, αν θελεις τα χρησιμοποιεις, αν οχι μπορεις να ρυθμισεις τα παντα χειροκινητα αρκει να διαβασεις το manual.
Στην περιπτωση της χειροκινητης ρυθμισης υπαρχει βεβαια και η λυση της Leica που την πληρωνεις χρυσαφι αλλα την εχεις για ολη την υπολοιπη ζωη σου και εχει και συλλεκτικη αξια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.461
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom