Χάπια για ελονοσία

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.763
Ρε παιδιά απορία. Τα φαρμακεία διέκοψαν τη σύμβασή τους με το υπουργείο στο οποίο ανήκω (λόγω του ότι φυσικά το υπουργείο έχει να τους πληρώσει κάτι αιώνες:mad:). Το φαρμακείο του νοσοκομείου μας δεν τα έχει και είναι το μοναδικό πλέον όπου μπορούμε να αγοράσουμε φάρμακα πληρώνοντας απλά μια μικρή συμμετοχή. Τι να κάνω τώρα για να μην πληρώσω μια μικρή περιουσία για τα Malarone?
Δε μπορούν να τα παραγγείλουν? Κοίτα ποια άλλα φάρμακα είναι κατάλληλα για εκεί που πας στις γνωστές ιστοσελίδες...
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
Λοιπόν ταξιδεύω Ινδία τον Ιανουάριο.Δεν έχω καμία εμπειρία με εμβόλια χάπια ελονοσίας κλπ.
Από αυτά που διάβασα και έψαξα ...κατέληξα στο εξής...
εμβόλιο Ηπατίτιδας Α ,Μηνιγγίτιδας,Αντιτετανικό
και Malarone.
Είχα πολύ άγχος πέρυσι και πρόπερυσι και γενικά τα τελευταία 2 χρόνια δεν ήμουν στα πάνω μου.Τώρα είμαι πάρα πολύ καλά αλλα δεν ρισκάρω με τίποτα για Lariam.
επίσης στο CDC διάβασα για Ινδία το εξής ...

All of the following antimalarial drugs are equal options for preventing malaria in India: Atovaquone/proguanil, doxycycline, or mefloquine. For information that can help you and your doctor decide which of these drugs would be best for you, please see Drugs to Prevent Malaria.

Health Information for India | CDC Travelers' Health

άρα με καλύπτει το Malarone...
φυσικά θα πάρω και τα αντικουνουπικά μου αλλά....με αυτό το deet κολλάω...
Μήπως είναι χημικό του κερατά...τι ξέβγαλμα διάβασα ότι θέλει?
Πάμε καλά? θα ταξιδεύω 10 ώρες με το τρένο και αν έχει περάσει η φάση του θα πρέπει να μπανιαρίζομαι μέσα στο τρένο?Θα γελάσει κάθε πικραμένος.
Έχω απογοητευτεί πολύ με τις παρενέργειες των χαπιών .είναι πολύ κρίμα να θέλω να κάνω ένα ταξίδι μόνη μου πρώτη φορά και να πρέπει να σκέφτομαι το κάθε τι ....μαζί με τους κινδύνους του να πάθω ψυχολογικά στα καλά καθούμενα.Κάτι που μου ήρθε στο μυαλό....αν πάρεις Lariam και σε πιάσουν διάφορα....μπορείς να πάρεις κάτι άλλο για να σταματήσεις την επίδραση ή να την κατευνάσεις?
Το έχει ρωτήσει κανείς αυτό?Γιατί εδώ που τα λέμε όλοι Malarone θέλουν να πάρουν αλλά δεν βλέπω τρομερή εμπιστοσύνη.Τι θα γίνει αν σε πιάσει διάρροια μέσα στο τρένο?OH GOD
 
Last edited by a moderator:

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ολα αυτα ειναι υπερβολικα-κατα την αποψη μου πάντα! Πηγα το καλοκαιρι,μπορεις να διαβασεις και την ιστορια μου,Ινδια-Νεπαλ,μονη μου με τρενα,και χυμα.(στιε Ταξιδιωτικες ιστοριες σε εξελιξη-την τελειωσα,μπορει και να μεταφερθηκε) Πριν φυγω ημουν κι εγω ετοιμη και τρομοκρατημενη να κανω μια σειρα εμβολιων και αγορασα και τα malarone. Τελικα -επειδη σιχαινομαι τα φαρμακα-και με κουβεντες με γιατρους (αλλος ελεγε ναι,αλλος οχι) εκανα μονο το αντιτετανικο. Τα χαπια τα πηρα μαζι μου,για καθε ενδεχομενο. Με το που εφτασα Δελχι,πηγα σε δικο τους φαρμακειο και πηρα αντικουνουπικο που εχουν εκει,σε ενα σωληναριο σαν οδοντοπαστα-αν θες θα ψαξω να το βρω να σου πω ονομα. Το εβαζα και ολα πηγαν μια χαρα!!! Δεν με τσιμπησε ουτε ενα κουνουπι!! Με το που εφτασα Ελλαδα στο αεροδρομιο με τσιμπησανε εγχωρια κουνουπακια!!!:bleh: Το λεω γιατι εμενα μου εχουν ιδαιτερη αδυναμια...:haha:
Οσο για τα τρενα μεσα δεν υπαρχουν κουνουπια-τουλαχιστον εγω δεν ειδα. Ουτε τα κουνουπια δεν ταξιδευουν με τα τρενα της Ινδιας.....:D
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
meli
από τις συζητήσεις σου με τους γιατρούς έμαθες για τίποτα παρενέργειες των εμβολίων που προανέφερα ή κάποιων άλλων?
Έχω ακούσει για της ηπατίτιδας αλλά δεν είμαι σίγουρη αν ήταν για την Α ή τη Β.Είχα κάνει στην Α, μικρή ,2 δόσεις όχι την τρίτη από αμέλεια.
Τώρα μάλλον πρέπει να τα κάνω από την αρχή.
Μια οικογενειακή φίλη εμφάνισε σκλήρυνση κατά πλάκας στα 25 .
Είναι μια χαρά εδώ και 4-5 χρόνια αλλά έχει τρέξει σε πάρα πολλούς γιατρούς πανεπιστημιακούς κλπ όπως και νοσοκομεία.
Κάποια στιγμή μια νοσοκόμα της εκμυστηρεύθηκε ότι στη γενιά της υπάρχουν αρκετά άτομα με αυτή την αρρώστια και υποπτεύονται μια παρτίδα εμβολίου που είχε διοχετευτεί εκείνα τα χρόνια...(ηπατίτιδας)
Προφανώς ήταν η Α.
Κάτι τέτοια ακούω και δεν ξέρω τελικά κατά πόσο πρέπει να εμπιστευόμαστε τις φαρμακευτικές εταιρίες και κατ επέκταση τους γιατρούς.
Επίσης μια συνάδελφος στη δουλειά μου έλεγε πρόσφατα ότι 2 αγοράκια φίλοι και συμμαθητές σε ένα σχολείο που δούλευε έκαναν το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας , το ένα έπαθε λευχαιμία και το άλλο λύκο.
Τι μαλα...ιες είναι όλα αυτά δεν ξέρω και τι να πιστέψω από το ράδιο αρβύλα.
Ξέρω όμως και είμαι σίγουρη ότι αν ένα εμβόλιο που επιφέρει τεράστια ποσά σε μια εταιρία,είναι επιβλαβές για μια μερίδα κόσμου,δεν θα αποσυρθεί από την αγορά και δεν θα μαθευτεί.
Αν έχεις μάθει κάτι έστω και ράδιο αρβύλα στείλτο μου σε προσωπικό μήνυμα γιατί θα μας δείρουν οι γιατροί του forum.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.528
Likes
7.819
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
meli
από τις συζητήσεις σου με τους γιατρούς έμαθες για τίποτα παρενέργειες των εμβολίων που προανέφερα ή κάποιων άλλων?
Έχω ακούσει για της ηπατίτιδας αλλά δεν είμαι σίγουρη αν ήταν για την Α ή τη Β.Είχα κάνει στην Α, μικρή ,2 δόσεις όχι την τρίτη από αμέλεια.
Τώρα μάλλον πρέπει να τα κάνω από την αρχή.
Μια οικογενειακή φίλη εμφάνισε σκλήρυνση κατά πλάκας στα 25 .
Είναι μια χαρά εδώ και 4-5 χρόνια αλλά έχει τρέξει σε πάρα πολλούς γιατρούς πανεπιστημιακούς κλπ όπως και νοσοκομεία.
Κάποια στιγμή μια νοσοκόμα της εκμυστηρεύθηκε ότι στη γενιά της υπάρχουν αρκετά άτομα με αυτή την αρρώστια και υποπτεύονται μια παρτίδα εμβολίου που είχε διοχετευτεί εκείνα τα χρόνια...(ηπατίτιδας)
Προφανώς ήταν η Α.
Κάτι τέτοια ακούω και δεν ξέρω τελικά κατά πόσο πρέπει να εμπιστευόμαστε τις φαρμακευτικές εταιρίες και κατ επέκταση τους γιατρούς.
Επίσης μια συνάδελφος στη δουλειά μου έλεγε πρόσφατα ότι 2 αγοράκια φίλοι και συμμαθητές σε ένα σχολείο που δούλευε έκαναν το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας , το ένα έπαθε λευχαιμία και το άλλο λύκο.
Τι μαλα...ιες είναι όλα αυτά δεν ξέρω και τι να πιστέψω από το ράδιο αρβύλα.
Ξέρω όμως και είμαι σίγουρη ότι αν ένα εμβόλιο που επιφέρει τεράστια ποσά σε μια εταιρία,είναι επιβλαβές για μια μερίδα κόσμου,δεν θα αποσυρθεί από την αγορά και δεν θα μαθευτεί.
Αν έχεις μάθει κάτι έστω και ράδιο αρβύλα στείλτο μου σε προσωπικό μήνυμα γιατί θα μας δείρουν οι γιατροί του forum.
...:( το μονο που εχω να πω... ελεος...!!!!!!!!!!! συγνωμη που ειμαι και γιατρος ...:( για τις φαρμακευτικες εταιρειες ας ζητησει αλλος συγνωμη και ελεος .. :rolleyes:δεν μπορει ολο και καποιος αντιπροσωπος θανε μελος στο φορουμ δεν μπορει????!!!!!!!!!!:haha:
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
LULLU όπα μας πήραν τα σκάγια ,προλαβαίνω να επαναδιατυπώσω..?


Είμαι ανίδεη, υπάρχει κάποιος που μπορει να με κατατοπίσει με τα εμβόλια?Ακούγονται πολλά....με όλο το σεβασμό στον ιατρικό κλάδο τον παραιατρικό τις φαρμακες εταιρίες και τους φαρμακοποιούς,υπάρχουν εμβόλια επικίνδυνα για την ανθρώπινη υγεία ή είναι όλα ασφαλή?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
LULLU όπα μας πήραν τα σκάγια ,προλαβαίνω να επαναδιατυπώσω..?


Είμαι ανίδεη, υπάρχει κάποιος που μπορει να με κατατοπίσει με τα εμβόλια?Ακούγονται πολλά....με όλο το σεβασμό στον ιατρικό κλάδο τον παραιατρικό τις φαρμακες εταιρίες και τους φαρμακοποιούς,υπάρχουν εμβόλια επικίνδυνα για την ανθρώπινη υγεία ή είναι όλα ασφαλή?
σιγά μην πάρεις απάντηση!!!(δεν μιλάω για την lullu γενικά μιλάω)
σπάνιο να ξέρει κανείς καλή φαρμακολογία για να σου δώσει και απαντήσεις...
η απάντηση είναι κούνημα της κεφαλής!!
όσους και να ρώτησα πχ για το εμβόλιο της γρίππης,αυτή την απάντηση πήρα...άνοιξε παιδί μου τον google μπάς και πάρεις καμιά πληροφορία απο κανένα καθηγητή εξειδικευμένο να ξεστραβωθείς...:bleh:
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
meli
από τις συζητήσεις σου με τους γιατρούς έμαθες για τίποτα παρενέργειες των εμβολίων που προανέφερα ή κάποιων άλλων?
Έχω ακούσει για της ηπατίτιδας αλλά δεν είμαι σίγουρη αν ήταν για την Α ή τη Β.Είχα κάνει στην Α, μικρή ,2 δόσεις όχι την τρίτη από αμέλεια.
Τώρα μάλλον πρέπει να τα κάνω από την αρχή.
Μια οικογενειακή φίλη εμφάνισε σκλήρυνση κατά πλάκας στα 25 .
Είναι μια χαρά εδώ και 4-5 χρόνια αλλά έχει τρέξει σε πάρα πολλούς γιατρούς πανεπιστημιακούς κλπ όπως και νοσοκομεία.
Κάποια στιγμή μια νοσοκόμα της εκμυστηρεύθηκε ότι στη γενιά της υπάρχουν αρκετά άτομα με αυτή την αρρώστια και υποπτεύονται μια παρτίδα εμβολίου που είχε διοχετευτεί εκείνα τα χρόνια...(ηπατίτιδας)
Προφανώς ήταν η Α.
Κάτι τέτοια ακούω και δεν ξέρω τελικά κατά πόσο πρέπει να εμπιστευόμαστε τις φαρμακευτικές εταιρίες και κατ επέκταση τους γιατρούς.
Επίσης μια συνάδελφος στη δουλειά μου έλεγε πρόσφατα ότι 2 αγοράκια φίλοι και συμμαθητές σε ένα σχολείο που δούλευε έκαναν το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας , το ένα έπαθε λευχαιμία και το άλλο λύκο.
Τι μαλα...ιες είναι όλα αυτά δεν ξέρω και τι να πιστέψω από το ράδιο αρβύλα.
Ξέρω όμως και είμαι σίγουρη ότι αν ένα εμβόλιο που επιφέρει τεράστια ποσά σε μια εταιρία,είναι επιβλαβές για μια μερίδα κόσμου,δεν θα αποσυρθεί από την αγορά και δεν θα μαθευτεί.
Αν έχεις μάθει κάτι έστω και ράδιο αρβύλα στείλτο μου σε προσωπικό μήνυμα γιατί θα μας δείρουν οι γιατροί του forum.
Εμ,φιρί φιρί το πάς να σε''δείρουμε":roll:,αν διάβασες όοοοοολα όσα έχουν ειπωθεί για τα χάπια ελονοσίας στο τόπικ μια ιδέα θάπρεπε νάχει αποκομίσει,επαναλαμβάνω μια ιδέα,απο κεί και πέρα είναι δυνατόν να γίνεται ΙΑΤΡΙΚΗ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ;έλεος όπως είπε και η LULU!!
Τα ζητήματα που θέτεις είναι θέμα προσωπικής και ΠΡΟΦΟΡΙΚΗς συζήτησης με κάποιον δικό σου γιατρό,είναι κρίμα και λυπάμαι πολύ που κάαααααααθε φορά ΚΑΤΑΚΡΕΟΥΡΓΕΙΤΑΙ η Ιατρική μ΄αυτόν τον τρόπο.
Το ίδιο συνέβη και με το τόπικ περί γρίππης και ασφαλώς κλειδώθηκε!!
Συγγνώμη για τον τόνο μου αλλά ....
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Η συζητηση ξεφυγε τελειως....:rolleyes:
Καταρχας γνωμη μου οτι και βεβαια δεν γινεται ιατρικη ,ουτε από το ιντερνετ,ουτε απο τα τηλεφωνα παρα μονο προσωπικα ο καθενας με τον γιατρο του...
Επειτα νομιζω οτι καθενος ειναι δικαιωμα του να εχει τις αποψεις του και μην τον πυροβολειτε ετσι..Δημοκρατια εχουμε και ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει! Δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουμε.
Εγω γιατρος δεν ειμαι,αλλα εχουμε πολλους στην οικογενεια και ολα τα νομισματα εχουν 2 οψεις,οποτε δεν ειναι καλο να γενικευουμε.
Οσο αφορα αυτο που εγραψα εγω,δεν αναφερθηκα σε παρενεργειες εμβολιων,αλλα κατα ποσο χρειαζοταν να κανω τα εμβολια. Η γνωμη των γιατρων που ρωτησα , ηταν οτι δεν ηταν απαραιτητα. Σημασια εδωσαν στην διαρκεια παραμονης μου στην χωρα,στο που ειχα σκοπο να μεινω και κατω απο ποιες συνθηκες. Και παλι την γωμη τους μου ειπαν. Καποιο ελεγαν να τα κανω να ειμαι σιγουρη. Τελικα την αποφαση την παιρνεις εσυ!
 

magdouil

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Everywhere
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Παδια ευχαριστω πολυ,μια φιλη μου θα παει τον Ιανουαριο στην Αφρικη και δεν ηξερε ακριβως τι χρειαζεται να παρει και ακομα δεν εχει μιλησει με καποιον γιατρο!!
 

bill154544

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Εμένα παντως στην Νομαρχια Αθηνών δε με βοήθησε κανείς. Πήρα 100 τηλέφωνα, όταν απαντούσαν, με παρέπεμπαν σε άλλον, αφού μετά από πολλά τηλεφωνήματα βρήκα άκρη με ενημερώσανε, ότι για ένα ταξίδι στην ινδία που θα έκανα έπρεπε να πάρω malarone, και να κάνω εμβόλια ηπατίτιδας α και τύφου. Την άλλη μέρα ξεκίνησα για την νομαρχία. Εκει μου είπαν πως το εμβόλιο ηπατίτιδας έχει τελιώσει και καλό ειναι να το κάνω σε κάποιο φαρμακείο με δικά μου έξοδα. Το εμβόλιο του τύφου το περιμέναν σε δυο βδομάδες, αλλά εγώ δυστυχως τότε εφευγα. Επίσης ουτε χάπια malarone είχαν. Τους ζήτησα να μου τα συνταγογραφήσουν και μου είπαν οτι υπευθυνοι γιαυτο είναι οι γιατροι του ΙΚΑ και όχι αυτοι. Οπως ξέρετε όμως για να κλείσεις ραντεβόυ στο ΙΚΑ μια συγκεκριμένη μέρα πρεπει να παρεις τηλεφωνο 1 μηνα πριν.
Το αποτελεσμα : Εμβόλιο τύφου δεν έκανα.
Ξόδεψα 100 € για το εμβόλιο ηπατίτιδας και malarone, ενώ η πολιτεία είναι υπεχρεωμένη όχι μόνο να προστετέψει τους πολίτες της που επισκέπτονται τέτοιες χώρες, αλλα να προστατέψει και τους υπολοιπους για το ενδεχόμενος πανδημιάς έπειτα απο επιστροφή ενός ταξιδιώτη.
Κάτι τετοιο όμως στην Ελλάδα, απλά δεν γίνεται.
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
με τα malarone θα κανεις το εξης
θα πας στον οικογενειακο γιατρο ...που εχεις στο βιβλιαριο ...και θα ζητησεις να στα γραψει ...μην πεις οτι τα εχεις αγορασει ...
μετα βρες τα με το φαρμακοποιο ...αν και δεν ξερω τι παιζει στην περιπτωση που τα εχεις πληρωσει ηδη...(αν ειναι δικος σου ...το λυνεις το θεμα)

για τον τυφο μην τρελαινεσαι ...
σε γενικες γραμμες βρες ενα λοιμοξιολογο και πληροφορησου για ο,τι σε προβληματιζει...αν εισαι αθηνα ...μπορω να σε στειλω στον δικο μου ...που ασχολειται με τα θεματα του εξω...ειναι διευθυντης σε κλινικη στο Nιμιτς ,i think
νομαρχια+λυση ...ειναι παλιο ανεκδοτο ...

της ηπατιτιδας εχω διαβασει ...η πρωτη δοση σε καλυπτει ...σε πολυ υψηλο ποσοστο ...μετα το πρωτο δεκαπενθημερο ...
ψαξτο και συ ...γιατι δεν ειμαι γιατρος ...

καλο ταξιδι ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom