Γαλλία παρισι-Νορμανδια πως?

lym

Member
Μηνύματα
82
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
eurotrip με ronalsot
Καλησπερα παιδια!!!!!!!!Μεσα Μαρτιου θα βρισκουμε παρισι και θα παω ανεξαρτητος.Επειδη θα βρισκομε 10 μερες σκεφτομαι να κανω καμια μονοημερη εκδρομη στην Νορμανδια.Εχω ακουσει οτι ειναι καλα, αλλα δεν εχω ιδεα που να παω και πως. Εχει να προτεινει κανεις καμια ιδεα?;)
 

lym

Member
Μηνύματα
82
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
eurotrip με ronalsot
Ευχαριστω πολυ.Αυτο που καταφερα να βρω ειναι οτι εχει απο Paris / Saint-Lazare train station σε Rouen, Le Havre, Dieppe, Fécamp, Évreux, Bernay, Lisieux, Deauville, Caen, Bayeux, Cherbourg και απο Paris / Montparnasse train station σε Alençon, Bagnoles de l'Orne, Argentan, Granville Le-Mont-Saint-Michel (TGV via Rennes).
Δεν καταλαβαινω τιποτα!!!!!
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Έχει και ένα link για το site των σιδηροδρόμων της Γαλλίας ίσως σε διαφωτίσει αν μπεις εκεί.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
διαφωνω καθετα επειδη πηγα το καλοκαιρι παρισι.
νοικιαζεις ενα αμαξι (high season,HERTZ 7-θεσιο ZAFIRA,5 ΗΜΕΡΕς 145 ΕΥΡΩ).
αρα τωρα μπορει ναναι φτηνοτερα. αποσταση 220 χιλιομετρα. ειναι κανα 3αρι πολεις που αξιζουν.
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
σωστότατο!!! νοικιάζεις αυτκοίνητο πιο εύκολο
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Καλησπέρα! Η διαδρομή με αυτοκίνητο Παρίσι-Νορμανδία είναι εύκολη? τι πρέπει να προσέξω σε θέματα ασφάλειας κυρίως?
Σε όσους έχουν πάει ποιες πόλεις ή και χωριουδάκια αξίζει να επισκεφτώ? Το σκέφτομαι για δύο μέρες δλδ μία διανυκτεύρευση. Αν δε βολέψει τελικά με αυτοκίνητο θα κάνω μονοήμερη μίνι γύρα με τρένο..
 

lym

Member
Μηνύματα
82
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
eurotrip με ronalsot
Το αμαξι πως το νοικιαζεις?Μια μονο μερα φτανει ?Το διπλωμα το κανονικο αρκει?Θα ειμαστε μονο 2 ατομα...
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Το αμαξι πως το νοικιαζεις?Μια μονο μερα φτανει ?Το διπλωμα το κανονικο αρκει?Θα ειμαστε μονο 2 ατομα...
αρκει το διπλωμα με τη προυποθεση οτι εισαι ανω των 21 ετων και ειναι η εκδοση για ευρωπαικη ενωση....το κοκκινο με GR να αναγραφεται.

ωραια μερη ειναι η Deuville,trouville,honfleur .καπου εκει κοντα πρεπει ναναι και το σαν μαλο... βρεστα σε κανα ταξιδιωτικο οδηγο.
 
Last edited by a moderator:

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
mio gps η διαδρομη παρισι-νορμανδια ειναι ευκολη με αυτοκινητο?
Γεια!
Μπαίνω σπάνια στη σελίδα, αλλά μιας που είδα το ερώτημα σου, είπα να σου πω τη δική μου εμπειρία. Πήγα Νορμανδία για 2 βράδια με ένα φίλο μου το Δεκέμβρη που μας πέρασε. Νοικιάσαμε αυτοκίνητο από το Παρίσι και πήγαμε Pont-l'eveque. Είναι ένα χωριό 10' από τα Deauville και Trouville. Αξίζει επίσης να πάτε στο Honfleur. Το τοπίο είναι μαγευτικό αν καταφέρετε να πάτε και στις παραλίες της απόβασης!

Ο δρόμος είναι μια χαρά και η οδήγηση άνετη!

Υπάρχουν πολλά μικρά πανδοχεία, γραφικότατα, περιλαμβανομένου του πρωινού με περίπου 70 ευρώ το δίκλινο.

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι. Να περάσετε καλά!!:clap:
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Η διαδρομή είναι πανεύκολη, μην αγχώνεσαι (και με ένα gps γίνεται ακόμα πιο εύκολη)

Η γνώμη μου είναι να πας οπωσδήποτε στο Mont-Saint-Michel . Είναι μοναδικό. (αφού μπεις στο κάστρο, να πληρώσεις εισιτήριο και να ανέβεις πάνω-πάνω).

Υπολόγισε πως θα χρειαστείς περίπου ένα δίωρο εκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.895
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom