1. Νέα Υόρκη από 391 ευρώ από την Swiss! Δείτε εδώ.
    Απόκρυψη ανακοίνωσης
  2. Δείτε προσφορές από Aegean για Λονδίνο, Βαρκελώνη, Άμστερνταμ, Βιέννη και άλλους προορισμούς ΕΔΩ
    Απόκρυψη ανακοίνωσης
  3. Qatar προσφορές για 150 προορισμούς - Δείτε ΕΔΩ
    Απόκρυψη ανακοίνωσης
  4. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Σεπτέμβριο - Νοέμβριο 2013! Κάντε κλικ εδώ!

Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κρήτη' που ξεκίνησε από το μέλος varsa, στις 27 Απριλίου 2009.

1. taver

taver Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Βίλνιους
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Iles Kerguelen
    Πριν κάτι χρόοονια, είχα μαζέψει τα top για την Κρήτη (πλην παραλιών) σε ένα post, που νομίζω παραμένει επίκαιρο:

2. KonstantinosAlyona

:icon_redface::icon_redface::icon_redface:... Ντροπή, πάω κάτω να τα επισκεφτώ ξανά με τη σειρά.

3. taver

taver Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Βίλνιους
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Iles Kerguelen
    Ε κάτι παραπάνω ξέρω από Αγία Γαλήνη. Μέχρι τα 25 μου περίπου, ήμουν εκεί κάθε βραδυ τα καλοκαίρια... Από Αγία Ρουμέλη, πάλι...

4. stathis23

stathis23 Member

Δε μπορω να σε ευχαριστήσω αρκετά για όλες τις φοβερές πληροφορίες που μου έδωσες.

Ειδικα αυτα που μου προτεινες να πηγαινουμε με καραβακι σε παραλιες που δεν εχουν προσβαση ή ακομα και να νοικιασουμε.

Αυριο θα κοιτάξω όλες τις επιλογες που μου εδωσες να δω τι ταιριαζει και τι να επιλεξουμε.

Γενικα δεν ειμαστε για εξοδους σε νυχτερινα μαγαζιά. Περισσοτερο να γνωρίσουμε ωραία μέρη, παραλίες, χωριά, να ηρεμήσουμε και να φάμε ωραιο φαγητο

KonstantinosAlyona likes this.
  5. KonstantinosAlyona

Τότε ακόμη καλύτερα, εξαφανιστείτε για νότια, χεχε! Αν θέλεις οποιαδήποτε άλλη συμβουλή ή πληροφορία, με χαρά να βοηθήσω. Στείλε εδώ ή και pm. :)
    Α, εμείς ετοιμαζόμαστε πάντως για ακόμη μία φορά στα Χανιά, με Γαύδο μέσα πλέον :p

6. Vasileti

Vasileti Member

Πρόθεση μας 6 μέρες το λιγότερο σε κάθε νομό της Κρήτης, ξεκινώντας από τα Χανιά το Μάϊο, με αυτοκίνητο. Τι δεν πρέπει να χάσουμε, με βάση το πνεύμα του ποστ σου, σε αυτόν το νομό? Πολιτισμικές οι προτεραιότητες και ίσως κάποιες από τις διεθνώς φημισμένες παραλίες.
    Για διαμονή κοιτάζω παλιά πόλη, δεν ξέρω τι γίνεται με το παρκιν.

7. Triplover

Triplover Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Μόσχα - Αγία Πετρούπολη
    Από μουσεία αυτό που αξίζει αρκετά είναι ναυτικό. Τα υπόλοιπα είναι μέτρια. Εννοείτε το αρχαιολογικό Ηρακλείου δεν χάνεται. Παραλίες κορυφαίες ειναι μπάλος, Ελαφονήσι, σειταν, μάρμαρα. Από χωριά είναι οι βρύσες Αποκορώνου κ ο θερισος. Σφακιά θα πήγαινα σίγουρα για την άγρια ομορφιά τους. Μία βόλτα στον ομαλό κ στο βοτανικό κήπο την άνοιξη θα λέει σίγουρα. Για καφεδάκι κάνα απόγευμα στη λίμνη Αγυιάς. Α και γεωργιουπολη με Αργυρούπολη που είναι στα όρια με το ρεθυμνο είναι καλές επιλογές. Τώρα αν το έχετε κ με το περπάτημα ίσως το φαράγγι της Σαμαριάς ή μία βόλτα στο ε4 στα Σφακιά θα έλεγε άσχημα. Τέλος αφιερώστε μερικες ώρες να κάνετε βόλτα στις παραλίες του ακρωτηρίου. Λουτράκι, Μαράθι, σταυρός, καλαθας. Έστω μία βόλτα με το αμαξι το απόγευμα στη δύση του ηλίου

Vasileti likes this.
  8. LULLU

LULLU Member

Επόμενο Ταξίδι:
    το ψαχνω..
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Νιγηρας-Μαλι
    Το φαραγγι ανοιγει για την ωρα απο τη ειδοδο της Αγιας Ρουμελης με περπατημα ως τη Σαμαρια , η εισοδος απο τον ομαλο παιζει να μην εχει ανοιξει οταν θα ελθετε..
    Μην χασεις το μουσειο της Ελευθερνας και επισης μια επισκεψη στα Απτερα , περα απο τις παραλίες που ισως και ο καιρος να μην επιτρεπει βουτιες και χαλαρωση.. Στα Χανια εκτος απο μουσεια πας στο Γκουβερνετο και Αγια τριαδα, στα χωρια Θερισσο και σε ολα του Αποκορωνα πολυ πιο ενδιαφεροντα απο αλλων περιοχων...

Vasileti and Triplover like this.
  9. Vasileti

Vasileti Member

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα τα ψάξω μόλις βρεθεί χρόνος. Θα κινηθούμε μόνο στο Νομό Χανίων, οπότε ό,τι είναι εκτός, πχ αρχαιολογικό Ηρακλείου κλπ θα συμπεριληφθεί σε επόμενη εξόρμηση. Κρητικό χορό παραδοσιακό θα δούμε? Επίσης προσπαθώ να περισσέψω χρήματα και για αγορές τύπου ανδρικό μαντήλι κεφαλής, κρητικά μαχαίρια και μπότες. Τα δύο τελευταία υποθέτω θα είναι ακριβά αλλά τα θέλω...

10. STKF

STKF Member

Ρώτησα ένα φιλαράκι Κρητικό. Μου είπε ότι τα στιβάνια κυμαίνονται από 120 μέχρι 250 ευρώ. Τα μαχαίρια ενδυμασίας από 10 μέχρι 5000 ευρώ. Μαντήλια από 5 μέχρι 180 ευρώ.

Vasileti likes this.
  11. Vasileti

Vasileti Member

Μάλλον ό,τι πληρώσεις παίρνεις. Στιβάνια προφανώς οι μπότες. Άρα 200 τα στιβάνια και 100 ένα καλό μαχαίρι και αποστολή στην Αθήνα ταχυδρομικά λόγω golight.

Κάνω αναζήτηση στο booking για δίκλινο με διπλό κρεβάτι, μπαλκόνι και θέα θάλασσα μέχρι 150 τη βραδυά και τα βλέπω μέσα μαίου κλεισμένα. Πόσο πιο μακρυά να πάω? Αριστερά μέχρι Αγία Μαρίνα και δεξιά μέχρι Γεωργούπολη? Μέχρι μισή ώρα διαδρομή καλά θάναι. Triplover, LULLLU κανένα ρομαντικό ξενοδοχείο?

12. rethimno

rethimno Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Τσεχία- Σλοβακία-Πολωνία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γύρος του κοσμου
    Γεωργιούπολη και Καβρό ξέχνατα τελείως....Για Καλύβες κοίταξες ???

Vasileti likes this.

Μοιραστείτε τη σελίδα