θερινά πανεπιστήμια 2009

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
επειδή καλό ειναι να ανοίγουν τα μυαλά των νέων - μέσω εμπειριών και ταξιδιών ..θερινά πανεπιστήμια σε όλη την Ευρώπη..

ΘΕΣ ΤΑΞΙΔΙΑ ? ΘΕΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ?ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ ? ΘΕΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ?... ΣΕ ΧΑΜΗΛΟ ΚΟΣΤΟΣ ... ΚΑΙ ΕΓΓΥΗΣΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗΣ ??

Οι εγγραφές ξεκίνησαν και θα διαρκέσουν μέχρι 30 Απριλίου !
Κάνε την Ευρώπη Πραγματικότητα !AEGEE-Europe: Intro su ~ Από το 1987 αποτελεί την πιο διαδεδομένη δράση της AEGEE ~ τουλάχιστον 90 προορισμοί ~ τουλάχιστον 150 παραρτήματα AEGEE στη διοργάνωση ~ πάνω από 5000 αιτήσεις συμμετοχής ~ πάνω από 2500 θέσεις συμμετεχόντων ~ 5+1 κατηγορίες δράσεων Το Θερινό Πανεπιστημίο (Summer University, SU) είναι το μεγαλύτερο βασισμένο σε εθελοντές πρόγραμμα κινητικότητας στην Ευρώπη. Επηρεάζει τις ζωές νέων ανθρώπων κάθε χρόνο, από πάνω από 40 ευρωπαϊκές χώρες, από την Πορτογαλία ως το Αζερμπαϊτζάν κι από τη Φινλανδία ως τη Μάλτα. Πρόκειται για μια καλοκαιρινή δραστηριότητα διάρκειας δυο εβδομάδων συνήθως, στην οποία έχουν τη δυνατότητα να συναντηθούν 20-60 νέοι από όλη την Ευρώπη.
Τα Θερινά Πανεπιστήμια οργανώνονται από εθελοντές φοιτητές για φοιτητές, πάντα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Κατά τη διάρκεια της διοργάνωσης λαμβάνουν χώρα ποικίλες εκπαιδευτικές και πολιτιστικές δραστηριότητες. Το μέσο κόστος για ένα SU είναι 150-250 ευρώ για 2 εβδομάδες. Το ποσό αυτό αντιστοιχεί στη διαμονή, δύο γεύματα την ημέρα, συμμετοχή στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα και τη διασκέδαση. Κατεβάστε τώρα booklet & οδηγό !

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
λιστα θερινων πανεπιστημίων για το 2009
SUs by organizer in 2009

www.aegee-athina.gr

Information for Applicants


εγω εχω συμμετάσχει 4 φορές , ποδηλατικό γυρο ολλανδίας το 1999 , φιλανδία το 2000 , ρωσία το 2003 και νοτιοανατολική τουρκία με το πανεπιστήμιο της αγκυρας το 2005..
και περασα φανταστικά , ευχομαι να ειχα παει και αλλες φορές..
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.914
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Θα με ενδιέφερε πολυ να μαθω ισπανικά, κατα προτιμηση γύρω απο την βαρκελώνη!

"αιώνιους" Ελληνες φοιτητές δέχονται;:roll::haha:
Εχουν οριο ηλικίας;:roll:
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
νομιζω ειναι τα 30 το οριο ηλικιας.. ελπιζω και εγω να κανω για τελευταια φορά αιτηση φέτος.. ειδα 2 -3 που μου αρεσουν πολύ ..
ειναι γενικά για νεους οχι μονο για φοιτητές..
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
discolata με ξεσηκωσες τωρα!!τι υπεροχη ιδεα!!εγω κοιταζα για καλοκαιρινα σεμιναρια σχετικα με την νομικη σε διαφορα πανεπιστημια και ειναι πανακριβα!!!και ειχα απελπιστει!!!
 

preacher

Member
Μηνύματα
35
Likes
1
Discolata πολυ πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου!!Για να κανεις αιτηση, πρεπει να ερθεις σε επαφη με το παραρτημα της πολης σου?Δλδ εγω που μενω Θεσσαλονικη πρεπει να παω και να τους βρω, ετσι?Παρεες 2-3 ατομων δεχονται?Και κατι τελευταιο, αν κανεις αιτηση ποιες ειναι οι πιθανοτητες να σε δεχτουν?Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Discolata πολυ πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου!!Για να κανεις αιτηση, πρεπει να ερθεις σε επαφη με το παραρτημα της πολης σου?Δλδ εγω που μενω Θεσσαλονικη πρεπει να παω και να τους βρω, ετσι?Παρεες 2-3 ατομων δεχονται?Και κατι τελευταιο, αν κανεις αιτηση ποιες ειναι οι πιθανοτητες να σε δεχτουν?Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
ακριβως τις ιδιες αποριες εχω κεγω..discolata τα φωτα σου!
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
για να κανεις αίτηση θα βρεις την aegee θεσσαλονικη AEGEE-Thessaloniki - Home
και κανε τους ενα τηλ , πρεπει να κανεις μια ετησια συνδρομη η οποια πρεπει να ειναι λιγο παραπανω απο 25 ευρω και μετα για την αιτηση για το θερινο πανεπιστημιο δινεις αλλα 3 ευρω ( τα ποσα ειναι ενδεικτικα.. τελευταια φορα ειχα παει το 2005) .
παρεες δυσκολο αλλα εγω ειχα παει με την κολλητη μου στη φιλανδια μαζι..ετυχε να μας παρουν μαζί..
διαλεγετε εως 3 προορισμους και γραφετε ενα motivation letter οπου κοιτατε να τους κολακευετε.. πχ θελω να ερθω στη ρωμη γιατι ειναι σουπερ πολη μπλα μπλα.. κοιταξτε να γραψετε κατι πρωτοτυπο για να σας παρουν.. θα δω μηπως βρω παλια motivation letter για να δειτε τι εννοω..
οι πιθανοτητες ειναι αρκετα μεγαλες βεβαια αναλογα τον προορισμο ,λιγοτερο δημοφιλη ειναι τα προγραμματα στην ανατολικη ευρωπη και περισσοτερο σε ιταλια , ισπανια , επισης σε καποια οι διοργανωτες θελουν να εχουν ισο αριθμο αγοριων κοριτσιων .. και εκπροσωπηση απο διαφορες ευρωπαικες χωρες..
η διαμονη ειναι ειτε σε hostel , ειτε σε σπιτια παιδιων είτε σε εστιες είτε και σε γυμναστηριο καμια φορά.. στη φιλανδια ειχα μεινει σε ενα ξυλινο σπιτακι διπλα σε λιμνη και στη ρωσια καναμε καμπινγκ 3 μερες διπλα σε μια αλλη λιμνη κοντα στην πολη Pskov .. στη μοσχα μειναμε σε ενα νηπιαγωγειο
το οτι το κοστος ειναι χαμηλο σημαινει οτι ισως δεν εχετε τοσες ανεσεις αλλα εξαρταται παντα απο το τι χορηγους εχουν βρει οι εκει διοργανωτες
οταν ειχα παει στην τουρκια ειχαν βρει τα παιδια πολλους χορηγους και πηγαιναμε για cocktail σε ουρανοξυστες στην αγκυρα & για γευμα σε οαση στα συνορα τουρκια συρία..
εγω θα σας προτεινα να κανετε αιτηση για μερη που ειναι δυσκολοτερο να πατε μονοι σας.. οπως πχ βορεια ρουμανια , τουρκια , ρωσια , ουκρανια , αζερμπαιτζαν , γεωργια γιατι στα υπολοιπα ευρωπαικα κρατη travelling is a piece of cake :)
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
αυτο ήταν το motivation μου για georgia & azerbaijan οπου δυστυχως δεν με δεχτηκαν .. ειχε πολυ λιγες θεσεις.. ειναι λιγο τραβηγμενο , προφανως εκανα αρκετη ερευνα ονλαιν πριν το γραψω.. δεν χρειαζεται να γραψετε κατι τοσο περιτεχνο & τεράστιο.. απλα εγω ειμαι λιγο psycho :)

Gamarjobat! Salam!
Georgia and Azerbaijan as in former Soviet Republics. As in oil boom- as in…flash points for cultural and geographical collision as..major stopovers on the Great Silk Route.. a promise of life that will warm my heart, fill my belly and keep me grooving to the krimanchuli and jazzy mugham. Ah, a girl could spend a lifetime there!
I want to hear the tales of Sakartvelo- the land of legendary Colchis , the Argonauts and Prometheus, Davit Aghmashenebeli and St.George but also the endless treasury of legends in Azerbaijan ( Lala, Shanapipik , Dada Gorgud) Who needs a Concorde plane when you have a Girat?
I want to be made to sing and dance in incomprehensible kartuli- stroll through the lanes of Tbilisi’s old town and discover as many of the churches spread in every hillside!I am an avid photographer and plan to show all my students the wonderful pictures I will be making there!- I will help them understand a little bit about the Georgian people living and working in Greece. I want to be enchanted by the lovely capella harmonies of Georgian singing -try Georgian lemonade and the lovely wines ( hoping the statue of mother Georgia won’t chop my head off), - drink sweet tea in a chaihana -smoke the kalian and maybe try to learn how to play the *nard*.
I hope that someone will teach me how to properly eat-- Khinkali and Vampire-proof Shkhmeruli-food and help me make a long and eloquent toast in Georgian!—Of course the main reason is to understand the spirit of the Georgian and Azeri people. I heard that despite hard conditions people know how to live, eat and be merry!
Didi madloba! Görüs,ædæk !cu soon!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες discolata!!πολυ γλειψιμο στο γραμμα, το πιασα!!εγω ψηνομαι πολυ για ρωσια!!ειχα παει παλιοτερα αγια πετρουπολη με ενα προγραμμα ανταλλαγων για μαθητες αναλογο με αυτο και με πολλες δραστηριοτητες και ειχα περασει σουπερ!εχω φοβερες αναμνησεις απο προγραμματα ανταλλαγων, 3 φορες εχω παει και πιστευα οτι δεν θα μου ξαναδινοταν η ευκαιρια!!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.817
Likes
18.768
Με τέτοια προγράμματα έχω περάσει 4 μέρες Μιλάνο το '98 και 15 εκπληκτικές μέρες στο Βουκουρέστι το '99.....στο 2ο πέρασα αξέχαστες στιγμές με ανεπανάληπτη πολυεθνική παρέα...

Όποιος είναι φοιτητής και δεν έχει χρήματα για ταξίδια (λογικό), να σπεύσει τάχιστα.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.273
Μηνύματα
885.872
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom