Μήλος μηλος ή σαντορινη..

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
ξερω οτι στα βασικα σημεια υπαρχει συχνη συγκοινωνια πιστευετε οτι χρειαζεται μεταφορικο?

οντως η αναφη ειναι τοσο ομορφο νησι?να φανταστω οτι δεν αξιζει για ημερισια?
Νομίζω πως θα κάνετε ένα από τα ωραιότερα ταξίδια στην Ελλάδα!!!
Λοιπόν Σαντορίνη: Πόσες μέρες λέτε να μείνετε; Από 5 κ πάνω πιστεύω τη γυρίζει κανείς κ μόνο με τα λεωφορείο + κάποιο καραβάκι για παραλίες όπως Κόκκινη κ Λευκή κ το ηφαιστείο (θα έχει λίγο τρεξίμο βέβαια, αλλά ωραίο τρέξιμο!) Εμείς χωρίς μεταφορικό, μόνο με το λεωφορείο Ιούλιο του 2008 σε 5 μέρες είδαμε τα κυριότερα μέρη (βέβαια, επειδή η Σαντορίνη έχει κρυφές γωνιές δεν τη γυρίσαμε κ ολόκληρη!) Αν μπορείτε να το αποφύγετε, μη μείνετε σε παραλία, ειδικά αν δεν έχετε κ μεταφορικό ούτε με σφαίρες!!!! (προτιμείστε Φηρά ή άλλον οικισμό που βλέπει ηφαίστειο από ψηλά, ακόμη κι αν τα δωμάτια βλέπουν στην πίσω πλευρά του νησιού). Να πάτε οπωσδήποτε στην Οία+ Ημεροβίγλι για τη θέα+ το ηλιοβασίλεμμα, Φηροστεφάνι για καλές, λιγότερο τουριστικές ταβερνούλες+θέα επίσης, Φηρά εννοείται για διασκέδαση το βράδυ, αφού θα είστε παρέα. Να πάτε σίγουρα κ σε 1 (τουλάχιστον) οινοποιείο. Αρχαιολογικός χώρος στο Ακρωτήρι αν είναι ανοιχτός (εμείς δυστυχώς δεν πήγαμε γιατί ήταν κλειστά) +μουσείο στα Φηρά.
Δείτε εδώ: http://www.travelstories.gr/%ED%E7%...%ED%F4%EF%F1%DF%ED%E7-luxury-budget-tips.html

Ανάφη τώρα: Η μικρή καλλονή των Κυκλάδων με έναν μόνον κύριο οικισμό! Ο,τι παραλίες δεν απολαύσατε σε Σαντορίνη θα της απολαύσετε εδώ κ μάλιστα με το επιτόκιο στα ύψη! Κατάξανθες αμμουδιές, υπέροχα νερά, ξωκκλήσια, γυμνισμός, ταβερνούλες με ολόφρεσκο ψάρι κ μαγειρευτά, τοπική κουζίνα σε τιμές πολύ χαμηλές, όλο το νησί χάρμα! Η χώρα, μια μικρή ζωγραφιά που ατενίζει το Αιγαίο κι ο κόσμος όλο χαμόγελα κ εξυπηρέτηση ακόμη κ σε αγνώστους! Στην Ανάφη υπάρχει κ ο δεύτερος ψηλότερος μονόλιθος βράχος της Μεσογείου, ονόματι Κάλαμος. Υπάρχει κ τοπικό πουλμανάκι με τακτικά δρομολόγια που σε πάει στο λιμάνι-χώρα κ σε όλες τις παραλίες, οπότε μέσο δεν χρειάζεστε. Για πολύ χύμα καταστάσεις, για αυθεντικότητα που ίσως λείπει από Σαντορίνη. Ναι μπορείτε να πάτε κ μονοήμερη (νομίζω μιάμιση ώρα απέχει από Σαντορίνη), αλλά αν μείνετε κ 1-2 βράδια, σίγουρα θα πάτε κ στο Αρμενάκι το βράδυ που παίζουν ζωντανά μουσική κ γίνεται όλο το νησί μια παρέα!
κοίταξε κ το τόπικ: Ανάφη-Σίκινος
www.anafi.gr (κ αυτό εδώ)
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
σας ευχαριστω maria και eleva για τις πληροφοριες..θα παμε για 6 ή 7 διανυκτερευσεις και θα μεινουμε λογικα στη φηροστεφανι..εγω σαν τουριστας ειμαι ο τρελος φωτογραφος τουριστας..αυτο αναζητω σε καθε μου ταξιδι..τα λακυτερα μερη για μοναδικες φωτο..οποτε θελω να παω στα στανταρ μερη της σαντορινης με την καλυτερη θεα για το ηλιοβασιλεμα και γενικα..ξερω οτι φηρα,φηροστεφανι,ημεροβιγλι και οια ειναι τα πιο προσιτα μερη και πας ευκολα με την δημοσια συγκοινωνια και σε καποια απ αυτα με τα ποδια εκτος απ την οια...τωρα για παραλιες δεν ξερω πολλα και θα ηθελα να παω στις πιο ομορφες και φυσικα οχι απαραιτητα στις τουριστικες..στην αναφη θα ηθελα να παω απλα δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο η ημερισια
 

maria <3

Member
Μηνύματα
81
Likes
11
η κοκκινη παραλία πολύ ιδιαίτερη αλλα και πολυσυχναστη! Είναι και μια άλλη με άμμο και παρα πολύ αλάτι, περίσσα η περίβολος λέγεται , δεν θυμαμαι ακριβώ!
Αχ πόσο ζηλευω! (με την καλή εννοια!) Ευχομαι να περάσετε τέλεια και όταν γυρίσεις βάλε καμια φωτογραφία και εδώ να την ξαναθυμιθούμε κι εμεις λιγο!!!
Την Οια θα τη λατρέψεις!!! Ειναι τέλεια ειδικά σούρουπο και βράδυ! Πω πω ! Μπορώ να μιλαω ασταμάτητα για τη Σαντορίνη! :haha:
Για Ανάφη δεν ξέρω δεν έχω πάει!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
η κοκκινη παραλία πολύ ιδιαίτερη αλλα και πολυσυχναστη! Είναι και μια άλλη με άμμο και παρα πολύ αλάτι, περίσσα η περίβολος λέγεται , δεν θυμαμαι ακριβώ!
Αχ πόσο ζηλευω! (με την καλή εννοια!) Ευχομαι να περάσετε τέλεια και όταν γυρίσεις βάλε καμια φωτογραφία και εδώ να την ξαναθυμιθούμε κι εμεις λιγο!!!
Την Οια θα τη λατρέψεις!!! Ειναι τέλεια ειδικά σούρουπο και βράδυ! Πω πω ! Μπορώ να μιλαω ασταμάτητα για τη Σαντορίνη! :haha:
Για Ανάφη δεν ξέρω δεν έχω πάει!
φαινεται οτι λατρευεις την σαντορινη..οσο για φωτογραφιες θα εχω τεραστιο υλικο αυτο ειναι το μονο σιγουρο..παντως μεχρι να κλεισω δωματιο και πλοια τιποτα δεν θεωρω σιγουρο.μακαρι να πανε ολα καλα..εμενα μεχρι τωρα η αγαπη μου ειναι το ιονιο και ειδικα η ζακυνθος που με εχει μαγεψει.την γυρισαμε ολη..ακομα τη νοσταλγω..ευχομαι και για την σαντορινη να νοιωσω το ιδιο!
 

maria <3

Member
Μηνύματα
81
Likes
11
Σου εύχομαι να πάνε όλα καλα και να πάτε και να περάσετε τέλεια!!! Είμαι σιγουρη οτι όταν δεις τα τοπία (ειδικά απ την Οια βράδυ) θα την ερωτευτείς!!! Εμείς θυμάμαι το πρώτο βράδυ στην Οια είχαμε κάτσει σε ένα τοιχαλάκι και απλά κοιτούσαμε τη θέα χωρίς να μιλαμε για κανένα μισαωρο! Μετά μας χαλασε την ηρεμία ένα γκρουπ κινέζων :haha: :haha: (δεν έχω κάτι με τουσ κινέζουσ προς Θεου)
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Ποια Ζάκυνθος βρε??:bleh::D Η Σαντορίνη δεν παίζεται λέμεεεε!!! (πλάκα κάνω εννοείται! όλα τα γούστα σεβαστά, εγώ στη Ζάκυνθο είχα πάει τετραήμερη με το Λύκειο κ ήταν χειμώνας, από παραλίες μόνο το μαγευτικό Ναυάγιο είδαμε από ψηλά!)
Αν αξίζει τον κόπο η μονοήμερη στην Ανάφη... πολλοί το κάνουν μονοήμερη.. εννοείς αν αξίζει γενικώς το νησάκι ή αν αξίζει επειδή δεν θα προλάβεις να τη γυρίσεις κ θες να πας κάποια άλλη στιγμή που θα έχεις το χρόνο σου??? μιάμιση με δυο ώρες είναι μονάχα!! Αν είναι ότι αναρωτιέσαι αν αξίζει... να πάτε οπωσδήποτε για να το διαπιστώσεις ιδίοις όμμασι:cool:! Αν τώρα θες να έχεις το χρόνο σου άλλη φορά... πάλι να πάτε:haha:, να δείτε τη Χώρα, τον μοναδικό οικισμό του νησιού, που ούτως ή άλλως γυρίζεται πανεύκολα (φαντάσου όσο το Ημεροβίγλι μονάχα!), να δείτε καμιά παραλία που θα σας έχει λείψει στη Σαντορίνη (σημειωτέον σε 10 λεπτά από τη Χώρα με το πουλμανάκι πας παντού), να καλοφάτε κ σε καμιά τοπική ταβερνούλα χωρίς βαβούρες, αγγλικές ταμπέλες κ τουριστοπαγίδες (που επίσης θα σας έχει λείψει!) κ αν σας αρέσει ρε αδερφέ, εκεί θα 'ναι το νησάκι να ξαναπάτε!:D:clap: Δεν είναι Μήλος να πεις δεν θα προλάβω να δω τίποτα -δυο σπιθαμές νησάκι είναι! :D
Σου εύχομαι ολόψυχα το πιο υπέροχο ταξίδι!!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
ευχαριστω ρε κοριτσια...
καλα eleva εισαι τρελα με κορδελα:bleh:
παντως η ζακυνθος ειναι σουπερ και αν θα ξαναπας μπορω να σου βγαλω ενα τοπ 10..την γυρισαμε ολη και θελει φυσικα αυτοκινητο.δεν παιζονται οι φυσικες ομορφιες οι παραλιες οι σπηλιες..

τωρα για την αναφη ναι λεω αν αξιζει να τη δουμε τοσο λιγο,σε μια ημερισια..αλλα απ οτι καταλαβα και ειδα ειναι πολυ μικρη αρα ευκολα την απολαμβανεις..
και μιας εισαι μεσα σ'ολα:D για την φολεγανδρο τι εχεις να πεις?καλη για ημερισια?αν δεν παω αναφη λεω ετσι!οχι οτι θα παμε σαντορινη και θα γυριζουμε τα διπλανα νησια μην παρεξηγηθω:haha:
ειδα οτι εχει πανεμορφη χωρα..
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Σου εύχομαι να πάνε όλα καλα και να πάτε και να περάσετε τέλεια!!! Είμαι σιγουρη οτι όταν δεις τα τοπία (ειδικά απ την Οια βράδυ) θα την ερωτευτείς!!! Εμείς θυμάμαι το πρώτο βράδυ στην Οια είχαμε κάτσει σε ένα τοιχαλάκι και απλά κοιτούσαμε τη θέα χωρίς να μιλαμε για κανένα μισαωρο! Μετά μας χαλασε την ηρεμία ένα γκρουπ κινέζων :haha: :haha: (δεν έχω κάτι με τουσ κινέζουσ προς Θεου)
ναι κι εγω εχω ενα θεματακι αλλα με τα γκρουπ των γιαπωνεζων:haha:παντα χαλανε την ηρεμια αυτοι:haha:
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
ευχαριστω ρε κοριτσια...
καλα eleva εισαι τρελα με κορδελα:bleh:
παντως η ζακυνθος ειναι σουπερ και αν θα ξαναπας μπορω να σου βγαλω ενα τοπ 10..την γυρισαμε ολη και θελει φυσικα αυτοκινητο.δεν παιζονται οι φυσικες ομορφιες οι παραλιες οι σπηλιες..

Σέυχαριστώ πολύ για τα περί Ζακύνθου! Εμένα θυμάμαι πιο πολύ απ'όλα με είχε εντυπωσιάσει ο κόσμος στα τοπικά κλαμπάκια που έβλεπε τα Λυκειόπαιδα από την τετραήμερα κ μας τραβάγανε κάτω από τα σκαμπώ για να χορέψουμε τύπου "θες δε θες, θα χορέψεις!" Πολύ φάση είχε, τρελό γλέντι, παρότι γενικώς δεν είμαι του κλαμπ!
Επειδή όμως έχω κάτι σαν φετίχ με τις Κυκλάδες (κ ειδικά με τους απόκρημνους βράχους τους, τη γραφικότητα κ τη θέα του Αιγαίου από ψηλά) λέω να επικεντρωθώ στα προαναφερθέντα για τα προσεχή 2-3 χρόνια (εκτός αν παίξει τίποτε άλλο πρωτόγνωρο σε νησί, όπως είχε παίξει πριν καμιά πενταετία η Σαμοθράκη -δεύτερη πιο αγαπημένη μου μετά τη Σαντορίνη, αν κ τελείως μα τελείως διαφορετική!)

και μιας εισαι μεσα σ'ολα:D για την φολεγανδρο τι εχεις να πεις?

Για τη Φολέγανδρο φίλε μου, θα μπορώ -ενδεχομένως- να σου πω μετά το πρώτο δεκαπενθήμερο Ιουλίου! Πέρσι τη κατατρόπωσε στον "τελικό" η Ανάφη:haha::bleh: κ πήγαμε Ανάφη σε συνδυασμό με Σίκινο! (Πολύ χαριτωμένη κ η Σίκινος, βέβαια ήσυχα νησιά κ τα 2 -σίγουρα όχι κατάλληλα για όποιον θέλει τρελό τζερτζελέ!) Φέτος είναι κ πάλι στις φιναλίστ η Φολέγανδρος με την Κίμωλο αλλά έχουν σκληρές ανταγωνίστριες: Αμοργό κ Δονούσα!
Ίδωμεν ποιές θα πάρουν το "τρόπαιο" κ θα μας φορτωθούν τελικά!:D
Πάντως, τι πιστεύω εγώ: η Φολέγανδρος πολύ πιο δύσκολο για μονοήμερη παρά η Ανάφη. Γιατί η Φολέγανδρος είναι λίγο πιο μακριά, έχει μεγαλύτερο λιμάνι, έχει κ τον οικισμό της Άνω Μεριάς κ πιο δύσκολα προσβάσιμες παραλίες από την Ανάφη (οι καλύτερες θέλουν καραβάκι). Επίσης -απ ό,τι διάβασα- η Φολέγανδρος έχει νυχτερινή ζωή περισσότερη από την (αρεκτά ήσυχη) Ανάφη, άρα ποιος ο λόγος της μονοήμερης στη Φολέγανδρο?? Είναι κ αρκετά ακριβό νησί, που πάει να μοιάσει (δυστυχώς) κ στα άσχημα τη Σαντορίνη (βλ. πολύ υψηλές τιμές, αχρείαστα πολλά καταλύματα με πισίνες, σπα κτλ)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.281
Μηνύματα
886.502
Μέλη
38.951
Νεότερο μέλος
Theodwraka

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom