Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Εχει τετοια παραλια η Γεωργιουπολη Αντωνη και μου εχει ξεφυγει ????

Τη ξερω για επικυνδυνη θαλασσα δεν τη συστηνω ποτε ιδιως οταν φυσαει εχει αρκετα ρευματα....αυτο το αρχικο λιμανακι που εχει το video προσωπικα μου αρεσει πολυ
ούτε κι΄εγώ κολυμπώ Γιωργιούπολη γιατί τα νερά είναι παγωμένα εξ αιτίας του ποταμού
που βρίκεται δίπλα

Sisy συγχαρητήρια που το βρήκες. μείνε εδώ θα σε ξαναχρειαστούμε
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ο Κεφαλάς είναι το χωριό του παππού μου, αλοίμονο αν δεν το ήξερα… :lol:
φιλοξενήθηκα κάποτε εκεί από μια οικογένεια Κουκλάκη.
Εδώ Βάρσα βρίσκεται η όμορφη Αλμυρίδα, το αρχοντικό χωριό Γαβαλοχώρι, από τους άρχοντες Γαβαλάδες της Κωνσταντινούπολης, και το μεγάλο χωριό Βάμος
που η προσπάθεια των κατοίκων του να διατηρηθεί η παράδοση, έφερε αποτέλεσματα που ικανοποιούν τους επισκέπτες, αυτούς που επιθυμούν να γνωρίσουν κάτι το "Κρητικο".
Αλλά που να τα προλάβεις;;;;;;;;;;;;;;
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
χαχαχαχα...soudiane, δεν αποκλειω τιποτα....θα σου πω στον γυρισμο τι προλαβα!!! αλλα ειπαμε, δεν βοηθατε μονο εμενα, θα εχει φουλ τουρισμο η Κρητη φετος, με τοσες πληροφοριες που δινετε...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Επιμενω να αποφυγεις τη Παλαιοχωρα λογω ταλαιπωρειας , και να προτιμησεις Καλυβες -Κουμος - Πλακα - Αλμυριδα.....αν δεν εχεις αλλαξει προγραμμα, θα σου βρω τα best για Παλαιοχωρα...ενα Βαρσακι εχουμε......
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Επιμενω να αποφυγεις τη Παλαιοχωρα λογω ταλαιπωρειας , και να προτιμησεις Καλυβες -Κουμος - Πλακα - Αλμυριδα.....αν δεν εχεις αλλαξει προγραμμα, θα σου βρω τα best για Παλαιοχωρα...ενα Βαρσακι εχουμε......
Μα Εύη, σε περίπτωση που δεν προχωρήσει από Αργυρούπολη προς Φραγκοκάστελο,
στην επιστροφή για Χανιά δεν μπορεί από τον εθνικό στο ύψος των Βρυσών να πάρει το δρόμο για Βάμο...Αλμυρίδα, Καλύβες...Χανια; Νομίζω θα έχει χρόνο και η καθυστέρηση αυτή θα είναι μικρή. έτσι δεν θα εκδράμη για δεύτερη φορά προς ανατολικά γι΄αυτά τα χωριά.
Φυσικά ανάλογα πάντα τη διάθεση τους διαλέγουν Παλαιόχωρα,ή μόνο μέχρι Σούγια, ή Κάνδανο,ή
μέχρι το φαράγγι της Αγ. Ειρήνης που είναι όμορφη τοποθεσία κάτω από πλατάνια και νερά.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
παιδια αποφυγετε την σουγια!εχει πολλες στροφες και με το μωρο θα ειναι ταλαιπωρια!
οσο για το δρομο αργυροπολη-φραγκοκαστελο,θα ανεβετε απο αση γωνια θα περασετε το χωριο της μανας μου τον καλλικρατη και θα κατεβετε για φραγκοκαστελο αλλα προσοχη στο δρομο!εχει πολυ γκρεμο και αν ειστε φοβηστιαρηδες μην το κανετε καλυτερα!αλλα η διαδρομη τελεια!και το τοπιο τρομερο!οπως θα κατεβαινετε για φραγκοκαστελο θα δειτε και την γαυδο στον οριζοντα.
η επιστροφη ειναι καλυτερα να γινει απο την χωρα σφακιων που να δειτε και την αλλη διαδρομη και να βγειτε στις βρυσσες οπου αν συνεχισετε την παλια εθνικη οδο-που σας το συνηστω!- θα βγειτε στο μπαμπαλη -χωριο- και απο εκει τραβηξτε για βαμο αλμυριδα καλυβες (το χωριο μου!) και βεβαια μηνπαραλυψετε να πιειετε καφε στο μικρο καφενεδακι στο καλαμι με θεα ολο τον κολπο της σουδας!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
παιδια αποφυγετε την σουγια!εχει πολλες στροφες και με το μωρο θα
σωστή καθ όλα!!!
βρέ παιδιά θα την ξεκανετε την γυναίκα,εδώ της έχετε πεί πράγματα που δεν θα μπορεί να τα κάνει ούτε σε 2 μήνες!!!!:roll:
θα πώ μιά ιδέα ....δώσε το μωρό σε μένα να εχει παρέα και η φανούλα ,και ξεκινήστε τον αγώνα δρόμου εσείς,πάρτε φωτογραφίες κλπ...αλλιώς θα τα παίξετε!!!!!!!!!:haha::haha:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
παιδια αποφυγετε την σουγια!εχει πολλες στροφες και με το μωρο θα ειναι ταλαιπωρια!
οσο για το δρομο αργυροπολη-φραγκοκαστελο,θα ανεβετε απο αση γωνια θα περασετε το χωριο της μανας μου τον καλλικρατη και θα κατεβετε για φραγκοκαστελο αλλα προσοχη στο δρομο!εχει πολυ γκρεμο και αν ειστε φοβηστιαρηδες μην το κανετε καλυτερα!αλλα η διαδρομη τελεια!και το τοπιο τρομερο!οπως θα κατεβαινετε για φραγκοκαστελο θα δειτε και την γαυδο στον οριζοντα.
η επιστροφη ειναι καλυτερα να γινει απο την χωρα σφακιων που να δειτε και την αλλη διαδρομη και να βγειτε στις βρυσσες οπου αν συνεχισετε την παλια εθνικη οδο-που σας το συνηστω!- θα βγειτε στο μπαμπαλη -χωριο- και απο εκει τραβηξτε για βαμο αλμυριδα καλυβες (το χωριο μου!) και βεβαια μηνπαραλυψετε να πιειετε καφε στο μικρο καφενεδακι στο καλαμι με θεα ολο τον κολπο της σουδας!
eva kas σε ψάχναμε. 'εχεις λεπτομέρεις για τον Κούμο; ιδιοκτήτη, κλπ
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
eva kas σε ψάχναμε. 'εχεις λεπτομέρεις για τον Κούμο; ιδιοκτήτη, κλπ
Εχω δωσει λινκ με ολες τις πληροφοριες και εχει συμπληρωσει και ο Θανος


Μα Εύη, σε περίπτωση που δεν προχωρήσει από Αργυρούπολη προς Φραγκοκάστελο,
στην επιστροφή για Χανιά δεν μπορεί από τον εθνικό στο ύψος των Βρυσών να πάρει το δρόμο για Βάμο...Αλμυρίδα, Καλύβες...Χανια; Νομίζω θα έχει χρόνο και η καθυστέρηση αυτή θα είναι μικρή. έτσι δεν θα εκδράμη για δεύτερη φορά προς ανατολικά γι΄αυτά τα χωριά.
Αντωνη....προσπαθω οσο μπορω να τις δινω μικρες διαδρομες για να μη κουραζεται εχει και το μωρο....μη γυρναει στο ξενοδοχειο και κανει οχταρακια στο διαδρομο.....
Αν κανει τη διαδρομη χανια-κουρνας-αργυρουπολη-φραγκοκαστελο-βαμος-αλμυριδα -καλυβες-κουμος-χανια σε μια μερα......δεν θα προλαβει να τα δει και..την επομενη θα εχει δεκατα....απο τη κουραση λεμε....
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Ευα επειδη με ενδιαφερει προσωπικα για αποδραση Σ/κ εχει κατι καλο σε ξενοδοχειο στη Πλακα ή καλλιτερα στην Αλμυριδα?? Με ενδιαφερει να ειναι καθαρο πανω απο ολα και ησυχο....περιμενω προτασεις...
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
παιδια καλησπερα!
συγνωμη αλλα ειχα πολλες γιορτες χθες!
πειτε τα ερωτηματα σας και ειμαι ετοιμη για απαντησεις!
σουδιανε,τι πληροφοριες ζητας ακριβως?την ξερω προσωπικα τον ιδιοκτητη!
ρεθυμνο,στην πλακα δεν θα σου συνηστουσα να εμενες αλλα η αλμυριδα οκ!
μπορεις να μεινεις και κερα,που ειναι πολυ ωραια και εισαι πανω στη θαλασσα.
η κερα ειναι αναμεσα καλυβες αλμυριδα και με τα ποδια αμα θες πας.
περιμενω τις ερωτησεις σας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom