Μήλος μηλος ή σαντορινη..

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
αν και εχει αναφερθει ξανα αυτο το θεμα θα ηθελα κι εγω να θεσω αυτο το διλημμα..
αν και ηθελα φετος το καλοκαιρι να παω στην κροατια στην δαλματια δεν βολευει απο καμια αποψη οποτε και φετος θα επισκευτω ενα ελληνικο νησι...
δεν ξερω γιατι αλλα ακουω αρνητικα για την σαντορινη.εγω απ αυτο που εχω δει και ψαξει βλεπω οτι προκειται για το ομορφοτερο ελληνικο νησι.κανω λαθος?
διαβασα οτι δεν εχει καλες παραλιες και εκει καπως κολλαω αν και δεν ειμαστε και τοσο της ηλιοθεραπιας ή της θαλασσας γενικα.βεβαιαο περσυ που πηγα ζακυνθο αναθεωρησα και ειδα οτι αξιζουν οι σπανιες παραλιες με σπηλιες κτλ να κολυμπας..απο την αλλη η μηλος εχει αμετρητες και σπανιας ομορφιας παραλιες που απ τις φωτο και μονο ξετρελαθηκα..
να πω οτι θα εχουμε εισητηρια κοινωνικου τουρισμου ικα οποτε το θεμα διαμονης σαν κοστος δεν μας απασχολει..μαλιστα βρηκα στη φηροστεφανι που ειναι απ τα καλυτερα μερη εκει..και μη μου πειτε αν εχει θεα η οχι γιατι με 4 ευρω τη μερα θα ηταν αστειο να μας απασχολουσε αυτο..
επισης σαν παρεα δεν ειμαστε της εξαλλης ζωης..δεν ξερω και σαν μετακινησεις τι παιζει..ξερω οτι στη μηλο στανταρ χρειαζεσαι αυτοκινητο για να δεις ολες τις τελειες παραλιες..

τι ειναι καλυτερο ρε παιδια με αυτα τα δεδομενα?
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Και τα δυο νησιά είναι όντως από τα ομορφότερα του Αιγαίου, ωστόσο έχουν σημαντικές διαφορές.
Στη Σαντορίνη θα πας για τα Φηρά, την Οία, το ηλιοβασίλεμα, την απίστευτη θέα προς το Ηφαίστειο από τη Καλντέρα, το ίδιο το Ηφαίστειο και για κάποιους οικισμούς που αξίζουν πολλά. Στο θέμα παραλίας, υστερεί και ειδικώς σε σύγκριση με τη Μήλο, βγαίνει χαμένη από πρώτο χέρι. Η ζωή δεν είναι οικονομική και παρά το γεγονός πως η διαμονή σας θα είναι καλυμμένη σε μεγάλο ποσοστό, το φαγητό είναι τσιμπημένο ειδικώς στα τουριστικά μέρη.
Η Μήλος από την άλλη, έχει τόσες παραλίες, που ναι, θέλει οπωσδήποτε αυτοκίνητο και μέρες για να πηγαίνετε τουλάχιστον σε 2 παραλίες την ημέρα αν είστε λάτρεις του είδους. Η ζωή είναι πιο χαλαρή, έχει αρκετούς οικισμούς για να μείνεις, η Χώρα της είναι ψηλά, όχι κοντά σε θάλασσα, φαγητό και ποτό σαφέστατα πιο χαλαρά αλλά και πιο οικονομικά από τη Σαντορίνη και τα νερά της μοναδικά.
Στη σύγκριση των δυο, προσωπική άποψη η Μήλος υπερτερεί..
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Και τα δυο νησιά είναι όντως από τα ομορφότερα του Αιγαίου, ωστόσο έχουν σημαντικές διαφορές.
Στη Σαντορίνη θα πας για τα Φηρά, την Οία, το ηλιοβασίλεμα, την απίστευτη θέα προς το Ηφαίστειο από τη Καλντέρα, το ίδιο το Ηφαίστειο και για κάποιους οικισμούς που αξίζουν πολλά. Στο θέμα παραλίας, υστερεί και ειδικώς σε σύγκριση με τη Μήλο, βγαίνει χαμένη από πρώτο χέρι. Η ζωή δεν είναι οικονομική και παρά το γεγονός πως η διαμονή σας θα είναι καλυμμένη σε μεγάλο ποσοστό, το φαγητό είναι τσιμπημένο ειδικώς στα τουριστικά μέρη.
Η Μήλος από την άλλη, έχει τόσες παραλίες, που ναι, θέλει οπωσδήποτε αυτοκίνητο και μέρες για να πηγαίνετε τουλάχιστον σε 2 παραλίες την ημέρα αν είστε λάτρεις του είδους. Η ζωή είναι πιο χαλαρή, έχει αρκετούς οικισμούς για να μείνεις, η Χώρα της είναι ψηλά, όχι κοντά σε θάλασσα, φαγητό και ποτό σαφέστατα πιο χαλαρά αλλά και πιο οικονομικά από τη Σαντορίνη και τα νερά της μοναδικά.
Στη σύγκριση των δυο, προσωπική άποψη η Μήλος υπερτερεί..
σευχαριστω..απο γνωστους και φιλους που πηγαν στη μηλο εχω ακουσει τα καλυτερα..για σαντορινη οχι το ιδιο οπως κι εδω στο φορουμ..απ την αλλη ειναι δυνατον να μην πας εστω μια φορα στη ζωη σου στην πολυδιαφημισμενη σαντορινη?απλα επειδη ειναι καλοκαιρι ειναι κριμα να πας διακοπες και να μην ευχαριστηθεις τη θαλασσα..δεν ξερω τι να διαλεξω και πρεπει να βιαστω πριν γινουν ολα πληρης δωματια πλοια κτλ
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Επειδή ακριβώς το ίδιο δίλημμα είχα κι εγώ πέρυσι, κι ενώ ήμουν "διαβασμένη" σε ό,τι αφορά τη Σαντορίνη, ήθελα να πάω για να δω πως είναι τουλάχιστον. Και μόνο το δειλινό, να πιεις καφέ στην καλντέρα ή στην Οία, αξίζει πολλά. Αλλά είναι για λίγες ημέρες- προσωπική γνώμη πάντα- και επειδή σε ό,τι αφορά τις καλοκαιρινές διακοπές εντός Ελλάδος, κοιτάζω πάντα και τις παραλίες- θάλασσες, γι' αυτό ψηφίζω Μήλο στο δίλημμά σου. Άσε που και σε θέμα "κουλτούρας" δεν έχουν καμία σχέση, η Σαντορίνη είναι πιο mainstream αν θες, η Μήλος είναι άλλη φάση.
Αν θες να σου προτείνω κάτι, ώστε να δεις και τη Σαντορίνη αλλά και να ευχαριστηθείς και θάλασσες, κάνε αυτό που έκανα πέρυσι-δοκιμασμένο. Τρεις ημέρες Σαντορίνη και μετά τέσσερις στη Φολέγανδρο. Μια ώρα με το πλοίο απόσταση. Το νησί είναι μαγικό. Σε όλους τους τομείς.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
ναι η αληθεια ειναι ενας συνδιασμος ισως ειναι καλυτερη λυση..να φανταστω συνδιασμος μηλος με σαντορινη δεν ειναι καλος ετσι?δηλαδη 3 σαντορινη και 4 μηλος
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.081
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Τα χεις πει ολα εσύ. Αν προτεραιότητα σου είναι οι παραλίες θα πας Μήλο, αν όχι θα πας φυσικά στη μαγευτική Σαντορίνη, η οποία φυσικά και έχει παραλίες και οργανωμένες να κάνεις μπάνιο, αλλά φυσικά όχο τόσο όμορφες όσο αυτές της Μήλου ή άλλων νησιών.
Οια, Φηροστεφάνι και γενικότερα την απίστευτη θέα της Σαντορίνης δε θα τη βρεις πουθενά. Νησιά με ωραίες παραλίες στην Ελλάδα υπάρχουν πολλά.
Για αυτό η Σαντορίνη είναι μοναδική.
Εγώ ψηφίζω Σαντορίνη δαγκωτό.

Σορυ αλλά εγώ τη Σαντορίνη δε θα τη συνδύαζα με κανένα άλλο νησί.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
ναι η αληθεια ειναι ενας συνδιασμος ισως ειναι καλυτερη λυση..να φανταστω συνδιασμος μηλος με σαντορινη δεν ειναι καλος ετσι?δηλαδη 3 σαντορινη και 4 μηλος
Αν δεις πως σου βγαίνουν τα δρομολόγια, γιατί όχι; Είναι μια καλή ιδέα. Θα ευχαριστηθείς και τα δυο. Και τη μοναδικότητα της Σαντορίνης όπως γράφει ο dik-7 και τις μαγευτικές παραλίες της Μήλου. Τσέκαρέ τα πρώτα και ό,τι περαιτέρω λεπτομέρειες θελήσεις, εδώ είμαστε.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
μακαρι να βολεψει ενας συνδιασμος και των δυο αν και το κοβω δυσκολο και βλεπω να επιλεγουμε μονο σαντορινη και θα κανουμε αναγκαστικα εκπτωση στις παραλιες πηγαινοντας στις μετριες παραλιες της σαντορινης..αληθευει ρε παιδια οτι η επισκεψη στο ηφαιστειο ειναι ενα βασανηστηριο?απο αποψης ζεστης και κουρασης?
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
μακαρι να βολεψει ενας συνδιασμος και των δυο αν και το κοβω δυσκολο και βλεπω να επιλεγουμε μονο σαντορινη και θα κανουμε αναγκαστικα εκπτωση στις παραλιες πηγαινοντας στις μετριες παραλιες της σαντορινης..αληθευει ρε παιδια οτι η επισκεψη στο ηφαιστειο ειναι ενα βασανηστηριο?απο αποψης ζεστης και κουρασης?
:lol::lol: εξαρτάται πως το βλέπει κανείς. Αν δεν είσαι μαθημένος έστω και σε μια πεζοπορία, ίσως τα βρεις σκούρα. Μην πας μεσημεριάτικο ντάλα ήλιο, θα μαρτυρήσεις από τη ζέστη της μαύρης πέτρας στο ηφαίστειο. Προτίμησε είτε πρωί αρκετά, είτε μετά τις πέντε το απόγευμα. Όπως και να έχει, είναι εμπειρία, μη το χάσετε. Μετά θα βουτήξετε και στις θερμές πηγές από το καραβάκι ;)
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Όσον αφορά τον κοινωνικό τουρισμό πήρες πρώτα να ρωτήσεις αν έχουν δωμάτια για τις ημερομηνίες που θέλεις.Εγώ 2 φορές που τα πήρα κανένα ξενοδοχείο σε πολλά μέρη της Ελλάδας δεν μας δέχονταν Ιούλιο-Αύγουστο και αρχές Σεπτέμβρη.Δεν ξέρω τι γραμμή έχουν και φυσικά μου έμειναν στο χέρι.Επιπλέον απ'όσο θυμάμαι δεν γίνεται νομίζω να σπάσεις τις 7 μέρες που δικαιούσαι σε 4+3 σε άλλο μέρος(νομίζω ξαναλέω).Τώρα για τον προορισμό.Σαντορίνη πήγα πέρυσι για να δω αν είναι όντως τόσο ρομαντική και ιδιαίτερη όσο λένε..Όντως όσο και να την περιγράψεις αν δεν τη δεις από κοντά δεν θα καταλάβεις!Απαιτήσεις από παραλίες δεν είχα γιατί ήξερα οτι δεν είχε κάτι αξιόλογο,παρ'όλα αυτά επισκέφθηκα 5-6!Αν προτεραιότητα σου είναι η θάλασσα τότε Μήλος(δεν έχω πάει αλλά από φωτογραφίες που είδα πρέπει να έχει ονειρεμένες παραλίες!)Για το ηφαίστειο που λες δεν το τόλμησα λόγω ζέστης.Προτίμησα να το βλέπω πανοραμικά πίνοντας καφέ!!
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Μηλο πρεπει να πετυχεις και καλα μελτεμια!!!! Αλλιως ουτε ομπρελα να σταθεις!!! Ειναι πολυ ομορφο νησι παρολα αυτα αλλα αν πετυχετε αερα θα σας κουρασει το νησι για 7 μερες.

Σαντορινη ειναι το μονο νησι που θα ξαναπηγαινα (μαζι με την Μυκονο αλλα off season εκει) ασυζητητι!

Καλη περιπτωση ο συνδυασμος αλλα απο τη αλλη διακοπες πας! Λεω να αφησεις το touring. Διαλεξε ενα νησι και αραξε!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
θα ειναι η 3η φορα που θα χρησιμοποιησω εισητηρια κοιν.τουρισμου..τις δυο προηγουμενες δεν ειχαμε κανενα προβλημε και φυσικα κλεισαμε για τελη ιουλη με αρχες αυγουστου.και τα δωματα που πετυχαμε ηταν μια χαρα ειδικα περσυ στη ζανυνθο..και οντως δεν μπορεις σπασεις τις μερες απ οσο ξερω..στη σαντορινη το μονο καλο μερος που βρηκα με τα εισητηρια ειναι στη φηροστεφανι.ακομα δεν πηρα τηλ και πρεπει να το επισπευσω..δεν θα ηθελα να μεινω σε αλλο μερος περα απ τη χωρα..αυτο θα με κανει να κλεισω σε αλλο νησι δυστηχως..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.281
Μηνύματα
886.502
Μέλη
38.951
Νεότερο μέλος
Theodwraka

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom