Φωτογραφική... για αρχάριους!

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Aγαπητοι φιλοι , μαλλον ηρθε καιρος να μεταβω απο την ευκολια της compact στον κοσμο των dslr
Θα ηθελα την γνωμη σας για την Olympus SP-800 UZ
Γυρω στα 350 -400 ευρω??
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πέσμας για ποιο λόγο θες να πας σε DSLR για να σου πω αν έχει νόημα να κοιτάξεις οτιδήοπτε άλλο πλην nikon-canon.
 

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Ευαγγελια,συμφωνω με Δευκαλιωνα. Σε dslr μονο nikon η canon.Στα χρηματα σου δες την nikon d3000.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Aγαπητοι φιλοι , μαλλον ηρθε καιρος να μεταβω απο την ευκολια της compact στον κοσμο των dslr
Θα ηθελα την γνωμη σας για την Olympus SP-800 UZ
Γυρω στα 350 -400 ευρω??
H SP-800 UZ δεν είναι DSLR. Και έχοντας αρκετή εμπειρία από κάποια τα προηγούμενα μοντέλα της ίδια σειράς, έχει μια σειρά από προβλήματα, με κυριότερο τον ψηφιακό θόρυβο.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Aγαπητοι φιλοι , μαλλον ηρθε καιρος να μεταβω απο την ευκολια της compact στον κοσμο των dslr
Θα ηθελα την γνωμη σας για την Olympus SP-800 UZ
Γυρω στα 350 -400 ευρω??
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Σκέψου το όμως δεύτερη φορά γιατι αν στα ταξίδια μετακινείσαι αρκετά το να κουβαλάς μια dslr είναι πρόβλημα για τον ώμο. Το ξέρω από προσωπική πείρα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ευαγγελία κι εγώ ψάχνομαι αυτό το καιρό να ανέβω λιγάκι από το επίπεδο της Panasonic DMC-FZ8 την οποία έχω 3,5 χρόνια (κι έμεινα πολύ ικανοποιημένος) αλλά επειδή μου έβγαλε ένα προβληματάκι στο dial βρήκα την ευκαιρία να πω ότι θέλω καινούρια.

Με αρκετό ψάξιμο είμαι μεταξύ της Nikon Coolpix P100,της Olympus που ανέφερες (για την οποία τα reviews αναφέρουν πάντως πως έχει πολύ άβολο μενού και τα πάντα είναι προσβάσιμα μόνο μέσα από αυτό),την Panasonic DMC-FZ38 (αλλά θα ήθελα να αλλάξω,πάλι Panasonic δε μου πάει) και των δύο της FujiFilm,Finepix S200 EXR (ότι πιο κοντινό σε DSLR χωρίς να είναι) και FinePix HS10 (καταπληκτικές δυνατότητες,με αποθαρύνει λιγάκι η χρήση AA μπαταριών,δεν ξέρω γιατί).

Πάντως πιθανότατα σε κάποια από αυτές θα καταλήξω,αν χρησιμοποιεί κάποια κανένας σας και θέλει να μοιραστεί την εμπειρία του από τη χρήση της είναι καλοδεχούμενος.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Συμφωνω με Δευκαλιωνα, nikon & canon ειναι οι μονες λυσεις για dslr. Πληθωρα φακων original, συμβατων και μεταχειρισμενων και μακροπροθεσμα οικονομικη επιλογη αφου πουλας ευκολα οτι φακο ή σωμα δεν σου ταιριαζει και αγοραζεις αλλο καινουριο ή μεταχειρισμενο.
 

Alexandraaa

Member
Μηνύματα
260
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
Μία ερωτησούλα και εγώ στα γρήγορα. Σκέφτομαι να αποκτήσω την D90 από τεχνικής άποψης από ότι έχω δε είναι καλή. Έχει κανείς από εσάς δοκιμάσει αυτο το μοντέλο να μου πει άλλα 2 3 πράγματα παραπάνω πριν την αγοράσω??
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Πριν από 1 περίπου έψαχνα για DSLR, ήμουν ανάμεσα στη D5000 και τη D90. Τελικά πήρα τη d5000, ήταν σχετικά κοντά σε χαρακτηριστικά με την D90 και με καλύτερο value for money. Έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος και ακόμη δεν έχω μάθει να την αξιοποιώ πλήρως.
Τώρα βλέπω ότι έχει βγει η d5100, ρίξε της μια ματιά, με μια πρόχειρη ματιά έχει καλύτερα χαρακτηριστικά από τη d90. Τα επιπλέον χρήματα μπορείς να τα δώσεις για να πάρεις καλύτερους φακούς που είναι το πιο βασικό.
Πάντως ότι και να πάρεις από αυτές που σου λέω δε θα απογοητευτείς, το πιο σημαντικό είναι να αξιοποιήσεις εσύ τις δυνατότητες της φωτογραφικής σου παρά να έχεις ένα super dooper εξοπλισμό, σε αυτά τα επίπεδα πάντα...
 

Alexandraaa

Member
Μηνύματα
260
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
καλά σε αυτό που λες δεν έχεις και άδικο αν ξέρεις και το 50% της φωτογραφικής σου μηχανής μπορεί να φτιάχνεις παπάδες που λέμε.Θα τους ρείξω μία ματιά και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σου.....
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Μία ερωτησούλα και εγώ στα γρήγορα. Σκέφτομαι να αποκτήσω την D90 από τεχνικής άποψης από ότι έχω δε είναι καλή. Έχει κανείς από εσάς δοκιμάσει αυτο το μοντέλο να μου πει άλλα 2 3 πράγματα παραπάνω πριν την αγοράσω??
Έχω το προηγούμενο μοντέλο την D80 που είναι σαν κι αυτήν περίπου και την D90 την έχω δουλέψει για λίγο.
Είναι εξαιρετική μηχανή να την πάρεις.
 

Alexandraaa

Member
Μηνύματα
260
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Γκλοριάνα μου... Από τη στιγμή που την έχεις χρησιμοποιήσει θα την ξέρεις και καλύτερα. Σε ευχαριστώ και πάλι...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.271
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom