Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

LULLU

Member
Μηνύματα
3.528
Likes
7.825
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Ωραια τελεια,να σε ρωτησω παραδοσιακα προιοντα που θα ηθελα να παρω μαζι για αθηνα οπως μαρκα τυριων,κρασι,παξιμαδια,κ οτιδηποτε αλλο που σιγουρα παραλειπω αρκετα...τι εχεις να προτεινεις :)
..καλο τυρι απο τον ομαλο στου Κουρμουλη η απο τον Κωστακη μεσα στη κεντρική αγορα . Ακομη μεσα στη αγορα θα βρεις πολλά προιόντα , ψαξε του συνεταιρισμου γυναικων Καρανου... Παντως το Αυγουστο γινεται και ο αγροτικός αυγουστος οπου εχεις να δεις , να φας και να αγορασεις πολλα και καλα πραγματα..:clap:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Lullu κανενα πανηγυρι εχουμε τελος ιουλιου σε κανενα χωριο στα χανια?

Ετσι να το ριξουμε εξω παραδοσιακα.Να ριξουμε και κανενα χορο!!
 

ioulios

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
μακαρι να μπορουσα αλλα θα ειμαι τωρα τον ιουλιο απο κοσμο τι γινετε εκει τωρα?
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.528
Likes
7.825
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Lullu κανενα πανηγυρι εχουμε τελος ιουλιου σε κανενα χωριο στα χανια?

Ετσι να το ριξουμε εξω παραδοσιακα.Να ριξουμε και κανενα χορο!!
.. ειναι το πανηγυρι της σαρδελλας αλλα θα μαθω ημερομηνια ακριβως μαλλον αυγουστο ειναι ομως, αλλα καθε μερα γραφουν τα Χανιωτικα Νεα που μπορεις να πας...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ωραια τελεια,να σε ρωτησω παραδοσιακα προιοντα που θα ηθελα να παρω μαζι για αθηνα οπως μαρκα τυριων,κρασι,παξιμαδια,κ οτιδηποτε αλλο που σιγουρα παραλειπω αρκετα...τι εχεις να προτεινεις :)
πάρε μυζήθρα (μαλακιά για τυροπιτάκια κλπ)-ρετσίνα του συνεταιρισμού Χανίων- γζαζόζα, μπυράλ, Γερανίου-ελιές μαύρες "Θρούμπες" - τα παξιμάδια να είναι γνήσια κρίθινα δηλαδή πολύ σκληρά (ντάκος, στα Χανιά δύσκολο να τα βρεις)-και πέρνα από δω να σου δώσω μερικούς ντενεκέδες extra virgin ....
 

ioulios

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Xaxa φιλε μακαρι να επαιρνα καμια δεκαρια τενεκεδες γιατι σιγουρα θα ειναι πολυ καλης ποιοτητας αλλα που λεφτα εγω για κανενα μπουκαλακι σκεφτομουν για αναμηνστικο :) εχαριστω παντως!
 

ioulios

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Παιδια,είμαι ήδη για δεύτερη μέρα στα Χανιά.Το Rodon Hotel δεν ειναι αυτο που φαινόταν στις φωτογραφιες αλλά είναι ήσυχο,μέσα στη βλάστηση,η πισίνα του το ανεβάζει,οι άνθρωποι είναι φιλόξενοι και το πολύ βασικό στα 45? τη βραδιά ειναι the best value for money.

Έφαγα στην Πέτρα και πραγματικά είναι όλα τα λεφτά.Δυο μέρες τώρα δεν έχω πάει πουθενά αλλού για φαγητό γιατί νομίζω ότι έχω βρεί το top.Οι τιμές,οι μερίδες και ειδικά οι γεύσεις θυμίζουν κάτι απο τα παλιά τότε που ξέραμε τι τρώγαμε.

Σήμερα ήμασταν στο Σειτάν Λιμάνι.Καταπληκτική παραλία,πεντακάθαρα νερά και το τοπίο μαγευτικό.Το μόνο αρνητικό είναι ο υπερβολικά πολύς κόσμος που δε δίσταζε να κατέβει το αρκετά δύσβατο μονοπάτι ειδικά αν είσαι φορτωμένος.Δεν υπήρχε χώρος να καθίσεις έξω και να κολυμπήσεις μέσα!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Σήμερα ήμασταν στο Σειτάν Λιμάνι.Καταπληκτική παραλία,πεντακάθαρα νερά και το τοπίο μαγευτικό.Το μόνο αρνητικό είναι ο υπερβολικά πολύς κόσμος που δε δίσταζε να κατέβει το αρκετά δύσβατο μονοπάτι ειδικά αν είσαι φορτωμένος.Δεν υπήρχε χώρος να καθίσεις έξω και να κολυμπήσεις μέσα!
αυτο ειναι το λεγόμενο και ριζόσκλοκο??τοσο πολυ κοσμο ειχε??καλα να περνάς!

παιδια, κεγω ετοιμαζομαι για χανια (και οχι μόνο) τον αυγουστο!!
να στε καλα οι κρητικοι, μ αυτα που γραφετε μου δινετε πολλές ωραιες ιδέες!:clap:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
αυτο ειναι το λεγόμενο και ριζόσκλοκο??τοσο πολυ κοσμο ειχε??καλα να περνάς!

παιδια, κεγω ετοιμαζομαι για χανια (και οχι μόνο) τον αυγουστο!!
να στε καλα οι κρητικοι, μ αυτα που γραφετε μου δινετε πολλές ωραιες ιδέες!:clap:
Αυτό δα έλειπε, να πας μόνο Χανιά!!!!!στο Ηράκλειο βρίσκονται αλλά δεν το λέμε....
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.528
Likes
7.825
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..να περνας παντα καλα ευχομαι...
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
Lullu ευχαριστω για την απαντηση σου,την παραλια μενιες που αναφερεις δεν την ηξερα καθολου θα την ψαξω κ θα παω!Οσο για το σεατακι το εχω βαλει παντου ελπιζω να με βγαλει ασπροπρωσοπο κ εκει πιστευω οτι ειναι θεμα οδηγου πιο πολυ εαν ειναι βατος...δεν λεω σε φασεις extreme αποκλειστικα για 4χ4 γιατι οτι κ να'σαι εκει θες το καταλληλο οχημα...

Για τις ταβερνες που αναφερεις με 25-30 ευρω τρως δηλαδη 2 ατομα?Επισης θελω την καλητερη για παραδοσιακο φαγητο κριτικο μιας κ ειναι εξαιρεση δεν με ενδιαφερει η τιμη εδω
Καποιο ξενοδοχειο παιδια?
την τελευταια φορα που πηγα μενιες σιγουρα ηθελες αγροτικο...με το σεατακι μαλλον θα χρειαστει να περπατησετε.......
 

ioulios

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Καλησπερα σε ολους!Γυρισα χθες απο την ομορφη Κρητη και θα ηθελα να μοιραστω τις εντυπωσεις μου.Το ξενοδοχειο οπου εμεινα αποδειχθηκε πολυ ησυχο και τελικα μαλλον ηταν η καλυτερη επιλογη.Παρολη την μικρη διαρκεια των διακοπων εχω να πω τα εξης:

Σχετικα με τις παραλιες,πιο πολυ με εντυπωσιασε ο Μπαλος.Πηγα με το σεατακι πολυ ανετα χωρις κανενα προβλημα στο χωματοδρομο οπως και εκατονταδες αλλα συμβατικα αυτοκινητα που συνατουσαμε στη διαδρομη.Το παραδοξο ειναι οτι πριν να μπεισ στο χωματοδρομο εχουν τοποθετησει ενα περιπτερο με μια γυναικα η οποια ζητουσε 1euro απο καθε διερχομενο οχημα, κατι που απο εμενα δεν πηρε τουλαχιστον.Ειπε οτι θα μου παρει τις πινακιδες για να μου επιβαλει προστιμο εφοσον αρνηθηκα να πληρωσω(...)!!!@@#!

Ελαφονησι:ΠΟλυσυχναστη παραλια με χιλιαδες κοσμο.Δεν ευχαριστηθηκα ουτε στο ελαχιστο την ομορφια του μερους.Εφυγα απο εκει προς το Κεδροδασος.Ομορφο μερος,ησυχο για κατασκηνωση αλλα δυστυχως δεν βρηκα την καλη παραλια με την αμμο γιατι δεν εψαξα αρκετα αλλα αργοτερα πληροφορηθηκα για αυτην.

Φαλασαρνα:Καταπληκτικη παραλια,πεντακαθαρα νερα.
Ορθη αμμος:Μας αρεσε αρκετα.Μια παραλια ησυχη με λιγο κοσμο και μερικους γυμνιστες.
Καλαθας:Καγκουροκατασταση.

Οσο για το φαγητο τωρα εχω να πω οτι δοκιμασα σχεδον όλα τα προτινώμενα μερη και δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος απο το Ταμαμ στην παλια πολη των Χανιων,το οποιο ειναι ακρως τουριστικο,ακριβο και με πολυ μετριο φαγητο.Επίσης η περιφημη Κουκουβαγια δεν ηταν τιποτα παραπανω απο μια μετριο καφε-ζαχαροπλαστειο που πουλαει οντως με τη θεα του και οχι με τις γευσεις οπως εχει ακουστει.Ασε που για να βρεισ τραπεζι επρεπε να περιμενεις στη ουρα.Πολυ φασαρια για το τιποτα.Δεν το συστηνω.

Το καλυτερο φαγητο το φαγαμε στο Ρεθυμνο στην Ταβερνα του Ζηση στην περιοχη Πλατανος για οσους ξερουν και στη Θερισσο στο Μετεριζι,οπου δοκιμασαμε παραδοσιακα κρητικα εδεσματα.

Στα Χανια το φθηνοτερο και καλυτερο που εχω να προτεινω σε ολους ειναι η Πετρα.Τεραστιες μεριδες, καλη ποιοτητα και εξαιρετικα χαμηλες τιμες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.470
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom