Τσεχική Δημοκρατία εκδρομή από πράγα

xalara

Member
Μηνύματα
218
Likes
672
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
καλησπέρα σας μεσα στο μαρτη θα είμαι πραγα για 6 μερες /5 νυχτες:clap::clap: .
σκεφτομουν το ενδεχομενο να μεινω 3 1/2 μερες πραγα και να παω 2μερη εκδρομη (με τρενο 'η λεωφορειο απο κει ) καπου σχετικα κοντα ( με διαμονη μιας νυχτας στο μερος ) το εψαξα λιγο και ειμαι αναμεσα στα παρακατω:
1)καρλοβυ βαρυ η διαφορετικα καποια αλλη πολη της τσεχιας?
2)δρεσδη ? (εχω παει γερμανια 2 φορες προσφατα αξιζει ξανα?)
3)βιεννη?
4) μπρατισλαβα ?
5)να μεινω και τις 5 νυχτες πραγα !

θα θελα την γνωμη σας ,ολα μου φενονται ωραια και δεν ξερω τι να επιλεξω...:bleh:
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
καλησπέρα σας μεσα στο μαρτη θα είμαι πραγα για 6 μερες /5 νυχτες:clap::clap: .
σκεφτομουν το ενδεχομενο να μεινω 3 1/2 μερες πραγα και να παω 2μερη εκδρομη (με τρενο 'η λεωφορειο απο κει ) καπου σχετικα κοντα ( με διαμονη μιας νυχτας στο μερος ) το εψαξα λιγο και ειμαι αναμεσα στα παρακατω:
1)καρλοβυ βαρυ η διαφορετικα καποια αλλη πολη της τσεχιας?
2)δρεσδη ? (εχω παει γερμανια 2 φορες προσφατα αξιζει ξανα?)
3)βιεννη?
4) μπρατισλαβα ?
5)να μεινω και τις 5 νυχτες πραγα !

θα θελα την γνωμη σας ,ολα μου φενονται ωραια και δεν ξερω τι να επιλεξω...:bleh:
το καρλοβυ βαρι δεν χρειαζεται διανυκτερευση...ειδικα τωρα το χειμωνα θα ειναι ερημια..μια λουτροπολη ειναι..ομορφη μεν..αλλα οχι και για διανυκτερευση μαρτη μήνα..

η βιεννη θελει περισσοτερες μερες...δεν θα προλαβεις να την χορτασεις..

πιστευω οτι πρεπει να διαλεξεις αναμεσα σε δρεσδη και μπρατισλαβα...εγω ετσι θα εκανα..
δεν εχω παει...αυτοι που εχουν παει θα σου προτεινουν...

δεν ξερω τα ενδιαφεροντα σου και πως κινεισαι...αλλατο ιστορικο κεντρο της πραγας το βλεπεις σε 3 1/2 μερες....
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
έχω πάει στα μέρη αυτά και συμφωνώ με την προηγούμενη πάντως και το κ.βάρυ αξίζει μία ημερήσια, από τα ομορφότερα μέρη που έχω δει, προτείνω δρέσδη.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
έχω πάει στα μέρη αυτά και συμφωνώ με την προηγούμενη πάντως και το κ.βάρυ αξίζει μία ημερήσια, από τα ομορφότερα μέρη που έχω δει, προτείνω δρέσδη.
το καρλοβυ βαρι το εχω δει σεπτεμβρη..δεν αντιλεγω..πολυ όμορφο..ειχε πολύ κόσμο...αλλα τωρα τον μάρτη..φοβαμαι οτι ειναι ερημια..μου το ειχε πει και μια φιλη μου που πηγε χειμωνα.
η δρεσδη νομιζω οτι ειναι ωραιος προορισμος..μονο 2 ωρες απο πραγα...
η μπρατισλαβα πρεπει να ειναι περισσοτερες ωρες...
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Kαι εγώ σου προτείνω Δρέσδη Είναι πολύ όμορφη. Aπέχει περίπου 155 χιλιόμετρα από Πράγα.Εγώ έμεινα δύο μέρες πέρσυ το καλοκαίρι και την ευχαριστήθηκα πολύ αυτή την πόλη.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Α ξέσχασα....έχω και πρόταση για πολύ καλό ξενοδοχείο στη Δρέσδη με καλές τιμές .Γράψε αν ενδιαφέρεσαι να σου πω λεπτομέρειες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.126
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
το καρλοβυ βαρι δεν χρειαζεται διανυκτερευση...ειδικα τωρα το χειμωνα θα ειναι ερημια..μια λουτροπολη ειναι..ομορφη μεν..αλλα οχι και για διανυκτερευση μαρτη μήνα..

η βιεννη θελει περισσοτερες μερες...δεν θα προλαβεις να την χορτασεις..

πιστευω οτι πρεπει να διαλεξεις αναμεσα σε δρεσδη και μπρατισλαβα...εγω ετσι θα εκανα..
δεν εχω παει...αυτοι που εχουν παει θα σου προτεινουν...

δεν ξερω τα ενδιαφεροντα σου και πως κινεισαι...αλλατο ιστορικο κεντρο της πραγας το βλεπεις σε 3 1/2 μερες....
Θα συμφωνήσω κι εγώ - αλλά δίλημα μεταξύ Δρέσδης και Μπρατισλάβας κατά τη γνώμη μου δεν τίθεται καν - Δρέσδη δαγκωτό. (παρότι η εποχή δεν τη βοηθάει καθόλου).

Εναλλακτικά, εντός Τσεχίας, μου άρεσε αρκετά και η Όλομουτς, μπορείς να δοκιμάσεις κι αυτή την εναλλακτική.
 

xalara

Member
Μηνύματα
218
Likes
672
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
ευχαριστω πολυ για τις προτασεις !
θα ψαξω περισσοτερες πληροφοριες για δρεσδη και μπρατισλαβα πριν αποφασισω...
με προβληματισατε λιγο για τον καιρο . τοσο χαλια ειναι μεσα μαρτη σαυτα τα μερη?
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
ευχαριστω πολυ για τις προτασεις !
θα ψαξω περισσοτερες πληροφοριες για δρεσδη και μπρατισλαβα πριν αποφασισω...
με προβληματισατε λιγο για τον καιρο . τοσο χαλια ειναι μεσα μαρτη σαυτα τα μερη?
καλά μην αγχώνεσαι xalara:D
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.126
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ευχαριστω πολυ για τις προτασεις !
θα ψαξω περισσοτερες πληροφοριες για δρεσδη και μπρατισλαβα πριν αποφασισω...
με προβληματισατε λιγο για τον καιρο . τοσο χαλια ειναι μεσα μαρτη σαυτα τα μερη?
Μια χαρά είναι ο καιρός, απλά η Δρέσδη τουλάχιστον προσφέρεται καλύτερα για να την απολαύσεις μια ηλιόλουστη μέρα, όχι στις μουντές μέρες του χειμώνα.
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Εμεινα στη Δρέσδη περίπου 2 μήνες (Δεκέμβριο και τον Ιανουάριο που πέρασε) και μπορώ να σου πω οτι είναι μια πολύ όμορφη πόλη που αξίζει να την επισκεφθεις. Ωραία αρχιτεκτονική, ιστορική πόλη, καταπληκτικά μουσεία, φθηνές αγορές, καλό και φθηνό φαγητό. Αν τελικά αποφασίσεις να πας Δρέσδη, μπορώ να σου δώσω ό,τι πληροφορίες θέλεις, προτάσεις για το που να μείνεις, εστιατόρια, μουσεία, τι μνημεία να δεις κλπ.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Δρεσδη

ATT00001.jpg μιας και μου ηρθε αυτο το μειλ, ειπα να το προσθεσω σαν αξιοθεατο.

...Αυτά είναι. Οι υδροροές σ' ένα πεζόδροµο της Δρέσδης παράγουν µουσική όταν ßρέχει χάρη στις µεταλικούς κώνους στις απολήξεις! Να πως φτιάχνονται τα αξιοθέατα σε µια πόλη. Λίγο απλό µεράκι...
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.253
Μηνύματα
885.023
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom