Κούβα προγραμμα ταξιδιου

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Να αλλαξουμε τιτλο....απο προγραμμα ταξιδιου σε ...προγραμμα φαγητου...και να τελειωνουμε:)!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.721
Likes
50.749
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
χαίρομαι ιδιαίτερα που αναγνωρίζεις ότι όσα γράφει το άρθρο δεν είναι αρλούμπες αλλά απεικονίζουν την πραγματικότητα...
Το πρόβλημα κατανόησης γραπτού λόγου που λέγαμε… Αν αυτό κατάλαβες, συμπάσχω μαζί σου.
οι "βαρύνουσες" παρατηρήσεις Δεν είπα πουθενά ότι έκανα βαρύνουσες παρατηρήσεις. Είπα ότι σχεδόν όσες λεπτομέρειες έγραψε ο συγγραφέας είναι αρλούμπες. Η εντύπωση που δίνει το άρθρο είναι ότι ο συγγραφέας απλώς έγραψε τα δυο πιο διαφημιζόμενα εστιατόρια της Αβάνας που γράφονται και στον τελευταίο οδηγό και τα διάνθισε με ανακρίβειες, που αν είχε περάσει 2 λεπτά στο google θα της είχε αποφύγει.
ιστορικές έχουν μείνει οι ιστορίες τρόμου σου για την Γουατεμάλα,
Έγραψα ότι με έκλεψαν με πιστόλι σε δημόσιο λεωφορείο μέρα μεσημέρι και ότι η χώρα είναι επικίνδυνη, πράγμα που θα διαβάσεις σε οποιαδήποτε έκθεση αρμόδιου οργανισμού, σε οποιαδήποτε στατιστική, ακόμη και στους τουριστικούς οδηγούς. Αν τρόμαξες, πάρε σωματοφύλακα, η χώρα ταξιδεύεται, όπως όλες.Μην ξαναμπούμε στη συζήτηση της ασφάλειας, θυμάμαι και τότε που έλεγες ότι είναι ασφαλής η Βενεζουέλα και μόλις σου παρουσίασα πληθώρα στατιστικών επί του αντίθετου, έβγαλες όλες τις στατιστικές και τους διεθνείς οργανισμούς άσχετους.

οι δακρύβρεχτες περιγραφές σου για τους Κουβανούς φίλους
Εάν έβαλες τα κλάμματα, ειλικρινά είσαι πολύ ευαισθητούλι. Άχου το!

ιδανικές για να προσελκύουν χαζογκόμενες και να τρομοκρατούν εικοσάχρονους εκκολαπτόμενους ταξιδιώτες αλλά έως εκεί...
Τρόπο του να ξέρω ποιος διαβάζει τις ιστορίες μου δεν έχω, εσύ πάλι θα έχεις κάνει ολόκληρη έρευνα την οποία και αναμένω με ενδιαφέρον. Ο μόνος δείκτης του ποιος διαβάζει τις ιστορίες είναι τα επώνυμα ευχαριστώ, τα οποία λαμβάνω από χρήστες που όλοι γνωρίζουμε λόγω της συχνότητας χρήσης στο φόρουμ, όπως ο taver, η ΕΡΣΗ, η ΚΙΚΙ, ο panta, o dimosf κλπ. Σπεύδω να τους ειδοποιήσω πως είναι τρομοκρατημένοι και χαζογκόμενες, σύμφωνα με τα δικά σου χαριτωμένα στάνταρ.
Δεν νομίζω... η αδυναμία κατανόησης του γραπτού λόγου βασίζεται στο γεγονός ότι είμαι αλλεργικός στο να διαβάζω σοφιστείες πασπαλισμένες με μπούρδες...
Μην τις γράφεις τότε βρε αδερφέ.
χεστήκαμε αν για τα δεδομένα της Κούβας αυτά τα εστιατόρια είναι ακριβά...
Δεν ξέρω ποιους εκπροσωπείς και ομιλείς στον πληθυντικό, αλλά σου συστήνω να σκουπιστείτε ομαδικώς. Τώρα καλώς ή κακώς, το θέμα του thread είναι και το κόστος των εστιατορίων, όπως και όλου του ταξιδιού, από αυτό ξεκίνησε το θέμα. Αν δεν το κατάλαβες, είσαι εκτός θέματος.
παρά την κρίση ένα ποσό της τάξεως των 25-30€ για ένα πολύ καλό δείπνο είναι αντιμετωπίσιμο και δεν αποτελεί ξεχωριστή πολυτέλεια...
Για να φας στη Γουαρίδα θες χωρίς κρασί ένα σαραντάρι στο νερό κι όχι 25-30, δηλαδή 80€ το ζευγάρι. Πολλαπλασίασέ το με τις 7 μέρες διαμονής και θα δεις ότι το ποσό είναι μεγαλούτσικο. Αν μάλιστα κάποιος από αυτούς τους ανθρώπους είναι από αυτούς τους περίεργους που θέλουν να τρώνε δυο φορές τη μέρα, τρώγοντας σε τέτοια εστιατόρια θα πληρώσει για φαγητό περίπου όσο και για τα αεροπορικά του. Επίτρεψέ μου να σου πω πως δουλέυω με Έλληνες τουρίστες σχεδόν καθημερινά και οι περισσότεροι δεν πηγαίνουν σε εστιατόρια τέτοιου κόστους ούτε για μία φορά, τα θεωρούν υπερβολικό ποσό το ογδοντάρι/ζευγάρι χωρίς κρασί. Καθημερινά μάλιστα τέτοιο κόστος δεν το έχω δει ποτέ. Μια φορά ανά διαμονή, κι αυτό για λίγους. Αυτό ακριβώς είπα κι εγώ, ότι τα αξίζουν τα λεφτά τους, αλλά για πολύ κόσμο που δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να το κάνει κάθε μέρα, υπάρχουν και πολύ φθηνότερα όπου πλέον τρώει κανείς αξιοπρεπέστατα.
είμαι σίγουρος ότι η μεγάλη πλειοψηφία των ταξιδιωτών μπορεί να αντέξει οικονομικά αυτό το ποσό...
Ε, κάνεις λάθος, δεν έχεις εικόνα του τι ξοδεύει η πλειοψηφία των ταξιδιωτών.
η πραγματική εξυπνάδα είναι αλλού, να τις καταλαβαίνεις και να τις αναγνωρίζεις...
Από το οποίο προκύπτει ότι είσαι ευφυέστατος, υποθέτω…
αν στα πλαίσια της γραφής σου υπερβάλεις λιγάκι, να φροντίσεις την επόμενη φορά να είσαι πιο ρεαλιστικός...
Δεν νομίζω ότι έχω υπερβάλλει πουθενά, σε καμία μου ιστορία. Αν έχεις ενδείξεις για το αντίθετο, δεκτές οι παρατηρήσεις, που όμως είναι άσχετες με το θέμα του κόστους του ταξιδιού στην Αβάνα.
Τα είπαμε, μην λέμε τα ίδια... το να προτείνεται ένα εστιατόριο το οποίο κοστίζει 25 με 30€ το κεφάλι,
Δεν είναι 25-30, το είπαμε.
για την πλειοψηφία του κόσμου είναι λογικότατο, για εσένα παράλογο...
Δεν είπα ότι είναι παράλογο το κόστος, για μένα ειδικά η Γουαρίδα τα αξίζει και μάλλον είναι και φτηνά για την ποιότητα τπου φαγητού που σερβίρει. Αλλά δεν είναι ενδεικτικό του κόστους που πρέπει να καταβάλλει κανείς για να φάει «ανθρώπινα και ωραία».
Γιώργο μου και σε τρώγλες μένεις και με 1€ τρως...
Το να λες σε εξακολουθητικό χρόνο ότι κάποιος «μένει σε τρώγλες και τρώει με 1€» δίνει την εντύπωση (που με ακόλουθα σχόλια ενέτεινες) ότι είναι ο στάνταρ τρόπος ταξιδιού του, λόγω γούστου ή οικονομικών δυνατοτήτων. Το ότι κάποιος δεν έχει πρόβλημα να μείνει ΚΑΙ σε τέτοια καταλύματα ή να καταφεύγει σε τέτοια εστίαση επειδή δεν υπάρχει τίποτε άλλο διαθέσιμο (π.χ. στη Χώρα των Ντόγκον που θες να δώσεις και τιπς αγνοώντας το ότι δεν υπάρχουν χώροι εστίασης σαν αυτούς που προτείνεις…) ή επειδή σε ορισμένες χώρες το street food είναι πραγματικά εξαιρετικό (όπως ισχύει για την Ταϋλάνδη που έγραψε πιο πάνω ο GTS, οπωσδήποτε και για την Ινδία) είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Εγώ λοιπόν δεν έχω πρόβλημα να πάω και σε μια περιοχή του Νίγηρα που δεν διαθέτει ούτε ένα εστιατόριο, ούτε ένα ξενοδοχείο και θα κοιμηθώ και θα φάω σε ό,τι έχει διαθέσιμο, διότι δεν με αφορά η άνεση, αλλά το να δω νέα μέρη και να δω την κουλτούρα. Κάποιος άλλος δε θα το κάνει, γιατί δεν τη βρίσκει έτσι, φοβάτια το καλτσόν του, ταξιδεύει για να έχει ανέσεις βρε αδερφέ, ή απλώς δεν τον ενδιαφέρει να πάει εκεί, γούστα είναι αυτά. Αυτό δε σημαίνει πως σώνει και καλά ο τρόπος ταξιδιού είναι ένας, ότι όποιος έμεινε κάπου σε boutique hotel αποκλείεται να κοιμηθεί κάτω από μια ακακία κλπ. Το αντίθετο για μένα είναι ταξιδιωτικές παρωπίδες.
αν θες πες μου να σου δώσω tips...

Μην ανησυχείς, την επόμενη φορά που θα ψάχνω εστιατόριο και θέλω λάθος περιγραφή, λάθος ιστορικό, λάθος διεύθυνση και να με στείλουν στο εστιατόριο που είναι «κάτι λιγότερο τουριστικό» και να βρεθώ ανάμεσα σε γερμανικά γκρουπ που χτυπάνε παλαμάκια στις γουανταναμέρες του τουριστικότερου εστιατορίου στην Αβάνα, ξέρω πού να απευθυνθώ. Ντουγρού!

Μετά την εμμονή σου με την Σπονδή παρατηρώ ακόμη μία εμμονή με το hippo... Τον hippo δεν τον ξέρω, ειλικρινά. Δεν έχω μπει ούτε μια φορά στις σελίδες του, πλην της αναφοράς που έκανες κι ενός τεστ που δε θυμόμουνκαν ότι ήταν δικό του.
μήπως να το κοίταζες να έφτιαχνες κάτι παρόμοιο να σου φύγουν οι εμμονές?φυσικά το δικό σου και πολύ καλύτερο θα ήταν βέβαια, μια που θα το έφτιαχνες εσύ και πιο εναλλακτικό...

Όχι άλλο Σπονδή δεν το αντέχω.. η Σπονδηροπαπαρολογία σου
Αν δεν αντέχεις τι την αναφέρεις συνέχεια βρε αδερφέ; Πάμε για ένα απλό μάθημα μαθηματικών:
Αναφορές στη λέξη Σπονδή και παράγωγα στο δικό μου ποστ #68: 1 (ολογράφως: μία)

Αναφορές στη λέξη Σπονδή και παράγωγα στο δικό σου ποστ #71: 1 (ολογράφως: μία)
Επανήλθα στο θέμα Σπονδή στο ποστ #75, όταν ζήτησες διευκρινίσεις (επί λέξει: Και επειδή με μπέρδεψες... τι εννοείς με την μπούρδα(sic) που έγραψες περί ΣΠΟΝΔΗΣ?).
Αναφορές στη λέξη Σπονδή και παράγωγα στο δικό μου ποστ #75, συμπεριλαμβάνοντας τα quotes: 7 (ολογράφως: έξι).
Αναφορές στη λέξη Σπονδή και παράγωγα στη δική σου απάντηση ποστ #76, συμπεριλαμβάνοντας τα quotes: 12 (ολογράφως δώδεκα)
Ευχαριστώ.
Βαριέμαι να λέω τα ίδια... κόλλησε η βελόνα... βρε παλικάρι μου αν πάω ένα ταξίδι ζωής στην Κούβα και με 25 ευρώπουλα τρώω σούπερ στα καλύτερα γιατί ρε διάολε να ρισκάρω να πάω κάπου φτηνότερα? Γιατί δεν τρως με 25 αλλά με 40 και γιατί δεν ρισκάρεις αν φας με λιγότερα. Απλώς αδυνατείς να το κατανοήσεις.
Για να γλιτώσω 100 με 150 ξεφτιλισμένα ευρώ ή για την εμπειρία της ξόφλας??
Δεν είναι ξόφλα τα εστιατόρια που κάνουν 7-8 πέσος, τα προσεγμένα από αυτά είναι αντίστοιχα ενός προσεγμένου εστιατορίου 15-20€ στην Ελλάδα, αυτό αδυνατείς να κατανοήσεις. Επίσης τα 100-150€ δεν είναι τόσα, μην κάνουμε κι άλλο μάθημα μαθηματικών τώρα… Και τέλος γιατί αυτό που για σένα είναι «ξεφτιλισμένα» 100-150 ευρώ για πάρα πολύ΄κόσμο είναι χρήματα που θα πρέπει να τα περικόψει από αλλού.
Δηλαδή και για να πάω στα δικά σου, αν ήμουν ξένος μεγιστάνας ερχόμουν στην Ελλάδα και είχα την δυνατότητα να τρώω κάθε μέρα στο Βαρούλκο στην Σπονδή και στην Ιθάκη, θα προτιμούσα να έτρωγα σουβλάκια στο χέρι στα Εξάρχεια? Ρε Γιώργο διαβάζεις τι παπαριές γράφεις??
Με το συμπάθειο αλλά δεν αναφέρθηκα ούτε σε μεγιστάνες, ούτε σουβλάκια. Την αποκλειστικότητα της συγκεκριμένης παπαριάς την κρατάς σφιχτά, δεν στην παίρνει κανείς.

Γιώργο μάλλον με Σκωτσέζους δουλεύεις...Δηλαδή μας λες ότι όποιος δίνει ένα σκασμό λεφτά να πάει στην Κούβα με γκρουπ δεν χαραμίζει 150€ παραπάνω για να κάνει το κέφι του... Δεν τα σπρώχνει στο Tropicana, δεν πηγαίνει στη Froridita , δεν αγοράζει πούρα, δεν τα τρώει στις γκόμενες, δεν πάει extra εκδρομές? Κοψε κάτι Γιώργο μου...
Για να μιλάμε με αριθμούς, από τους Έλληνες που έρχονται γκρουπαριστοί στην Κούβα, στο Τροπικάνα πηγαίνει κάτι λιγότερο από το 3%, το μέσο κόστος αγοράς πούρων είναι περίπου 40 ευρώ/άτομο, για τις γκόμενες δεν έχω στατιστικές, στις έξτρα εκδρομές γίνεται επιλογή (δύσκολο κάποιο ζευγάρι να πάει σε πάνω από μία) και στη Γουαρίδα που είναι η μία από τις δύο πρώτες μου επιλογές όταν με ρωτάνε πού να πάνε να φάνε στα καλύτερα, πηγαίνουν ελάχιστοι, διότι το ποσό τους φαίνεται υπερβολικό. Συνεπώς ναι, ο κόσμος στριμώχνεται να βρει τα 2.000 για να έρθει στην Κούβα, το να δαπανά ημερησίως 40€/άτομο/γεύμα είναι τελείως εκτός συζήτησης. Μπράβο σου που τα δαπανάς εσύ, αλλά δεν έχουν όλοι τις ίδιες δυνατότητες ή γούστα (ισχύει π.χ. ότι κάποιοι ξοδεύουν πολλαπλάσια στις γκόμενες, αλλά κι αυτοί πολύ μικρή μειοψηφία είναι). Για την ιστορία, η επιτόπια δαπάνη των Ελλήνων γκρουπαριστών τουριστών στην Κούβα είναι για παραμονή μιας εβδομάδας περίπου 320ευρώ/άτομο. Τα 150 (που δεν είναι τόσα…) ευρώ που λες είναι περίπου η μισή δαπάνη.
Αχου το το καημένο που δεν είχε ιδέα... μωρέ είχες και παραείχες... ξέχασες βρε τότε που έκανες κριτική για την ορθογραφία των άρθρων εδώ στο travestories?

Δεν το ξέχασα καθόλου. Είχα γράψει κάπου πως «αυτός κάνει τα ίδια ορθογραφικά λάθη με τον Traveller” αλλά δε φαντάστηκα ότι είχες την αποκλειστικότητα στα συγκεκριμένα. Τώρα το ξέρω, ζητώ συγγνώμη.

Τα ρέστα με το συμπάθιο Γιώργο μου είναι ανόητοι κομπλεξισμοί...


Έχεις απόλυτο δίκιο. Άλλωστε αν διαβάσει κάποιος τρίτος όλο το thread ή γενικώς στο φόρουμ τα ποστ μας, θα διαπιστώσει πως ο κομπλεξικός είμαι εγώ. Θα αυτομπαναριστώ λοιπόν από το φόρουμ για τριάντα ημερολογιακές ημέρες και για περισυλλογή θα διαβάζω συνεχώς τα ευγενή, ευφυή και πάνω απ’ όλα ακομπλεξάριστα σχόλιά σου, όπως:

· ανόητοι κομπλεξισμοί
· από εσένα τον μετρ της υπερβολής και της "συγγραφικής αδείας"
· ιδανικές για να προσελκύουν χαζογκόμενες και να τρομοκρατούν εικοσάχρονους εκκολαπτόμενους ταξιδιώτες
· διαβάζω σοφιστείες πασπαλισμένες με μπούρδες..
· η μπουρδολογία τείνει να εξελιχθεί σε δεύτερη φύση σου
· αν εσύ πιστεύεις το αντίθετο γύρνα πλευρό και σκεπάσου.
· μάλλον λοιπόν δεν έχεις επίγνωση που μένεις και τι τρως
· μήπως να το κοίταζες να έφτιαχνες κάτι παρόμοιο να σου φύγουν οι εμμονές?
· Ρε Γιώργο διαβάζεις τι παπαριές γράφεις??

Θα παρακαλούσα και τους moderators να κρατήσουν την απάντησή μου «ζωντανή» κι όχι να εξαφανιστεί, με το ίδιο σκεπτικό που το ποστ του Traveller (με σαφώς πιο οξείς όρους κατά τη γνώμη μου) δεν κρίθηκε άξιο απόσυρσης και να μη σβηστεί στο όνομα της «ισονομίας». Ευχαριστώ και επιστρέφω σε 30 ημερολογιακές, αν μου επιτραπεί.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Λοιπον για να το μαζεψουμε , όποιος δεν έχει πάει τα 2 τελευταια χρόνια στη Κουβα ας μη μιλαει καλίτερα για φαγητό εκει . Τρως ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και σε όμορφα μαγαζιά με 10-15 δολλαρια και επισης τρως ΚΑΛΑ με 7-10 δολαρια .
Επισης εγω που κάνω αγώνα (και φανταζομαι οι περισσοτεροι απο εμας ) να βρω τα 2000 ευρω για να περασω 15 μέρες εκει δεν τρωω σε μαγαζιά με 40 ευρω το κεφαλι.
Αυτά απο μια τρομοκρατημενη χαζογκομενα .....

α και όποιος μας διαβάζει και εχει παει Κούβα και εδωσε 40 ευρω για φαγητό να σηκώσει το χέρι του !
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τώρα θυμηθηκα οτι εφαγα πολυ καλά σε ενα καταπληκτικο εστιατορειο(πρωην τυπογραφειο που εχουν κρατησει πολλά κομματια του στη διακόσμηση , εχουν κανει τέλεια ανακαινιση ) στη Παλιά Αβανα αλλά δεν θυμαμαι ουτε όνομα ουτε όνομα οδού .
Γιώργο βοήθα , σιγουρα το ξερεις ....πως το λένε ;
Εκει φαγαμε 5 ατομα με ορεκτικα , 2 σουπες , κυριως και επιδορπιο με 50 ευρώ. Ξαναπηγαμε γιατι μας αρεσε πολύ και ο χωρος και το φαγητο , μιλαμε για γκουρμέ πιάτα και παλι πληρωσαμε γυρω στα 50 ευρω .....οποιος μου ελεγε οτι θα ετρωγα γκουρμέ στη Κουβα ( και με 10 ευρω ) θα τον εβγαζα τρελό .....
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Τώρα θυμηθηκα οτι εφαγα πολυ καλά σε ενα καταπληκτικο εστιατορειο(πρωην τυπογραφειο που εχουν κρατησει πολλά κομματια του στη διακόσμηση , εχουν κανει τέλεια ανακαινιση ) στη Παλιά Αβανα αλλά δεν θυμαμαι ουτε όνομα ουτε όνομα οδού .
Γιώργο βοήθα , σιγουρα το ξερεις ....πως το λένε ;
Εκει φαγαμε 5 ατομα με ορεκτικα , 2 σουπες , κυριως και επιδορπιο με 50 ευρώ. Ξαναπηγαμε γιατι μας αρεσε πολύ και ο χωρος και το φαγητο , μιλαμε για γκουρμέ πιάτα και παλι πληρωσαμε γυρω στα 50 ευρω .....οποιος μου ελεγε οτι θα ετρωγα γκουρμέ στη Κουβα ( και με 10 ευρω ) θα τον εβγαζα τρελό .....
Να με πάρεις αγκαζέ να με πας γιατί ειδικά για τη Κούβα έχω την πιο μεγάλη αμφιθυμία σαν ταξιδιωτικό προορισμό. Γενικά δεν είμαι λατινολάτρης αλλά αφού δεν έχω πάει δεν δικαιούμαι να ομιλώ
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τώρα θυμηθηκα οτι εφαγα πολυ καλά σε ενα καταπληκτικο εστιατορειο(πρωην τυπογραφειο που εχουν κρατησει πολλά κομματια του στη διακόσμηση , εχουν κανει τέλεια ανακαινιση ) στη Παλιά Αβανα αλλά δεν θυμαμαι ουτε όνομα ουτε όνομα οδού .
Γιώργο βοήθα , σιγουρα το ξερεις ....πως το λένε ;
Εκει φαγαμε 5 ατομα με ορεκτικα , 2 σουπες , κυριως και επιδορπιο με 50 ευρώ. Ξαναπηγαμε γιατι μας αρεσε πολύ και ο χωρος και το φαγητο , μιλαμε για γκουρμέ πιάτα και παλι πληρωσαμε γυρω στα 50 ευρω .....οποιος μου ελεγε οτι θα ετρωγα γκουρμέ στη Κουβα ( και με 10 ευρω ) θα τον εβγαζα τρελό .....
La Imprenta
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Να με πάρεις αγκαζέ να με πας γιατί ειδικά για τη Κούβα έχω την πιο μεγάλη αμφιθυμία σαν ταξιδιωτικό προορισμό. Γενικά δεν είμαι λατινολάτρης αλλά αφού δεν έχω πάει δεν δικαιούμαι να ομιλώ

Οποτε θέλεις Παναγιωτη μου :lol:
κάτι μου λέει οτι θα σε πιάσει και εσένα η "μαγεία" της Κουβας
εγω ξερεις Κουβα και Λ.Αμερική δωσε μου και τη ψυχή μου πάρε :haha:
 

CaveTravel

Member
Μηνύματα
102
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Εχω τα κονε μου στην Κουβα.
Tripakias θα μας επιτρέψεις να χρησιμοποιήσουμε τα κονέ σου στην Κούβα μια κ θα είμαστε εκεί σε 1 μήνα;
Επίσης Kiki συνέχιζε να δίνεις κ άλλα tips...!!!:lol:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
α και όποιος μας διαβάζει και εχει παει Κούβα και εδωσε 40 ευρω για φαγητό να σηκώσει το χέρι του !
Εγώ πάντως δεν είμαι!

Θέλω να πώ ότι ούτε και γώ έδωσα στην Κούβα πάνω απο 10 ευρώ (και λέω πάρα πολλά) ποτέ για να φάω.

Δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα στο να κάνω οικονομία, αλλά εκτός του ότι ήμουν με άλλους δύο και δεν μπορώ να κοιτάω μόνο την πάρτη μου, λυπάσαι να δώσεις 40+ ευρώ για να φάς (έστω και πολύ καλά), όταν μπορείς να φάς με 5 (καλά).
Αν πάλι πάς δύο φορές σε αυτό το μαγαζί, σημαίνει ότι θα έχεις δώσει κανα 100ρικο (τουλάχιστον), δηλαδή το μερίδιο που έδινα στο ενοικιαζόμενο αμάξι για ολόκληρη σχεδόν τη διαμονή μας. Επίσης, αυτό το 100ρικο είναι διαμονή σε casa για τουλάχιστον 10 ημέρες...

Οπότε καθένας βλέπει και παίρνει... Εγώ δεν πήρα.:rolleyes:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.652
Likes
12.492
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Και εμείς όταν είχαμε πάει το 2010 το περισσότερο που είχαμε δώσει σε εστιατόριο ήταν 54cuc το ζευγάρι στο Sociedad Cultural Asturiana στο Paseo del Prado, στον πάνω όροφο. Το όνομα του είναι μάλλον Los Gijones Δεν το είχα σημειώσει τότε και το κτίριο φιλοξενεί 4 (!) εστιατόρια. Γκουρμέ, με μικρά φαουλάκια, σε πολύ ωραίο περιβάλλον και σε ιστορικό κτίριο. Πήγαμε εκεί γιατί το Los Nardos στο ισόγειο, το οποίο τρώγαμε, καλά, με το πολύ 30 cuc το ζευγάρι. είχε κόσμο. Μας φάνηκε ακριβό, για Αβάνα και γενικά. Άσε που μετά είχαμε κρίσεις συνειδήσεως...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.519
Μέλη
38.942
Νεότερο μέλος
evrhdhkh

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom