Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Το καλυτερο φαγητο το φαγαμε στο Ρεθυμνο στην Ταβερνα του Ζηση στην περιοχη Πλατανος για οσους ξερουν
αυτο ειναι που φημιζεται για τα μπιφτεκια του??χθες ακουσα πρωτη φορα γι αυτο..
για το ταμαμ, που το χα αποφυγει την προηγουμενη φορα γιατι το φοβηθηκα για τους λογους που γραφεις κ εσυ, για γινε λιγο πιο συγκεκριμενος σε παρακαλω (τι πήρατε, πόσα περίπου πληρώσατε κλπ)..
γιατι έχω ακούσει απο πολυ κοσμο καλα λογια..
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
αυτο ειναι που φημιζεται για τα μπιφτεκια του??χθες ακουσα πρωτη φορα γι αυτο..
για το ταμαμ, που το χα αποφυγει την προηγουμενη φορα γιατι το φοβηθηκα για τους λογους που γραφεις κ εσυ, για γινε λιγο πιο συγκεκριμενος σε παρακαλω (τι πήρατε, πόσα περίπου πληρώσατε κλπ)..
γιατι έχω ακούσει απο πολυ κοσμο καλα λογια..
Η ταβερνα του Ζηση ειναι στα Μυσσίρια και οχι στο Πλατανιά
Ειναι πολυ οικονομικη, αλλα για οσους ξερουν τη Κρητικη κουζινα ....ειναι κατω του μετριου (προσωπικη αποψη )
Ψηφιζω Ταμαμ και θα διαφωνησω με το φιλο μας,εχει ψαγμενη Κρητικη κουζινα, η κρεατοτουρτα ειναι αψογη,το ιδιο και το ρολο κρεατος με στάκα το σερβις πολυ καλο ,και ο σιμιγδαλενιος χαλβας με καρυδα που σε κερνανε στο τελος σε συνδιασμο με παγωμενη τσικουδια,...σουπερ !!!
ειναι απο τα αγαπημενα μου στεκια
Πηγαμε 3 ατομα με σαλατα δυο πιατα ορεκτικα,(μελιτζανομπουρεκακια,και κολοκυθοκεφτεδες) 3 κυρια πιατα και 3 μπυρες πηγε γυρω στα 16 ευρω το ατομο
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Η ταβερνα του Ζηση ειναι στα Μυσσίρια και οχι στο Πλατανιά
Ειναι πολυ οικονομικη, αλλα για οσους ξερουν τη Κρητικη κουζινα ....ειναι κατω του μετριου (προσωπικη αποψη )
Ψηφιζω Ταμαμ και θα διαφωνησω με το φιλο μας,εχει ψαγμενη Κρητικη κουζινα, η κρεατοτουρτα ειναι αψογη,το ιδιο και το ρολο κρεατος με στάκα το σερβις πολυ καλο ,και ο σιμιγδαλενιος χαλβας με καρυδα που σε κερνανε στο τελος σε συνδιασμο με παγωμενη τσικουδια,...σουπερ !!!
ειναι απο τα αγαπημενα μου στεκια
Πηγαμε 3 ατομα με σαλατα δυο πιατα ορεκτικα,(μελιτζανομπουρεκακια,και κολοκυθοκεφτεδες) 3 κυρια πιατα και 3 μπυρες πηγε γυρω στα 16 ευρω το ατομο
ok, με καλυψες !!

ο,τι αλλο εχεις να προτεινεις (εχω μαζεψει ο,τι εχεις προτεινει στο παρελθον στο φορουμ εννοειται!) καλοδεχούμενο!
τώρα φτιάχνουμε πρόγραμμα για κρήτη κ ειναι τοοοοσα πολλα τα μέρη που θέλω να πάω!
την προηγουμενη φορα ειχα δει μονο τα basics των χανίων κ λίγο ρέθυμνο μονο!
 

ioulios

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
αυτο ειναι που φημιζεται για τα μπιφτεκια του??χθες ακουσα πρωτη φορα γι αυτο..
για το ταμαμ, που το χα αποφυγει την προηγουμενη φορα γιατι το φοβηθηκα για τους λογους που γραφεις κ εσυ, για γινε λιγο πιο συγκεκριμενος σε παρακαλω (τι πήρατε, πόσα περίπου πληρώσατε κλπ)..
γιατι έχω ακούσει απο πολυ κοσμο καλα λογια..


Λοιπον,στην ταβερνα του Ζηση το φαγητο ηταν εξαιρετικο.
Οντως τα μπιφτεκια του ηταν κατι μοναδικο.Πηραμε μια ποικιλια με κρεατικα (για 2 ατομα ελεγε και χορταιναν 4),μια μελιτζανοσαλατα χειροποιητη δικια τους,πατατες τηγανητες φρεσκιες,1 αγγουροντοματα,2 μπυρες Kaiser και μας κερασαν καρπουζι φρεσκο με τσικουδια παγωμενη.Συνολο 25euro παρακαλω:)

Για το Ταμαμ εμεις την πατησαμε γιατι δεν το αποφυγαμε:rolleyes:
Δεν ειναι ασχημο σαν τοποθεσια γιατι ειναι μεσα στα σοκακια της παλιας πολης απλα οπως και ολα τα υπολοιπα εκει γυρω ειναι ακρως τουριστικο και με πολυ μετρια ποιοτητα και ποσοτητα φαγητου.Αυτη βεβαια ειναι δικη μου αποψη και καθοτι ειμαι μαγειρας,ισως εχω υψηλα standards.Στην τιμη μπορω να πω οτι ειναι καπως τσιμπημενο.
 

ioulios

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Η ταβερνα του Ζηση ειναι στα Μυσσίρια και οχι στο Πλατανιά
Ειναι πολυ οικονομικη, αλλα για οσους ξερουν τη Κρητικη κουζινα ....ειναι κατω του μετριου (προσωπικη αποψη )
Ψηφιζω Ταμαμ και θα διαφωνησω με το φιλο μας,εχει ψαγμενη Κρητικη κουζινα, η κρεατοτουρτα ειναι αψογη,το ιδιο και το ρολο κρεατος με στάκα το σερβις πολυ καλο ,και ο σιμιγδαλενιος χαλβας με καρυδα που σε κερνανε στο τελος σε συνδιασμο με παγωμενη τσικουδια,...σουπερ !!!
ειναι απο τα αγαπημενα μου στεκια
Πηγαμε 3 ατομα με σαλατα δυο πιατα ορεκτικα,(μελιτζανομπουρεκακια,και κολοκυθοκεφτεδες) 3 κυρια πιατα και 3 μπυρες πηγε γυρω στα 16 ευρω το ατομο
Κι εγω με τη σειρα μου θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω καθως το περιφημο Χιουνκιαρ με μοσχαρι ηταν μια γευση που δεν μας ενθουσιασε αφου ηταν κοκκινιστο μοσχαρι με πουρε μελιτζανας πολυ κοινο.Για 10,5 ευρω πιστευω δεν αξιζε τα λεφτα του.

Πηραμε επισης μια ποικιλια για δυο ατομα για να δοκιμασουμε περισσοτερες γευσεις και οχι μονο μειναμε ευχαριστημενοι αλλα απογοητευτηκαμε αφου η ποσοτητα δεν εφτανε ουτε για ενα ατομο(το προηγουμενο βραδυ φαγαμε στου Ζηση ξερετε).

Ειχε 2 κεφτεδακια(μπαλιτσες),2 τυροκεφτεδακια,1 μονο (lol???) φλογερα κοτοπουλου που ηταν και το μονο που μας αρεσε και 2 κομματακια συγκλινο.

Τελος ειχαμε 2 μπυρες Kaiser και μια φετα ψητη.Μας κερασαν στο τελος αυτο το χαλβα με καρυδα που δοκιμασαμε και σε αλλα μαγαζια και αυτο συγκριτικα ηταν αγευστο.

Το σερβις τωρα ηταν καλο οπου και να πηγαμε.
Οσο για την τιμη δειτε παρακατω
Φιλικα Ιουλιος&Αννα

ai50.tinypic.com_mufwiv.jpg
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Ερωτηση προς ioulios
Το " Πετρα" που μας προτεινες ειναι αυτο
ΠΕΤΡΑ : chaniafood.gr - φαγητό στα Χανιά | Ψητοπωλεία ?
Γιατι αν ειναι αυτο καλο θα ηταν να διευκρινιζοταν οτι προκειται για ψητοπωλειο

Κ εμενα παντως το "Ταμαμ" μου αρεσε αρκετα σαν μεζεδοπωλειο (δεν ειναι κλασσικο εστιατοριο εξου και οι αναλογες μερίδες) και προσωπικα δεν το βρηκα ακριβο σε αντιθεση με τα "Χαλκινα" οπου τα μεζεδακια ηταν μετρια και ακρως λαδερα και δε θα ξαναπηγαινα παρα την καταπληκτικη θεα..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.031
Likes
6.419
Το πετρα ειναι ψητοπωλειο ναι.

Τωρα για ταμαμ και χαλκινα πιστευω οτι οτι ειχαν να δωσουν το εδωσαν τοτε που ανοιξανε.
Τωρα απλα εχουν φτιαξει το ονομα και καθονται πανω σε αυτο.

Σιγουρα για τους τουριστες που ερχονται και τα βλεπουν πρωτη φορα φαινονται απιστευτα.
Αλλα για καποιους αλλους οχι.

Το ιδιο ισχυει για εμενα και για κουκουβαγια,νυμφες.

Εγω απολαμβανω φαγητο στην παλια αγορα στα χανια.
Κρεατακι ωραιο,πατατουλες φρεσκοτατες,γραβιερα και χορταινεις και δεν πληρωνεις πολλα.

Επισης οταν ψαχνω κατι οικονομικο παω σε καποιο απο αυτα τα δυο.
Συνηθως προτιμω το πρωτο,γιατι εχει και τεραστιες μεριδες και πραγματικα καλο φαγητο.

- delivery

Στο επομενο,τουλαχιστον μεχρι την τελευταια φορα που ειχα παει εγω,αν θυμαμαι καλα με 6 ευρω,μπορουσες να φας οση πιτσα ηθελες,οση σαλατα ηθελες και μπορουσες να ξαναγεμισεις το αναψυκτικο σου οσες φορες ηθελες.
Αν κανω σε κατι λαθος,δεν τα θυμαμαι καλα,ας με διορθωσει καποιος.

Ειναι μια οικονομικη λυση,για οσους δεν εχουν πολλα να χαλανε καθε μερα και για οσους θελουν να τρωνε πολυ!!

- delivery

Αλλα και η πετρα που γραφουμε παραπανω τα σπαει!!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
ok, με καλυψες !!

ο,τι αλλο εχεις να προτεινεις (εχω μαζεψει ο,τι εχεις προτεινει στο παρελθον στο φορουμ εννοειται!) καλοδεχούμενο!
τώρα φτιάχνουμε πρόγραμμα για κρήτη κ ειναι τοοοοσα πολλα τα μέρη που θέλω να πάω!
την προηγουμενη φορα ειχα δει μονο τα basics των χανίων κ λίγο ρέθυμνο μονο!
Βρεθηκα προσφατα στα Χανια με παρεα και μου αρεσε για ποτο το ''Μοναστηρι του Καρολου''
"ΧΑΤΖΗΜΙΧΑΛΗ ΝΤΑΛΙΑΝΗ 22,
Ωραια μουσικη μπορεις ανετα να συζητησεις δεν σου ''παιρνει τα αυτια''
Στον ιδιο δρομο θα βρεις δυο πολυ καλα μεζεδοπωλεια
Το ''Ονειροδρομειο'' μια μιξη Τουρκικης και Κρητικης κουζινας, και μου αρεσε πολυ και αλλο ενα που αν θυμαμαι καλα λεγοταν ''στη λαδοκολα''
Γραψε μου που θα πας για να σου δωσω καποια τιπς
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
6.358
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Μόλις επέστρεψα από τριήμερο στα Χανιά.
Μου φαίνεται πως μερικοί έχουν ξεσελώσει για τα καλά: Πρέπει να ζητά για να σου δώσουν απόδειξη. Κι όχι μόνο στις ταβέρνες.
Μην χαρίζετε σε κανένα
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.031
Likes
6.419
Κάποια καλή πρόταση για φαγητό στα φαλάσαρνα ή κάπου εκεί κοντά?

Θα έρχομαι από ελαφονησι,οπότε ίσως ξέρει κάποιος καμία καλή ταβέρνα στη διαδρομή που αξίζει να πάω,αν όχι φαλασαρνα.

Ευχαριστώ!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
6.358
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Κάποια καλή πρόταση για φαγητό στα φαλάσαρνα ή κάπου εκεί κοντά?

Θα έρχομαι από ελαφονησι,οπότε ίσως ξέρει κάποιος καμία καλή ταβέρνα στη διαδρομή που αξίζει να πάω,αν όχι φαλασαρνα.

Ευχαριστώ!
στη διαδρομή δεν έχω καθίσει.
ταβέρνα 'Νίκολας" στα Φαλάσαρνα σίγουρο φρέσκο ψάρι. πάω κάθε χρόνο
πρόσεξε την πινακίδα όπως κατεβαίνεις την κατηφόρα.
Για σπιτίσιο μαγειρευτό φαγητό, στην ταβέρνα πάνω από την παραλία της Αγ. Παρασκευής (Φαλάσαρνα).
πες τους και χαιρετίσματα κι ότι ετοιμάζομαι για δεκαήμερο...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Κάποια καλή πρόταση για φαγητό στα φαλάσαρνα ή κάπου εκεί κοντά?

Θα έρχομαι από ελαφονησι,οπότε ίσως ξέρει κάποιος καμία καλή ταβέρνα στη διαδρομή που αξίζει να πάω,αν όχι φαλασαρνα.

Ευχαριστώ!
Ερχομενος απο Ελαφονησι η Μηλια ειναι ιδανικη σταση
Ειναι γυρω στα 2 χιλ χωματοδρομος σε καλη κατασταση αλλα αξιζει το κοπο
Το φαγητο απιστευτο και το περιβαλλον επισης
Πηγαινοντας στα Φαλασαρνα στο χωριο Καλυβιανη δες την ομώνυμη ταβερνα , και τη ''Γκραμβουσα '' σπεσιαλιτε τους κατσικι στη σφολιατα και μελι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.321
Μηνύματα
887.898
Μέλη
38.983
Νεότερο μέλος
mulder

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom