γαμηλιο ταξιδι ως δωρο γαμου;

cmavrani

Member
Μηνύματα
15
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
γερμανια
Ταξίδι-Όνειρο
ανταρκτική
Γεια σας ταξιδιώτες!

Παντρευομαστε τον Αυγουστο και ετοιμαζομαστε να τυπωσουμε τα προσκλητηρια. Επειδη φυσικα τρελαινομαστε για ταξιδια σκεφτομαστε να γραψουμε πανω, αν γινεται, οτι εχουμε "λιστα γαμου" (δεν ξερω πως μπορει να διατιπωθει" στο ταδε ταξιδιωτικο γραφειο....
εσεις τι λετε;
κατα βάση φυσικα προτιμουμε ως δωρο λεφτα γιατι μπορουμε να τα κανουμε οτι θελουμε, ομως δε θελουμε να γραψουμε πανω στο προσκλητηριο αριθμο λογαρισμου γιατι δεε μας αρεσει. προκειμενου να γεμισουμε βαζα και σιδερα ισως θα μπορουσαμε να κανουμε κατι τετοιο με ενα ταξιδιωτικο γραφειο. Ξερει κανεις αν γινεται; Ειναι γελοιο ως ιδεα;

Περιμενω εναγωνιως απαντήσεις!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.306
Likes
5.054
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Έχω πάρει προσκλητήριο που είχε πάνω αριθμό λογαριασμού τράπεζας ως λίστα γάμου (έλεος!) και προσωπικά το βρήκα πολύ κακόγουστο... θα μου είχε φανεί δύο φορές πιο κακόγουστο αν διάβαζα στο προσκλητήριο για λίστα γάμου σε ταξιδιωτικό γραφείο... είναι λίγο προκλητικό σε τέτοιες οικονομικές συγκυρίες να ζητάς χρήματα απ' τους καλεσμένους που μπορεί και αυτοί να βρίσκονται σε δύσκολη οικονομική κατάσταση για να κάνεις ακριβό γαμήλιο ταξίδι... τη λίστα γάμου τη βλέπω ως ένα τρόπο για το ζευγάρι να καλύψει πραγματικές ανάγκες και όχι ως μέσο συγκομιδής χρημάτων για διασκέδαση ή διακοπές. Αυτή είναι η γνώμη μου, μπορεί και να είναι λάθος φυσικά.
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
cmavrani,και εγώ είχα την ίδια γνώμη με εσένα όταν παντρεύτηκα, ότι δεν είναι ωραίο στο προσκλητήριο να γράφεις αριθμό λογαριασμού. Από την άλλη δεν ήθελα να δεσμεύσω τα χρήματα που θα μάζευα σε ένα ταξιδιωτικό γραφείο. Το αποτέλεσμα ήταν ότι μαζέψαμε ένα ποσό χρημάτων αλλλά και πολλά ποτήρια μαχαιροπήρουνα, κηροπήγια κλπ, που κάποια από αυτά τέσσερα χρόνια μετά βρίσκονται στο πατάρι. Καταρχήν να σου πω ότι γίνεται να κάνεις λίστα γάμου σε ταξιδιωτικό γραφείο και μάλιστα σου δίνουν ένα περιθώριο για να εξαργυρώσεις τα χρήματα που έχεις μαζέψει. Κάνε μία έρευνα αγοράς για περισσότερες λεπτομέρειες. Πάντως η δική μου ταπεινή γνώμη είναι να βάλεις αριθμό λογαριασμού. Αν ξαναπαντρευόμουνα σίγουρα θα έβαζα. Γνώμη μου πάντα. Άντε η ώρα η καλή.
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
δε γινεται να βαλεις μια υποσημειωση στο προσκλητηριο οπου θα αναφερεις οτι προτιματε χρηματα ως δωρο? δεν ειναι και τοσο δεσμευτικο οσο ο λογαριασμος μιας τραπεζας που θες δε θες θα δωσεις χρηματα ως δωρο.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
δε γινεται να βαλεις μια υποσημειωση στο προσκλητηριο οπου θα αναφερεις οτι προτιματε χρηματα ως δωρο? δεν ειναι και τοσο δεσμευτικο οσο ο λογαριασμος μιας τραπεζας που θες δε θες θα δωσεις χρηματα ως δωρο.
Όχι βρε Άλεξ μου :shock: Θα τους κοροιδεύουν τους ανθρώπους!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
καποτε στους γαμους πηγαινε ο καθενας οτι ηθελε..μετα βγηκε η λιστα γαμου ωστε το ζευγαρι να παρει δωρα που εχουν οι ιδιοι διαλεξει..αυτο στην αρχη το θεωρησαν ολοι γελοιο..μετα καθιερωθηκε..αργοτερα οταν τα περισσοτερα ζευγαρια ηδη ειχαν κανει το νοικοκυριο τους και ηταν πληρης απο ηδη σπιτιου τοτε στη μοδα ηρθε ο αριθμος λογαριασμου.και παλι οι περισσοτεροι αντεδρασαν και το θεωρησαν κακογουστο..ωσπου πλεον καθιερωθηκε και δεν κανει εντυπωση κανεναν.

οποτε βαλτε αριθμο λογαριασμου.μαυτο τον τροπο δηλωνετε οτι ειστε πληρης απο νοικοκυριο και επιθυμειτε χρηματα.αυτο δεν σημαινει οτι ολοι θα τρεξουν στην τραπεζα.πολλοι θα σας τα δωσουν σε φακελακι.δεν ειναι κακο.ακομα και το 5ευρω εχει αξια απ το να σας επαιρναν με ενα 5ευρω φλυτζανακια του καφε.

καλυτερα λοιπον αριθμο λογ/σμου παρα ονομα ταξιδιωτικου γραφειου,αν και το εχω ακουσει και αυτο.εχει γινει.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Το "έθιμο" του δώρου γάμου, ξεκίνησε πριν πάααρα πολλά χρόνια ως πραγματική βοήθεια για τα ζευγάρια που ανοίγουν ένα νέο σπίτι , προκειμένου να επανδρώσουν την εστία τους και αυτό που λέμε "σπιτικό".
Η βοήθεια δεν ήταν χρηματική, αλλά κυρίως τεντζερέδια, κατσίκες, κλπ. και απευθυνόταν σε στενούς συγγενείς και μόνο, οι οποίοι με πραγματική ευχαρίστηση, επικουρούσαν το ζευγάρι στην προσπάθειά τους αυτή.

Στο πέρασμα του χρόνου μετατράπηκε/κατάντησε ως "ωχ! έχω γάμο! Πάλι λεφτά θα δώσω!" , άρα χάθηκε η γεννεσιουργός αιτία που είναι να βοηθήσω την Μαριγώ, τον Μήτρο και την Φρόσω, να στήσουν ένα νοικοκυριό.

Αργότερα ξεπετάχτηκε και το έθιμο του "κρεβαττιού", αφού η "βιομηχανία" γάμου έκανε την εμφάνισή της εκμεταλλευόμενοι τον όρο έθιμο. Τότε η ήταν που η αθώα και ευγενική προσφορά του αδελφού, πατέρα, θείου κλπ, μετατράπηκε σε μια πάγια τακτική κατά την οποία το κάλεσμα είναι και "μια οικονομική υποχρέωση παραπάνω", "και τι θα πουν άμα το δώρο μου είναι φτηνό?" "μα αυτοί μας έκαναν δώρο την stirella εμείς θα τους πάμε ένα απλό ατμοσίδερο ?" , αλλά και ως ένα μέσο επίδειξης (οι δικές μας μπουμπουνιέρες ήταν πιό ακριβές) και φυσικά χάθηκε το αρχικό κίνητρο (επικουρία του ζευγαριού) και άρχισε ο κανιβαλισμός και θα τολμούσα να πω και η εκμετάλλευση.

Με άλλα λόγια, αν τύπωνα προσκλητήρια σήμερα, θα απαιτούσα απο τον τυπογράφο να αναγράφει πάνω "όποιος φέρει δώρο οιασδήποτε μορφής , δεν θα γίνει δεκτός στην γαμήλια τελετή".
Αν μη τι άλλο, τα σημερινά ζευγάρια δεν περιμένουν (όπως παλιά) την ευγενική χορηγία του συγγενή΄/οικείου για να μπορέσουν να στήσουν σπιτικό, αλλά τις ευχές τους , οι οποίες θα πρέπει να είναι αυθεντικές, γνήσιες και απο καρδιάς. Ουτε θα μου άρεσε οι καλεσμένοι μου όταν λάβουν το προσκλητήριο να σκέφτονται αυτόματα το πορτοφόλι τους αλλά να μονολογούν μπράβο! Καλή κοπέλα παίρνει ο τάδε. Θα πάω να τους ευχηθώ.

Και κάτι τελευταίο. Ειρωνία δεν είναι να σε καλούν σε μια εκδήλωση "......για να μοιραστείς και εσύ την χαρά μας.... " και απο κάτω να σου έχει αριθμό λογαριασμού τραπέζης ή ταξιδωτικού γραφείου?

Συμβουλή μου. Αν έχεις να διαθέσεις κάποιο ποσό για τραπέζια, (πολύ μπανάλ και κανείς δεν μένει ευχαριστημένος, οι πάντες κουτσομπολευουν τους πάντες) , λουλούδια, ακριβά προσκλητήρια και μπουμπουνιέρες, καλύτερα είναι να κατεβάσεις το κόστος αυτών των πραγμάτων για το θεαθήναι, και΄με την διαφορά να καλύψεις μόνη σου το ταξίδι, χωρίς να έχεις ανάγκη κανένα.
Σόρυ για το μεγάλο ποστ. Να ζήσετε.
 

cmavrani

Member
Μηνύματα
15
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
γερμανια
Ταξίδι-Όνειρο
ανταρκτική
ευχαριστω πολυ όλους σας για τις απόψεις!
Βασικα, δεν ειχα σκοπο να βαλω καθολου λιστα γαμου και σιγουρα οχι αριθμο λογαριασμου. Αν εβαζα κατι θα ηταν το ταξιδιωτικο γραφειο, αλλα το σκεφτομαι...Αυτο το brainstorming σιγουρα με βοηθησε...εχω ακομα καποιες μερες να το σκεφτω παντως!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Με επεισε η dimkyr. ζητειστε κατσικια για δωρο και δεν θα παρεξηγηθει κανεις.
Οι ανεργοι μπορουν να δωρισουν κοτες.
Πντως αν επιμενεις για αριθμο λογαριασμου μπορω να σου δωσω τον δικο μου... μου ελειψαν τα ταξιδια τελευταια...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Συμφωνώ με το ποστ της dim kyr - αν και μιλάμε σε θεωρητικό επίπεδο πλέον και όχι ως απάντηση στη cmavrani που ρώτησε συγκεκριμένο πράγμα.
Θεωρητικολογώντας λοιπόν, και ξεφεύγοντας από το τόπικ, να πω ότι στην εποχή μας που τα καλέσματα έχουν όντως γίνει βραχνάς γιατί παραπαίουμε ανάμεσα στα παλιά ("τι! θα πάω δώρο των 30 ευρώ!; θα με κοροιδεύουν!") και στα νέα (ανέχεια) δεδομένα, νομίζω ότι τα ζευγάρια που έχουν την πολυτέλεια να μη χρειάζονται δώρα για να στήσουν το σπίτι τους, μπορούν να κάνουν κάτι από τα εξής:
1. Να αγοράσουν προσκλητήρια από συλλόγους αμεα, ΜΚΟ κλπ
2. Να γράψουν ότι προτιμούν αντί δώρου να κατατεθεί ποσό σε συγκεκριμένη φιλανθρωπική δράση
3. Να γράψουν ότι η παρουσία σας είναι το καλύτερο δώρο για εμάς

Αυτοί που είναι να φέρουν δώρο και να δώσουν πολλά λεφτά (κολλητοί, στενοί συγγενείς) πάλι θα το κάνουν ό,τι κι αν γράψεις στο προσκλητήριο. Οπότε τουλάχιστον βγάζεις από τη δύσκολη θέση τους υπόλοιπους.

Λοιπά έθιμα, όπως στρώσιμο κρεβατιού με 50ευρά, λεφτά για να πάρουν τα ρούχα του γαμπρού, λεφτά στο γοβάκι της νύφης, κλπ κλπ είναι απλώς εισπρακτικά!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Θεωρητικολογώντας λοιπόν, και ξεφεύγοντας από το τόπικ, να πω ότι στην εποχή μας που τα καλέσματα έχουν όντως γίνει βραχνάς γιατί παραπαίουμε ανάμεσα στα παλιά ("τι! θα πάω δώρο των 30 ευρώ!; θα με κοροιδεύουν!") και στα νέα (ανέχεια) δεδομένα, νομίζω ότι τα ζευγάρια που έχουν την πολυτέλεια να μη χρειάζονται δώρα για να στήσουν το σπίτι τους, μπορούν να κάνουν κάτι από τα εξής:
1. Να αγοράσουν προσκλητήρια από συλλόγους αμεα, ΜΚΟ κλπ
2. Να γράψουν ότι προτιμούν αντί δώρου να κατατεθεί ποσό σε συγκεκριμένη φιλανθρωπική δράση
3. Να γράψουν ότι η παρουσία σας είναι το καλύτερο δώρο για εμάς
κατσε βρε βαλιτσα..δηλαδη εσυ θα πηγαινες σε εναν γαμο ειτε ξαδερφης ειτε φιλης ειτε γειτονισσας χωρις δωρο?ωραια ολα αυτα τα θεωρητικα και ρομαντικα αλλα δεν ειναι ρεαλιστικα καλως η κακως.

με εξαιρεση τους πολυ πλουσιους η ευκαταστατους ποιος δεν θελει στο γαμο του δωρα η χρηματα?ειναι δεδομενο αυτο και καθιερωμενο εδω και χρονια.

ακομα και αν ενα προσκλητηριο δεν εχει λιστα γαμου η αναφορα για χρηματα παλι ο προσκεκλημενος θα δωσει κατι.και κανενα ποσο η δωρο δεν ειναι παρεξηγησιμο.δεν υπαρχει ταριφα των 20 ευρω και πανω.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.748
Likes
15.195
Όσοι γνωστοί μου έβαλαν αριθμό λογαριασμού άκουσα πολύ κουτσομπολιό απο πίσω τους και οι περισσότεροι κοινοί γνωστοί τους κακοχαρακτήρισαν. Παρόμοια σχόλια ακούστηκαν και για άτομα που έκαναν λίστα σε ταξιδιωτικό γραφείο.Φυσικά για σένα είναι προτιμότερο από το να γεμίσεις πράγματα που δεν χρειάζεσαι...
Απλώς σου λέω τι σχόλια έχω ακούσει.Επειδή και εγώ παντρεύομαι το φθινόπωρο(και έχω έτοιμο σπίτι)όσοι ρωτούν τι δώρο θέλουμε, λέμε τίποτα.
Παρόλα αυτά είναι πολύ πιθανόν κάποιοι(που ίσως βαριούνται και να ψάχνουν δώρα ή ξέρουν ότι δεν τα χρειαζόμαστε, να μας δώσουν χρήματα).Σε αυτή την περίπτωση θα τα χρησιμοποιήσουμε μάλλον για μελλοντικά μακρινά ταξίδια(γιατί γαμήλιο λέμε για Ευρώπη).Ωστόσο δεν θα ζητούσα χρήματα σε καμία περίπτωση.Αν κάποιος μπορεί και θέλει τα δίνει από μόνος του...Συμφωνώ με όσα σου είπαν πολλά παιδιά...Πολλοί θα αισθανθούν άσχημα...Από εκεί και πέρα δική σας επιλογή και η ώρα η καλή.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.064
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom