Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

abebabloum

Member
Μηνύματα
15
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Κατι που μου ηρθε τωρα και ξεχασα να αναφερω απο το ταξιδι μου στην Ιταλια. Απο εδω προς τα εκει ο ελεγχος των χειραποσκευων ηταν κατι σε παιδικη χαρα! Στην επιστροφη ομως απο το Τσιαμπινο προς τα εδω γινοταν εξωνυχιστικοτατος ελεγχος. Και το εννοω... ΚΑΙ της χειραποσκευης αλλα ΚΑΙ της μικροτερης τσαντας που επιτρεπεται διαστασεων 35χ20χ20.... Φαγαν πολλα ατομα προστιμο μπροστα στα ματια μου. Οποτε προσοχη..
Απορία.. αν πχ η τσάντα μου είναι 32εκ. (μήκος) X 15εκ. (πλάτος) X 38εκ. (ύψος) , πληρώνω πρόστιμο?? Και αν ναι, πόσα χρήματα δηλαδή?? :eek:
 

xameno_rouxo

Member
Μηνύματα
121
Likes
12
Κατι που μου ηρθε τωρα και ξεχασα να αναφερω απο το ταξιδι μου στην Ιταλια. Απο εδω προς τα εκει ο ελεγχος των χειραποσκευων ηταν κατι σε παιδικη χαρα! Στην επιστροφη ομως απο το Τσιαμπινο προς τα εδω γινοταν εξωνυχιστικοτατος ελεγχος. Και το εννοω... ΚΑΙ της χειραποσκευης αλλα ΚΑΙ της μικροτερης τσαντας που επιτρεπεται διαστασεων 35χ20χ20.... Φαγαν πολλα ατομα προστιμο μπροστα στα ματια μου. Οποτε προσοχη..

ωχ
απο κει γυριζω,
πφ
θα σας πω εντυπωσεις

το προστιμο τι ταξεως ηταν?

αποφασισα να ρισκαρω και να παρω τον στρατιωτικο σακο που χρησιμοποιησα και τις αλλες φορες,που "συμπιεζεται¨ αν τον πατησω
 
Last edited by a moderator:

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Απορία.. αν πχ η τσάντα μου είναι 32εκ. (μήκος) X 15εκ. (πλάτος) X 38εκ. (ύψος) , πληρώνω πρόστιμο?? Και αν ναι, πόσα χρήματα δηλαδή?? :eek:
Το θεμα ειναι να χωρεσει στο κουτι της εταιρειας. Το κουτι ειναι σχεδιασμενο να δεχεται χειραποσκευες διαστασεων 55χ40χ20 και τη μικροτερη στις διαστασεις 35χ20χ20.
Αν δεν χωρεσουν στο κουτι θα την πληρωσεις σαν κανονικη βαλιτσα η οποια δεν ξερω ποσο χρεωνεται στο αεροδρομιο αλλα σιγουρα ειναι πιο ακριβη απο οτι στο ιντερνετ!! Παντως οι διαστασεις αυτες που εναφερεις για μικρη χειραποσκευη 150% δεν χωραει στο κουτι το οποιο το εχουν κανει τσιμα τσιμα... εκτος και αν μπορεσεις να τη συμπιεσεις.

ωχ
απο κει γυριζω,
πφ
θα σας πω εντυπωσεις

το προστιμο τι ταξεως ηταν?

αποφασισα να ρισκαρω και να παρω τον στρατιωτικο σακο που χρησιμοποιησα και τις αλλες φορες,που "συμπιεζεται¨ αν τον πατησω
Αν μπορεσεις να τον χωρεσεις στο κουτι δν θα εχεις θεμα. Κανενας δεν θα παρει μεζουρα. Απλα πρεπει να χωρεσει στο κουτι τους. Για το προστιμο αναφερω απο πανω...
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
εχω πεταξει πάνω απο 100 φορες με το ράιαν, ποτέ μα ποτέ δεν μου έχει συμβει και δεν έχω δει να βαζουν βαλιτσες στο κουτι να τις μετρησουν...
αντιστοιχα πολλες φορές είχα και 3 χειραποσκευές (βέβαια πάντα έτοιμη να σμπρόξω την τρίτη σε μια απ τις δυο αφου δεν επιτρέπονται, αλλα δεν χρειάστηκε)
 

xameno_rouxo

Member
Μηνύματα
121
Likes
12
εχω πεταξει πάνω απο 100 φορες με το ράιαν, ποτέ μα ποτέ δεν μου έχει συμβει και δεν έχω δει να βαζουν βαλιτσες στο κουτι να τις μετρησουν...
αντιστοιχα πολλες φορές είχα και 3 χειραποσκευές (βέβαια πάντα έτοιμη να σμπρόξω την τρίτη σε μια απ τις δυο αφου δεν επιτρέπονται, αλλα δεν χρειάστηκε)

τι διαστασεων?
χονδρικα
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
http://www.totto.com/morral-ruedas-boro-negro-black/p
Αυτην έχω σε άλλο χρώμα, βασικά και εγώ και ο άνδρας μου απο μια έχουμε για τις low cost οπου το τσαντάκι απο μπροστά βγαίνει ως σακίδιο πλάτης και είναι 1+1 (μεγάλη και μικρή).
Συγκεκριμένα πριν απο 5 μερες εχουμε πεταξει με την βαλίτσα να σέρνεται, σακίδιο πλάτης (αυτό από πάνω που βγαινει) και ο καθένας είχε την προσωπική τσάντα περίπου 20 Χ 25 και 5 πάχος
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πρεπει να ειμαι απο τους λιγους επιβατες που εχει πεσει σε ελεγχο στο αεροδρομιο της Θεσσαλονικης (πριν περιπου 2 μηνες). Τα 50αρια πεφταν βροχη. Περιπου το 1/4 του αεροπλανου υποχρεωθηκε να πληρωσει. Βεβαια ζητουσαν μονο απο οσους ειχαν φανερα μεγαλες χειραποσκευες να δοκιμασουν να τις βαλλουν στο κουτι. Οι υπολοιποι περνουσαμε χωρις ενοχληση.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.929
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Και τις δυο φορές που ταξίδεψα με Ryanair είδα να ζυγίζουν ή να βάζουν στο ειδικό κουτί τις βαλίτσες.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
τι διαστασεων?
χονδρικα
Ρε παιδια επειδη ετυχε σε εναν να μην εχει δει ελεγχο δεν σημαινει οτι δεν κανουν κιολας.. και τι εννοεις χοντρικα.. ο καθενας μπορει να σου πει οτι διασταση θελει οτι ειχε. Το θεμα ειναι τι επιτρεπεται βαση ryanair... τωρα οποιος θελει να ρισκαρει ας ρισκαρει αλλα μετα μην γυρισετε και πειτε "η κακη εταιρεια που βαζει προστιμα"
 

xameno_rouxo

Member
Μηνύματα
121
Likes
12
Ρε παιδια επειδη ετυχε σε εναν να μην εχει δει ελεγχο δεν σημαινει οτι δεν κανουν κιολας.. και τι εννοεις χοντρικα.. ο καθενας μπορει να σου πει οτι διασταση θελει οτι ειχε. Το θεμα ειναι τι επιτρεπεται βαση ryanair... τωρα οποιος θελει να ρισκαρει ας ρισκαρει αλλα μετα μην γυρισετε και πειτε "η κακη εταιρεια που βαζει προστιμα"


δεν ειναι μονο ενας
αυτο ειναι το θεμα
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
δεν ειναι μονο ενας
αυτο ειναι το θεμα
Και ενα φιλος μου ετσι μου ελεγε και προχθες εφαγε προστιμο! Μια φορα τον ελεγξαν μια φορα πληρωσε ποσα λεφτα! Τωρ αποφασισε να ακολουθησει οτι λεει η εταιρεια!!
 

xameno_rouxo

Member
Μηνύματα
121
Likes
12
Και ενα φιλος μου ετσι μου ελεγε και προχθες εφαγε προστιμο! Μια φορα τον ελεγξαν μια φορα πληρωσε ποσα λεφτα! Τωρ αποφασισε να ακολουθησει οτι λεει η εταιρεια!!
τωρα μαλιστα
μιλας για εναν και μονο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.521
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom