ποσα θα δωσετε για τις καλοκαιρινες σας διακοπες

malysa

Member
Μηνύματα
1.048
Likes
1.829
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
εγώ δεν έχω μία.....οποτε δε θα ξοδέψω ούτε μία..... αλλά δέχομαι ευχαρίστως προσφορές να με φιλοξενήσετε και να σας κατσικωθώ για όσο αντέχετε:D δε τρώω πολύ δε πίνω πολύ..... να μόνο λίγο κρασί, λίγο θάλασσα και το κορίτσι μου. παρακαλώ οι άτιμες (χωρίς τιμή) προσφορές σας να περιλαμβάνουν τουλάχιστον half-board μιάς και δεν υπάρχει όπως είπαμε μία για λοιπά έξοδα:bleh: τέλος θα ήθελα και λίγο σανό για τον γάιδαρό μου και μία θέση στη μαρίνα για τη βάρκα του με δικά σας έξοδα:D

Θεός !!! ..... :haha::haha::haha: :clap::clap::clap:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Τι να πω γι'αυτο το μηνυμα???Το λιγοτερο που μπορω να πω ειναι ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟ!!:rolleyes:
Και γιατί παρακαλώ είναι προσβλητικό το μήνυμά μου? Επειδή δεν ταξιδεύω με Aληταρία και δεν μένω σε τριάστερα ξανοδοχεία? Εγώ απάντησα σε αυτό που αναφέρεται το topic... υπολογίζω να φάω τόσα λεφτά και να κάνω αυτά τα ταξίδια... άμα σας χαλάει εγώ τι σας φταίω?


Ναι 430 είναι λίγα για 10 μέρες Ν. Ισπανία αλλά και συ φτηνά θα τη βγάλεις τόσα ταξίδια μόνο με 5-6k...
5.000 με 6.000? για αυτά που είπα είναι αρκετά... δεν θα κάνω εξτρεμισμούς άλλων εποχών... αν εσύ τα βρίσκεις λίγα πρέπει να σου κάνω μαθήματα χλιδάτης οικονομίας... και δεν τα κάνω δωρεάν... πρέπει να βγάλω την Νew Υork του Νοεμβρίου...


δυστυχως ομως το μηνυμα αυτο δεν ειναι μονο γελοιο αλλα κ προσβλητικο για εμας που επιλεγουμε για τον εναν η αλλον λογο να ταξιδευουμε φθηνα,κ χαλαει τελειως το υφος ενος σαιτ που εχει τοσα να προσφερει!Κριμα!
Περαν αυτου,εγω φετος τελη ιουλιου τυνησια οργανωμενο 700ε για 9 μερες κ ξερετε πως ειναι αυτα περιλαμβανονται ολα στο πακετο...κ επειτα μεσα αυγουστου βαρκελωνη,αεροπορικα + διαμονη για 6 μερες 350ε το ατομο(θα ειμαστε 2 ατομα):clap:!
Δεν έχω καταλάβει τον τρόπο σκέψης σου? Γιατί είναι γελοίο το μήνυμά μου? Επειδή δεν ταξιδεύω όπως εσύ? όχι πως με νοιάζει που θα πας αλλά μην το πολυδιαφημίζεις αυτό με την Τυνησία... Αν το δικό μου μήνυμα είναι γελοίο και προκλητικό η δική σου εκδρομή στη Τυνησία ντάλα καλοκαίρι με γκρούπ είναι το τζακ ποτ του αιώνα... είμαι περίεργος πραγματικά με τι κριτήρια διάλεξες την συγκεκριμένη εκδρομή... δεν πήγαινες στη Σαλαμίνα καλύτερα... και πιο κοντά είναι και λιγότερα θα ξόδευες και δεν θα σε έτρωγε η ζέστη... το μόνο μείον που έχει η Σαλαμίνα είναι πως δεν έχει γκρουπ και ημιδιατροφή... ίσως γιαυτό δεν την προτίμησες ε?
 
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τσεχια
Ταξίδι-Όνειρο
Πουκετ
εγω θα προτιμησω τα πατρια εδαφη και θα βγαλω το αχτι μου στη Ροδο...
6 βραδια σε ξενοδοχειο με πρωινο στην παλια πολη=150(!!)/ατομο(σε γνωστο)
εισητηρια (αεροπορικα)=110
Εξοδα ενοικιασης μεταφορικου δεν υπαρχουν διοτι το ετερον ημισι θα ερθει με το καραβι για να παρει το μεσο μαζι....(ειναι και καινουριο να μην το κανουμε μια βολτα??)
Οποτε μας μενουν τα λοιπα εξοδα που για 7 μερες και χωρις στερησεις δεν νομιζω να ξεπερασουν τα 400ε
Ολα δλδ 650-700ε

ΥΓ να διευκρινησω οτι εχω τη δυνατοτητα να νοικιασω ιδιωτικο τζετ για το ταξιδι,να μεινω στο πιο χλιδατο ξενοδοχειο του νησιου να κυκλοφορω με 16,5 μετρα λιμουζινα και να τρωω καθε μερα αστακομακαροναδα,αλλα δυστυχως η παρεα μου δεν εχει την ιδια δυνατοτητα οποτε τι να κανω κ εγω....συμβιβαζομαι:cool:
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Μάλλον πάαααααλι Σκύρο.Εχουμε τη βάπτιση 11 Σεπτεμβρίου οπότε θα τη βγάλουμε στο εξοχικό 15 μέρες τον Αυγουστο.
κάπου 200 ευρώ εισητήρια το καράβι πήγαινελα με αυτοκίνητο.Γυρω στα 100 η βενζίνη Αθήνα-Κυμη-Αθήνα(Τώρα πόσα θα χ΄λάσουμε στο νησί δεν ξέρω.Συνήθως 20Ε?).
Φαί τπτ.
Μπορεί να πάμε και καμιά 5 μέρες στο Πόρτο Γερμενό.σπίτι πάλι δικό μας οπότε μόνο οτι φάμε σαν να είμαστε στην Αθήνα και βενζίνη όσο να πάμε και να γυρίσουμε.
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Απίστευτο cult θέμα...

Εγώ λεφτά έχω αλλά λόγω κρίσης δεν μπορώ φέτος να χαλάσω πάρα πολλά... υπολογίζω να χαλάσω 5.000 με 6.000? για τις καλοκαιρινές διακοπές μου, όχι παραπάνω, μην το ξεφτυλίσουμε κιόλας... θα πάω ένα τριήμερο στη Σαντορίνη, ένα στη Κέρκυρα, ένα στο Βερολίνο τρία στο Λονδίνο καμιά δεκαπενταριά μέρες Ασία και ενδεχομένως ένα τετραήμερο στο Παρίσι...

Αυτά με τις Aλητάλιες και τις Μούρθιες δεν τα καταλαβαίνω... χίλιες φορές να μείνω σπίτι μου και να κάνω μπάνιο στον Αστέρα παρά να τρέχω με τις λαϊκουρίες και τις κοπτοραπτούδες στη Ν.Ισπανία... χριστέ μου που τα βρίσκετε όλα αυτά και τα γράφετε... μου αρέσει που είσαστε και υπερίφανοι και το διαφημίζετε κιόλας... 430? το άτομο εγώ θέλω για το Π/Σ/Κ μου στη Σαντορίνη... άκου 430? για 10 μέρες στη Μούρθια... απίστευτο μου φαίνεται!!! Άμα δεν έχει γούστο ο άλλος...

Για ΄σενα προφανώς όποιος έχει λεφτά για ξόδεμα έχει και γούστο? Δλδ εμείς οι υπόλοιποι στην πυρά.Οποιος δεν μπορεί να χαλάσει 5-6 χιλιάδες(λες και είναι μαρουλόφυλλα)για φάγωμα να τον φάι το μαύρο σκοτάδι.
Συγνώμη κι όλας που τολμάμε να το λέμε.
Εσένα σε είπε κανείς ψώνιο? Εσύ γιατί μας λές γύφτους(εμμέσος πλην σαφώς)?

Υ.Γ Το ευχαριστώ ήταν λάθος πάτημα κουμπιού.
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
εγώ δεν έχω μία.....οποτε δε θα ξοδέψω ούτε μία..... αλλά δέχομαι ευχαρίστως προσφορές να με φιλοξενήσετε και να σας κατσικωθώ για όσο αντέχετε:D δε τρώω πολύ δε πίνω πολύ..... να μόνο λίγο κρασί, λίγο θάλασσα και το κορίτσι μου. παρακαλώ οι άτιμες (χωρίς τιμή) προσφορές σας να περιλαμβάνουν τουλάχιστον half-board μιάς και δεν υπάρχει όπως είπαμε μία για λοιπά έξοδα:bleh: τέλος θα ήθελα και λίγο σανό για τον γάιδαρό μου και μία θέση στη μαρίνα για τη βάρκα του με δικά σας έξοδα:D

Καλεσμένος στη Σκύρο.Φαί έτοιμο,μπόλικο κρασί μπύρα και παρέα,και η θάλλασα στα 100 μέτρα.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Δεδομένου των παραπάνω που διάβασα, Τολμώ να πω ότι θα πάω Μαλαισία για 2-3 ημέρες, μετά αεροπορικώς Καμπότζη για μία εβδομάδα και έπειτα με ότι βρώ (γαιδούρι, οτοστόπ, με τα πόδια) Λάος για επίσης μία εβδομάδα. Αεροπορικά γύρω στα 550 ευρώ. Ξενοδοχεία άγνωστο, αν και τα καλύτερα να κλείσω από την πείρα μου μάλλον θα προκύψει κοτέτσι. Το θέμα όμως δεν είναι που θα πάω, αλλά το αν θα θέλω να ξαναγυρίσω. Χλωμό το βλέπω
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Παιδες ας μεινουμε στο θεμα του τοπικ και μην αρχισουμε να ξεφευγουμε!

Τα πραγματα ειναι απλα, ο καθεις παει οπου γουσταρει, ξοδευει οσα θελει και κανει οτι επιθυμει.
 
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τσεχια
Ταξίδι-Όνειρο
Πουκετ
Απίστευτο cult θέμα...

Εγώ λεφτά έχω αλλά λόγω κρίσης δεν μπορώ φέτος να χαλάσω πάρα πολλά... υπολογίζω να χαλάσω 5.000 με 6.000? για τις καλοκαιρινές διακοπές μου, όχι παραπάνω, μην το ξεφτυλίσουμε κιόλας... θα πάω ένα τριήμερο στη Σαντορίνη, ένα στη Κέρκυρα, ένα στο Βερολίνο τρία στο Λονδίνο καμιά δεκαπενταριά μέρες Ασία και ενδεχομένως ένα τετραήμερο στο Παρίσι...

Αυτά με τις Aλητάλιες και τις Μούρθιες δεν τα καταλαβαίνω... χίλιες φορές να μείνω σπίτι μου και να κάνω μπάνιο στον Αστέρα παρά να τρέχω με τις λαϊκουρίες και τις κοπτοραπτούδες στη Ν.Ισπανία... χριστέ μου που τα βρίσκετε όλα αυτά και τα γράφετε... μου αρέσει που είσαστε και υπερίφανοι και το διαφημίζετε κιόλας... 430? το άτομο εγώ θέλω για το Π/Σ/Κ μου στη Σαντορίνη... άκου 430? για 10 μέρες στη Μούρθια... απίστευτο μου φαίνεται!!! Άμα δεν έχει γούστο ο άλλος...
Απορια...γιατι τρια τριημερα στο Λονδινο??και απο ποτε συνηθηζεται οι "κοπτοραπτουδες"να πηγαινουν ταξιδια στη Ν.Ισπανια???
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Μια κ φετος εγκυμονουμε θα αρκεστουμε σε ενα τετραημερο στη Σοφια, εξαιτιας ενος φεστιβαλ. Κλεισαμε διεμερισματακι με περιπου 170 ευρω, οι βενζινες δεν εχω ιδεα ποσο θα βγουν, κ οτι φαμε εκει. Τα εισητηρια για το φεστιβαλ 92 Ευρω εκαστος.

Το υπολοιπο καλοκαιρι θα τη βγαλουμε στο τροχοσπιτο που εχουμε αραγμενο στη Χαλικιδικη, στο Καλαμιτσι. Θα ξεκινησουμε με Σαββατοκυριακα κ μετα Ιουλιο-Αυγουστο ειμαστε πλεον μονιμοι κατοικοι. Η σεζον ( 1η Μαιου-30 Σεπτεμβριου) κοστιζει στο καμπινγκ 1800 ευρω. Η αληθεια ειναι πως με βενζινες κ τα εξοδα μας εκει συμφερει περισσοτερο ενα ταξιδι στο εξωτερικο ή λιγοτερες μερες σε χλιδατο ξενοδοχειο, αλλα αγαπαμε το καμπινγκ, περναμε πολυ ωραια καθε χρονο κ φετος η εγκυμοσυνη ειναι ενας λογος παραπανω που μας περιοριζει στα πατρια εδαφη.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Για ΄σενα προφανώς όποιος έχει λεφτά για ξόδεμα έχει και γούστο?
Όχι βέβαια... απλά εγώ και λεφτά έχω και γούστο... πρέπει να απολογηθώ γιαυτό?


Δλδ εμείς οι υπόλοιποι στην πυρά.Οποιος δεν μπορεί να χαλάσει 5-6 χιλιάδες(λες και είναι μαρουλόφυλλα)για φάγωμα να τον φάι το μαύρο σκοτάδι.
Άλλα λόγια να αγαπιώμαστε... είπα εγώ κανένα γύφτο? είπα εγώ ότι όποιος δεν έχει λεφτά να πάει κάπου πρέπει να τον φάει το μαύρο σκοτάδι? εγώ είπα ότι αν έχεις ένα συγκεκριμένο budget κοιτάς να περάσεις όσο μπορείς καλύτερα... ένα πράμα σα κι εσένα π.χ. το θεωρώ ιδιαίτερα υγιές που διαλέγεις να ξαναπάς σε ένα όμορφο νησί όπως η Σκύρος και δεν τρέχεις στη Μούρθια και την Τυνησία... απλά πράματα... όσο για τα 5-6 χιλιάρικα κι αν είναι μαρουλόφυλλα αν σου ζητήσω δανεικά να μη μου δώσεις... δεν νομίζω να τα βγάζουμε μαζί και έχεις και άποψη για το τι κάνω με τα λεφτά μου...

Και για να τελειώνει το θέμα... κάποιος άνοιξε ένα topic χωρίς νόημα... ή μάλλον ήθελε να μας πει με πλάγιο τρόπο ότι είναι πονηρός και πάει κάπου με ελάχιστα χρήματα... ε τι να κάνουμε δεν ζηλεύουμε όλοι με τις ιδέες του καθενός... το ψάχνουμε και πάμε κάπου καλύτερα...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Traveller, καλημέρα. Φορμαρισμένο σε βρίσκω (καιρός ήταν...) ! :haha:

Εσείς δουλεύετε σήμερα, ε? Ε, τι να κάνουμε, δεν έχετε Πανίκα για νομάρχη! :haha:

Εγώ λεφτά έχω αλλά λόγω κρίσης δεν μπορώ φέτος να χαλάσω πάρα πολλά... υπολογίζω να χαλάσω 5.000 με 6.000? για τις καλοκαιρινές διακοπές μου, όχι παραπάνω, μην το ξεφτυλίσουμε κιόλας...
Λοιπόν, όπως είπε και ο μεγάλος Χάρρυ: "Άμα είσαι ματσωμένος ρε μάγκα, κάνεις ό,τι γουστάρεις να'ούμ' ". Αν, όμως, δεν είσαι?... Όχι, η τσιγκουνιά δεν είναι μαγκιά, αλλά ο καθείς όπως μπορεί πορεύεται.

θα πάω ένα τριήμερο στη Σαντορίνη, ένα στη Κέρκυρα, ένα στο Βερολίνο τρία στο Λονδίνο καμιά δεκαπενταριά μέρες Ασία και ενδεχομένως ένα τετραήμερο στο Παρίσι...
Επιστροφή στη φύση, ε? Να φύγουμε μακριά απ' το τσιμέντο της μεγαλούπολης! Η Ασία λίγο δεν κολλάει στο όλο πρόγραμμα... Αλήθεια, πού? Αν υποψιαστώ ότι θα πας να βρεις τους ανθρωποφάγους στην Παπούα χωρίς εμένα δεν πρόκειται να σου ξαναμιλήσω - ever!

Αυτά με τις Aλητάλιες και τις Μούρθιες δεν τα καταλαβαίνω... χίλιες φορές να μείνω σπίτι μου και να κάνω μπάνιο στον Αστέρα παρά να τρέχω με τις λαϊκουρίες και τις κοπτοραπτούδες στη Ν.Ισπανία... χριστέ μου που τα βρίσκετε όλα αυτά και τα γράφετε... μου αρέσει που είσαστε και υπερίφανοι και το διαφημίζετε κιόλας...
Αστέρας: Άλλος cult προορισμός κι αυτός!

Ν. Ισπανία: Μάλλον, φίλε μου, έχεις μείνει καμμιά εικοσαριά χρόνια πίσω... Η Costa del Sol δεν είναι πλέον τουριστικός προορισμός, όλα εκείνα τα εκτρώματα επί της παραλίας έχουν γίνει εργατικές κατοικίες. Το παιχνίδι στην Ανδαλουσία παίζεται αλλού - εκτός των Granada, Cordoba, Sevilla (που κι αυτές παίζουν - ούτως ή άλλως). Τα Pueblos Blancos τα έχεις ακουστά?

Los Pueblos Blancos | Turismo por Espa?a

Ronda (all-time-classic - έχει και 5-στερο), ίσως απ' τις ωραιότερες πόλεις της Ισπανίας, Grazalema, Zahara de la Sierra, El Bosque (αυτές μάλλον δεν έχουν 5-άστερα), Arcos de la Frontera, Jerez, κλπ. κλπ. Δεν είδα "λαϊκουρίες" και "κοπτοραπτούδες" εκειπέρα (αν και... κι αυτοί δεν έχουν δικαίωμα στη ζωή και στ' όνειρο - όποιο κι αν είν' αυτό? ).

430? το άτομο εγώ θέλω για το Π/Σ/Κ μου στη Σαντορίνη... άκου 430? για 10 μέρες στη Μούρθια... απίστευτο μου φαίνεται!!! Άμα δεν έχει γούστο ο άλλος...
Η αλήθεια είναι ότι και μένα αυτό το "430 Ευρώ" κάπως μού'κατσε. Θεωρώ ότι μάλλον ήταν πεσμένες οι μπαταρίες απ' το κομπιουτεράκι και έβγαζε ό,τι νά'ναι ή μάλλον ο φίλος κάποια πράγματα δεν τα υπολόγισε σωστά. Εκτός κι αν... η βίλλα έχει κήπο με ζαρζαβατικά, κελλάρι με κρασιά και καπνιστά jamon στο κατώι - όλα προς κατανάλωση!

Αλλά και συ, ρε φίλε, Π/Σ/Κ στη Σαντορίνη? Ξεπεσμός! Πες μου ένα Cabo Verde να χαρώ το φίλο μου!

Άντε ν' απαντήσω και στο ερώτημα του τόπικ:

Μέχρι στιγμής έχω ξοδέψει ένα 400αράκι που πήγα για 4 μέρες στους φίλους μου την Πρωτοχρονιά στη Γερμανία, υπολογίζω άλλα 3,5-4 χιλιάρικα (ας όψεται η κατρακύλα του ευρώ) για ένα μήνα το καλοκαίρι (υπερπαραγωγή στην Ασία - να υπάρχει κι ανταγωνισμός στον Traveller) και - ενδεχομένως άλλα 1,5-2 χιλιάρικα για άλλες 2 βδομάδες το φθινόπωρο - πού αλλού? στην Ασία, φυσικά!

Α, και δεν είμαι πλούσιος, μένω ή ταξιδεύω στη χλίδα όταν τη βρίσκω "ευκαιρία", θα φάω και στο καλό εστιατόριο - όταν το τραβήξει ο οργανισμός μου ή όταν το "ανακαλύψω" χωρίς να το έχω "σημειώσει" από πριν (τότε το ευχαριστιέμαι ακόμη περισσότερο) - αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός μου και, αν χρειαστεί, θα κάνω και το έξτρα έξοδο προκειμένου να γουστάρω - δεν θα τσιγκουνευτώ τα 100 ευρώ παραπάνω. Σημασία έχει να περάσουμε καλά και όπως μας αρέσει - όπως είπε και η malysa.

Να κλείσω με την αναφορά ενός μικρού επεισοδίου - για τον ορισμό του "πλούτου":

Πριν από αρκετά χρόνια, είμασταν αραχτοί 5 φίλοι στα τραπεζάκια του κήπου ενός 3-άστερου ξενοδοχείου στην Kovalam, στην Ινδία, και απολαμβάναμε το δείπνο μας, τις tandoori tiger prawns και τα άλλα συναφή, συνοδεία Kingfisher. Είχαμε σχεδόν τελειώσει και οι καπνίζοντες απολαμβάναμε το τσιγάρο μας - τα πακέτα πάνω στο τραπέζι. Πλησιάζει το γκαρσόνι (με το οποίο είχαμε γνωριστεί ήδη κι απ' το πρωϊνό) να ρωτήσει αν τελειώσαμε, αν θέλουμε κάτι, και το βλέμμα του πέφτει στο πακέτο Marlboro μπροστά μου (ελλείψει της μάρκας μου στο free shop). Το πιάνω το βλέμμα και του προσφέρω. Παίρνει διστακτικά ένα και τον προτρέπω να πάρει κι άλλα. Με δεύτερη παρότρυνση παίρνει τελικά, χαρούμενος, άλλα δύο, τα βάζει στην τσέπη του πουκαμίσου του και μου λέει: "Είσαι πολύ πλούσιος, ε?". "Όχι" του λέω, "δεν είμαι πλούσιος, ένας απλός υπάλληλος Τραπέζης είμαι". Σαν να μη μ' άκουσε ή να μη με πίστεψε, επαναλαμβάνει: "Είσαι πολύ πλούσιος!"...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.309
Μηνύματα
887.556
Μέλη
38.976
Νεότερο μέλος
Aspalath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom