απορια για κρατηση ξενοδοχειων!!!

psilosgeo

Member
Μηνύματα
26
Likes
5
Συγκεκριμένα ήταν με δωρεάν κράτηση, η κάρτα είναι prepaid visa και ανέφερε σε περίπτωση ακύρωσης θα είχε χρέωση όλης της κράτησης.

Το περίεργο όμως είναι εδώ! Προχώρησα σε ακύρωση μιας και η κάρτα είναι άδεια και μου ήρθε προ ολίγου email απο το ξενοδοχείο και ανέφερε τα παρακάτω:

Dear Mr. ******,

We are really sorry for the hitch that makes your program change. Unfortunately as for terms and conditions of booking.com and ***** Hotel, we had to make a full charge of your reservation because of late cancellation.
As form of compensation, the *****Hotel will be pleased to apply a good discount (depending from the availability of the hotel) if you plan to come in Rome in the future.

We hope you appreciate this offer.

For any request or information please, do not hesitate to contact us.

Warmest regards,

*****

Και από κάτω μου επισυναπτόταν απόδειξη του ξενοδοχείου και 3 αποκόμματα συναλλαγής της κάρτας στο πρώτο 1/2/15 έλεγχο χρέωσης 130€ το οποίο στο τελείωμα έγραφε transazione eseguita και 2 σημερινά με χρέωση 130 + 130 με το ίδιο μήνυμα επίσης transazione eseguita. Εφόσον η κάρτα είναι άδεια τι ακριβώς χρέωσε;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Συγκεκριμένα ήταν με δωρεάν κράτηση, η κάρτα είναι prepaid visa και ανέφερε σε περίπτωση ακύρωσης θα είχε χρέωση όλης της κράτησης.
Αποκλειεται,να σου λεει αμα ακυρωσεις θα σου χρεωσω ολο το ποσο.Πες μας ακριβως τι λενε οι οροι...μηπως αν δεν ακυρωσεις μεχρι χ μερες πριν θα σε χρεωσει ολο το ποσο;η αν δεν εμφανιστεις θα χρεωθεις ολο το ποσο;
 

psilosgeo

Member
Μηνύματα
26
Likes
5
Συγνώμη παράλειψη δική μου, σε περίπτωση ακύρωσης 7 ημέρες έως την κράτηση είχε όλο το ποσό. Το θέμα είναι οτι η κάρτα εντάξει δεν είναι άδεια αλλά έχει 1,5 ευρώ μέσα. Πώς κατάφεραν και έκαναν χρέωση; Μήπως είναι κάτι άλλο αυτό το απόκομμα; Ή να αρχίσω να ανησυχώ μήπως μου τα ζητήσουν απο την τράπεζα?

Ή μήπως καλύτερα να περιμένω μήπως μου έρθει κανένα mail απο το ξενοδοχείο ότι δεν μπόρεσαν να πάρουν τα χρήματα;
 

psilosgeo

Member
Μηνύματα
26
Likes
5
Να πω την αλήθεια δεν έχω πρόβλημα να τα πληρώσω. Απλά μου έτυχε κάτι πολύ επείγον (υγείας) και δεν θα κάνω το ταξίδι. Απλά με παραξένεψε η όλη διαδικασία. Πώς χρέωσαν μια prepaid κάρτα με 260€ χωρίς να έχει χρήματα μέσα.

Καθώς δεν υπάρχει πιστωτική και το ξενοδοχείο είχε πληρωμή κατά την άφιξη θα πλήρωνα μετρητά. Και απλά αναρωτιέμαι αν δεν βάλω εγώ τα χρήματα τί θα μπορούσε να γίνει.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Πιθανόν αν βάλεις κάποια στιγμή χρήματα στην κάρτα (για άλλο σκοπό) να τραβηχτούν αυτόματα για να καλυφθεί η συγκεκριμένη συναλλαγή. Βέβαια μια εικασία κάνω καθώς δεν γνωρίζω καθόλου τους όρους των prepaid καρτών.
 

psilosgeo

Member
Μηνύματα
26
Likes
5
15 ημέρες τίποτα
7 ημέρες η πρώτη βραδιά
7 και λιγότερες όλο το ποσό και εγώ ακύρωσα στισ 5 μέρες
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Συγκεκριμένα ήταν με δωρεάν κράτηση, η κάρτα είναι prepaid visa και ανέφερε σε περίπτωση ακύρωσης θα είχε χρέωση όλης της κράτησης.

Το περίεργο όμως είναι εδώ! Προχώρησα σε ακύρωση μιας και η κάρτα είναι άδεια και μου ήρθε προ ολίγου email απο το ξενοδοχείο και ανέφερε τα παρακάτω:

Dear Mr. ******,

We are really sorry for the hitch that makes your program change. Unfortunately as for terms and conditions of booking.com and ***** Hotel, we had to make a full charge of your reservation because of late cancellation.
As form of compensation, the *****Hotel will be pleased to apply a good discount (depending from the availability of the hotel) if you plan to come in Rome in the future.

We hope you appreciate this offer.

For any request or information please, do not hesitate to contact us.

Warmest regards,

*****

Και από κάτω μου επισυναπτόταν απόδειξη του ξενοδοχείου και 3 αποκόμματα συναλλαγής της κάρτας στο πρώτο 1/2/15 έλεγχο χρέωσης 130€ το οποίο στο τελείωμα έγραφε transazione eseguita και 2 σημερινά με χρέωση 130 + 130 με το ίδιο μήνυμα επίσης transazione eseguita. Εφόσον η κάρτα είναι άδεια τι ακριβώς χρέωσε;
Απο τις αποδειξεις φαινεται πως εκαναν προεγκριση ποσου στη 1/2/15 οπου σου δεσμευτηκε ποσο 130€ και σημερα εκλεισαν την προεγκριση χρεωνοντας την καρτα και χρεωσαν και αλλα 130€.

Τωρα η εσυ ειχες χρηματα και δεν το θυμασαι ή τα μπερδεψαν και χρεωσαν καρτα αλλουνου (μεγαλη πιθανοτητα) ή στα γραφουν μπας και ψαρωσεις και τελικα πας να μεινεις σε αυτους. Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Πιστευω οτι αυτα ειναι αυτοματοποιημενα μειλ και πριν κανουν αναληψη,τα στελνουν.Αυτο που λεει η emouli ειναι το πιο πιθανον να συμβει...οποτε βαλεις λεφτα στον λογαριασμο, θα παρουν τα δικα τους.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Χμμ δεν ξέρω αν μπορεί να συμβεί αυτό το τελευταίο, η κάρτα δεν είναι πιστωτική. Αν δεν έχει χρήματα μέσα δεν μπορεί να κρατηθεί/χρεωθεί κάποιο ποσό.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Χμμ δεν ξέρω αν μπορεί να συμβεί αυτό το τελευταίο, η κάρτα δεν είναι πιστωτική. Αν δεν έχει χρήματα μέσα δεν μπορεί να κρατηθεί/χρεωθεί κάποιο ποσό.
Τωρα δεν εχει...αν εχει καποια στιγμη στο μελλον;γιατι να αποσυρει την απαιτηση το ξενοδοχειο;δεν θελει τα λεφτα του;Μπορει να ξαναπροσπαθησει για εισπραξη σε 15 μερες,σε ενα μηνα κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.527
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom