Χανιά

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Εννοειται υπηρχαν παααααραααα πολλα φαγητα απλα δεν εβγαλα τα συνηθισμενα φωτο αλλα το ιστορικο γαμοπιλαφο. Για να ξερουν ολοι πως ειναι! Αν και εμενα δεν μου αρεσε το γαμοπιλαφο γιατι μου "βρομαει" ο ζωμος που εχει -... Αλλα εφαγα απ ολα τα υπολοιπα απειρα φαγητα που ειχε!!!
Οσο για τα ξεροτηγανα πολλοι δεν τα ξερουν ή τα νομιζουν σαν τηγανιτες ... Αλλα καμια σχεση με τηγανιτες! Ειδικα αυτα ηταν τοσο λεπτα στη ζυμη που απορω πως εγιναν τοσο τελεια!
Για τα χιονια μαλλον εμεις φταιμε, σας ματιασαμε....
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Οσο για τα ξεροτηγανα πολλοι δεν τα ξερουν ή τα νομιζουν σαν τηγανιτες ...
Οι περισσότεροι ξέρουν όμως την παραλλαγή τους, που δεν είναι άλλη από τις πιο γνωστές, δίπλες.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
sory τηγανιτες ειπα... διπλες εννοουσα ... Αλλα καμια σχεση με διπλες και παλι...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
sory τηγανιτες ειπα... διπλες εννοουσα ... Αλλα καμια σχεση με διπλες και παλι...
Πρωτοξάδελφα είναι. :D
Η βασική τους διαφορά (εκτός από το σχήμα), είναι ότι στη ζύμη για δίπλες χρησιμοποιούνται αβγά και στη ζύμη για ξεροτήγανα αλκοόλ (συνήθως ρακή, αλλά και το κονιάκ την κάνει τη δουλειά του).
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Οι Κισσαμίτισες νοικοκυρές κάνουν τα καλύτερα

ΚΙΣΣΑΜΟΣ-ΚΙΣΑΜΟΣ (ΟΙ ΑΞΙΕΣ ΤΗΣ): ΞΕΡΟΤΗΓΑΝΑ

αν μύριζε το πιλάφι ήταν από βραστή προβατίνα!!!
επειδή το βραστό κρέας λίγοι το προτιμούν, περισσεύει στις δεξιώσεις όπου υπάρχουν πολλά άτομα και το πετάνε, δε βράζουν γίδες.
το ρύζι στη φωτό φαίνεται και άψητο!!
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Για να μην αδικήσω την προβατινα -κατσίκι το "βρωμαγε " αφορά τα δικά μου γούστα που δεν τρώω βραστά κρέατα. Για άλλους ήταν απίθανη γεύση!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
Για να μην αδικήσω την προβατινα -κατσίκι το "βρωμαγε " αφορά τα δικά μου γούστα που δεν τρώω βραστά κρέατα. Για άλλους ήταν απίθανη γεύση!

Χαχαχαχαχ!και που να ετρωγες πιλαφι απο ζυγουρι φουριαρικο......:haha:
αυτο το ζυγουρι το φουριαρικο ειναι το αρνι το οποιο το εχουν αφησει στην μαδαρα (βουνα) και ειναι ελευθερο.το ζουμι του ειναι πολυ σκουρο και βεβαια για μενα ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΟ!
τα ξεροτηγανα ειναι παντα τοσο λεπτα,αμα η γυναικα που τα φτιαχνει θελει να δειξει οτι ειναι νοικοκυρα πρεπει να ειναι πολυ λεπτα και καλομελομενα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.726
Likes
14.883
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
καμιά πρόταση για καλό μαγειρεμένα σαλιγκάρια??? :) στα Χανιά.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
καμιά πρόταση για καλό μαγειρεμένα σαλιγκάρια??? :) στα Χανιά.
αφού θέλεις να πας στα Χανιά και δεν έρχεσαι Ηράκλειο να πάμε να τους βρούμε μαζί να πάρεις και στη Θεσ/κη.....
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ειμαι ζωοφιλη αποκλειεται να ανακατευτώ με τις ορεξεις σου Μακη :eek:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.892
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom