Χάλκη

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.751
Αν και δεν πήγαμε στη συγκεκριμένη μονή, μας είπαν γενικά ότι γίνεται μεγάλο πανηγύρι στο νησί στα τέλη του καλοκαιριού στις 29 Αυγούστου (αποκεφαλισμός Ιωάννη Προδρόμου). Μάλλον η φίλη tsampi90 σε αυτό πρέπει να αναφέρεται
Ακριβώς!

Όσον αφορά την εορτή του Αρχαγγέλου Μιχαήλ- Πανορμίτη στη Σύμη,το νησί είναι απλησίαστο τις ημέρες της γιορτής του. Προσωπικά προτιμώ να πηγαίνω πολύ πριν ή πολύ μετά τη γιορτή.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.756
Likes
15.263
Ακριβώς!

Όσον αφορά την εορτή του Αρχαγγέλου Μιχαήλ- Πανορμίτη στη Σύμη,το νησί είναι απλησίαστο τις ημέρες της γιορτής του. Προσωπικά προτιμώ να πηγαίνω πολύ πριν ή πολύ μετά τη γιορτή.
Εγώ πήγα 1-2 μέρες πριν και είχε πάρα πολύ κόσμο. Το καλό είναι, πως ο καιρός Νοέμβρη στη Σύμη ήταν εξαιρετικός, καθόσουν σε εξωτερικό χώρο για καφέ.
Στη Ρόδο Νοέμβρη-παρόλο που ήταν προ κοβιντ εποχή- μας έλεγαν στην πόλη πως σχεδόν δεν υπήρχαν τουρίστες, παρά μόνο όσοι έρχονται Ρόδο, για να πάνε μετά για προσκύνημα Σύμη.

Να βρεις να μείνεις στη Σύμη, αν δεν είχες κανονίσει πολύ πριν, εξαιρετικά δύσκολο.

Πάντως πολύ ωραία εποχή ήταν και για Ρόδο ο Νοέμβρης. Καιρός πολύ καλός, βόλτες σε εξωτερικούς χώρους, μόνο αν ήθελες να κάνεις μπάνιο στη θάλασσα, δεν προσφερόταν η εποχή. Μου άρεσε πολύ, που ενώ ήταν τόσο ήσυχα από άποψη τουριστών, έχει τόση ζωή λόγω μόνιμων η Ρόδος.

Από την παρέα μας, η μία έκανε και τα ψώνια της στο νησί, πολύ πιο ήσυχα από ότι στην Αθήνα την ίδια περίοδο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.098
Likes
45.430
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πάντως πολύ ωραία εποχή ήταν και για Ρόδο ο Νοέμβρης. Καιρός πολύ καλός, βόλτες σε εξωτερικούς χώρους, μόνο αν ήθελες να κάνεις μπάνιο στη θάλασσα, δεν προσφερόταν η εποχή.
Αυτό να λέγεται.
Η Ρόδος αποτελεί νησί το οποίο ειναι επισκεψιμο όλες τις εποχες του χρόνου.
Έχω πάει Νοέμβριο, Γενάρη, Μάρτη, μήνες τους οποίους βλέπεις κατι εντελώς διαφορετικό από το καλοκαίρι αλλά παράλληλα πολύ όμορφο, καταλαβαίνεις φιλοξενία, συμπεριφορά κτλ.
Συστήνεται ανεπιφύλακτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.301
Μηνύματα
887.222
Μέλη
38.968
Νεότερο μέλος
παρις

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom