Χάλκη

thanos75

Member
Μηνύματα
1.375
Likes
3.447
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Πρόσφατα ταξίδεψα σε Ρόδο και Χάλκη. Μετά από τη χειμερινή καραντίνα, και δουλεύοντας παράλληλα αρκετά υπό τις "ικανές και αναγκαίες συνθήκες" που επέβαλλε η καραντίνα, είχα ήδη μαρκάρει σαν στόχο τα νότια Δωδεκάνησα για την επόμενη απόδρασή μου, και όντας πια εμβολιασμένος (βέβαια όταν έκανα τα σχέδια επί χάρτου στην κυριολεξία, η μετάλλαξη Δ δεν είχε ακόμα κάνει τη δυσμενή της παρουσία, αλλά αυτό είναι "αλλουνού παπά ευαγγέλιο"), έβαλα σε εφαρμογή τα σχέδια μου. Έτσι το πρωινό της 20ης Ιουλίου βρέθηκα μετά από καιρό να πετώ στους αιθέρες του Αιγαίου (με την αεροπορία Αιγαίου), σε μια πτήση για Ρόδο, όπου πραγματικά δεν έπεφτε καρφίτσα. Πιστός μου και καλός μου συνοδοιπόρος ο φίλος μου ο Γιώργος. Εντυπώσεις μου από τη νότια Ρόδο στην οποία δεν είχα ξαναπάει (αλλά και από άλλα μέρη του νησιού που επισκέφθηκα) έχω αναφέρει στο thread φίλου από την Κύπρο που ταξίδεψε και αυτός στα Δωδεκάνησα φέτος. Προσωπικά δεν είχα κάποια επιθυμία να γράψω ιστορία για τις διακοπές μου σε ελληνικό νησί. Το θεωρώ και ολίγον ματαιόδοξο δεν σας κρύβω να γράφω για προσωπικές στιγμές χαλάρωσης ως κάτι το συγκλονιστικά ενδιαφέρον για να διαβάσει κάποιος άγνωστος. Παρατήρησα όμως ότι η Χάλκη που επισκέφθηκα δεν διέθετε κάποιο ολόδικό της thread σε αυτό το forum. Ο πολύ καλός μας psilos είχε κάνει αναφορά και στη Χάλκη στο πολύ καλό του ημερολόγιο ζωής (έτσι θεωρώ εγώ την ιστορία του) της άγονης γραμμής, όμως θέλησα το γλυκύτατο αυτό νησακι να έχει το δικό του νήμα και έτσι αποφάσισα να ποστάρω τις εντυπώσεις μου από το νησί.
Με τό που φτάνεις στο νησί αυτό πραγματικά νομίζεις ότι βλέπεις την απόλυτη αρμονία χρωμάτων. Κάθε χρώμα που μπορείς να φανταστείς υπάρχει στα αρχοντικότατα σπίτια του Νημποριού (του βασικού και ουσιαστικά μοναδικού πια οικισμού που κατοικείται). Μαγεία πραγματική! Φτασαμε στο νησί μεσημεράκι και αφού τακτοποιηθήκαμε στο όμορφο σπίτι που θα μέναμε, βουρ για τον Πόνταμο την κοντινή αμμουδερή παραλία στο χωριό. Η ζέστη χτύπαγε κόκκινο (και μάλιστα σε ένα ΣΚ που ήταν μελτεμάτο στο υπόλοιπο Αιγαίο, αλλά εδώ κάτω άλλος Θεός, δεν χαμπαριάζουν από ΒΑ ανέμους 7 μποφώρ). Ο σχετικά ανοιχτός προσανατολισμός του Πόνταμου έφερνε ένα δροσερό αεράκι, η παραλία αμμουδερή μέσα και έξω, και η θάλασσα υπέροχη. Γενικά σε όλες τις παραλίες της Χάλκης υπάρχει οργάνωση, αλλά τίποτα το πνιγηρό (οι ξαπλώστρες σε λογική απόσταση), και οι τιμές μια χαρά. Και παντού υπέροχα νερά. Το απόγευμα η βόλτα στα σοκάκια, μας αποκάλυψε μερικές πολύ όμορφες εικόνες και μερικά πολύ ωραία κτίσματα νεοκλασσικά. Εϊναι επίσης φοβερό ότι από κάποια σπίτια-βίλες στις άκρες του οικισμού μπορείς να κολυμπήσεις απευθείας από εξεδρούλες, βλέποντας τον όμορφο οικισμό, όπερ και κάναμε (μου θύμισε η φάση λίγο Βαπόρια Ερμούπολης σε μικρογραφία). Να αναφέρω επίσης ότι οι επιλογές διαμονής είναι σχετικά αρκετές για το μέγεθος του νησιού και ποιοτικές, και σχεδόν σε όλες θα απολαύσετε ένα πραγματικά αυθεντικό χαλκίτικο σπίτι. Έχω μάλιστα πια την εντύπωση πως όλοι οι Χαλκίτες που δεν ζουν μόνιμα στο νησί έχουν τα σπίτια τους στο airbnb (και σε αντίστοιχες πλατφόρμες). Ξενοδοχείο με την κλασσική έννοια του όρου υπάρχει μονο ένα: το Αρετάνασσα. Στο σπίτι που εμείς μέναμε πληρώναμε 90 ευρώ τη βραδιά, βέβαια έχετε υπόψη πως τα περισσότερα σπίτια μπορούν να φιλοξενήσουν πολύ πάνω από 2 άτομα. Ισως και αυτό να έχει τελικά συμβάλει στο να είναι το νησάκι κάπως family-oriented. Κατά κύριο λόγο δηλαδή βλέπαμε οικογένειες, αλλά υπήρχαν και ζευγάρια κυρίως ξένων τουριστών.
Την επόμενη μέρα επισκεφτήκαμε την παραλία Κάνια (φάγαμε μάλιστα και στο ταβερνάκι της παραλίας). Και εκεί πολύ ωραία νερά, με βότσαλο όμως. Γενικά το καικι captain Γιάννης είναι μία πολύ καλή και οικονομική λύση για να δεις τις παραλίες του νησιού. Το απόγευμα είχε επίσκεψη στο παλιό χωριό. Εκτός από τον Γιάννη, καταπληκτική και εξυπηρετική μορφή του νησιού ήταν ο μοναδικός ταξιτζής του (νομίζω Δημήτρη τον έλεγαν). Τον βλέπεις στην αποβάθρα και είναι διαθέσιμος 25 ώρες το 24ωρο! Μας πήγε λοιπόν στο παλιό χωριό. Λίγα σπίτια κατοικούνται ακόμα (όπως μας είπε ο Δημήτρη), ενώ ακόμα υπάρχουν κάποιες καλοδιατηρημένες μικρες εκκλησίες. Αυτό όμως που για μένα κάποιος οφείλει να κάνει είναι να ανέβει στο ιπποιτικό κάστρο πάνω από το παλιό χωριό. Εϊναι γύρω στα 20 λεπτά η ανάβαση αλλά αξίζει όσο δεν παίρνει! Είναι καλοδιατηρημένο και βέβαια έχεις την πιο απίστευτη θέα που μπορείς να φανταστείς στο Καρπάθιο από εκεί ψηλά (δείτε συνημμενες φώτο). Μοναδική αίσθηση απέραντου γαλάζιου. Για μένα not to be missed.
Όσον αφορά το φαγητό, πέρα από το εξαιρετικό ψαροταβερνάκι στα Κάνια, φάγαμε υπέροχο ιταλικό στο Remezzo και καλά γλυκά (τα σπάνε οι τάρτες της) στη Θεοδοσία, σχεδόν ακριβώς στην αποβάθρα των πλοίων. Κλασσική έννοια bar δεν είδα στη Χάλκη, αλλά κάποια cafe στην παραλία το "πηγαίνανε μέχρι πιο αργά" και σέρβιραν και κοκτέιλς.
Τελικές εντυπώσεις: Γαλήνια, ήρεμη, αίσθηση χωριού, αλλά και με κάποιες "μικρές νότες κοσμικότητας". Οι οικογένειες θα τη λατρέψουν (υπέροχο να βλέπεις τα πιτσιρίκια πλήρως ασφαλή να παίζουν στον παραλιακό πεζόδρομο), τα ζευγάρια θα "ρομαντζάρουν" και μόνο με αυτή την παστέλ χρωματική πανδαισία. Ε, λοιπόν ναι, την αγάπησα τη μικρούλα Χάλκη:):clap:
Extra tip: Πόσο άσχημο είναι να συνειδητοποιείς ότι σε κάποια νησάκια μας δεν υπάρχει καν φαρμακείο. Για το λόγο αυτό βέβαια τα περισσότερα σπίτια που νοικιάζονται έχουν μέσα και ένα μικρό "φαρμακείο" για ώρα ανάγκης. Υπάρχει φυσικά αγροτικός γιατρός, ενώ κάποια απλά φάρμακα πωλούνται και στα παντοπωλεία του νησιού
 

Attachments

Last edited:

barkour

Member
Μηνύματα
1.197
Likes
5.496
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Πρόσφατα ταξίδεψα σε Ρόδο και Χάλκη. Μετά από τη χειμερινή καραντίνα, και δουλεύοντας παράλληλα αρκετά υπό τις "ικανές και αναγκαίες συνθήκες" που επέβαλλε η καραντίνα, είχα ήδη μαρκάρει σαν στόχο τα νότια Δωδεκάνησα για την επόμενη απόδρασή μου, και όντας πια εμβολιασμένος (βέβαια όταν έκανα τα σχέδια επί χάρτου στην κυριολεξία και τα έβαζα σε εφαρμογή, η μετάλλαξη Δ δεν είχε ακόμα κάνει τη δυσμενή της παρουσία, αλλά αυτό είναι "αλλουνού παπά ευαγγέλιο"). Έτσι το πρωινό της 20ης Ιουλίου βρέθηκα μετά από καιρό να πετώ στους αιθέρες του Αιγαίου (με την αεροπορία Αιγαίου), σε μια πτήση για Ρόδο, όπου πραγματικά δεν έπεφτε καρφίτσα. Πιστός μου και καλός μου συνοδοιπόρος ο φίλος μου ο Γιώργος. Εντυπώσεις μου από τη νότια Ρόδο στην οποία δεν είχα ξαναπάει (αλλά και από άλλα μέρη του νησιού που επισκέφθηκα) έχω αναφέρει στο thread φίλου από την Κύπρο που ταξίδεψε και αυτός στα Δωδεκάνησα φέτος. Προσωπικά δεν είχα κάποια επιθυμία να γράψω ιστορία για τις διακοπές μου σε ελληνικό νησί. Το θεωρώ και ολίγον ματαιόδοξο δεν σας κρύβω να γράφω για προσωπικές στιγμές χαλάρωσης ως κάτι το συγκλοντιστικά ενδιαφέρον για να διαβάσει κάποιος άγνωστος. Παρατήρησα όμως ότι η Χάλκη που επισκέφθηκα δεν διέθετε κάποιο ολόδικό της thread σε αυτό το forum. Ο πολύ καλός μας psilos είχε κάνει αναφορά και στη Χάλκη στο πολύ καλό του ημερολόγιο ζωής (έτσι θεωρώ εγώ την ιστορία του) της άγονης γραμμής, όμως θέλησα το γλυκύτατο αυτό νησακι να έχει το δικό του νήμα και έτσι αποφάσισα να ποστάρω τις εντυπώσεις μου από το νησί
Με τό που φτάνεις στο νησί αυτό πραγματικά νομίζεις ότι βλέπεις την απόλυτη αρμονία χρωμάτων. Κάθε χρώμα που μπορείς να φανταστείς υπάρχει στα αρχοντικότατα σπίτια του Νημποριού (του βασικού και ουσιαστικά μοναδικού πια οικισμού που κατοικείται). Μαγεία πραγματική! Φτασαμε στο νησί μεσημεράκι και αφού τακτοποιηθήκαμε στο όμορφο σπίτι που θα μέναμε, βουρ για τον Πόνταμο την κοντινή αμμουδερή παραλία στο χωριό. Η ζέστη χτύπαγε κόκκινο (και μάλιστα σε ένα ΣΚ που ήταν μελτεμάτο στο υπόλοιπο Αιγαίο, αλλά εδώ κάτω άλλος Θεός, δεν χαμπαριάζουν από ΒΑ ανέμους 7 μποφώρ). Ο σχετικά ανοιχτός προσανατολισμός του Πόνταμου έφερνε ένα δροσερό αεράκι, η παραλία αμμουδερή μέσα και έξω και η θάλασσα υπέροχη. Γενικά σε όλες τις παραλίες της Χάλκης υπάρχει οργάνωση, αλλά τίποτα το πνιγηρό (οι ξαπλώστρες σε λογική απόσταση), και οι τιμές μια χαρά. Και παντού υπέροχα νερά. Το απόγευμα η βόλτα στα σοκάκια μας αποκάλυψε μερικές πολύ όμορφες εικόνες και μερικά πολύ ωραία κτίσματα νεοκλασσικά. Εϊναι επίσης φοβερό ότι από κάποια σπίτια-βίλες στις άκρες του οικισμού μπορείς να κολυμπήσεις απευθείας από εξεδρούλες, βλέποντας τον όμορφο οικισμό, όπερ και κάναμε (μου θύμισε η φάση λίγο Βαπόρια Ερμούπολης σε μικρογραφία). Να αναφέρω επίσης ότι οι επιλογές διαμονής είναι σχετικά αρκετές για το μέγεθος του νησιού και ποιοτικές, και σχεδόν σε όλες θα απολαύσετε ένα πραγματικά αυθεντικό χαλκίτικο σπίτι. Έχω μάλιστα πια την εντύπωση πως όλες οι Χαλκίτες που δεν ζουν μόνιμα στο νησί έχουν τα σπίτια τους στο airbnb (κάποιοι και στη booking). Ξενοδοχείο με την κλασσική έννοια του όρου υπάρχει μονο ένα: το Αρετάνασσα. Στο σπίτι που εμείς μέναμε πληρώναμε 90 ευρώ τη βραδιά, βέβαια έχετε υπόψη πως τα περισσότερα σπίτια μπορούν να φιλοξενήσουν πολύ πάνω από 2 άτομα. Ισως και αυτό να έχει κάνει τελικά συμβάλει στο να είναι το νησάκι κάπως family-oriented. Κατά κύριο λόγο δηλαδή βλέπαμε οικογένειες, αλλά υπήρχαν και ζευγάρια κυρίως ξένων τουριστών.
Την επόμενη μέρα επισκεφτήκαμε την παραλία Κάνια (φάγαμε μάλιστα και στο ταβερνάκι της παραλίας). Και εκεί πολύ ωραία νερά, με βότσαλο όμως. Γενικά το καικι captain Γιάννης είναι μία πολύ καλή και οικονομική λύση για να δεις τις παραλίες του νησιού. Το απόγευμα είχε επίσκεψη στο παλιό χωριό. Εκτός από τον Γιάννη, καταπληκτική και εξυπηρετική μορφή του νησιού ήταν ο μοναδικός ταξιτζής του (νομίζω Δημήτρη τον έλεγαν). Τον βλέπεις στην αποβάθρα και είναι διαθέσιμος 25 ώρες το 24ωρο! Μας πήγε λοιπόν στο παλιό χωριό. Λίγα σπίτια κατοικούνται ακόμα (όπως μας είπε ο ταξιτζης), ενώ ακόμα υπάρχουν κάποιες καλοδιατηρημένες εκκλησίες. Αυτό όμως που για μένα κάποιος οφείλει να κάνει είνια να ανέβει στο ιπποιτικό κάστρο πάνω από το παλιό χωριό. Εϊναι γύρω στα 20 λεπτά η ανάβαση αλλά αξίζει όσο δεν παίρνει! Είναι καλοδιατηρημένο και βέβαια έχεις την πιο απίστευτη θέα που μπορείς να φανταστείς στο Καρπάθιο από εκεί ψηλά (θα επισυνάψω και φωτος το μεσημέρι). Μοναδική αίσθηση απέραντου γαλάζιου. Για μένα not to be missed
Όσον αφορά το φαγητό, πέρα από εξαιρετικό ψαροταβερνάκι στα Κάνια, φάγαμε υπέροχο ιταλικό στο Remezzo και καλά γλυκά (τα σπάνε οι τάρτες της) στη Θεοδοσία, σχεδόν ακριβώς στην αποβάθρα των πλοίων. Κλασσική έννοια bar δεν είδα στη Χάλκη, αλλά κάποια cafe στην παραλία το "πηγαίνανε μέχρι πιο αργά" και σέρβιραν και κοκτέιλς.
Τελικές εντυπώσεις: Γαλήνια, ήρεμη, αίσθηση χωριού, αλλά και με κάποιες "μικρές νότες κοσμικότητας". Οι οικογένειες θα τη λατρέψουν (υπέροχο να βλέπεις τα πιτσιρίκια πλήρως ασφαλή να παίζουν στον παραλιακό πεζόδρομο), τα ζευγάρια θα "ρομαντζάρουν" και μόνο με αυτή την παστέλ χρωματική πανδαισία. Ε, λοιπόν ναι, την αγάπησα τη μικρούλα Χάλκη:):clap:
Extra tip: Πόσο άσχημο είναι να συνειδητοποιείς ότι σε κάποια νησάκια μας δεν υπάρχει καν φαρμακείο. Για το λόγο αυτό βέβαια τα περισσότερα σπίτια που ενοικιάζονται έχουν μέσα και ένα μικρό "φαρμακείο" για ώρα ανάγκης. Υπάρχει φυσικά αγροτικός γιατρός, ενώ κάποια απλά φάρμακα πωλούνται και στα παντοπωλεία του νησιού
Ποσο στοιχισε το ταξι για το Π.χωριο;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ωραία πράγματα φίλε Θάνο, ήμουν σίγουρος οτι θα σου αρασε το στολίδι που λέγεται Χάλκη!
Αν και μοιάζει με τη Σύμη όπως λένε αρκετοί, πρόκειται για διαφορετικά εν τέλει νησιά σε πολλά πράγματα. Προσωπικά την προτιμώ.
Με υγεία τώρα και στα επόμενα εύχομαι.
Υ. Γ. Αλήθεια δεν είχαμε τόσο καιρό νημα για τη Χάλκη; Απαράδεκτοι :haha:
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.375
Likes
3.447
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ποσο στοιχισε το ταξι για το Π.χωριο;
Μας πήρε 10 ευρώ. Να αναφέρω πάντως πως η επιστροφή από το παλιό χωριό στο λιμάνι μπορεί να γίνει και με τα πόδια. Είναι 4 χιλιόμετρα ευθεία προς κατηφορική διαδρομή. Για τον πηγαιμό, καλύτερα τον ταξιτζή :p (το κινητό του υπάρχει στην προβλήτα του λιμανιού).
Α...και ένα tip όσον αφορά το φαγητό που ξέχασα: Πίτες από το φούρνο του νησιού (είναι ακριβώς στην πιάτσα). Έχει πολλών ειδών, οι περισσότερες σε στυλ κουρού. Και τα 2 πρωινά μας είχαμε ως ιεροτελεστία το να πηγαίνουμε να παίρνουμε τις πίτες να τις τρώμε στην ακροθαλασσιά και μετά το πρώτο φρέντο εσπρέσσο της ημέρας σε ένα από τα cafe
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
15.219
Ευχαριστούμε πολύ για τη διήγηση. Θέλω πολύ να επισκεφτώ το νησί, αλλά ως τώρα δεν τα έχω καταφέρει. Νομίζω όμως πως μια και βρίσκω υπέροχη τη γειτονική Σύμη, θα αγαπήσω και τη Χάλκη.
Αν θέλεις ανέβασε και καμιά φωτό.

Και πόσο δίκιο έχεις για την έλλειψη φαρμακείου σε μικρά νησιά. Ειδικά τους μόνιμους κατοίκους σκέφτομαι και ειδικά όταν υπάρχουν ηλικιωμένοι, παιδιά κλπ.
Όταν πήγα στους Λειψούς, χάρηκα τόσο που είδα να έχουν -αν και είναι μικρό νησί- το φαρμακείο τους φρεσκοβαμμένο, περιποιημένο, το φωτογράφιζα από τη χαρά μου. :haha:
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.375
Likes
3.447
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μόλις ανέβασα μερικές φωτος από Χάλκη στο πρώτο post. Παρατηρήστε το εσωτερικό του σπιτιού.
Επίσης η διπλή παραλία που φαίνεται από το Κάστρο ονομάζεται Τραχειά κ είναι επισκεψιμη με το καΐκι του Γιάννη (giannis express). Το μεγάλο λευκό κτίριο με τις 2 σκάλες είναι το δημαρχείο της πόλης. Υπέροχο, όπως και η ιουλιάτικη πανσέληνος στο νησί
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.375
Likes
3.447
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ωραία πράγματα φίλε Θάνο, ήμουν σίγουρος οτι θα σου αρασε το στολίδι που λέγεται Χάλκη!
Αν και μοιάζει με τη Σύμη όπως λένε αρκετοί, πρόκειται για διαφορετικά εν τέλει νησιά σε πολλά πράγματα. Προσωπικά την προτιμώ.
Με υγεία τώρα και στα επόμενα εύχομαι.
Υ. Γ. Αλήθεια δεν είχαμε τόσο καιρό νημα για τη Χάλκη; Απαράδεκτοι :haha:
Όντως φίλε μου, έχοντας πάει και εγω και στα δύο πια, θα συμφωνήσω ότι είναι πολύ διαφορετικές. Η Σύμη είναι πολύβουη- ειδικά τα πρωινά. Έχει πολλούς ημερησιους ταξιδιώτες από Ρόδο, δρομολογια συνέχεια πάνε και έρχονται, και γενικά μου δίνει την αίσθηση μιας κομψής μικρής πολιτείας που είναι θέρετρο και στο οποίο ενίοτε γίνεται και ο κακός χαμός. Η Χάλκη σου βγάζει από την άλλη αυτή την αίσθηση γαλήνης, μια πιο χωριουδιστικη αν θες αίσθηση, που τείνει να σπανίζει τους μήνες αιχμής στα νησιά μας. Βοηθάει βέβαια σε αυτό το γεγονός - πέρα από το ότι είναι πιο μικρή- οτι τα δρομολόγια τις περισσότερες μέρες της εβδομάδας δεν πολυεξυπηρετουν για ημερήσια εκδρομή από Ρόδο. Εκτός κι αν οδηγήσεις 1 ώρα μέχρι τη Σκάλα Καμειρου.
Επίσης και αρχιτεκτονικα έχουν μικροδιαφορες, αν και υπάρχει και στις 2 το νεοκλασικό στοιχείο
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
15.219
Μπράβο σου! Φοβερά τα τοπία στις φωτογραφίες! Ταξιδάρα! Πάντα τέτοια εύχομαι!
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.751
Πανέμορφη η Χάλκη!! Οι Χαλκιτες όπου κ αν βρίσκονται πάντα γυρνάνε στο πανηγύρι του Αη Γιάννη,οπότε το νησί γεμίζει από κόσμο. Στα προ κοβιντ χρόνια ήταν ένα απ' τα ωραιότερα πανηγύρια των Δωδεκανήσων! Ευχαριστούμε για την πανέμορφη ιστορία!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.375
Likes
3.447
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μπράβο σου! Φοβερά τα τοπία στις φωτογραφίες! Ταξιδάρα! Πάντα τέτοια εύχομαι!
Χίλια ευχαριστώ και εννοείται ότι αντεύχομαι ταξιδάρες για όλους μας, τόσο εντός όσο και εκτός Ελλάδος
 

alma

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
15.219
Πανέμορφη η Χάλκη!! Οι Χαλκιτες όπου κ αν βρίσκονται πάντα γυρνάνε στο πανηγύρι του Αη Γιάννη,οπότε το νησί γεμίζει από κόσμο. Στα προ κοβιντ χρόνια ήταν ένα απ' τα ωραιότερα πανηγύρια των Δωδεκανήσων! Ευχαριστούμε για την πανέμορφη ιστορία!
Πότε είναι το πανηγύρι; Γιατί ο Άη Γιάννης γιορτάζει πάνω από μία φορές το χρόνο.

Και η Σύμη γεμίζει το Νοέμβριο στην γιορτή του Αρχάγγελου Μιχαήλ. Είχα πάει λίγες μέρες πριν την γιορτή (ούτε καν παραμονή) την προ κοβιντ εποχή και γινόταν ήδη χαμός από κόσμο από όλη την Ελλάδα και ακόμα και από εξωτερικό.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.375
Likes
3.447
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αν και δεν πήγαμε στη συγκεκριμένη μονή, μας είπαν γενικά ότι γίνεται μεγάλο πανηγύρι στο νησί στα τέλη του καλοκαιριού στις 29 Αυγούστου (αποκεφαλισμός Ιωάννη Προδρόμου). Μάλλον η φίλη tsampi90 σε αυτό πρέπει να αναφέρεται
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.483
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom