Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
[
Παιδιά τα φώτα σας... Είναι η αδελφή μου στα Χανιά και ψάχνει μια ταβέρνα στη παλιά πόλη με καθαρά Κρητική παραδοσιακή κουζίνα. Την έχω ήδη στείλει στο Πηγάδι του Τούρκου και στο Ταμαμ αλλά δεν έχω υπόψη κάποια με καθαρά παραδοσιακή Κρητική κουζίνα μέσα στη παλιά πόλη και μια ματια που έριξα στο φόρουμ βρίσκω μόνο εισηγήσεις σε χωριά.

Απολογούμε εκ των προτέρων γιατί είμαι σίγουρη πως η απάντηση έχει χιλιοειπωθεί αλλά δεν υπάρχουν δεκάδες σελίδες και δεν έχω χρόνο να ψάξω γιατί φεύγει αύριο.
Μέσα στο λιμάνι θα βρει επίσης το Έλα. τη Μυροβόλος και το Σεμίραμις. Τουριστικές αλλά με αρκετά καλό φαί
Επίσης άλλη εναλλακτική είναι το στενό Χατζημιχάλη Νταλίανη, πλακόστρωτο γεμάτο με ταβέρνες που απευθύνονται κυρίως σε Έλληνες
 
Last edited by a moderator:

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
δεν νομιζω να ειναι τουριστικο μαγαζι ο Χρισοστομος ;)
Ο Χρυσόστομος δεν είναι καθόλου τουριστική ταβέρνα και με πάρα πολύ καλό φαι. έχει κερδίσει και χρυσούς σκούφους αλλά μέχρι πέρυσι έκλεινε το καλοκαίρι γιατί πήγαινε στα Σφακιά.
μήπως να πάμε στα Μάρμαρα να τον βρούμε? :cool: :cool: :cool:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.521
Likes
7.773
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Ο Χρυσόστομος δεν είναι καθόλου τουριστική ταβέρνα και με πάρα πολύ καλό φαι. έχει κερδίσει και χρυσούς σκούφους αλλά μέχρι πέρυσι έκλεινε το καλοκαίρι γιατί πήγαινε στα Σφακιά.
μήπως να πάμε στα Μάρμαρα να τον βρούμε? :cool: :cool: :cool:
... νομιζω δεν εχει κλεισει ακομη για καλοκαιρι...
 

patrickdrd

Member
Μηνύματα
68
Likes
70
Καλησπερες/καλημερες :)
επειδη κ εμεις χανια καταληξαμε, θα μεινουμε στο γαλατα στο balito, πολυ καλο φαινεται στο booking, το ξερει κανεις;
για μασα, οκ, με πεισατε για πετρα, αλλα εντυπωση μου κανει πως ενω διαβασα αρκετες σελιδες, δεν αναφερεται ο μυλος του κερατα, επειδη εχω ξαναπαει ειχα εντυπωσιαστει απο το περιβαλον/ατμοσφαιρα κ το φαγητο καλο, αν κ λιγο τσιμπημενες οι τιμες
απο παραλιες τωρα, 6 μερες θα μεινω, οποτε λεω για ελαφονησι, πρεβελη (; ), μπαλλο, παλαιοχωρα, φαλασαιρνα, για βαλτε κανα δυο να συμπληρωσω.. το σκεφτομαι κ για φαραγγι,
ενω συμπληρωμα θελω κ στο μαμ, παω κ ταμαμ ας πουμε, μετα;
α, πετυχαινω κ το πανηγυρι της αγ μαρινας μιας κ θα ειμαι εκει εκεινη την περιοδο, σωστα;
 

patrickdrd

Member
Μηνύματα
68
Likes
70
κανεις δεν απανταει, δεν πειραζει,
ας γραψω τις εντυπωσεις μου:

λοιπον, εμεινα στο balito, αρκετα καλο,
value for money με μοναδικη εξαιρεση το parking,
που αν δεν ειχες προγραμμα... ξενων τουριστων,
δεν εβρισκες κ αναγκαζοσουν να το παρκαρεις στην ακρη του δρομου

παμε παρακατω:
1η ημερα ελαφονησι, φανταστικο, οπως το ηξερα απο την προηγουμενη φορα που το ειχα επισκεφτει,
φαγητο στο ενδιαμεσο της διαδρομης σε ενα χωριο που λεγοταν μυλοι,
οπου απολαυσαμε τελειο τσιγαριστο κατσικι, αλλα κ παϊδακια,
το ιδιο βραδυ βολτα στην παλια πολη, επισης υπεροχη, οπως παντα, κ ποτο στην συναγωγη,

2η ημερα στο σεϊταν λιμανι, δυσβαση προσβαση, αλλα αξιζε τον κοπο με το παραπανω,
φανταστικο κολπακι, μου θυμισε τον παπαφραγκα της μηλου που επισκεφτηκα περσυ,
φαγητο στην πετρα, οπου εφαγα αλλη μια μερα κ το συμπερασμα ηταν το ιδιο,
μεγαλες ποσοτητες (ειδικα η ποικιλια ολα τα λεφτα), αλλα η ποιοτητα ρε παιδια
επιεικως μετρια

3η ημερα μπαλος, προτιμησαμε την διαδρομη απο τον χωματροδρομο κι οχι απο το καραβακι,
αν κ μας συστησαν το δευτερο γιατι οπως ειπαν τους φανηκαμε... καλοπερασακηδες, χαχαχα, αμ δε,
7 χλμ = τρια τεταρτα το καναμε με το αυτοκινητο και αλλα 3 χλμ ποδαρακι μας ειπαν στην εισοδο
οπου ενας υπαλληλος του δημου μας ζητησε το 1 ευρω το ατομο, το οποιο κ πληρωσαμε,
δεν ειχαμε ορεξη για μαγκιες/τσαμπουκαδες, του δημου ηταν αλλωστε το κιοσκι,
φανταστικο τοπιο απο ψηλα ειδικα, αλλα και η διαδρομη αξιζε, αλλα σαν θαλασσα οχι και τοσο,
πολυ ρηχη επισης, σαν το ελαφονησι ενα πραμα, για να κανεις μπανιο εκανες... χιλιομετρα
για φαγητο στο γυρισμο φαγαμε στο μυλο (του κερατα) φυσικα, στον πλατανια,
χλιδα, αλλα τα πιατα μεγαλα, το φαϊ λιγο, δεν πειραζει,
ειμασταν κ τυχεροι γιατι διπλα ηταν το φεστιβαλ πλατανια οπου κ ευχαριστηθηκαμε χορους
απο τοπικες χορευτικες ομαδες, ειδικα το σκηνικο πεντοζαλη στο σανιδι χωρις μουσικη,
ενταξει, μειναμε λιγο λαλακες,
χασαμε παντως το πανηγυρι της αγ μαρινας, γιατι μονο την παραμονη ειχε,
αν κ οσο κ οποιους ρωτησαμε ελαχιστοι ξεραν κ ελαχιστα πραγματα,
μαλιστα πλακα ειχε που μας στειλαν στο νεκροταφειο να δουμε,
ειναι δυνατον; πανηγυρι σε νεκροταφειο; ελεος, θα σηκωθουν οι νεκροι ρε παιδια, χαχαχαχ

που αλλου πηγαμε, φαλασαρνα, αλλα δεν την ευχαριστηθηκαμε γιατι επιασε αερας κ εφερνε
την αμμο πανω μας, το ιδιο κ στην παλαιοχωρα που δεν αξιζε τα τοσα χλμ,
ενταξει μια νορμαλ παραλια, η βολτα στο γραφικοτατο χωριουδακι βεβαια ηταν καλη,
αλλα γυρισαμε κοτοπουλα, πολυ στροφη κ κανα 150αρι χλμ πηγαινε ελα,
δεν το συστηνω

επισης, φαγαμε καταπληκτικα στο θερισο, τελειο αρνι αυτη την φορα,
απιστευτα γραφικη η διαδρομη μες στο φαραγγι οπου η μερα γινοταν νυχτα,
με τα φυλλα των δεντρων να κρυβουν καθε εισοδο ηλιου σε μερικα σημεια,

και τελος, φοβερο το πανηγυρι στα καθιανα με τα αδερφια παντερμακη,
απιστευτο κεφι, κατα τις 11 φτασαμε κ φυγαμε 5 παρα,
πρεπει να ειμασταν απο τους ελαχιστους επισκεπτες,
ολοι ντοπιοι, ολοι γνωριζονταν μεταξυ τους προφανως,
χορεψαμε κ λιγο, μας κερασαν μπυρα κ κρασι στο χορο,
αλλα και εκτος, παρα πολυ ωραια

ανακαλυψαμε κ αλλη μια ωραια παραλιουλα στο σταυρο νομιζω
(περιοχη αεροδρομιου παλι), αναμεσα φαλασαρνα κ παλαιοχωρα πηγαμε,
οπου παρα τον αερα επειδη ηταν κολπακι κι αυτο εκοβε κ δεν ειχαμε προβλημα,

μια χαρα συμπερασματικα, αυτο που θυμαμαι ειναι που με ρωτησε μια μερα η
ξενοδοχα αν περασαμε καλα κ φυσικα απαντησα: γινεται να ρθεις κρητη κ να μην περασεις καλα;

3η μου επισκεψη στην κρητη και επισης ωραια με τις προηγουμενες
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Nομιζω οτι η διαδρομη για Μπαλο στο χωματοδρομο δεν ειναι και οτι καλλιτερο,- εγω με καραβι πηγα- οντως σε αποζημιωνει η θεα......αν εχεις το καταλληλο αυτοκινητο
Αντε και του χρονου να ξαναρθεις και να μας γραψεις τις εντυπωσεις σου :)
 

elena-k

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
θα συμφωνησω και εγω οτι η διαδρομη για Μπαλο με αυτοκινητο ειναι λιγο δυσκολη ...η θεα ομως απο πανω θα σας αφησει αναυδους!
Δεν θα συμφωνησω ομως για παλαιοχωρα υπαρχει παραλια εκπλητικη αμεσως μετα την πολη γυρω στα 2 χιλ. χωματοδρομος αλλα πολυ καλος ειναι 2 παραλιες υπαρχει και μια μεγαλη καντινα .
Επισης τελεια και στο λουτρο πας με καραβακι απο σφακια
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.521
Likes
7.773
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
θα συμφωνησω και εγω οτι η διαδρομη για Μπαλο με αυτοκινητο ειναι λιγο δυσκολη ...η θεα ομως απο πανω θα σας αφησει αναυδους!
Δεν θα συμφωνησω ομως για παλαιοχωρα υπαρχει παραλια εκπλητικη αμεσως μετα την πολη γυρω στα 2 χιλ. χωματοδρομος αλλα πολυ καλος ειναι 2 παραλιες υπαρχει και μια μεγαλη καντινα .
Επισης τελεια και στο λουτρο πας με καραβακι απο σφακια
...
Υπαρχει μια πολυ ομορφη βοτσαλοπαραλία στο Κριο μετα τη Κουντουρα , οπως επισης μια αλλη εκπληκτικη βοτσαλοπαραλία ειναι το λιανισκαρι , στριβεις αριστερα με το που μπαινεις στη πολη....
 
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά
παιδιά θέλω την βοήθεια σας.. στον μπάλο-γραμβούσα να πάω με αμάξι που νοίκιασα ούτως συ άλλως ή με το καράβι?το καράβι παρεπιπτόντως θέλει κ 50 ευρώ για 2 άτομα. βοηθήστε!!
 

patrickdrd

Member
Μηνύματα
68
Likes
70
αφου ειναι κ νοικιασμενο, αβλεπι με το αμαξι, το καραβακι εχει κ αλλο μεγαλο για μενα μειον:
ξεκιναει 10 κ γυρναει 6 (πανω κατω), οποτε δεν πιστευω να χεις ορεξη για ενα 8ωρο μες στον ηλιο,
αμαξακι λοιπον, 7 χλμ χωματοδρομο σιγα σιγα κ με προσοχη, παρκαρεις κι αλλα 3 χλμ ποδαρατο που θα κανεις και την γυμναστικουλα σου :D
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
αφου ειναι κ νοικιασμενο, αβλεπι με το αμαξι, το καραβακι εχει κ αλλο μεγαλο για μενα μειον:
ξεκιναει 10 κ γυρναει 6 (πανω κατω), οποτε δεν πιστευω να χεις ορεξη για ενα 8ωρο μες στον ηλιο,
αμαξακι λοιπον, 7 χλμ χωματοδρομο σιγα σιγα κ με προσοχη, παρκαρεις κι αλλα 3 χλμ ποδαρατο που θα κανεις και την γυμναστικουλα σου :D
Στην Γραμβούσα όμως δεν θα μπορέσει να πάει με το αμάξι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.843
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom