προβλημα στην αγορα εισιτηριων

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Για πρωτη φορα χθες αποφασισα να κλεισω μονη μου αεροπορικα εισιτηρια (συνηθως αυτα τα επιμελειται αλλος).

Αρχικα, προσπάθησα μέσω του pamediakopes.gr. Στην κατοχη μου εχω μονο μία χρεωστικη καρτα της Εμπορικής, αυτην της μισθοδοσίας μου. Η καρτα ειναι Visa και μεχρι πρότινος στο net την ειχα χρησιμοποιησει μονο για κρατηση δωματιου μέσω booking. Δυστυχως, η καρτα αυτη δεν έγινε δεκτη, αν και το υπολοιπό της είναι επαρκες.

Απ'όσο γνωριζα - διορθωστε με αν κανω λαθος- με τις χρεωστικες καρτες δεν υπηρχε προβλημα on-line αγορας.

Η μητερα μου εχει κι αυτη μια καρτα μισθοδοσιας απο την Πειραιως, αλλα αυτην τη στιγμη δεν εχει διαθεσιμο υπολοιπο. Λετε να μπορεσουμε να κανουμε την αγορα με αυτη?

Η αλλη λυση που σκεφτηκα ειναι η prepaid, απλά φοβαμαι οτι δε θα εχω το χρονο να παω στην τραπεζα. Ξερετε τι προμηθεια κρατουν για καθε γεμισμα της καρτας?

Εψαξα στο φορουμ, αλλα δε βρηκα πληροφοριες σχετικα με τις καρτες -περαν των πιστωτικων- που γινονται δεκτες .

Τελος, ειδα στην airticket τη δυνατοτητα πληρωμης σε καταθετικο λογαριασμο, πηγα να κλεισω, αλλα σαν επιλογη εβγαζε μονο πιστωτικη.

Πλέον σκεφτομαι να παω σε ενα ταξιδιωτικο να κλεισω εισιτηρια. Η διαφορα στην τιμη ενδεχεται να ειναι μεγαλη ή υπαρχει περιπτωση να βρω κατι ανταγωνιστικο?

Σας επρηξα :shock:, αλλα σας χρειαζομαι!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Νομίζω ότι με την χρεωστική visa δε θα έπρεπε να έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα, εφόσον αυτή έχει μέσα τα αντίστοιχα χρήματα.
 

damasta

Member
Μηνύματα
194
Likes
396
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
εαν ειναι μισθοδοσιας μαλλον δεν επιτρεπει η πολιτικη της τραπεζας τις αγορες μεσω internet.επικοινωνησε με την τραπεζα σου.
 

Nikos25

Banned
Μηνύματα
22
Likes
0
Με το ταξιδιωτικο πρακτορειο μεσαζοντα νομιζω οτι θα σου φαει ενα 5-8ευρω παραπανω.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
τελικα κατεφυγα στην ευκολη λυση. Εβγαλα με 140 ευρω το ατομο για μεσα Νοεμβρη από ταξιδιωτικό πρακτορειο. Κι εγω πιστευω οτι με χρεωστικη visa δε θα επρεπε να εχω προβλημα. Θα επικοινωνησω να μαθω τους λογους που δε γινεται δεκτη.

Ευχαριστω πολυ!
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Εξαρτάται από την τράπεζα. H Millenium ξέρω σίγουρα πως δεν υποστηρίζει αγορές από το Internet.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Όσες φορές προσπάθησα να κάνω αγορές μέσω ίντερνετ με χρεωστική(αερ. εισιτήρια,golden deals,για αγώνες,κλπ) ποτέ δεν μου τη δέχτηκαν,αν και είχα το απαραίτητο υπόλοιπο.Πήρα τη eurobank την τελευταία φορά και μου είπαν ότι πρέπει να χρησιμοποιώ πιστωτική ή την προπληρωμένη.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.063
Likes
1.612
Δεν θα έπρεπε να υπάρχει κανένα πρόβλημα με κάρτα που φέρει το σήμα VISA, θα έπρεπε να γίνεται δεκτή. Το μόνο που μπορώ να σκεφθώ είναι να υπήρχε διακοπή λίγων λεπτών στις online υπηρεσίες της τράπεζας. Τέτοιες διακοπές σπάνια υπερβαίνουν τα 20-30 λεπτά. Δοκίμασες σε άλλη χρονική στιγμή να κάνεις την κράτηση;

Εξαρτάται από την τράπεζα. H Millenium ξέρω σίγουρα πως δεν υποστηρίζει αγορές από το Internet.
Μάλλον δεν ισχύει αυτό γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος ότι χρησιμοποίησα Millenium μισθοδοσίας (χρεωστική) σε κράτηση, γιατί η κράτηση με πιστωτική χρεωνόταν επιπλέον με 5?.

Όσες φορές προσπάθησα να κάνω αγορές μέσω ίντερνετ με χρεωστική(αερ. εισιτήρια,golden deals,για αγώνες,κλπ) ποτέ δεν μου τη δέχτηκαν,αν και είχα το απαραίτητο υπόλοιπο.Πήρα τη eurobank την τελευταία φορά και μου είπαν ότι πρέπει να χρησιμοποιώ πιστωτική ή την προπληρωμένη.
Πεοφανώς η κάρτα σου δεν φέρει το σήμα VISA - δεν είναι η περίπτωση που συζητάμε εδώ.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Πεοφανώς η κάρτα σου δεν φέρει το σήμα VISA - δεν είναι η περίπτωση που συζητάμε εδώ.
Η περίπτωση που συζητάμε είναι εκτός από τη Visa γενικότερα για τις χρεωστικές,οπότε είναι σχετικό αυτό που λέω.Και ναι δεν Visa αλλά Mastercard.
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Μάλλον δεν ισχύει αυτό γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος ότι χρησιμοποίησα Millenium μισθοδοσίας (χρεωστική) σε κράτηση, γιατί η κράτηση με πιστωτική χρεωνόταν επιπλέον με 5?.
Δεν ξέρω αν επειδή είναι μισθοδοσίας έχει κάποια άλλα προνόμια πάντως σε απλό καταθετικό λογαριασμό δεν γίνεται.

Και με μία αναζήτηση στην ιστοσελίδα την Millenium

Μπορώ να κάνω και συναλλαγές μέσω Internet ή τηλεφώνου με την κάρτα Millennium bank Debit;

Η κάρτα Millennium bank Debit δεν υποστηρίζει συναλλαγές μέσω τηλεφώνου ή μέσω Internet. Μόνο οι πιστωτικές κάρτες της Millennium bank μπορούν να σας εξυπηρετήσουν για τέτοιου είδους συναλλαγές.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Debit=χρεωστική άρα είτε visa είναι είτε mastercard δεν είναι για συναλλαγές μέσω ίντερνετ.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
879
Εγώ πάντως τη χρεωστική visa της Πειραιώς την έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές για αγορές μέσω internet και τις περισσότερες φορές γίνεται δεκτή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.499
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom