Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.785
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Γεια σας παιδια! Μεσα ιουλίου θα παω και εγω με την παρεα μου στην Κρητη, θα ηθελα λιγο ομως την βοηθεια σας για το που να μεινουμε. Ειμαστε νεαρη παρεα και χωρις αυτοκινητο πια περιοχη νομιζετε ειναι η καλητερη? προτιμουμε να μεινουμε κοντα στην νυχτερινη ζωη/ κεντρο. δεν μας πειραζει να ειμαστε μακρια απο 8αλασσα μιας και μπορουμε να περνουμε λεοφωρεια.
Ποια περιοχη ειναι η ιδανική? Εχω διαβασει για παλιο λιμανι και εχω δει αρκετα ξενοδοχεια με αρκετα καλες τιμες για 3κλινο. εχετε καποιο να μου προτείνετε? επεισης 6 μερες ειναι αρκετές για να παμε και σε αλλες πολεις π.χ ρεθυμνο ή Ηρακλειο ή να μεινουμε χανια?
.. η νυχτερινη ζωη στα Χανια ειναι κυριως Πλατανια κτλ που ειναι μακρυα απο τη πόλη. Αν διαλεξεις να μενεις Πλατανια πρεπει να κατεβαινεις για βολτα με τα μεσα μαζικης μεταφορας. Αν τωρα θες να μεινεις στη πόλη , υπαρχει στο λιμανι το ΠΑΛΛΑς που ειναι στα μετρα σου.. Μπορεις να μενεις και σε ξενοδοχειο εκει κοντα τυπου Lucia κτλ..
 

stefelp

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία - Μάλγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα!
ποση ωρα ειναι το λιμανι απο την πολη?
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
ποση ωρα ειναι το λιμανι απο την πολη?
Το λιμάνι που δένουν τα πλοία (Σούδα) είναι περίπου 15-20 λεπτά με το λεωφορείο ανάλογα την κίνηση.
Το παλιο λιμάνι (δηλαδή το τουριστικό αξιοθέατο) είναι στο κέντρο της πολης..

Αν ψάχνεις για έντονη νυχτερινή ζωή με μεγάλα clubs και όλων των ειδών ξανθομάλλιδες θα πρέπει να κινηθείς προς Πλατανια-Αγ. Μαρίνα.
Αλλιώς και στην πόλη υπάρχουν διάφορες επιλογές.
 

stefelp

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία - Μάλγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα!
ωραια! ευχαριστω θα το δω τοτε αναλογα με τις τιμες των ξενοδοχειων!
 
Μηνύματα
10
Likes
0
ωραια! ευχαριστω θα το δω τοτε αναλογα με τις τιμες των ξενοδοχειων![/QU
Καλησπέρα σε όλους !!Είμαστε νεαρό ζευγάρι και μάλλον λέμε να κλείσουμε ξενοδοχείο στην Αγία Μαρίνα για μέσα Ιουλίου.Μήπως μπορείτε να μας πείτε πόση ώρα είναι περίπου με το λεωφορείο από Αγία Μαρίνα-Χανιά;Κάποια πρόταση για φαγητό στην αγία Μαρίνα ή κάπου εκεί κοντά;:)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Σκοπευω να επισκευθω την κρητη για κανενα 10 ημερο προς το τελος ιουλιου.

Ψαχνω να βρω καποιο σαιτ για τον αρχαιολογικο χωρο της κνωσσου.
Αν και εχω παει παλιοτερα,δεν τα θυμαμαι και πολυ καλα και θελω να ξανακανω μια επαναληψη.

Αλλα δεν βρισκω τιποτα!!
Και μπηκα και στο σαιτ του υπουργειου πολιτισμου και δεν μου ανοιγει το οδυσσευς.

Ξερει καποιος κανενα σαιτ να εχει λεπτομερειες για τιμες,ωρες κτλ κτλ?
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Σκοπευω να επισκευθω την κρητη για κανενα 10 ημερο προς το τελος ιουλιου.

Ψαχνω να βρω καποιο σαιτ για τον αρχαιολογικο χωρο της κνωσσου.
Αν και εχω παει παλιοτερα,δεν τα θυμαμαι και πολυ καλα και θελω να ξανακανω μια επαναληψη.

Αλλα δεν βρισκω τιποτα!!
Και μπηκα και στο σαιτ του υπουργειου πολιτισμου και δεν μου ανοιγει το οδυσσευς.

Ξερει καποιος κανενα σαιτ να εχει λεπτομερειες για τιμες,ωρες κτλ κτλ?
Για την επαναληψη που θελεις
Κνωσός, το Μινωικό Παλάτι στην Κνωσο


ΚΝΩΣΣΟΣ τηλ. 2810 231940
Ώρες Λειτουργίας: 8.00-17.00,
Δευτ. 12.30-17.00
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Για την επαναληψη που θελεις
Κνωσός, το Μινωικό Παλάτι στην Κνωσο


ΚΝΩΣΣΟΣ τηλ. 2810 231940
Ώρες Λειτουργίας: 8.00-17.00,
Δευτ. 12.30-17.00
Ευχαριστω.
Αλλα εχω βρει διαφορα σαιτ που λενε για τη κνωσσο αλλα ελεγα αν υπαρχει καποιο επισημο.

Αυτο του υπουργειου πολιτισμου δεν τραβαει...
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
και η εισοδος ειναι 6 ευρω.
βασικα παρε τηλεφωνο αν θες κατι αλλο.
 

ioulios

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
καλησπερα σε ολους τους φιλους επιτελους παω χανια για λιγο ομως 7 ημερες.
Μπορειτε να μου προτεινετε ενα καλο ξενοδοχειο σε ολο τον νομο των χανιων μεχρι 50 ευρω??οτι εχω ψαξει η θα ειναι μουφα η πολυ ακριβο το οποιο δεν μπορω να φτασω!

Επισης ψαχνω φθηνο πρωτα απ'ολα κ καλο φαγητο γιατι απο εμπειριες δικες μου το ακριβο δεν ειναι παντα καλο...
Προτεινετε παρακαλω 5 τοπ φθηνες ταβερνες οπουδηποτε στο νομο χανιων δεν με πειραζει γιατι ημαστε πολυ του ψαξιματος (εγω κ η κοπελια) κ δεν μας πειραζουν οι μετακινησεις...

Οσο για τις παραλιες καταθετω την αποψη μου εδω 3 ειναι οι κυριοτερες που δεν νομιζω να σου κανει πιο πολυ εντυπωση καμια αλλη μετα
Ελαφονησι-κεδροδασος
Μπαλος
Φαλασαρνα
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι εαν παει το αυτοκινητο στο χωματοδρομο για Μπαλο(σεατ ιμπιζα)
Ευχαριστω ολους :p
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.785
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
... στη πλατεια του Αγιου Νικολαου σπλαντζια εχει πολλες φτηνες ταβερνες με καλο φαγητο..
Η Ρενατα και Ευη θα σου ελεγαν και το ΤΑΜΑΜ..

Εγω θα σου ελεγα και τον Αλλικαμπια στη δεξαμενη μακρυα απο το κεντρο της πολης..εχει τεραστιες μπ[ριτζολες και μπιφτεκι απαιχτο, τη Πετρα στη Χαλεπα... Τα διαφορα τσικουδαδικα οπως το Μπα/ρακι, μαυρο ασπρο η χαλκινα ειναι μια αρπαχτη....
Τωρα για το αυτοκινητο να πας Μπαλο..κανε σερβις και πριν αλλα και μετα σιγουρα θα το χρειαστεις..και μιας και θες να πας Μπαλο με το σεατ πηγαινε και στις Μενιες..απαιχτη σχεδον ερημικη ..μονο παρε νερο, φαι , σκηνη αν θες να μεινεις γιατι δεν εχει απολυτως τιποτα.....ειναι στα 20 περιπου χιλιομετρα χωματοδρομου και με πετρες απο τη διασταυρωση που λεει Ροδοπου....
 

ioulios

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Lullu ευχαριστω για την απαντηση σου,την παραλια μενιες που αναφερεις δεν την ηξερα καθολου θα την ψαξω κ θα παω!Οσο για το σεατακι το εχω βαλει παντου ελπιζω να με βγαλει ασπροπρωσοπο κ εκει πιστευω οτι ειναι θεμα οδηγου πιο πολυ εαν ειναι βατος...δεν λεω σε φασεις extreme αποκλειστικα για 4χ4 γιατι οτι κ να'σαι εκει θες το καταλληλο οχημα...

Για τις ταβερνες που αναφερεις με 25-30 ευρω τρως δηλαδη 2 ατομα?Επισης θελω την καλητερη για παραδοσιακο φαγητο κριτικο μιας κ ειναι εξαιρεση δεν με ενδιαφερει η τιμη εδω
Καποιο ξενοδοχειο παιδια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.127
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom