αθηνα-παρισι-νεα υορκη

nterka

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλημέρα.Καταρχήν συγχαρητήρια για την σελίδα σας.Πρόκειται να ταξιδέψω απο αθήνα για νεα υόρκη.Το εισιτήριο που βρηκα είναι με την aegean για Παρίσι και απο εκει με airfrance για ν.υ.(435euro).Eρωτήματα πολλά.
1)Η aegean επιτρέπει αποσκευή 20κιλα ενω η airfrance 23,εγω τη κάνω σε αυτη την περίπτωση?
2)Στον γυρισμό θα προσθεσω αλλη μια βαλίτσα,θα χρεωθω και απο τις 2 εταιριες και ποσο?
3)Τις καρτες επιβιβασης της παιρνω απο Αθηνα η πρεπει να ξανακανω chek in παλι στην Γαλλια?
Οτιδήποτε μπορειτε να προσθεσετε οσο αναφορα την ολη διαδικασια θα το εκτιμουσα παρα πολυ διοτι ειναι πρωτη φορα που ταξιδευω με αεροπλανο και εχω αγχωθει πολυ.Επισης η επιλογη των εταιριων ειναι καλη?Ζητω συγγνωμη εκ των προταιρων για τον χρονο που θα μου διαθεσετε.ευχαριστω πολυ
 

mairi5

Member
Μηνύματα
66
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Αγιος Δομινικος
Καλησπέρα.Για να μην χρεωθεις κάτι έξτρα θα πρέπει να φροντισεις τα κιλά σου να είναι 20.Σε περίπτωση που θες να προσθέσεις αποσκευη η κάθε εταιρεία έχει διαφορετική χρέωση και παει ανα κιλό.Και τέλος επειδή οι πτήσεις σου είναι με δυο διαφορετικές εταιρείες θα επαναλαβεις την ίδια διαδικασία και στα δυο αεροδρόμια,check in κτλ.Ελπιζω να βοήθησα.:D
 

olgamania

Member
Μηνύματα
19
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
French Polynesia
Καλησπέρα.Για να μην χρεωθεις κάτι έξτρα θα πρέπει να φροντισεις τα κιλά σου να είναι 20.Σε περίπτωση που θες να προσθέσεις αποσκευη η κάθε εταιρεία έχει διαφορετική χρέωση και παει ανα κιλό.Και τέλος επειδή οι πτήσεις σου είναι με δυο διαφορετικές εταιρείες θα επαναλαβεις την ίδια διαδικασία και στα δυο αεροδρόμια,check in κτλ.Ελπιζω να βοήθησα.:D
ξανακάνεις..?? Νομίζω πως δεν ξανακάνεις check in... βρίσκεις κανονικά την πύλη σου, επιβιβάζεσαι και παίρνεις τις αποσκευές σου από τον τελικό σου προορισμό. αφού έχει ανταπόκριση θα έχεις κάνει check in και για τις δύο σου πτήσεις από Αθήνα.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Check-in θα ξανακάνεις στο Παρίσι για να πάρεις την κάρτα επιβίβασης, οι αποσκευές ωστόσο θα πάνε στη Νέα Υόρκη. (Έτσι με ενημέρωσαν απο την AF τουλάχιστον για το ανάποδο).
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Είστε σίγουροι ότι πανε κατευθείαν οι βαλίτσες; Γιατί δεν είναι ενιαίο εισιτήριο μέσω συνεργαζόμενων εταιριών...

Sent from my iPhone using Travel stories
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Είστε σίγουροι ότι πανε κατευθείαν οι βαλίτσες; Γιατί δεν είναι ενιαίο εισιτήριο μέσω συνεργαζόμενων εταιριών...

Sent from my iPhone using Travel stories
Εφόσον γίνει έκδοση ενός εννιαίου εισιτήριου ναι. Μπορεί οι εταιρίες να μην κάνουν code-sharing αλλά μπορούν να κάνουν Interlining. Ορίστε και το σχετικό link της Α3:
Aegean Airlines | ΑΛΛΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ/ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ/ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ A3/ ΔΙΕΤΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΤΗΣ A3 ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.003
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εφόσον γίνει έκδοση ενός εννιαίου εισιτήριου ναι. Μπορεί οι εταιρίες να μην κάνουν code-sharing αλλά μπορούν να κάνουν Interlining. Ορίστε και το σχετικό link της Α3:
Aegean Airlines | ΑΛΛΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ/ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ/ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ A3/ ΔΙΕΤΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΤΗΣ A3 ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ
Δεν ξέρω αν γίνεται Interline συγκεκριμένα στο CDG - λόγω αλλαγής terminal. Πριν κλείσεις κάτι, ρώτα την αεροπορική ή απευθύνσου σε έμπειρο ταξιδιωτικό πράκτορα.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Δεν ξέρω αν γίνεται Interline συγκεκριμένα στο CDG - λόγω αλλαγής terminal. Πριν κλείσεις κάτι, ρώτα την αεροπορική ή απευθύνσου σε έμπειρο ταξιδιωτικό πράκτορα.
Ρώτησα την AF, και μου είπαν ότι για τις αποσκευές δεν τίθεται θέμα ακόμη κι αν γίνεται αλλαγή τέρμιναλ από το 2 στο 1. Επέμεινα γιατί από την Α3 μου είπαν ότι δεν ξέρουν τι γίνεται, και η υπάλληλος της AF με διαβεβαίωσε ότι η βαλίτσα θα πάει κατευθείαν Αθήνα, και θα πρέπει απλά να προμηθευτώ το boarding pass από την Α3, καθώς δεν μπορούν να μου το δώσουν αυτοί. Μου είπε μάλιστα ότι οι μόνες περιπτώσεις που δεν κάνουν interline είναι για πτήσεις με διαφορετικό αριθμό εισιτηρίου μεταξύ τους, ή που χρειάζεται αλλαγή αεροδρομίου στο Παρίσι (από CDG-ORY και το ανάποδο).
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
marquis said:
Εφόσον γίνει έκδοση ενός εννιαίου εισιτήριου ναι. Μπορεί οι εταιρίες να μην κάνουν code-sharing αλλά μπορούν να κάνουν Interlining. Ορίστε και το σχετικό link της Α3:
Aegean Airlines | ΑΛΛΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ/ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ/ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ A3/ ΔΙΕΤΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΤΗΣ A3 ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ
Α μάλιστα ωραία. Δεν το ήξερα... Νόμιζα ότι πρέπει να είναι συνεργαζομενες οι εταιρίες

Sent from my iPhone using Travel stories
 

nterka

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Check-in θα ξανακάνεις στο Παρίσι για να πάρεις την κάρτα επιβίβασης, οι αποσκευές ωστόσο θα πάνε στη Νέα Υόρκη. (Έτσι με ενημέρωσαν απο την AF τουλάχιστον για το ανάποδο).
καλημερα.χαζες οι ερωτησεις που θα κανω αλλα ειμαι ασχετη.δλδ οταν φτασω στο παρισι δεν θα κατευθυνθω απευθειας στο ΤΕ2 για νεα υορκη?που θα πρεπει να κανω check in?2:15 ειναι η ανταποκριση θα προλαβω?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
καλημερα.χαζες οι ερωτησεις που θα κανω αλλα ειμαι ασχετη.δλδ οταν φτασω στο παρισι δεν θα κατευθυνθω απευθειας στο ΤΕ2 για νεα υορκη?που θα πρεπει να κανω check in?2:15 ειναι η ανταποκριση θα προλαβω?
Μην ξαναπεις οτι κανεις χαζες ερωτησεις:)Κανεις δεν τα ξερει απο τα γεννοφασκια του!!Εδω οι φιλοι μας ειναι εμπειροι και μοιραζονται τις γνωσεις τους με τους υπολοιπους.Εγω δεν γνωριζω που ειναι τα τερμιναλ στο Παρισι(αν ειναι κοντα η μακρυα)καλο ειναι να σε βοηθησει καποιος που το γνωριζει.Παντως,μην αγχωνεσαι,εχεις καιρο να το οργανωσεις!!!ολα θα πανε καλα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.810
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom