Γενικά δυσκολη αποφαση

toge

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Νομίζω πως έχω καταλήξει στην Ανδρο (μεχρι να ξανα αλλάξω γνωμη :p)
ακτοπλοικα 60? με επιστροφη για 2 ατομα. Το αυτοκινητο ειναι άλλα 84? με επιστροφη, αλλα βρηκα να νοικιασω για τις 2μιση μερες που θα βρισκομαστε εκει με 60? οποτε θα σκεφτω αν αξιζει να γλυτωσω τα 24? ή αν θα προτιμησω την ανεση του δικου μου, για να μη κουβαλαμε πραγματα στο πλοιο κτλ. Οσοι εχετε ξανα παει θα μπορουσατε αν θελετε να προτεινετε καποια μαγαζια για καλο φαγητο και ποτο, παραλιες και που να μεινουμε. Η προταση της Rosa Mundial ακουγεται πολυ καλη για το ξενοδοχειο, αλλά δεν θα ήταν πιο καλά να μείνουμε Μπατσι ή χώρα? Θα παμε σιγουρα στο Πηδημα της Γριας και αλλες 2 παραλιες φανταζομαι, ποιες να προτιμησουμε? Ευχαριστω και πάλι, ήταν πολυ καλή ιδεα να κάνω αυτο το ποστ, βοηθησατε πολυ.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Προσοχη για Αχλα φιλε μου!
Δεν ξερω βεβαια αν αλλαξαν τα δεδομενα γιατι εχω να παω κανενα 5ρι χρονια ,αλλα για Αχλα εχει χωματοδρομο αρκετη ωρα ...σε καποια σημεια δυσκολο..εμεις πηγαμε με τζιπ ,αλλα μας κουρασε καποια στιγμη.Οση ωρα ειμασταν εκει ,ηρθε μονο ενα σκαφακι ..δεν γνωριζω αν πραγματοποιουνται εκδρομες με καϊκακια για εκει.
νομιζω οτι αυτο ισχυει ακομα.....
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
162
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εμείς μείναμε στο Μπατσί, πολύ γραφικό και ήσυχο. Μας άρεσε πολύ μία ταβερνούλα στο χωριό ΄Ανω Απρόβατο λεγόταν "Το μπαλκόνι του Αιγαίου" με απίστευτη θέα, σπιτικά φαγητά και καλές τιμές.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
15.219
Νομίζω πως έχω καταλήξει στην Ανδρο (μεχρι να ξανα αλλάξω γνωμη :p)
ακτοπλοικα 60? με επιστροφη για 2 ατομα. Το αυτοκινητο ειναι άλλα 84? με επιστροφη, αλλα βρηκα να νοικιασω για τις 2μιση μερες που θα βρισκομαστε εκει με 60? οποτε θα σκεφτω αν αξιζει να γλυτωσω τα 24? ή αν θα προτιμησω την ανεση του δικου μου, για να μη κουβαλαμε πραγματα στο πλοιο κτλ. Οσοι εχετε ξανα παει θα μπορουσατε αν θελετε να προτεινετε καποια μαγαζια για καλο φαγητο και ποτο, παραλιες και που να μεινουμε. Η προταση της Rosa Mundial ακουγεται πολυ καλη για το ξενοδοχειο, αλλά δεν θα ήταν πιο καλά να μείνουμε Μπατσι ή χώρα? Θα παμε σιγουρα στο Πηδημα της Γριας και αλλες 2 παραλιες φανταζομαι, ποιες να προτιμησουμε? Ευχαριστω και πάλι, ήταν πολυ καλή ιδεα να κάνω αυτο το ποστ, βοηθησατε πολυ.

Ξανάλλαξες ή θα πας Άνδρο τελικά?
 

toge

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
:S :p χεχεχε η αλήθεια ειναι οτι ξανα άλλαξα!!!! :p (...πολυ σταθερος ετσι??)
Ενταξει, οχι ακριβως, ήμουν μεταξυ Ανδρου και Κυθνου, οταν αποφασισα για Ανδρο, και εξακολουθει να ειναι η 1η μου επιλογη, απλα απο οτι βλεπω τωρα που ψαχνω για εισητηρια και δωματια, βλεπω οτι η Κυθνος θα ειναι λιγο πιο οικονομικη σαν επιλογη και επειδη θα πληρωσω εγω και για την κοπελα μου και επειδη η κοπελα μου εχει ξανα παει Ανδρο, μαλλον θα κλεισω Κυθνο καθαρά για οικονομικους λόγους, αφου πιστεύω πως και εκεί βεβαια θα περάσουμε εξ ισου όμορφα. Το επόμενο συντομο τριήμερο μας θα είναι στην Ανδρο σιγουρα.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Άνδρο έχω μείνει και Μπατσί και Χώρα με σαφώς τη δεύτερη να υπερτερεί με βάση τα προσωπικά μου γούστα πάντοτε. Στο Μπατσί είχα μείνει εδώ : Άνδρος ξενοδοχείο - Ξενοδοχεία στην Άνδρο - ξενοδοχείο στην Άνδρο Άνεμος με 28 ευρώ το δίκλινο Σεπτέμβρη όμως. Χώρα δε μπορώ να βοηθήσω γιατί σκάσαμε χύμα και μας έστειλε σε ένα φίλο του ένα παιδί που γνωρίσαμε στο Μπατσί, 30 ευρώ δώσαμε πάντως και πάνω στη θάλασσα αλλά το δωμάτιο είχε τα απολύτως απαραίτητα.
+1 κι από μένα για το Μπαλκόνι του Αιγαίου στο Άνω Απροβάτου, επίσης ωραία φάγαμε στην Ασημολεύκα στο χωριό Υψηλού και πολύ συμπαθητικό ήταν ένα ταβερνείο καφενεδάκι στο πολύ όμορφο χωριουδάκι Μαίνητες που νομίζω ανήκει στον πολιτιστικό σύλλογο του χωριού.
Γενικά η Άνδρος έχει πολύ πράσινο όπως σωστά επισήμανε και η Bahari γεγονός που αποτέλεσε πολύ ευχάριστη έκπληξη για εμένα. Αν ξεφύγεις από τα κλασσικά Μπατσί-Χώρα-Γαύριο (χάλια το τελευταίο κατ΄εμέ) θα ανακαλύψεις απίστευτα χωριουδάκια π.χ Στενιές όπου εκεί υπάρχουν και 2 παραλίες τα Γιάλια και τα Πίσω Γιάλια, η 1η είναι με βότσαλο και μέτρια, η 2η όμως με άμμο, διακριτικό μπαράκι αλλά έχει 5-10 λεπτά κατάβαση από μονοπατάκι.Της Γριας το Πήδημα όντως ιδιαίτερη ενώ Άχλα δεν πήγα λόγω αέρα αλλά πάει καραβάκι μας είπαν και ότι ο δρόμος είναι χάλια.
Τέλος αν σας αρέσει η πεζοπορία αξίζει να ανεβείτε ένα απόγευμα στη Μονή Παναχράντου έχει απίστευτη θέα εμείς δυστυχώς δεν τα καταφέραμε εξαιτίας κάποιων μπουκαλιών μπύρας παραπάνω...:D

(Μάλλον τσάμπα τα έγραφα τελικά....:D)
 

toge

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Χώρα δε μπορώ να βοηθήσω γιατί σκάσαμε χύμα και μας έστειλε σε ένα φίλο του ένα παιδί που γνωρίσαμε στο Μπατσί, 30 ευρώ δώσαμε πάντως και πάνω στη θάλασσα αλλά το δωμάτιο είχε τα απολύτως απαραίτητα.

(Μάλλον τσάμπα τα έγραφα τελικά....:D)




Καθολου τσαμπα, αν εβρισκα στη Χωρα της Ανδρου με 30ευρω δεν θα το σκεφτομουν. Θυμασαι πως λεγοταν για να το παλεψω και εγω για εκει??
 

alma

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
15.219
:S :p χεχεχε η αλήθεια ειναι οτι ξανα άλλαξα!!!! :p (...πολυ σταθερος ετσι??)
Ενταξει, οχι ακριβως, ήμουν μεταξυ Ανδρου και Κυθνου, οταν αποφασισα για Ανδρο, και εξακολουθει να ειναι η 1η μου επιλογη, απλα απο οτι βλεπω τωρα που ψαχνω για εισητηρια και δωματια, βλεπω οτι η Κυθνος θα ειναι λιγο πιο οικονομικη σαν επιλογη και επειδη θα πληρωσω εγω και για την κοπελα μου και επειδη η κοπελα μου εχει ξανα παει Ανδρο, μαλλον θα κλεισω Κυθνο καθαρά για οικονομικους λόγους, αφου πιστεύω πως και εκεί βεβαια θα περάσουμε εξ ισου όμορφα. Το επόμενο συντομο τριήμερο μας θα είναι στην Ανδρο σιγουρα.

Καλή καρδιά και αγάπη και παντού καλά θα περάσετε.;)
Για που σκεφτόσουν να κλείσεις στην Κύθνο?Ουσιαστικά οι επιλογές είναι Λουτρά,Μέριχας,Χώρα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
15.219
Για δυο διανυκτερεύσεις καλά είναι.Έχει μερικά συμπαθητικά ταβερνάκια πάνω στη θάλασσα,λίγα τουριστικά να χαζέψεις και λίγες καφετέριες.Κάνει για ζευγαροκατάσταση ακόμα και τον Αυγουστο δεν έχει πολύ κόσμο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.109
Likes
41.363
Κάποια tips γαι το φαγητό! Από το Μέριχα το μόνο ταβερνάκι που έμεινα πολύ ευχαριστημένη από το φαγητό και με φοβερούς μεζέδες, αν και αρκετά ακριβό, ήταν αυτό ακριβώς μπροστά στη μαρίνα με τα ιστιοπλοικά, δε θυμάμαι πως λέγεται και μια πιτσαρία στην άλλη άκρη της παραλίας. Από τα ταβερνάκια πάνω στο κύμα είχα και τρανταχτές ατυχίες, όπως μακαρονάδα με μακαρόνια χθεσινά που έμοιαζαν με λαστιχάκια (!).
Επίσης, εξαιρετικά τα ντόπια κρέατα και λουκάνικα από το κρεοπωλείο του Μέριχα.
Μια καφετέρια στο κέντρο του χωριού με roof garden και θέα θάλασσα κάνει άπαιχτη βάφλα με παγωτό. Έχει περάσει καιρός, δυστυχώς δεν συγκρατώ ονόματα. Παρόλα αυτά είναι μικρό μέρος, θα τα εντοπίσετα πανεύκολα ρωτώντας.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
15.219
Αλήθεια?Εμείς είχαμε φάει καλά σε ένα πάνω στο κύμα αλλά ούτε εγώ θυμάμαι όνομα.Επίσης και στα Λουτρά έχει 2-3 καλές ψαροταβέρνες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.502
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom