Σερβία Σλοβενία ελλαδα σλοβενια οδικως μεσω σερβιας

moneftsis

Member
Μηνύματα
9
Likes
21
Θελω τα κανω ενα ταξιδι στην Λουμπλιανα της Σλοβενιας .Μενω στην Θεσσαλονικη και σκεφτομαι να παω οδικως .
Αν καποιος εχει γνωση των συνθηκων ( κατασταση δρομων , ασφαλεια στη μετακινηση , κλοπες κλπ) ας με ενημερωσει.
Επισης θα ηθελα και καποιες πληροφοριες για την Λουμπλιανα. Ευχαριστω
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Καλησπέρα moneftsis και καλώς ήρθες.
Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά δυο σχόλια εδώ και εδώ στο forum του traveltips.gr δεν ήταν και τα καλύτερα για τη διαδρομή μέσω Σερβίας.
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εγώ είχα πάει με τρένο. Φέτος θα πάω λίγο στα μέρη (όχι Λουμπλιάνα) με αυτοκίνητο.
Από Κροατία πάντως μπορείς να θεωρείς ότι είσαι Ευρώπη.
Για Λουμπλιάνα τι θες? Είναι μικρή και γραφική πόλη. Για λίγες μέρες είναι και αν έχεις την ευκαιρία πήγενε στο πανέμορφο Bled. Έχω γράψει και ιστοριούλα σχετικά. Αν θες κάτι συκγκεκριμένο ρώτα με.
 

moneftsis

Member
Μηνύματα
9
Likes
21
σλοβενια

Θελω να παω αρχες Σεπτεμβριου για 4-5 μερες. Εχω την εντυπωση οτι η Λουμπλιανα ειναι πολυ γραφικη πολη. Αφου το λες θα παω και στο Μπλεντ.
Γενικα θελω να δω τον οδικο αξονα Ελλαδα-Αυστρια μεσω Σερβιας.
Εχω βγει στην Ευρωπη ειτε με αεροπλανο και ενοικιαση αυτοκινητου , ειτε μεσω Ηγουμενιτσας- Ανκονα αλλα και οι δυο περιπτωσεις εχουν καποια ταλαιπωρια.
Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις που εχετε δωσει.
 

Lifesparker

Member
Μηνύματα
65
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Δανια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Λοιπον, επικροτω και επαυξανω το ταξιδι σου
Η σλοβενι ειναι πανεμορφη, μεταξυ των 2-3 πιο ομορφων χωρων της ευρωπης.
πεντακαθαρη
Ηρεμη
Φιλοξενη

Ναι στο Μπλεντ να πας ειναι κατι το μοναδικο.
Μην πας Νοβα Γκοριτσα, δεν αξιζει η πολη
Η παραθαλασια ακτη εστω και μικρη ειναι γραφικοτατη.
Και φυσικα Λιουμπλιανα. Ξεχωριστη.
Οι δρομοι καλυτεροι και απο τηε Ιταλιας, ορια ταχυτητας που πρεπει να τα σεβεσαι.
Καταπληκτικα τοπια.
Απεριγραπτα πανεμοργα σπιτακια, 5 φορες πιο ομορφα απο αυτα της υπολοιπης κεντρικης ευρωπης. και φυσικα ακριβη χωρα. σε σχεση παντα με ελλαδα.
νομιζω οτι εαν πας θα ξαναπας εκει σιγουρα.

Εγω εχω παει συνολικα 5 φορες(ελεγα να μεινω και μονιμα!) και σου προτεινω

Απο Ιγουμενιτσα μεχρι Βενετια η τεργεστη με πλοιο. απο εκει εχει τρενο για σλοβενια, εχει λεωφορεια για λιουμπλιανα , αλλα φυσικα εχει και ενοικιαση αυτοκινητου. καλυτερη στην ιταλαι ειναι φθηνοτερα.
εαν θελησεις να διασχισεις την ιταλια παο ανκονα δεν συμφερει λογω κοστους και διοδιων.καλυτερα να την αραξεις στο πλοιο.

λοιπον σε ζηλευω.
τι μου θυμησες τωρα.....
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πήγα το 2003 από Βενετία οδικά με το δικό μου αυτοκίνητο. Πραγματικά πανέμορφη χώρα. Και η Λιουμπλίανα και η λίμνη Μπλεντ. Εμένα μου άρεσε πολύ και η Skofja Loka με το πολύ όμορφο γεφύρι της (δες φωτό) και πολύ ενδιαφέρον είχαν τα σπήλαια της Postojna και εκεί κοντά το μοναδικό κάστρο Predjama Grad (ιδιαίτερα με το νυχτερινό φωτισμό). Ακόμα το Novo Mesto, το Otocec Grad (σήμερα ξενοδοχείο) και πολλά άλλα. Πραγματικά υπέροχη. Όταν πήγα εγώ ήταν φτηνότερη από Ελλάδα. Φαίνεται οτι άλλαξαν πολύ τα πράγματα. Να πας πάντως και σίγουρα θα περάσεις υπέροχα!:)
 

Attachments

gionik

Member
Μηνύματα
53
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλικές Αλπεις
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική,Αρκτικός κύκλος
Θελω τα κανω ενα ταξιδι στην Λουμπλιανα της Σλοβενιας .Μενω στην Θεσσαλονικη και σκεφτομαι να παω οδικως .
Αν καποιος εχει γνωση των συνθηκων ( κατασταση δρομων , ασφαλεια στη μετακινηση , κλοπες κλπ) ας με ενημερωσει.
Επισης θα ηθελα και καποιες πληροφοριες για την Λουμπλιανα. Ευχαριστω
φίλε moneftsis εαν τελικά έκανες το ταξίδι οδικώς θα χαιρόμουνα να μετέφερες την ταξιωτική σου εμπειρία για το λόγο οτι θέλω κι εγώ να πάω οδικώς :)?με παιδιά !!) μέσω Σερβίας
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
"Απεριγραπτα πανεμοργα σπιτακια, 5 φορες πιο ομορφα απο αυτα της υπολοιπης κεντρικης ευρωπης. και φυσικα ακριβη χωρα. σε σχεση παντα με ελλαδα."

ειναι ενας απο τους προορισμους που θα ηθελα πολυ να παω και κροατια και σλοβενια. αυτο παντως για την ακριβεια με εκπλησσει:shock:.
νομιζα οτι ειναι ενας οικονομικος προορισμος.:(
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Λοιπον, επικροτω και επαυξανω το ταξιδι σου
Η σλοβενι ειναι πανεμορφη, μεταξυ των 2-3 πιο ομορφων χωρων της ευρωπης.
πεντακαθαρη
Ηρεμη
Φιλοξενη

Ναι στο Μπλεντ να πας ειναι κατι το μοναδικο.

Και φυσικα Λιουμπλιανα. Ξεχωριστη.
Τελικά τα πάντα στα ταξίδια όπως και στη ζωή φυσικά είναι σχετικά...

Για μένα λοιπόν η Σλοβενία είναι μια συμπαθητική, ακριβή χώρα που ασφαλώς και αξίζει μια επίσκεψη αλλά μην τρελαθούμε κιόλας... Μέσα στις 2-3 ωραιότερες χώρες της Ευρώπης?? όσο καλή διάθεση να έχω... Lifesparker σε έχει καταλάβει ο ενθουσιασμός... αλλά βέβαια γούστα είναι αυτά...

Φέτος το καλοκαίρι λοιπόν πήγα στη Λιουμπλιάνα και παρακαλετά βρήκα ξενοδοχείο με 150?... Το φαγητό ήταν στα 25? το κεφάλι και ήταν μετρίως μέτριο... Η πόλη καλούτσικη για 2 ημέρες, τις παραπάνω τις βρίσκω υπερβολικές... μην ξεχνάμε η Αυστρία είναι σε απόσταση βολής...

Για το Bled τώρα. Ναι το Bled είναι ένα special μέρος, αλλά πόσο πια θα κάτσεις;; Μισή μέρα , μια μέρα , μιάμιση , πόσο?? Η πλειοψηφία των ξενοδοχείων παραπέμπει στη δεκαετία του 70 με τιμές Λονδίνου... Σενιάρετε το μέρος ρε παιδιά και μετά ανεβάστε τις τιμές... Πληροφοριακά η Αυστρία, η Ελβετία , η Γερμανία έχουν δεκάδες τέτοια μέρη με τιμές πολύ πιο προσγειωμένες... και είσαι στην Ελβετία και την Γερμανία και όχι στην πρώην Γιουγκοσλαβία...
Άμα καβαλήσεις το καλάμι νομίζεις ότι έγινες Αυστρία...

Για τα σπήλαια και τις ακτές δεν έχω άποψη γιατί δεν έχω πάει...

Για τον τρόπο μετάβασης δεν έχω να προσθέσω τίποτε μια και άριστα τα είπαν οι προηγούμενοι...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
και φυσικα ακριβη χωρα. σε σχεση παντα με ελλαδα.
Απο Ιγουμενιτσα μεχρι Βενετια η τεργεστη με πλοιο.

Η τεργεστη τα τελευταια χρονια (δυστυχως) δεν συνδεεται ακτοπλοικα με την Ελλαδα. πανακριβη η πρωτευουσα κι αν συνεχισουν ετσι θα αποκτησουν κακο value/money.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τελικά τα πάντα στα ταξίδια όπως και στη ζωή φυσικά είναι σχετικά...

Για μένα λοιπόν η Σλοβενία είναι μια συμπαθητική, ακριβή χώρα που ασφαλώς και αξίζει μια επίσκεψη αλλά μην τρελαθούμε κιόλας... Μέσα στις 2-3 ωραιότερες χώρες της Ευρώπης?? όσο καλή διάθεση να έχω... Lifesparker σε έχει καταλάβει ο ενθουσιασμός... αλλά βέβαια γούστα είναι αυτά...

Φέτος το καλοκαίρι λοιπόν πήγα στη Λιουμπλιάνα και παρακαλετά βρήκα ξενοδοχείο με 150?... Το φαγητό ήταν στα 25? το κεφάλι και ήταν μετρίως μέτριο... Η πόλη καλούτσικη για 2 ημέρες, τις παραπάνω τις βρίσκω υπερβολικές... μην ξεχνάμε η Αυστρία είναι σε απόσταση βολής...

Για το Bled τώρα. Ναι το Bled είναι ένα special μέρος, αλλά πόσο πια θα κάτσεις;; Μισή μέρα , μια μέρα , μιάμιση , πόσο?? Η πλειοψηφία των ξενοδοχείων παραπέμπει στη δεκαετία του 70 με τιμές Λονδίνου... Σενιάρετε το μέρος ρε παιδιά και μετά ανεβάστε τις τιμές... Πληροφοριακά η Αυστρία, η Ελβετία , η Γερμανία έχουν δεκάδες τέτοια μέρη με τιμές πολύ πιο προσγειωμένες... και είσαι στην Ελβετία και την Γερμανία και όχι στην πρώην Γιουγκοσλαβία...
Άμα καβαλήσεις το καλάμι νομίζεις ότι έγινες Αυστρία...

Για τα σπήλαια και τις ακτές δεν έχω άποψη γιατί δεν έχω πάει...

Για τον τρόπο μετάβασης δεν έχω να προσθέσω τίποτε μια και άριστα τα είπαν οι προηγούμενοι...
αριστα προσθεσα κι εγω traveller ως ειδικος της ακτοπλοιας...
μία από τις ελάχιστες φορές που συμφωνώ μαζί σου για ότι είπες για τη χώρα.τα σπήλαια εντυπωσιακά, επίσκεψη με τρενάκι και φυσικά πανάκριβο εισιτήριο. οι αποστάσεις μικρές και καλύπτονται άνετα μένοντας Ιταλία.έχω πάει 3 φορές αλλά έμεινα μόνο μία λόγω ακριβών τιμών στα ξενοδοχεία γι αυτά που προσφέρουν. καλύτερα να μένεις ιταλία.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
ααααααααα αποκλείεται... δεν γίνετε να συμφωνήσω μαζί σου.... Στα σπήλαια δεν έχει τρενάκι έχει τρένο, το εισιτήριο είναι ακριβό όχι πανάκριβο και οι αποστάσεις είναι πολύ μικρές όχι μικρές... α και δεν θυμάσαι καλά, έχεις πάει 3 1/2 φορές και όχι 3... Αυτά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom