Γερμανία πρόγραμμα για μόναχο και "πέριξ"

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Στην κεντρική πλατεία του Μονάχου μαρίενπλάτς μπροστά στο δημαρχείο λειτουργεί χριστουγεννιάτικη αγορά -kristkindlesmarkt- όχι στο μέγεθος της νυρεμβέργης,αλλά το όδιο όμορφη και ακριβή... η ατμόσφαιρα όμως ανεπανάληπτη, κυρίως μόλις βραδυάσει... να δοκιμάσετε gluhwein, ζεστό γλυκό κρασί που μοσχοβολάει... προτείνω hofbrauhaus - παλαιότερη μπυραρία στο μόναχο- όσο αναφορά την ατμόσφαιρα,αν κ εκεί θα συναντήσετε μόνο τουρίστες,έχει κ παραδοσιακή βαυαρέζικη μουσική, αλλά η καλύτερη μπύρα είναι σαφώς η augustiner...
περπατώντας από μαρίενπλατς προς καρλς πλατς - είναι πεζόδρομος,δεξία έχει πολύ ωραίες εκκλησίες,ρίξτε μια ματιά, κ κυνηγετικό μουσείο- έχει πάρα πολλά μαγαζιά με ρούχα... κάτι θα βρείτε,αλλά οι τιμές είναι περίπου σαν τις δικές μας...
θα πρότεινα επίσης, αν κ θα χαλάσει η χριστουγεννιάτικη χαρούμενη διάθεση μία επίσκεψη στο νταχάου, στο στρατόπεδο συγκεντρώσεως λίγο έξω από το μόναχο, εύκολα με το σ-μπαν...
όσο για το deutsches museum χρειάζονται τουλάχιστον κάποιες μέρες για να το γυρίσεις όλο... πάρτε από το ταμείο έναν οδηγό κ αποφασήστε τί σας ενδιαφέρει να δείτε... προτείνω την αναπαράσταση των ορυχείων... καλά να περάσετε
 

indietronic

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
τα διάβασα!

απλά φοβάμαι ότι με το *&(^-κρυο που προφανώς θα κάνει ίσως είναι ταλαιπωρία. είδωμεν..

όποιος θέλει από δω και πέρα παιδιά ας λέει πέρα απ' το salzburg ή τη nurnberg κλπ και ένα-δύο καλά μέρη με μπύρα/γλυκά σε κάθε πόλη..

α, και κάτι άλλο από την εμπειρία σας στο μόναχο και τη βαυαρία, τι ΑΞΙΖΕΙ κανείς να αγοράσει? (οτιδήποτε)
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Για το Deutsches Museum (στο επόμενο τετράγωνο απο το Holiday-Inn, μέσα στο νησάκι), θέλεις ίσως και εβδομάδες. αλλά μια επίσκεψη 3-4 ωρών θα σου δώσει πολλά. Εγώ προτιμώ τα εκθέματα που είναι σχετικά με τη θάλασσα (ισόγειο και υπόγειο). Θα χρειαστείς 3 ώρες. Αλλά ήταν η πρώτη φορά που είδα πραγματικό υποβρύχιο ολόκληρο (κομμένο κατά μήκος) και ολόκληρη σκούνα. Για τα υπολοιπα θα πρέπει να ξαναπάς στο Μόναχο. Γιατί δεν "αφιερώνεις" λίγα λεφτά απο τώρα;
Για το τι φοράει ο κόσμος τώρα στην Marienplatz (και τι καιρό κάνει)
muenchen.de - Live Webcam vom Marienplatz MΓΌnchen
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Και μια και αναφέρεστε στα πέριξ του Μονάχου, υπάρχει και ακόμα ένα καλό μέρος, όχι ιδιαίτερα γνωστό, το Kloster Andechs. Είναι αββαείο των Βενεδικτίνων μοναχών όχι πολύ μακρυα από το Μόναχο, ανάμεσα από τις λίμνες Ammersee και Starnberg (η λίμνη όπου βρέθηκε πνηγμένος ο Λούντβιχ), σε μια σχετικά ορεινή περιοχή, με πανέμορφα χωριά, δάση και ορεινές λιμνούλες. Το αββαίο, όπως και κάθε αββαίο που σέβεται τον εαυτό του, παράγει την δικιά του μπίρα, και έχει ενσωματωμένη μπιραρία αλλά και παράρτημα στην πόλη του Μονάχου. Τον Απρίλη που είχα πάει εγώ γινόταν χαμός από κοσμο, ξεμακραίνοντας όμως λίγο και ακόλουθώντας τα περιηγητικά μονοπάτια, ανακαλύψαμε εξοχές εξαιρετικής ομορφιάς και γαλήνης.
 

Mhtsaina82

Member
Μηνύματα
63
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΝΑΧΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟ ΙΤΑΛΙΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤ
επιτέλους καταφερα να μπω και να ανεβασω τα links
Die M
χαρτης για τα ΜΜΜ
Munich, Bavaria - Hotels in Munich, Tourism and Vacation Reviews - TripAdvisor
κατεβασε τον οδηγο δωρεαν
CityTourCard - Fahrschein und Rabatte bis 50% in Berlin und M
αυτα δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν παντως μπορει να σου φανουν χρησιμα.
θα με ενδιεφερε παντως indietronic αν βρεις λεπτομεριες για την εκπτωτικη καρτα και ειδικα ποια μουσεια δικαιολογει να μας τα αναφερεις οταν γυρισεις.
καλο ταξιδι και καλη επιστροφη.
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Δεν βλέπω να συμφέρει και πολύ το MÜNCHEN CITYTOURCARD. Τη στιγμή που έχει ?5 το ημερήσιο εισιτήριο. το MÜNCHEN CITYTOURCARD έχει ?9.80, είναι μεγάλη η διαφορά, δυσκολα θα καλυφθεί. Θα χρησιμοποιήσεις το Autobus Oberbayern ???
 

tinkerbell

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη (ελπίζω...)
Ταξίδι-Όνειρο
Οτιδήποτε παραμυθένιο
Καλησπέρα, φίλοι μου!
Ψάχνω πληροφορίες από πρώτο χέρι για το ταξίδι που πρόκειται να κάνω το καλοκαίρι στη Γερμανία. Υπολογίζω να έχω ως βάση το Μόναχο και για μία εβδομάδα να κάνω εκδρομές σε όσο περισσότερα μέρη μπορέσω. Ανακάλυψα πρόσφατα τον Romantic road και τον Fairy tale road, και έχω πάθει πλάκα.
Έχω βρει αρκετές πληροφορίες στο forum, αλλα θα ήθελα λίγες ακόμη:
1. Λόγω των αρκετών διανυκτερεύσεων θα ήθελα ένα σχετικά οικονομικό αλλά αξιοπρεπές ξενοδοχείο κοντά στο κέντρο του Μονάχου. Καμιά ιδέα;;
2. Θα βρω άκρη με τις πινακίδες στο δρόμο; (σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο)
3. Μήπως θα ήταν καλύτερα να κάνω τις μετακινήσεις μου με τρένο;
4. Έσεις ποια μέρη μού προτείνετε να επισκεφθώ;

Σας ευχαριστώ πολύ!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα, φίλοι μου!
Ψάχνω πληροφορίες από πρώτο χέρι για το ταξίδι που πρόκειται να κάνω το καλοκαίρι στη Γερμανία. Υπολογίζω να έχω ως βάση το Μόναχο και για μία εβδομάδα να κάνω εκδρομές σε όσο περισσότερα μέρη μπορέσω. Ανακάλυψα πρόσφατα τον Romantic road και τον Fairy tale road, και έχω πάθει πλάκα.
Έχω βρει αρκετές πληροφορίες στο forum, αλλα θα ήθελα λίγες ακόμη:
1. Λόγω των αρκετών διανυκτερεύσεων θα ήθελα ένα σχετικά οικονομικό αλλά αξιοπρεπές ξενοδοχείο κοντά στο κέντρο του Μονάχου. Καμιά ιδέα;;
2. Θα βρω άκρη με τις πινακίδες στο δρόμο; (σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο)
3. Μήπως θα ήταν καλύτερα να κάνω τις μετακινήσεις μου με τρένο;
4. Έσεις ποια μέρη μού προτείνετε να επισκεφθώ;

Σας ευχαριστώ πολύ!!!
απαντώ σε ότι ξέρω, υπάρχουν και ειδικοί..
1. την τελευταία φορά που πήγα με χαμηλό μπάτζετ της παρέας εκλεισα μέσω του σαιτ των DB (καλύτερα με το booking.com)
Hotel Reinbold (Munich, Germany) - Hotel Reviews - TripAdvisor
με εξέπληξε ευχάριστα. αξιοπρεπές, ήσυχο, και κυρίως πεντακάθαρο δίπλα στο σταθμό και 50Ε το δίκλινο.
2. άνετα.
3. όχι, χάνεις την ομορφιά της εξοχής
4. περιοχή Fussen κάστρα κλπ και Obersalzberg
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Καλησπέρα, φίλοι μου!
Ψάχνω πληροφορίες από πρώτο χέρι για το ταξίδι που πρόκειται να κάνω το καλοκαίρι στη Γερμανία. Υπολογίζω να έχω ως βάση το Μόναχο και για μία εβδομάδα να κάνω εκδρομές σε όσο περισσότερα μέρη μπορέσω. Ανακάλυψα πρόσφατα τον Romantic road και τον Fairy tale road, και έχω πάθει πλάκα.
Έχω βρει αρκετές πληροφορίες στο forum, αλλα θα ήθελα λίγες ακόμη:
1. Λόγω των αρκετών διανυκτερεύσεων θα ήθελα ένα σχετικά οικονομικό αλλά αξιοπρεπές ξενοδοχείο κοντά στο κέντρο του Μονάχου. Καμιά ιδέα;;
2. Θα βρω άκρη με τις πινακίδες στο δρόμο; (σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο)
3. Μήπως θα ήταν καλύτερα να κάνω τις μετακινήσεις μου με τρένο;
4. Έσεις ποια μέρη μού προτείνετε να επισκεφθώ;

Σας ευχαριστώ πολύ!!!
Συμφωνώ με τον προηγούμενο
1.Το Booking έχει πολλές και αξιολογες επιλογές
2.Πολύ εύκολα θα μετακινηθείς με αυτοκίνητο οπουδήποτε
3.Τραίνο μόνο αν θες να επισκεφθεις 1-2 μέρη εκτός Μονάχου .
4. Μην χάσεις με τίποτα το Bamberg αλλα επίσης αξιόλογα μέρη να επισκεφθείς απο Μόναχο είναι τα :Rothemburg ob da tauber ,Fussen το κάστρο του Neuschsweinstein,Berchtesgaden (Αετοφωλιά του Χίτλερ),Σάλτζμπουργκ,Νυρεμβέργη,το παλάτι Herrenchiemsee,Augsburg,Dachau .
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
3. Μήπως θα ήταν καλύτερα να κάνω τις μετακινήσεις μου με τρένο;
Στα υπόλοιπα με κάλυψαν οι προηγούμενοι...

Τρένο πάρε μόνο για μετακινήσεις από μεγάλη πόλη σε μεγάλη πόλη (π.χ. αν θες να πας στη Νυρεμβέργη). Είναι μεν ελαφρά πιο αργό από τους Autobahn (όταν δεν έχουν έργα ή κίνηση), αλλά:
- δε χρειάζεσαι να ψάχνεις πάρκιν
- φτανεις μέσα στο σιδηροδρομικό σταθμό της πόλης που πας. Στη Γερμανία το "hub" μιας πόλης, εκεί απ' όπου περνάνε όλοι, είναι ο σιδηροδρομικός σταθμός.
- έχεις επι τόπου tourist information κι ότι χρειστείς με το που κατεβαίνεις από το τραίνο
- και βέβαια, το κάνεις με τον τρόπο που θα το έκανε κι ο μέσος Γερμανός.

Για εξοχές δεν το συζητάμε, αυτοκίνητο και πάλι αυτοκίνητο.
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Καλησπέρα, φίλοι μου!
Ψάχνω πληροφορίες από πρώτο χέρι για το ταξίδι που πρόκειται να κάνω το καλοκαίρι στη Γερμανία. Υπολογίζω να έχω ως βάση το Μόναχο και για μία εβδομάδα να κάνω εκδρομές σε όσο περισσότερα μέρη μπορέσω. Ανακάλυψα πρόσφατα τον Romantic road και τον Fairy tale road, και έχω πάθει πλάκα.
Έχω βρει αρκετές πληροφορίες στο forum, αλλα θα ήθελα λίγες ακόμη:
1. Λόγω των αρκετών διανυκτερεύσεων θα ήθελα ένα σχετικά οικονομικό αλλά αξιοπρεπές ξενοδοχείο κοντά στο κέντρο του Μονάχου. Καμιά ιδέα;;
2. Θα βρω άκρη με τις πινακίδες στο δρόμο; (σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο)
3. Μήπως θα ήταν καλύτερα να κάνω τις μετακινήσεις μου με τρένο;
4. Έσεις ποια μέρη μού προτείνετε να επισκεφθώ;

Σας ευχαριστώ πολύ!!!
Πέρσι το φθινόπωρο με αυτοκίνητο διασχίσαμε όλη την Ρομάντιτσε στράσσε (περίπου 300 χιλμ) που ξεκινά από το Fussen και φθάνει στο Wuzbourg. Η διάρκεια του ταξιδιού μας ήταν περίπου 10 ημέρες. Η Ρομανδική οδός δεν είναι εκείνη που ειναι αυτή καθαυτή ενδιαφέρουσα, αλλά τα χωριά ή οι μικρές πόλεις που συναντάς στην διαδρομή και αξίζει σε μερικά από αυτά να μείνεις. Δεν κλείσαμε ξενοδοχείο από την Ελλάδα αλλά όπου μας άρεσε μέναμε το πολυ 2 μέρες.Τα ξενοδοχεία εκεί είναι πολύ φθηνά π.χ. σε ξενοδοχείο 14ου αιώνα με άριστο πρωϊνό 70 ευρώ. Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να μείνεις σε μεγάλη πόλη όπως το Μόναχο (εκτός από την Νυρεμβέργη που έχει πολύ γραφικό και ενδιαφέρον κέντρο της παλιάς πόλης) αλλά σε μικρές πόλεις. Είμαι στη διάθεσή σου για πληροφορίες σχετικά με ξενοδοχεία, εστιατόρια κλπ που εμάς μας άρεσαν. Οι τιμές ήταν πολύ καλές, καμιά σχέση με την ακριβή Ελλαδίτσα μας.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Καλησπέρα, φίλοι μου!
Ψάχνω πληροφορίες από πρώτο χέρι για το ταξίδι που πρόκειται να κάνω το καλοκαίρι στη Γερμανία. Υπολογίζω να έχω ως βάση το Μόναχο και για μία εβδομάδα να κάνω εκδρομές σε όσο περισσότερα μέρη μπορέσω. Ανακάλυψα πρόσφατα τον Romantic road και τον Fairy tale road, και έχω πάθει πλάκα.
Έχω βρει αρκετές πληροφορίες στο forum, αλλα θα ήθελα λίγες ακόμη:
1. Λόγω των αρκετών διανυκτερεύσεων θα ήθελα ένα σχετικά οικονομικό αλλά αξιοπρεπές ξενοδοχείο κοντά στο κέντρο του Μονάχου. Καμιά ιδέα;;
2. Θα βρω άκρη με τις πινακίδες στο δρόμο; (σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο)
3. Μήπως θα ήταν καλύτερα να κάνω τις μετακινήσεις μου με τρένο;
4. Έσεις ποια μέρη μού προτείνετε να επισκεφθώ;

Σας ευχαριστώ πολύ!!!
περισυ το καλοκαιρι καναμε αυτη την εκδρομή!
μειναμε μοναχο 3 βραδιες στο munich inn απο το booking..
την ημερα που φευγαμε απο μοναχο νοικασαμε αυτοκινητο..ειχαμε gps δικο μας..ειχαμε περασει τον χαρτη της γερμανιας και αυστριας..
φυγαμε λοιπον για νυρεμβεργη..μειναμε 1 βραδυ και μετα μεσω της ρομαντικής οδου κατεβηκαμε γκαρμις...
μειναμε εκει 4 βραδια κανοντας ημερησιες εκδρομες ιννσμπουργκ-καστρα..φουσσεν..και γενικα γυρισαμε την περιοχη..
θα περασεις υπεροχα!!!φανταστική περιοχή..πολύ καλό φαγητό..
νοικιασε αυτοκινητο...δεν ειναι τιποτα..εγω πρωτη φορα οδηγησα στο εξωτερικο εκει...
σε καθε πόλη..σε καθε χωριο...υπαρχει παρκινγκ..εχει ταμπελες που σε κατευθεινουν στο παρκινγκ.στις μεγαλυτερες μαλιστα πόλεις ..στην εισοδό τους υπαρχει φωτεινη οθόνη που γράφει και τις διαθεσιμες θέσεις!!
το πληρωνεις βεβαια..αλλα μην φανταστεις τιμες αθήνας...ολη την μερα στο ιννσμπουργκ 8 ευρώ...
το ειχαμε νοικιασει απο την Sixt..το παραλαβαμε απο το γραφειο που ειναι κοντα στην καρλσπλατζ και το αφησαμε στο αεροδρομιο..
φοβερη εμπειρια και εκει!!
πηγαινοντας για το αεροδρομιο του μοναχου..καποιες ταμπελες σε οδηγουν στο παρκινγκ των νοικιασμενων αυτοκινητων..τεραστια παρκινγκ..δεν ειχα ξαναδει..
να περιμενεις στην ουρα να παραδωσεις το αυτοκινητο...
αφου ερθει η σειρα σου τσεκαρουν το αυτοκινητο μεσω υπολογιστου..
το αυτοκινητο ειναι πληρως καταγεγραμμενο..
δεν ερχεσαι σε διαλογο..ααα..ξερεις αυτη η γρατσουνια υπήρχε...δεν την έκανα εγώ και διαφορα τετοια...
αφου σε βρουν οκ..σου τυπωνουν ενα χαρτακι και πας στο γραφειο και αποδεσμευουν το ποσον που ειχαν δεσμευσει στην πιστωτική σου καρτα οταν το παρέλαβες..απο εκει πας κατευθειαν μετα στο τερμιναλ..
ααα..μπορεις.. αν δεν φροντισεις εγκαιρα να γεμισεις το ρεζερβουαρ..οπως παθαμε εμεις..γιατι δεν βρισκαμε βενζιναδικο πηγαινοντας για αεροδρομιο...να πληρωσεις μεσω της πιστωτικής το πετρελαιο η την βενζινη που επρεπε να βαλεις για να παραδωσεις το αυτοκινητο..

στα γραφω αυτά γιατι καποιοι φίλοι κοντεψαν να χασουν την πτηση..με όλη αυτη την διαδικασία..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.486
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom