Χακάρισμα στη Booking!!!!

Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Απίστευτο πάντως που μέσα από την booking γίνονται αυτά και δεν παίρνει καμία ευθύνη.

Θα έπρεπε να υπάρχει παρέμβαση από κάποιον ευρωπαϊκό φορέα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Απίστευτο πάντως που μέσα από την booking γίνονται αυτά και δεν παίρνει καμία ευθύνη.
Εδώ δεν είδαμε ούτε μια προειδοποίηση, ένα email, ένα SMS, ένα notification στο app για κινητά που να εφιστά την προσοχή σε ενεχόμενους κινδύνους phising. Τι ψάχνεις να βρεις...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
γενικά την booking την χρησιμοποιώ σπανια. Πάντως το καλοκαίρι (το πιο πρόσφατο) έδωσα μια φορα μονο τα στοιχεια της κάρτας, όταν έκανα την κράτηση.
Μετά k το deposit k η πληρωμή γίνανε αυτομάτως. Δεν μου ζήτησαν να ξαναδώσω την κάρτα

Δεν είναι γενικά αυτός ο κανόνας?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δεν είναι γενικά αυτός ο κανόνας?
Όχι απαραίτητα.
Σε κάποια καταλύματα όπως στην περίπτωση σου ζητείται επιτόπου εξόφληση.
Στα περισσότερα πληρωμή σε συγκεκριμένη ημερομηνία, μέσω κάρτας που μπορείς να δώσεις τα στοιχεία της κατά την κράτηση, και εκ των υστέρων να την αλλάξεις εφόσον θέλεις.
Τέλος μερικά καταλύματα δέχονται κι επιτόπου πληρωμή κατά την άφιξη.
 

connosp

Member
Μηνύματα
393
Likes
851
Όσοι/ες έχετε παρόμοια περίπτωση να επιμένετε στην Booking σε φορτικό σημείο μέχρι να δικαιωθείτε. Είχα κάνει και αμφισβήτηση συναλλαγής αλλά η ALPHA ήταν ανένδοτη, συνεχόμενες επανεξετάσεις(3). Τελικά δικαιώθηκα. Υπομονή!!!!
 
Μηνύματα
9
Likes
13
έλαβα και εγώ ένα μήνυμα την 1/12 απο κατάλυμα που είχα κλείσει μέσω booking για Σιένα ότι πολύ πιθανό να μου ακυρωθεί η κράτηση μου αν δεν επιβεβαιωνα την κάρτα μου. Είχε και λινκ να πατήσω.
Επείδή βαρέθηκα να ασχοληθω και να ψάξω αν είνια αλήθεια μπήκα και έκλεισα επι τόπου άλλο δωμάτιο με δωρεάν ακύρωση και αυτό το αγνόησα. Μετά από λίγες ώρες ελαβα 2 ακόμη μηνύματα οτι ειναι σπαμ και να τσεκαρω μπλοκαρω κάρτα.
Τώρα εχω 2 δωμάτια για Σιένα :cool:
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Πλέον γίνεται σε όλες τις κρατήσεις μου. Η μόνη διαφορά είναι ότι το μήνυμα συνοδεύται από άλλο μήνυμα της booking για πιθανή ύποπτη δραστηριότητα…


booking.jpg
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.585
Χακάρουν τους λογαριασμούς των ξενοδοχείων και στέλνουν μηνύματα phishing παριστάνοντας τους ξενοδόχους μέσω της πλατφόρμας της booking. Το πρόβλημα είναι γνωστό εδώ και 1 χρόνο και η booking σφυρίζει αδιάφορα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.733
Likes
15.003
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
IMG_20240215_100306.jpg


Εχθές με ήρθε αυτό το μήνυμα και αναφέρεται σε μια κράτηση που έχω κάνει για αρχές Ιουνίου. Έχει έρθει και σε άλλους κάτι παρόμοιο;;
Να πατήσω στην πρώτη επιλογή στην οποία ανήκω;; ή να το παραβλέψω;;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.446
Likes
5.313
View attachment 454041

Εχθές με ήρθε αυτό το μήνυμα και αναφέρεται σε μια κράτηση που έχω κάνει για αρχές Ιουνίου. Έχει έρθει και σε άλλους κάτι παρόμοιο;;
Να πατήσω στην πρώτη επιλογή στην οποία ανήκω;; ή να το παραβλέψω;;
Ασε να το πάρουν δυο τρις ακόμα. Αν και φαίνεται αυθεντικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.057
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom