Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
ηρθα παλι, αν και δεν περιμενω πολλα σημερα, αφου θα εχετε φυγει για ΠΣΚ. οσοι ομως μεινετε, να εχετε δουλεια να κανετε:D.
αν εχετε να προσθεσετε κατι στις διαδρομες, ή να διορθωσετε θα ηθελα να βαζετε το νουμερο της, γιατι ακομα δεν εχω μαθει τον χαρτη απ'εξω:(
1. (Χανια) -Κισσαμος - Χρυσοσκαλιτισσα-ελαφονησος (μπανιο)- [φαγητο που???]
2. (Χανια) -κισσαμος-φαλασαρνα(μπανιο)- ραβδουχα (ηλιοβασιλεμα-ποτακι)-[φαγητο που???]
3. (Χανια) -Παλαιοχωρα (μπανιο)- ανυδροι(φαγητο) (τιποτα αλλο αξιολογο?)
4. Χανια -Ακρωτηρι - λουτρακι(μπανιο) (αλλο?)
5. (Χανια) -Ρέθυμνο
6.(Χανια)- Λιμνη Κουρνας-Αργυρουπολη - φραγκοκάστελο(μπανιο) [αλλο αξιοθεατο?? ]

αυτα ειναι που σκεφτηκα και περιμενω την γνωμη σας, για το αν θα τα καταφερουμε η οχι να τα δουμε...;)
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
ηρθα παλι, αν και δεν περιμενω πολλα σημερα, αφου θα εχετε φυγει για ΠΣΚ. οσοι ομως μεινετε, να εχετε δουλεια να κανετε:D.
αν εχετε να προσθεσετε κατι στις διαδρομες, ή να διορθωσετε θα ηθελα να βαζετε το νουμερο της, γιατι ακομα δεν εχω μαθει τον χαρτη απ'εξω:(
1. (Χανια) -Κισσαμος - Χρυσοσκαλιτισσα-ελαφονησος (μπανιο)- [φαγητο που???]
2. (Χανια) -κισσαμος-φαλασαρνα(μπανιο)- ραβδουχα (ηλιοβασιλεμα-ποτακι)-[φαγητο που???]
3. (Χανια) -Παλαιοχωρα (μπανιο)- ανυδροι(φαγητο) (τιποτα αλλο αξιολογο?)
4. Χανια -Ακρωτηρι - λουτρακι(μπανιο) (αλλο?)
5. (Χανια) -Ρέθυμνο
6.(Χανια)- Λιμνη Κουρνας-Αργυρουπολη - φραγκοκάστελο(μπανιο) [αλλο αξιοθεατο?? ]

αυτα ειναι που σκεφτηκα και περιμενω την γνωμη σας, για το αν θα τα καταφερουμε η οχι να τα δουμε...;)
Οπου και να παω το φορουμ δεν το αφηνω τι θα κανω χωρις τα κολληταρια μου ????

Απαντησεις
1)φαγητο θα σου προτεινα τη Μηλια εγω το βρηκα τελειο

2) φαγητο στα Φαλασαρνα κοντα στη παραλια ειναι μια ταβερνα σαν μονοκατοικια θυμιζει αλλα δεν θυμαμαι το ονομα της παντως για να κανεις τη διαδρομη αυτη πρεπει να μη φυσαει γιατι τοτε για φαλασαρνα δεν λεει...μπορεις επισης να φας και στη Ραβδουχα μου αρεσε μια ταβερνα που ηταν σαν ημιοροφος οχι σαν ισογειο ειχε πολυ ωραιο ψαρι ,για μπανιο αποφυγε τη Ραβδουχα γιατι δεν εχει καλη θαλασσα ( καπου σου γραψανε ταβερνες στα φαλασαρνα νομιζω....)

3) Εγω στη Παλαιοχωρα δεν θα πηγαινα γιατι ειναι κουραστικη η διαδρομη και εχει πολλες στροφες πηγα μια φορα αρκετα τουριστικη- φλεβες δεν εκοψα παντως - ο.κ εχει επιλογες στις παραλιες αλλα δεν ειναι μερος που θελω να ξαναπαω...

4) Σταση στους ταφους των Βενιζελων ( καμια σχεση με νεκροταφειο ) για να δεις τα χανια απο ψηλα και μολις μπεις απο τη κεντρικη εισοδο και προχωρησεις ευθεια θα δεις μια μικρη πορτουλα που σε βγαζει στην εξοδο...κατω ακριβως ειναι η καφετερεια Νυμφες θα σου ελεγα μη πας στη Κουκοβαγια γιατι μαζευει πολυ κοσμο ( εκτος και αν ειναι πολυ πρωι ) προτεινω τις Νυμφες...και βεβαια θα δοκιμασεις τη λεμονοπιτα αν και δεν μου αρεσουν τα λεμονια στα γλυκα αυτο ειναι το κατι αλλο ή το κεικ σοκολατας

5 ) Εδω ειναι η μερα μου να ειναι Σαββατο ή Κυριακη γιατι καθημερινη μου ειναι αδυνατον, το προγραμμα θα το βγαλω εγω......και θα εφαρμοσουμε δημοκρατικες διαδικασιες...οτι λεω θα λες ....ΝΑΙ....

6) Στο Φραγκοκαστελλο να ειναι καθημερινη γιατι εχει κοσμο το Σ/Κ η θαλασσα μου αρεσει πολυ και οταν σταματησεις πανω στο δρομο για να δεις τη παραλια στο αριστερο σου χερι (που συνεχιζεται ο δρομος ) θα δεις μια ταβερνα σαν ξυλινη μεγαλη περγκολα γυρω στα 400 μετρα μακρια απο το καστρο οχι εκει που ειναι ολες μαζι αυτη ειναι μακρυτερα αλλα εχει καλη θεα ολο το πελαγος

Θα αντικαταστουσα τη Πλαιοχωρα με τις Καλυβες γιατι ειναι κοντα σας δεν εχει ταλαιπωρεια για το παιδι εχει καλη θαλασσα και φαγητο στη ταβερνα ΠΙΠΕΡΓΙΑ που ειναι πανω στο κυμα, μπορει να συνδιασεις να δεις και το Κουμο αξιζει να δεις πως ζουσαν στη Κρητη πριν πολλα χρονια και να φας εκει ή να πιεις το καφε σου, θα εισαι ήδη κουρασμενη απο τις αλλες διαδρομες
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
θυσαυρε μου εσυ!!! ξεχασα να βαλω την Μηλια στο "μενου" μου.... κι ελεγα τι ξεχασα, τι ξεχασα... διαβαζω και τα υπολοιπα....
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
4) Σταση στους ταφους των Βενιζελων ( καμια σχεση με νεκροταφειο ) για να δεις τα χανια απο ψηλα....
Ιδού μια φωτογραφική γεύση τι θα δείς εκεί:
aimg31.imageshack.us_img31_5364_img3963.th.jpg ,,, aimg193.imageshack.us_img193_3349_img3965f.th.jpg aimg38.imageshack.us_img38_9166_img3986.th.jpg aimg32.imageshack.us_img32_2254_img3962.th.jpg aimg33.imageshack.us_img33_6215_img3961.th.jpg aimg42.imageshack.us_img42_1699_img3971.th.jpg aimg39.imageshack.us_img39_6126_img3982.th.jpg aimg40.imageshack.us_img40_3699_img3981.th.jpg aimg39.imageshack.us_img39_6085_img3985.th.jpg


To ηλιοβασίλεμα ειναι σπέσιαλ!:cool:

6) Στο Φραγκοκαστελλο να ειναι καθημερινη γιατι εχει κοσμο το Σ/Κ η θαλασσα μου αρεσει πολυ
aimg41.imageshack.us_img41_86_dsc03290u.th.jpg aimg35.imageshack.us_img35_1033_dsc03286.th.jpg , aimg34.imageshack.us_img34_8398_dsc03287.th.jpg

Αν και δεν πολυθενθουσιάστηκα, αξίζει μια στάση για μπάνιο!:cool:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Θανο
Οι φωτογραφιες που εδωσες απο τους ταφους των Βενιζελων ο.κ αψογες, απο το Φραγκοκαστελλο ομως.....δυσκολευτηκα να πιστεψω οτι αυτη ειναι η παραλια ....κατι σαν φραχτης φαινετε στο βαθος....

Που ειναι το Καστρο ΟΕΟ?????
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
οι φωτο είναι απο την παραλία που είναι δίπλα στο φραγκοκάστελο!
ιδού κ οι φωτο απο το φραγκοκάστελο!
aimg41.imageshack.us_img41_3545_dsc032935533681.th.jpg , aimg193.imageshack.us_img193_4788_dsc032965543039.th.jpg aimg40.imageshack.us_img40_4641_dsc032945536917.th.jpg aimg39.imageshack.us_img39_3222_dsc032955540031.th.jpg aimg190.imageshack.us_img190_310_dsc032925530294.th.jpg aimg38.imageshack.us_img38_8493_dsc032975938044.th.jpg aimg35.imageshack.us_img35_2719_dsc032985941360.th.jpg aimg32.imageshack.us_img32_4185_dsc033005947879.th.jpg aimg33.imageshack.us_img33_9976_dsc032995944818.th.jpg

λες να με πήγαν σε λάθος φραγκοκάστελο?:roll::haha:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
BINGOOO !!!!!!

Θανο μας ισοπεδωσες παλι....ειπα και εγω...

Παντως θελω να πω ενα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστω στα παιδια που δεν ειναι απο τη Κρητη και ομως μπηκαν να βοηθησουν.... να δωσουν ιδεες....να κατατοπισουν......
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Καλησπέρα στη παρέα. ΠΣΚ με τα πρώτα μπάνια στο Κουτσουνάρι Αν. Ιεράπετρας
ξεν/χείο 50 το δίκλινο με πλούσιο πρωινό, μπακαλόους ανάμεσα σε κήπο. Η θάλασσα πεντακάθαρη. Όποίος θέλει του δίνω όνομα και τλφ.

1.-Σου αναλύω την πορεία: Μπές στον εθνικό αμέσως να κερδίσεις χρόνο. Πριν τη Κίσσαμο θα στρίψεις αριστερά (πινακίδα προς ελαφονήσι) για Καλουδιανά, στα Τοπόλια θα αγοράσετε απο το φούρνο παξιμάδι μαλάκο με κανέλα!!!, φαράγι Τοπόλιων, μόλις το περάσεις δεξιά έχει μια σπηλιά, αν έχεις χρόνο ανεβαίνεις. Μηλιά, μετά για Έλος, (ταβέρνες
νερά καταράκτες), Χρυσοσκαλίτισα-Ελαφονήσι(μπάνιο απέναντι στο νησί όπου θα πάτε με τα πόδια), φαγητό στην τελευταία ταβέρνα πριν τη παραλία και δοκιμάσετε σφακιανό μπουρέκι).
2.- Εδώ θα πάρεις τον παραλιακό, (πιο τουριστικός), περνάς Πλατανια, και κοντά στο Μάλεμε στα αριστερά σου θα δείς πινακίδα "Γερμανικό νεκροταφείο", όπου είναι θαμένοι οι 3500 περίππου Γερμανοι στη μάχη της Κρήτης και γενικά σε όλο το νησί.Μετά μπαίνεις Κολυμπάρι, μια ματιά στη παραλία. Συνεχίζεις για Κίσσαμο, Πλάτανος, Φαλάσαρνα. Για τα τελευταία έχω ξαναγράψει. Θα προχωρήσεις βασει της πινακίδας "αρχαία Φαλάσαρνα" και μέχρι εκεί που σταματά η άσφαλτος. έχει δύο rent rooms/ταβέρνες, ένα μεγάλο Parking,
κατεβαίνετε με τα πόδια, αριστερά σας είναι η Αγ. Παρασκευή με μια πηγή, φτάνεις
στη παραλία, μπροστά βραχάκια για τα παιδιά, και πιο πέρα για τους μεγάλους, θάλασσα όνειρο. Φαγητό (αν φάτε εκεί), στη ταβέρνα ακριβώς πάνω απ την εκκλησία. Μεγάλες μερίδες και φτηνά. Για Ραβδούχα δεν έχω πάει. Φαλάσαρνα πάμε κάθε καλοκαίρι.
Επανέρχομαι
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
soudiane, σε περιμενα πως και πως... σου εγινα συνηθεια μου φαινεται...:D και βεβαια! μου εγινες απαραιτητος με τις οδηγιες σου, οπως και ολοι οι υπολοιποι... για τον θανο και την εφη, τι να πω... η φωτογραφικη τους ξεναγηση ειναι υπεροχη,:clap: Ολους τους αλλους τους εχω ευχαριστησει , μιας και φτασαμε στην 13η σελιδα πληροφοριων-αποψεων. Δεν εχω κανενα παράπονο και συνεχιζω να σας διαβαζω με μεγαλη προσοχη...:cool:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
3.- Εδώ είναι η ομορφότερη διαδρομή. Από το ξεν΄χειο πας προς Χανιά, στα δεύτερα φανάρια εχει πινακίδα δεξιά σου προς Βαμβακόπουλο/Αλικιανό. Στα 2km δεξιά θα δείς τις αγροτικές φυλάκες Αγιάς, στη κατοχή τουφέκισαν οι Γερμανοί πολλους κρητικούς εδώ. Μια μικρή στάση στη λίμνη της Αγιάς, συνεχίζεις προς Αλικιανό, στη γέφυρα που θα συναντήσεις υπάρχει κενοτάφιο με εκτελεσθέντες έλληνες, θα συνεχίσεις προς Φουρνέ (βρίσκεσαι στα πορτοκαλοχώρια), επιστρέφεις περνάς τη γέφυρα πας Αλικιανό, στη πλατεία της εκκλησίας δεύτερο κενοτάφιο, επιστρέφεις πάλι προς τη γέφυρα και συνεχίζεις για Σκινέ/Καμπανός. (Οι παρακάμψεις αυτές αξίζει ο κόπος, σα να βρίσκεσαι σε κήπο.)
Θα συναντήσεις δεξιά πηγή κάτω απο πλάτανια, περνάτε το Καμπανό, φτάνετε στην αρχή του φαραγιού της Αγ. Ειρήνης. Εδώ μόνο του ζητά μια στάση και ξεκούραση, πανέμορφο μέρος. Η έξοδος του φαραγιού είναι στη Σούγια. Φτάνετε Σούγια. Για πεζοπορία στην αρχαία Λισό δε προτείνω για σας. Από Σούγια επιστροφή Ροδοβάνι/Κάνδανος, παίρνετε την πρώτη πινακίδα προς Παλαιόχωρα. 'Εχουν κάνει πολύ καλή οργάνωση στο χωριό, καθαριότητα, φιλοξενία, ευγένεια προς τους επισκέπτες που οι περισσότεροι είναι Έλληνες. Μπάνιο κάνετε όπου σου έχουν πει τα άλλα παιδιά, αλλά για φαγητό προτείνω στην ανατολικό πλευρα του χωριού, ένα εστιατόριο, δεν θυμάμαι όνομα, αλλά θα το βρεις εύκολα
δίπλα σε μιά πιτσαρία και ταβέρνα. Εκεί σε βιτρίνα θα δεις όλη τη κρητική κουζίνα. Ευγενικοί, καθαρά, και καλές τιμές. Στην επιστροφή για Χανιά θα περάσεις από Κάνδανο,
στη πλατεία το μνημείο για τους νεκρούς, το έκαψαν όλο οι Γερμανοί, πρόσεξε την επιγραφή!!! Εδώ υπάρχει ένα ζαχαροπλαστείο με το καλύτερο παγωτό κρέμα στο νομό, και το καλύτερο γαλακτομπούρεκο.
Ξέχασα να σου πω για τη Νο 1 μετά το Έλος, η περιοχή είναι γεμάτη καστανιές. Μόνο σ΄αυτή τη περιοχή της Κρήτης βγαίνουν τα κρητικά κάστανα. Θα τις καταλάβεις εύκολα από τους αγκαθωτούς καρπούς.
Μικρή διακοπή
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
soudiane, σε περιμενα πως και πως... σου εγινα συνηθεια μου φαινεται...:D και βεβαια! μου εγινες απαραιτητος με τις οδηγιες σου, οπως και ολοι οι υπολοιποι... για τον θανο και την εφη, τι να πω... η φωτογραφικη τους ξεναγηση ειναι υπεροχη,:clap: Ολους τους αλλους τους εχω ευχαριστησει , μιας και φτασαμε στην 13η σελιδα πληροφοριων-αποψεων. Δεν εχω κανενα παράπονο και συνεχιζω να σας διαβαζω με μεγαλη προσοχη...:cool:
13

13 σελίδες;;;;;;;;;;;;;
στο τέλος θα σε μπερδέψουν και δε θα ακολουθήσεις καμιά!!!!!!!!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Aντωνη με ολη τη καλη προθεση και εκτιμιση που σου εχω...ασε τη κοπελα να ανασανει...απο νεκροταφειο....σε νεκροταφειο τη στελνεις μη της ερθει και καμμια σκοτοδεινη:haha::haha:

Παντως της προτεινα να αντικαταστησει τη Παλαιοχωρα με τις Καλυβες να αποφυγει τις πολυ μεγαλες διαδρομες καθε μερα.....δες λιγο παραπανω τι της εγραψα και πες τη γνωμη σου....εξ αλλου και οι Καλυβες ειναι ωραιο μερος για μπανιο και θα δει και το Κουμο...

Το κακο ειναι οτι φευγει η Βαρσα ερχεται ο Μανωλης την επομενη....ειχα ετοιμασει κατι χαπενικς.... αλλα μου γυρισαν στραβα.....περιμενω και την Ευτιχια στο Ρεθυμνο...να δουμε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom