Τσεχική Δημοκρατία εκδρομή από πράγα

taver

Member
Μηνύματα
12.502
Likes
29.159
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
View attachment 2385 μιας και μου ηρθε αυτο το μειλ, ειπα να το προσθεσω σαν αξιοθεατο.

...Αυτά είναι. Οι υδροροές σ' ένα πεζόδροµο της Δρέσδης παράγουν µουσική όταν ßρέχει χάρη στις µεταλικούς κώνους στις απολήξεις! Να πως φτιάχνονται τα αξιοθέατα σε µια πόλη. Λίγο απλό µεράκι...
Έπαθα λίγο πλάκα όταν το είδα αυτό μπροστά μου, μέσα σε ένα δίκτυο από εσωτερικές αυλές (Kunsthofpassage - και πιο συγκεκριμένα στο Hof der Elemente) στη Aussere Neustadt, στη νέα πόλη της Δρέσδης (η un-gentrified, grunge, γωνιά της πόλης).
Δεν είναι προφανές πως πας - μπαίνεις από Alaunstrasse 70 ή Gorlitzerstrasse 21, και προχωράς μέσα ψάχνοντας).
Αξίζει τον κόπο μια βόλτα προς τα κει, αν βρεθείτε στην πόλη....
 
Last edited by a moderator:

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Να πας στο Cesky Krumlov μια πανέμορφη πολη στη Νοτια Τσεχια....η πολη είναι λες και έχει βγει από παραμύθι με το κάστρο ( το δευτερο μεγαλυτερο της Τσεχιαs) να ορθώνεται πάνω στο λόφο δίπλα από το ποτάμι (ο πύργος είναι σε σχέδια του Hans Cristian Andersen)...ειναι απο τα μερη που αξίζει να περιπλανηθεις στα σοκάκια χωρις χαρτη.(Ισως με ενθουσίασε πιο πολύ από την Πράγα)
Και αν η πόλη σου φαινεται μικρη μπορείς να συνδυάσεις την εκδρομή με το Ceske Budejoviche - ομορφη πόλη και γενέτειρα της μπύρας Budwaiser. (Για να πας στο Cesky Krumlov περνάς από το Ceske Budejoviche)
 

xalara

Member
Μηνύματα
219
Likes
723
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
καλησπερα σας
τελικα λογω καιρου (βροχη κρυο κ λιγο χιονι) δεν καταφεραμε να παμε εξω απο την πραγα.
5 μερες ομως στην πολη περασαν πολυ γρηγορα κ μακαρι να ταν κιαλλες:bleh:
εκτος απο τα κλασσικα αξιοθετα ιδιαιτερη εντυπωση μου κανε ο ζωολογικος κηπος ..τεραστιος και με μεγαλη ποικιλια ,μια μερα φευγει ανετα εκει.
αυτα και τωρα ετοιμαζομαστε για το επομενο :clap:
 

loulou

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη ή Άμστερνταμ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Να πας στο Cesky Krumlov μια πανέμορφη πολη στη Νοτια Τσεχια....η πολη είναι λες και έχει βγει από παραμύθι με το κάστρο ( το δευτερο μεγαλυτερο της Τσεχιαs) να ορθώνεται πάνω στο λόφο δίπλα από το ποτάμι (ο πύργος είναι σε σχέδια του Hans Cristian Andersen)...ειναι απο τα μερη που αξίζει να περιπλανηθεις στα σοκάκια χωρις χαρτη.(Ισως με ενθουσίασε πιο πολύ από την Πράγα)
Και αν η πόλη σου φαινεται μικρη μπορείς να συνδυάσεις την εκδρομή με το Ceske Budejoviche - ομορφη πόλη και γενέτειρα της μπύρας Budwaiser. (Για να πας στο Cesky Krumlov περνάς από το Ceske Budejoviche)
Καλησπέρα επειδή οι γονείς μου θα πάνε Πράγα και Cesky Krumlov για επαγγελματικούς λόγους και σκέφτηκαν αν υπάρχουν και τίποτα αξιοθέατα στη δεύτερη πόλη, όπου θα κάτσουν περισσότερες μέρες....Αν μπορείς να μου δώσεις διευκρινήσεις...Βέβαια ταξιδεύουν σήμερα οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα σε πετύχω και θα προλάβεις να μου πεις....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.288
Μηνύματα
886.752
Μέλη
38.955
Νεότερο μέλος
alex_07

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom