Τουρκία ενα ταξιδι στη κωνσταντινουπολη για Ελληνα

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Μιας που πήγες με αυτοκίνητο, δώσε μας τα φώτα σου: κατά την άφιξή μας, (15:00-16:00 υπολογίζω, ημέρα Μ.Πέμπτη) υπάρχει κάποιος δρόμος που προτείνεις να πάρουμε για να φτάσουμε με το αυτοκίνητο Sultanahmet Αγια Σοφιά, που είναι το ξενοδοχείο μας; Για λιγότερη κίνηση εννοώ. Και όποιος άλλος έχει σχετική εμπειρία ας μας ενημερώσει κι εμάς.
τετοια ωρα εχει παντα παρα πολυ κινηση-εναλακτικος δρομος δεν υπαρχη-αν μπορης νωρις το πρωι
 

valia76

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία
τετοια ωρα εχει παντα παρα πολυ κινηση-εναλακτικος δρομος δεν υπαρχη-αν μπορης νωρις το πρωι
Για να φτάσουμε πρωί δύσκολο γιατί από Νάουσα ξεκινάμε.
Για πόση ώρα μιλάμε δηλαδή κατ' εκτίμηση; Από την είσοδο της πόλης έως κέντρο.
Να ακολουθήσουμε τον Ο-3 και κατόπιν να πάρουμε vatan cd ή να στρίψουμε σε κάποιο σημείο πιο νωρίς και να πάμε παραλιακά; Τι θα προτιμούσες;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.443
Likes
4.445
Δε νομίζω ότι θα κερδίσετε κάτι ψάχνοντας και πηγαίνοντας από εναλλακτικούς δρόμους, καθώς την ίδια κίνηση θα έχουν όλοι και θα ταλαιπωρηθείτε, ειδικά αν δεν ξέρετε τους δρόμους. Μιλάμε για πόλη 12 και πλέον εκατομμυρίων και για απόσταση δεκάδων χιλιομέτρων από την "είσοδο" μέχρι το κέντρο.
Κάντε καμιά προσευχή στο Θεό, στον Αλλάχ ή όπου αλλού θέλετε, να είστε τυχεροί...
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
12?περιπου στα 20 εκ τωρα!!κινηση οχι μονο στην εισοδο αλλα και το τελωνειο ειναι απροβλεπτο ποσο χρονο θα φας
περιπου 1 ωρα θα εισαι τυχερος λιγο πριν τα διοδια μεχρι αγια σοφια
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
έλαβα ένα mail σήμερα απο τον ιδιοκτήτη του yadhotel http://www.yadhotel.com/
στο οποίο είχα μείνει στην μονοήμερη εκδρομή που είχα κάνει στο παρελθόν. Τελικά θα πάω εκεί αφού η περιοχή με είχε βολέψει αφάνταστα και ο τύπος που το έχει ζούσε Ελλαδα και μιλάει μια χαρά την γλώσσα. Σαν ποιότητα βέβαια είναι ολίγον κάτω του μετρίου αλλά αυτό δεν με πειράζει καθόλου.
 

Maril

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Πλησιαζει το ταξιδι μου στη Πολη και προσπαθω να βγαλω προγραμμα.
Απο ταξιμ πως παω Παναγια βλαχερνων μετα Πιερ Λοτι και απο εκει Αγ.Σοφια κτλ.
Επισης θελω να συνδιασω βολτα στο βοσπορο ,Kadikoy και μια διαδρομη με Marmaray.Ειναι εφικτο ?
Αν ειναι απο που και πως ?
Ακομα κατι που με απασχολει ειναι ο καιρος που μαλλον μια μερα θα εχει σιγουρα βροχη. τι κανω ?
 

THROUBAS

Member
Μηνύματα
39
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ακόμα το σκέφτομαι!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπαλ-Θιβετ-Πεκινο
Καταρχην σε ζηλευω πριν μια βδομαδα γυρισα και αν ηταν δυνατο ξαναεφευγα αυριο!!!
1) απο Ταξιμ λεωφορειο 55Τ και κατεβαινεις 12η σταση AYVANSARAY, εναλλακτικα ετσι για να δεις και τα μμμ απο Ταξιμ f1 για kabatas -> t1 eminonu-> λεωφορειο 99 ή 99Α προτιμησε το δευτερο πιο συχνα δρομολογια και σε ουτε 10'στην ιδια σταση. Περνας στο δρομακι με τα μαγαζια απεναντι και βλεπεις την εισοδο στα 100μ.
2) Απ την ιδια σταση παιρνεις 99 ή 36CE ή 399Β ή 399C ( εγω πηρα το 99)και κατεβαινεις σταση Pierre lotti Τeleferik οπου αριστερα σου το τελευταιο το καβαλας κι σε 2´ εφτασες!
3) επιστροφη με το 99 μεχρι eminonu απεναντι παιρνεις Τ1 τραμ προς Bagcilar 3η σταση sultanahmet και θα δεις μπροστα σου την Αγια Σοφια κτλ
4) απο eminonu παιρνεις το καραβακι για βοσπορο οταν επιστρεψεις Τ1 μεχρι sirkesi , κι απο εκει M1 (marmaray) μεχρι ayrilikcesme και σπο κει με το Μ4 σε μια σταση εισαι Kadikoy, επιστροφη αναποδα ή αν θες απο kadikoy καραβακι sehir hatlari και σε 20´ περιπου eminonu
 

Maril

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Μεγαλη χαρα μου εδωσες με τοσο αναλυτικες πληροφοριες.
Εκτος απο τα βασικα αξιοθεατα εχετε κατι να προτεινετε;
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
Στην Πόλη έχει τα πάντα. Ανάλογα τι θές. Τεράστια εμπορικά κέντρα aquarium, την έκθεση με τις τουλίπες (θα πάω) roller coaster κλπ πράγματα που στην Ελλάδα δεν υπάρχουν (τουλάχιστον Θεσ/νικη). Αν θες κάτι τέτοιο κάνε μια αναζήτηση ή αλλιώς ρώτα εδώ. Εγώ στα αξιοθέατα συμπεριλαμβάνω και το φαγητό που είναι μια κατηγορία μόνο του.
 

Maril

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλη η σκεψη για το παρκο Emirgan .Οπαδος και εγω για την κατηγορια Φαγητο !!!!!
Θελω προτασεις .
Περιστρεφομενους δερβισιδες που θα βρουμε ?
Απο τα mall που εχει ποιο αξιζει να παω?Οχι τοσο για ψωνια (πανακριβα) αλλα κατι διαφορετικο.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
φρεσκια και αμεση πληροφορηση... αυτη τη στιγμη βρισκομαι στην Πολη και θελω να σας πληροφορησω οτι ο μισος Ναος της Αγιάς Σοφιάς ειναι κλειστος με σκαλωσιες και διαχωριστικά λογω συντήρησης. Ευτυχως που ειχα ξαναπαει και δεν απογοητευτηκα πολυ. Οσο για τους περιστρεφομενους δερβίσηδες της Maril, εχω κανει κρατηση για σημερα στο Hodjapasha στο show των δερβισηδων. τιμη 60 tl /ατομο. Αυριο θα σας πω αν αξιζε ή οχι.
 

Maril

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Μαζεψε εμπειριες....περιμενουμε!!!!!Στο Hodjapasha εχω δει ενα προγραμμα με παραδοσιακους χορους και oriental, δες αν αξιζει σε παρακαλω.
Υπαρχει κατι αντιστοιχο πιο κοντα στη Taksim ?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.269
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom