Γενικά κάμπινγκ,αλλα που??

ALKMINI

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γειά σας παιδιά, είμαι καινούργια στη παρέα.
το ξέρω ότι ακόμα είναι αλλά επέιδη άχουμε αρχίσει να το συζητάμε το θεματάκι στο σπίτι ήθελα τι βοήθειά σας.
σκεφτόμαστε το καλοκαίρι από 10 μέχρι 25 Ιουλιου να κάνουμε τις διακοπές μας σε ελεύθερο καμπινγκ, αυτό που με προβληματίζει είναιότι έχουμε και δύο παιδιά το ένα 10 και το άλλο 3 χρονών. Για τον μεγάλο δεν έχω τόσο πρόβλημα, τη μικρη σκέφτομαι η οποία από το πρώτο καλοκαίρι σε κάμπινγκ κάνει της διακοπές της αλλά οργανωμένο και με τροχόσπιτο. καμία σχέση δηλαδή με αυτό που θελουμε να κάνουμε φέτος χαχαχα.
Ξέρω μία παραλία στη Δονούσα η οποία έχει και ένα μπαρ με νερο τουαλέτες κλπ που αυτό είναι κάτι θετικό για μας. Εκεί βέβαια είχα πάει το 2004. τώρα πώς είναι τα πράγματα εκεί; Ξέρει κανείς κανένα άλλο μερος που να υπάρχει κοντά κανένα μαζάκι; περιμένω προτασεις. Επίσης ακούω προτάσεις και για οργανωμένα.:rolleyes:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πριν δυο χρονια ημουν στην παραλια της Αλυκης στην Κιμωλο. Εκει εβλεπα οτι υπηρχαν ελευθεροι κατασκηνωτες κατω απο τα αλμυρικια και παραλληλα υπηρχαν και δυο ταβερνες. Εμεις μεναμε και τρωγαμε εδω: Εστιατόριο - sardis rooms - restaurant kimolos
και η κυρια Μπεμπα μαγειρευε θεικα!
Δεν ξερω αν αλλαξαν τα πραγματα απο τοτε ομως και αν απαγορευτηκε η ελευθερη κατασκηνωση.
 

Kleanthis

Member
Μηνύματα
54
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ροή.
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Επειδή κι εγώ είμαι λάτρης της κατασκήνωσης κι έχω κάνει και ελεύθερο,νομίζω πως για παιδιά είναι λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα, από θέμα υγιεινής.Επίσης,υπάρχουν περιοχές που μπορεί να σας πιάσουν και να σας επιβάλουν αρκετά τσουχτερό πρόστιμο σύμφωνα με τη νομοθεσία.

Γενικώς,τα τελευταία χρόνια είμαι πολύ επιφυλακτικός ως προς το ελεύθερο,γιατί δε μπορείς εύκολα να είσαι και κάπως πιο απομονωμένος και να έχεις και τις σωστές συνθήκες υγιεινής.Καλύτερα οργανωμένο.:)

Εδώ ίσως πάρεις κάποιες πληροφορίες: E-Camping.gr | Οδηγός κάμπινγκ στην Ελλάδα - Forum - Κριτικές - Σχόλια - Φωτογραφίες

Καλά να περάσετε!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εγω προτεινω να πας σε καμπινκ γυμνιστων
Χωρις πλακα
επιστροφη στη φυση
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Στην Κιμωλο υπηρχε μια ανοχη για τους ελευθερους κατασκηνωτες ακριβως επειδη δεν υπηρχε οργανωμενο camping στο νησι, οποτε οι κατοικοι και η κοινοτητα (τοτε -τωρα με τον Καλλικρατη δεν ξερω πως εξελιχθηκε η κατασταση) δεν εδιναν σημασια. Αλλωστε και οι ελευθεροι κατασκηνωτες ενα φαγητο το πληρωναν και καποια χρηματα αφηναν και αυτοι.
Θα ελεγα να παρεις ενα τηλεφωνο και να ρωτησεις αν υπαρχει οργανωμενο καμπιγκ. Αν σου πουν οχι, ρωτα ευθεως αν υπαρχει καπου που να μπορεσεις να κατασκηνωσεις ελευθερα, οτι ειχες ακουσει για την Αλυκη κλπ κλπ. Κίμωλος - Ο Δικτυακός τόπος της Κοινότητας Κιμώλου Αντε να δουμε τι ψαρια θα πιασεις.
Αν πας τελικα εκει μην χασεις την παραλια Πρασα με τα τυρκουαζ νερα και τη λευκη αμμο και την παραλια Ελληνικα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Απορία: το ελεύθερο κάμπινγκ είναι νόμιμο;
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Απορία: το ελεύθερο κάμπινγκ είναι νόμιμο;
Όχι, αλλά σε κάποια μέρη δεν ενοχλεί τόσο πολύ τους μόνιμους κατοίκους, σε άλλα πάλι φωνάζουν αστυνομίες, πυροσβεστικές κλπ να εκδιωχθούν οι ταραξίες.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Ο νόμος Ν.2160/93 (παρ.12, άρθ. 4) (ΦΕΚ 18/Α/19.7.93) «Ρυθμίσεις για τον τουρισμό και άλλες διατάξεις» απαγορεύει την ελεύθερη κατασκήνωση σε κοινόχρηστους χώρους, δάση, αιγιαλούς, επιφυλάσσοντας στους παραβάτες αυτόφωρη σύλληψη, ποινή φυλάκισης και χρηματική ποινή μέχρι 150 ευρώ.....

στη πραξη( ζητανε τη ταυτοτητα ενος απο ολους συνηθως,) αν σας πάρει τα στοιχεία, ακολουθεί μήνυση και ορίζεται τακτική δικάσιμος σε μονομελές της περιοχής....


αν δε σας βρουν μες τη σκηνη, δε γινετε τπτ, κανετε τις παπιες, οτι ειναι αλλουνου...

Συνηθως τα οργανα ομως σκανε στις 7 το πρωι που ολοι κοιμουνται...
 

andre30

Member
Μηνύματα
84
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
ναι αλλα την τελευταια φορα που ειχα παει δονουσα μου την εδωσε στα νευρα ο κοσμος κ την εκανα την επομενη
λοιπον οπως σωστα λεει η ερση , η κιμωλος!!!! παω τα τελευταια 4 χρονια
και εχω κολλησει.
υπαρχει υδροφορα μπορεις να λουστεις να καθαρισεις πιατα κατσαρ.κτλ,
βουρτσισμα δοντιων, υπαρχουν σακουλες για σκουπ.βασικο δεν υπαρχει
κυνηγητο!! ακριβως απεναντι αριστερα κ δεξια υπαρχουν 2 ταβερνες
στην μια εχει κ ντουζιερες εξω .οπως ειπε κ η ερση στη μπεμπα το φαι ειναι τελειο
ρηχες παραλιες αφου εχεις και παιδακια(να σ ζησουν)
επισης αυτο το νησι εχει και την αγαπημενη μου πλατεια με το τελειο καφενειο
η κα κατερινα απιστευτο χιουμορ!!!αχ αυτη η πλατειασαν να αραζεις μεσημερι
στο μεξικο ειναι τελεια !!!
φυσικα και θα ξαναπαω αλλα αργοτερα λεω να παρω την αδεια .(ασχετο αυτο)
εχω παει σε παρα πολλα νησια και καμπινγ πιστευω για μενα ετσι? πως ειναι
απο τα καλυτερα και ενας λογος ακομη για τα παιδια
οτιμ κι αν κανεις να μας πεις καλο τρελο καλοκαιρι μας!!!!!!
 

andre30

Member
Μηνύματα
84
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ο νόμος Ν.2160/93 (παρ.12, άρθ. 4) (ΦΕΚ 18/Α/19.7.93) «Ρυθμίσεις για τον τουρισμό και άλλες διατάξεις» απαγορεύει την ελεύθερη κατασκήνωση σε κοινόχρηστους χώρους, δάση, αιγιαλούς, επιφυλάσσοντας στους παραβάτες αυτόφωρη σύλληψη, ποινή φυλάκισης και χρηματική ποινή μέχρι 150 ευρώ.....

στη πραξη( ζητανε τη ταυτοτητα ενος απο ολους συνηθως,) αν σας πάρει τα στοιχεία, ακολουθεί μήνυση και ορίζεται τακτική δικάσιμος σε μονομελές της περιοχής....


αν δε σας βρουν μες τη σκηνη, δε γινετε τπτ, κανετε τις παπιες, οτι ειναι αλλουνου...

Συνηθως τα οργανα ομως σκανε στις 7 το πρωι που ολοι κοιμουνται...

βεβαια δεν ξερω κατα ποσο ισχυει εχω ακουσει πως στη σκηνη σου αν δεν, εχεις πασαλακια ,θεωρητικα παντα σημαινει πως δεν κανεις καμπινγκ οποτε αν φυσικα ισχυει και δεν εισαι σε καποιο κυκλαδονησι που εχει τρελλο αερα μπορεις να βαλεις πετρες μεσα κ τα πραγματα.αν κ συνηθως ακομη κ να σου την πεσοπυν ειναι ελαστικοι.
εκτος την ικαρια .
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Εγώ πάλι, σχετικά με το νομικό του ζητήματος, έχω ακούσει ότι "κάμπινγκ" θεωρείται η διαμονή καθ' όλη την διάρκεια της ημέρας. Μερικοί φροντίζουν να μαζεύουν την σκηνή το πρωί και να την ξαναστήνουν το βράδυ. Αυτό βέβαια δεν γίνεται εάν έχεις παιδιά...

ALKMINI σχετικά με το ερώτημά σου: εμένα η οικογένειά μου έκανε ελεύθερο κάμπινγκ κατά κόρον όταν ήμουν μικρή (τότε που δεν ήταν και παράνομο). Δεν είχαμε σκηνή, είχαμε κάτι σαν τροχοσκηνή. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δεν γίνεται να κουβαλήσεις οικογένεια μαζί σου, και μάλιστα μικρά παιδιά, εάν δεν έχεις φροντίσει να έχεις τον κατάλληλο εξοπλισμό και να είσαι αυτόνομη. Δλδ, οι δικοί μου γονείς είχαν φροντίσει να έχουμε χημική τουαλέτα (με το σκηνάκι της) την οποία φρόντιζε ο πατέρας μου να αδειάζει στην θάλασσα από τα βράχια, σε σημεία μακριά από παραλίες ή να θάβει στο χώμα σε τπτ ερημιές. Είχαμε μπιτόνια για κουβάλημα νερού τα οποία φρόντιζαν να γεμίζουν στην πιο κοντινή βρύση που υπήρχε (συνήθως στο διπλανό χωριό ή πόλη) και ένα από αυτά κρεμιόταν σε δέντρο για να χρησιμοποιείται ως ντουζ και βρύση για πλύσιμο. Η κουζίνα ήταν γκαζιού και υπήρχε και ψυγειάκι που λειτουργούσε είτε με γκάζι, είτε με την μπαταρία του αυτοκινήτου.

Όπως καταλαβαίνεις υπήρχε πολύ οργάνωση εκ μέρους τους, γι αυτό και σαν παιδί δεν ένιωθα ποτέ καμία ταλαιπωρία από το ελεύθερο κάμπινγκ. Το να κάνεις ελεύθερο τώρα, και να στηρίζεσαι για υποδομές σε ταβέρνες κτλ δεν ξέρω πόσο συμβατό είναι με τα παιδιά. Θα πηγαίνουν για 2 βδομάδες σε δημόσιες τουαλέτες, και μάλιστα μπαρ; Δεν ξέρω... εσύ αποφασίζεις βέβαια. Όπως και να 'χει, εύχομαι να περάσετε τέλεια :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.084
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom