Τουρκία ενα ταξιδι στη κωνσταντινουπολη για Ελληνα

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
όχι απλά σε ακούω αλλά λαμβάνω πάρα πολύ σοβαρά αυτά που λες, απο την στιγμή που έχω εμπειρία μιας μονο ημέρας στην Πόλη. Το θέμα είναι πως χρήματα δεν υπάρχουν και με παρκινκ στο κέντρο βρίσκω 150ε και πάνω. Όσο για την ανάσταση σκεφτόμουνα να πάω με το αμάξι στο πατριαρχείο. Στην Ασιατική μεριά (maltepe) έχω βρει μερικά αποδεκτά ξενοδοχεία. Έχει κανείς γνώμη για εκείνη την μεριά? Επίσης αν ξέρει τα ιδιωτικά πάρκινκ στο κέντρο τι τιμές έχουν, δεν έχω κανένα πρόβλημα να μείνω και σε hostel. Αρκεί το σύνολο διανυκτέρευσης μαζι με παρκ να μην ανέβει πάνω απο 120ε. Καταραμένη κρίση.
δες αυτο..http://www.booking.com/hotel/tr/fen...6afa6d2f262f738d7b96145a89db8;dcid=1#policies δεν το ξερω σαν ξενοδοχειο αλλα σιγουρα η περιοχη ειναι πιο βολικη αι κοντα στο πατριαρχειο πας με ποδια!..με λεωφορειο πας Εμινονου και ΤΑΧΙΜ ευκολα περνανε πολλα και συχνα..και εχει δωρεαν παρκινγ...επαναλαμβάνω δεν το ξερω το ξενοδοχειο!!..αλλα και το αλλο που ειδες το Mariot ειναι ξενοδοχειο συνεδρίων..και μπορει να εχει πιο πολλες πολυτέλειες..αλλα εσεις απο οτι καταλαβα το ξενοδοχειο το θελετε μονο για υπνο επισεις αν παρετε ταξι για επιστροφη πρωτα παζαρι και να μην δωσετε πανω απο 10Τλ απο Εμινονου ή 15τλ απο Taxim ;)..Αυτα απο μενα..οπως και ναχει καλό Πασχα και να περασετε ομορφα..στην Αγαπημενη Πόλη...!!!! :)
 
Last edited:

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Για να ειμαι ειλικρινης,την παραπανω αποψη μου τη μετεφερε ιερεας που γνωρισα στην Πολη,ο οποιος με απετρεψε απ το να κανω Ανασταση στο Πατριαρχειο.Ελεγε οτι ο παραλιακος δρομος φρακαρει νωρις κι επικρατει το αδιαχωρητο,σκετη ταλαιπωρια δηλαδη...Απο την αλλη, Ανασταση στο Πατριαρχειο ειναι ονειρο ζωης για πολλους...Εγω τελικα πηγα στην Αγια Τριαδα στο Ταξιμ,παρα πολυς κοσμος κι εκει αλλα πηγα απο τις 10 η ωρα και βρηκα και θεση...
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εμείς θα πάμε Μ. Παρασκευή με Δευτέρα του Πάσχα. Έχω ένα πρώιμο πρόγραμμα έτοιμο
Σαββάτο πρωι
Αγία Σοφία και τα πέριξ
Βράδυ
Βόλτα στα ίδια (ρομαντικά)
Ανάσταση στο Πατριαρχείο
Κυριακή Πρωί
Ιστικλαλ - ταξιμ
Μεσημέρι
Εγιουπ
Πάρκο Emigran
Βράδυ
Βαρκάδα Βόσπορο ή Εμπορικό κέντρο AVM (κάπως έτσι, εκεί που είναι το ενυδρείο)
ή Vialand
Δευτέρα
Βόλτα με το αμάξι Ασιατική πλευρά και μετά παραλιακά ως την Μαύρη Θάλασσα.
Επιστροφή Ελλάδα

Βέβαια είναι όπως είπα η πρώτη beta έκδοση του προγράμματος. Αν κάποιος θέλει να ακολουθήσει για παρέα, δεκτός. Εγώ και η γυναίκα μου θα είμαστε.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
α)Τα μέσα μεταφοράς ως τι ώρα δουλεύουν?
β)Vialand έχει πάει κανείς? Θέλω να ανέβω στο roller coaster
γ)Οι κάρτες μουσείων είναι 24ωρες ή δεσμεύουν τι ώρα θα πας?
δ)Η διαδρομή για ΜΑυρη Θάλασσα αξίζει ή να βρω κάτι άλλο να κάνω?
Σχετικά με την επιλογή του ξενοδοχείου που θα μείνετε..όπως ήδη σου είπαν και οι υπόλοιποι θεωρώ κι εγώ ότι είναι πολύ λάθος,είσαι πολύ μακρυά,από μιά πρώτη ματιά που έριξα στο χάρτη αμφιβάλω αν είναι και κοντά στη στάση του μετρό που ξεκινάει από το αεροδρόμιο.Στην παλιά πόλη όλο και θα βρείς κάποιο οικονομικό ξενοδοχείο.Αν πάλι έχεις να επιλέξεις μόνο μεταξύ αυτού του ξενοδοχ.στο αεροδρόμιο και κάποιου στην ασιατική πλευρά στο kadikoy θα σου έλεγα ασυζητητί kadikoy που σου προσφέρει-έχει τα πάντα!
Σχετικά με την διαδρομή προς τη Μαύρη θάλασσα..από ποιά πλευρά το εννοείς;;γιατί βλέπω στο πρόγραμμα σου βάζεις μιά μέρα βόλτα στην ασιατική πλευρά και από κει παραλιακά προς Μαύρη θάλασσα ενώ δεν βάζεις την ανάλογη διαδρομή από την ευρωπαική πλευρά (εκτός από ένα μεσημέρι που βάζεις την επίσκεψη στο Emirgan).Λοιπόν επειδή έχω κάνει και τις δύο διαδρομές θα σου πρότεινα να αφιερώσετε μία μέρα και να κάνετε όλη την παραλιακή διαδρομή από την ευρωπαική πλευρά(είναι πολύ καλύτερη από της ασιατικής πλευράς)και να δείς όλα τα "χωριά"του Βοσπόρου Ortakoy,Bebek,Aρβανιτοχώρι,Rumeli Hisari,φυσικά το Emirgan με το υπέροχο μοναδικό πάρκο τουλίπας!!αξίζει με χίλια όπως ειπώθηκε...και συνεχίζεις Θεραπειά,Σαριγιέ και μετά από κει ανεβαίνεις στο χωριό kilyos ,έχει μια διαδρομή που σε βγάζει στην παραλία και άλλη διαδρομή που ανεβαίνεις ψηλά σε ..βουνό απ΄όπου βλέπεις από ψηλά κάτω τα στενά του Βοσπόρου!!είναι όντως ένα μοναδικό θέαμα που θα μου μείνει αξέχαστο!βλέπεις τη Μαύρη θάλασσα και τα πλοία να περιμένουν στη σειρά για να περάσουν από τα στενά στο Βόσπορο!
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Κάπου βάζεις και ένα βράδυ;βόλτα στο εμπορικό κέντρο που είναι κοντά στο ενυδρείο..
Εννοείς το εμπορικό κέντρο στα Florya,αλλά για βράδυ;είναι πολύ ωραία η περιοχή,το εμπορικό κέντρο όντως αξίζει κυρίως λόγω της θέσης του ψηλά σε βράχο δίπλα ακριβώς από το ενυδρείο και τα καφέ του εμπορικού κέντρου μπροστά μπροστά στο βράχο και κάτω-μπροστά η θάλασσα!και παραδίπλα το ομωνυμο πάρκο ωραιότατος χώρος για περπάτημα πέρα-δώθε πάνω ψηλά η να κατεβεις και κάτω στην παραλία είναι πολύ ωραίο τοπίο αλλά να το κάνεις άντε προς το σουρουπο βράδυ τι να δείς;και είναι μακρυά κοντά στο αεροδρόμιο,
επειδή θάχετε λίγες μέρες δεν ξέρω αν θα το χωρέσεις στο πρόγραμμα και μεγάλο ρόλο θα παίξει και το που θα μείνετε ώστε να μην χάνετε χρόνο σε άσκοπες μετακινήσεις.
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
Λοιπόν, για το δρομολόγιο στην μαύρη θάλασσα θα το κάνω μετά το check out απ'οποίο ξενοδοχείο μείνω.δεν την ξέρω καθόλου την διαδρομή και έλεγα να επιστρέψω Ελλάδα με ένα κύκλο από την μαύρη θάλασσα.Φυσικά και θα πάω από την Ευρωπαϊκή πλευρά. Τώρα για το εμπορικό κέντρο,η επίσκεψη θα αφορά για αγορά ρούχων και παπουτσιών για τα μωρά και όχι βόλτες και καφέ.αν βρω πχ ρούχα προηγούμενος, δεν θα πάω καν στο εμπορικό.έχω εντύπωση πως λέγετε forum κάτι και το διαφημίζουν ως το μεγαλύτερο της Ευρώπης.ίδωμεν για αυτά μιας και με προβληματίζει πιο πολύ αυτά που μου είπατε για τι ξενοδοχείο.Μια ιδέα που μου ήρθε είναι να κατεβαίνω με το αμάξι ως ένα πάρκινγκ κοντά σε τρένο η μετρό.άλλη μια σκέψη να το αφήνω σε κάποιο εμπορικό κέντρο(όπως αυτό που λέω παραπάνω) και ναιτο κόβω με μετρό.Για να καταλάβετε, για τα οικονομικά μας, δεν θα έπρεπε να πάμε, αλλά ο πόθος είναι μεγαλύτερος και ας υπάρξει ταλαιπωρία.Ευχαριστώ όσους βοηθάνε
 

angeliki wupp.

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Πηγα περσυ τον Γεναρη.Μειναμε σε ενα ξενοδοχειο κοντα στην πλατεια ταξιμ.πολυ φασαρια,οι τοιχοι χαρτινοι..ηταν καθαρο,ωραιο μεσα,με νοστιμο πρωινο αλλα τι να το κανεις οταν ακους ολο το βραδυ περιπολικα;;μας αρεσε πολυ η πολη.ευκολη συγκοινωνια κ αν σ αρεσει το περπατημα...βλεπεις πολλα.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Λοιπόν, για το δρομολόγιο στην μαύρη θάλασσα θα το κάνω μετά το check out απ'οποίο ξενοδοχείο μείνω.δεν την ξέρω καθόλου την διαδρομή και έλεγα να επιστρέψω Ελλάδα με ένα κύκλο από την μαύρη θάλασσα.Φυσικά και θα πάω από την Ευρωπαϊκή πλευρά. Τώρα για το εμπορικό κέντρο,η επίσκεψη θα αφορά για αγορά ρούχων και παπουτσιών για τα μωρά και όχι βόλτες και καφέ.αν βρω πχ ρούχα προηγούμενος, δεν θα πάω καν στο εμπορικό.έχω εντύπωση πως λέγετε forum κάτι και το διαφημίζουν ως το μεγαλύτερο της Ευρώπης.ίδωμεν για αυτά μιας και με προβληματίζει πιο πολύ αυτά που μου είπατε για τι ξενοδοχείο.Μια ιδέα που μου ήρθε είναι να κατεβαίνω με το αμάξι ως ένα πάρκινγκ κοντά σε τρένο η μετρό.άλλη μια σκέψη να το αφήνω σε κάποιο εμπορικό κέντρο(όπως αυτό που λέω παραπάνω) και ναιτο κόβω με μετρό.Για να καταλάβετε, για τα οικονομικά μας, δεν θα έπρεπε να πάμε, αλλά ο πόθος είναι μεγαλύτερος και ας υπάρξει ταλαιπωρία.Ευχαριστώ όσους βοηθάνε
μόλις επέστρεψα από κωνσταντινούπολη- μαγεία k πάλι- την συγκεκριμένη απόσταση πρωί δεν πιστεύω να την κανεις πρωί κάτω από 1-1.30 ώρα βραδυ κάποιες ώρες μετά τις 7 ακόμα πιο δύσκολα τα πράματα- k εγώ όταν έμπαινα στην κωνσταντινούπολη έκανα πάνω από ώρα
από kennedy cd ήταν πιο χαλαρά τα πράματα κάπως περπατούσε η κίνηση
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
σε αυτό το site http://www.allabouthotels.com/defau...List=1&ddlOrigins=23&_=1396878644068&b2c=true έχει αναλυτικά που είναι το ξενοδοχείο και αποστάσεις pois από αυτό. Νομίζω πως είμαι καλά. 3 χλμ η στάση του μετρό. Χαλαρά το πρωί περίπατος με καφεδάκι στο χέρι. Δεν θα το αλλάξω. Πάντως οι απορίες που είχα, λύθηκαν εδώ μέσα και τις επόμενες ημέρες θα εστιάσω στην ακρίβεια και την καλυτέρευση του προγράμματος ( καραβανάς είμαι :)). Καλό Πάσχα σε όλους (αν και πάλι θα έχω απορία, οπότε θα ξαναγράψω) και αν κάποιος ψάχνει παρέα εκείνες τις ημέρες, ας επικοινωνήσει.
 

sdoros

Member
Μηνύματα
81
Likes
46
Πηγα περσυ τον Γεναρη.Μειναμε σε ενα ξενοδοχειο κοντα στην πλατεια ταξιμ.πολυ φασαρια,οι τοιχοι χαρτινοι..ηταν καθαρο,ωραιο μεσα,με νοστιμο πρωινο αλλα τι να το κανεις οταν ακους ολο το βραδυ περιπολικα;;μας αρεσε πολυ η πολη.ευκολη συγκοινωνια κ αν σ αρεσει το περπατημα...βλεπεις πολλα.
Πες μας το ξενοδοχείο αν θες.
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
τελικά γρήγορα επανήλθα. Ερώτηση για τα μουσεία. Η 72ώρες κάρτα δεν μου κάνει μιας και με αφήνει αδιάφορο πέρα απο 2 μουσεία που έχει. Υπολογίζω πως για 2 άτομα θέλω τοπκαπί 40λ, Αγία Σοφιά 40λ και ντολμα 60 λίρες. Σύνολο 50ευρώ. Σωστά? Μπορώ να τα κλείσω online αυτά τα 3 για να αποφύγω ουρές?
 

valia76

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία
μόλις επέστρεψα από κωνσταντινούπολη- μαγεία k πάλι- την συγκεκριμένη απόσταση πρωί δεν πιστεύω να την κανεις πρωί κάτω από 1-1.30 ώρα βραδυ κάποιες ώρες μετά τις 7 ακόμα πιο δύσκολα τα πράματα- k εγώ όταν έμπαινα στην κωνσταντινούπολη έκανα πάνω από ώρα
από kennedy cd ήταν πιο χαλαρά τα πράματα κάπως περπατούσε η κίνηση
Μιας που πήγες με αυτοκίνητο, δώσε μας τα φώτα σου: κατά την άφιξή μας, (15:00-16:00 υπολογίζω, ημέρα Μ.Πέμπτη) υπάρχει κάποιος δρόμος που προτείνεις να πάρουμε για να φτάσουμε με το αυτοκίνητο Sultanahmet Αγια Σοφιά, που είναι το ξενοδοχείο μας; Για λιγότερη κίνηση εννοώ. Και όποιος άλλος έχει σχετική εμπειρία ας μας ενημερώσει κι εμάς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom