Τσεχική Δημοκρατία καρλοβιβαρυ ή τσετσκι κρουμλωβ?

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ερση ο mr traveller έπειτα απο 7 επισκέψεις στην Πράγα κια στην Τσεχία γενικότερα μάλλον δεν είναι κυρίαρχος ούτε του ίδιου του του εαυτού του :clap::clap:
ο κρυφολάτρης της πράγας και του ανατολικού μπλόκ
Τι θέλει να πει ο ποιητής??? Κόψτε το επιτέλους αυτό το παραμύθι με τις 7 φορές που έχω πάει στην Πράγα... αν αρχίσω και σας λέω πόσες φορές έχω πάει σε πόλεις που πραγματικά είναι ονειρικές και αξίζουν θα ψαρώσετε...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.115
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Τι θέλει να πει ο ποιητής??? Κόψτε το επιτέλους αυτό το παραμύθι με τις 7 φορές που έχω πάει στην Πράγα... αν αρχίσω και σας λέω πόσες φορές έχω πάει σε πόλεις που πραγματικά είναι ονειρικές και αξίζουν θα ψαρώσετε...
σιγά μη ψαρώσουμε... έλα κάρλοβι β. να σε πάω βόλτα με την άμαξά μου
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Πηγα μονο Καρλο β. και σου λεω οτι δεν χανεις τιποτα αν δεν πας. Μια ευθεια με 10 μαγαζια με απλησιατες τιμες, μια πηγη που πεταει νερο κι αυτο ολο ειναι σε μια ωραια τοποθεσια μεσα στο βουνο, δεν αξιζει παρα σαν σταση για καφε, οποτε παρε το αλλο. Κι οι υπολοιποι κατι ξερουν!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πηγα μονο Καρλο β. και σου λεω οτι δεν χανεις τιποτα αν δεν πας. Μια ευθεια με 10 μαγαζια με απλησιατες τιμες, μια πηγη που πεταει νερο κι αυτο ολο ειναι σε μια ωραια τοποθεσια μεσα στο βουνο, δεν αξιζει παρα σαν σταση για καφε, οποτε παρε το αλλο. Κι οι υπολοιποι κατι ξερουν!
Συμφωνώ! Και γώ μόνο Καρλοβι πήγα και συμφωνώ απολύτως, καλύτερα να έμενα Πράγα και εκείνη τη μέρα, παρά να τη χάσω εκεί! :roll:
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
παρά να τη χάσω εκεί! :roll:
Δεν μπορώ να φανταστώ Έλληνα (με τις εικόνες που έχει από Ελλάδα) να φεύγει από το Κάρλοβυ και να μετανιώνει για αυτό που είδε! φεύγοντας δεν πήγα σε μεσητικό να βρω σπίτι πάνω στο ποτάμι αλλά σαφέστατα χάρηκα που είδα το συγκεκριμένο landscape. (καλά, και βέβαια δεν συγκρίνεται με Τσέσκυ).
αν δεν σου είχαν πιπιλίσει τα μυαλά για την «μαγεία» του, σίγουρα θα σου άρεσε περισσότερο. Τελικά όμως που βρίσκεται η αλήθεια?
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
πήγα κάρλοβιβάρι και δεν το μετάνιωσα. δεν μου έμεινε ανεξίτηλα χαραγμένο στην μνήμη μου, αλλά μου άρεσε. είδα ένα άγνωστο σε μένα μέρος σε ένα εντυπωσιακό τοπίο. Ήταν μία όμορφη μέρα (πέρα από το πολύ κρύο) αυτό έχει σημασία για μένα.
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
Δεν μπορώ να φανταστώ Έλληνα (με τις εικόνες που έχει από Ελλάδα) να φεύγει από το Κάρλοβυ και να μετανιώνει για αυτό που είδε! φεύγοντας δεν πήγα σε μεσητικό να βρω σπίτι πάνω στο ποτάμι αλλά σαφέστατα χάρηκα που είδα το συγκεκριμένο landscape. (καλά, και βέβαια δεν συγκρίνεται με Τσέσκυ).
αν δεν σου είχαν πιπιλίσει τα μυαλά για την «μαγεία» του, σίγουρα θα σου άρεσε περισσότερο. Τελικά όμως που βρίσκεται η αλήθεια?[/quot

Συμφωνω απολυτα. Πηγα στο Καρλοβι, με τρελλανε και αν ξαναπαω Τσεχια θα το βαλω ασυζητητι στο προγραμμα μου οπως και το Τσεσκι στο οποιο δεν πηγα.

Πηγα μονο Καρλο β. και σου λεω οτι δεν χανεις τιποτα αν δεν πας. Μια ευθεια με 10 μαγαζια με απλησιατες τιμες, μια πηγη που πεταει νερο κι αυτο ολο ειναι σε μια ωραια τοποθεσια μεσα στο βουνο, δεν αξιζει παρα σαν σταση για καφε, οποτε παρε το αλλο. Κι οι υπολοιποι κατι ξερουν! απλησιαστες γιατι? ενω στη Βιεννη μια σοκολατα την πιναμε 4 ευρω στο Καρλοβι την ηπιαμε 2 ευρω Δεκεμβριο του 2000 σε δραχμες ακομη. Μαλιστα μας ειχε κανει ολους εντυπωση η διαφορα στις τιμες.Και μιλαμε για μαγαζι κυριλε πανω στο κεντρικο δρομο
 
Last edited by a moderator:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τα πράγματα είναι απλά... την πρώτη σοκολάτα την ήπιατε στην υπέροχη Βιέννη και την δεύτερη την ήπιατε στο κωλοχώρι του κερατά...

υ.γ. Αν βρίσκετε μαγικό μέρος και το Κάρλοβι τότε ή η δική μου αισθητική για το ωραίο έχει πρόβλημα ή η δική σας...
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
Τα πράγματα είναι απλά... την πρώτη σοκολάτα την ήπιατε στην υπέροχη Βιέννη και την δεύτερη την ήπιατε στο κωλοχώρι του κερατά...

υ.γ. Αν βρίσκετε μαγικό μέρος και το Κάρλοβι τότε ή η δική μου αισθητική για το ωραίο έχει πρόβλημα ή η δική σας...

εδω σε θελω!!!
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
quote=kalspiros;119034]Δεν μπορώ να φανταστώ Έλληνα (με τις εικόνες που έχει από Ελλάδα) να φεύγει από το Κάρλοβυ και να μετανιώνει για αυτό που είδε!/QUOTE]
Ακριβως επειδη εχουμε και τετοιες εικονες και καλυτερες στην Ελλαδα δεν υπαρχει λογος να κανουμε τοσα χιλοιομετρα για να δουμε μια απο τα ιδια.

απλησιαστες γιατι? ενω στη Βιεννη μια σοκολατα την πιναμε 4 ευρω στο Καρλοβι την ηπιαμε 2 ευρω Δεκεμβριο του 2000 σε δραχμες ακομη. Μαλιστα μας ειχε κανει ολους εντυπωση η διαφορα στις τιμες.Και μιλαμε για μαγαζι κυριλε πανω στο κεντρικο δρομο/QUOTE]
Δεν αναφερομουν στις τιμες των καφετεριων (οι οποιες δεν ειναι και πολλες) αλλα στις τιμες των καταστηματων που δουλευουν με τους Ρωσους που πηγαινουν εκει για χειμερινες διακοπες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.271
Μηνύματα
885.849
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom