Ινδία πρώτη φορά στη μαγευτική Ινδία

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Agra ήθελα να πάω και μια μέρα στο barsana ή στο Vrindavan στο holi festival. Αλλά επειδή δεν μου βγαίνει το πρόγραμμα μάλλον θα την αφαιρέσω γιατί με εξαναγκάζει 2/3 να είμαι σε μια συγκεκριμένη περιοχή και δεν μπορώ να βγάλω πρόγραμμα μετακινήσεων. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι πως θα φθάσω στο varanasi. Εσύ προτείνεις (αν κατάλαβα σωστά) να πάω από Δελχί στο Βαρανάσι και από εκεί να κάνω την διαδρομή για Άγκρα. Εγώ είχα στο μυαλό μου (1) να πάω Δελχί, Τζαιπουρ, Άγκρα και πίσω Δελχί. Από εκεί να πάω Βαρανάσι αεροπορικώς. Βαρανάσι-Bengaluru αεροπορικώς και από εκεί να κατέβω Κεράλα, Γκόα, Βομβάη- ellora. Και τέλος αεροπορικώς Βομβάη-Δελχί-Κατμαντού ή (2) να πάω Δελχί-Άγκρα-Τζαιπουρ από εκεί Βαρανάσι, Βαρανάσι-Βομβάη αεροπορικώς και απο εκεί να κατέβω μέχρι Κεράλα και από Κεράλα να πάω Δελχί-Κατμαντού.

Αν έχεις να προτείνεις άλλο τρόπο πιο εύκολο θα βοηθούσε.

Όταν εννοείς οδικώς ενοοείς με λεωφορείο ή με οδηγό/ταξί ?
Δεν έχω δει τις ανταποκρίσεις, μπορεί κάτι, κάποια να μη βγαίνει (αν και δε νομίζω - απ'ό,τι θυμάμαι) αλλά εγώ θα το έκανα κάπως έτσι - με τις μέρες που θέλεις να διαθέσεις:
Delhi - (αερ. ) Varanasi - (αερ.) Khajuraho - (αυτοκίνητο με οδηγό μέχρι Jaipur μέ στάσεις σε)* Orccha - Agra - Jaipur. Jaipur - (αερ.) Mumbai - (αυτοκίνητο με οδηγό) Aurangabad - (αερ.) Mumbai - (αερ.) Goa - (αερ.) Kochi - (αερ. μέσω Delhi) Kathmantu.
Νομίζω ότι κατ'αυτόν τον τρόπο το πρόγραμμα είναι πιο στρωτό, περιορίζει κάποια πήγαιν'-έλα και ίσως σου δώσει την έξτρα μέρα που θες για Vrindavan (αν ταιριάζουν οι ημερομηνίες).

* Τις μετακινήσεις με αυτοκίνητο τις κανονίζεις επί τόπου. Στην Agra σίγουρα θα βρεις (έχω κι εγώ να σου προτείνω πολύ καλό γραφείο και οδηγό). Από το Khajuraho ίσως είναι δύσκολο γιατί είναι μικρό μέρος. Αλλά, επειδή ούτως ή άλλως ο οδηγός θα πρέπει να επιστρέψει πίσω και θα του πληρώσεις και αυτά τα έξοδα (διπλή διαδρομή, δηλαδή) ίσως μπορεί να έλθει από Agra. Εκτός κι άν είσαι τυχερός και βρεις κάποιον που επιστρέφει. Το Agra - Jaipur το κάνουν όλοι, δεν θα έχεις πρόβλημα. Να ξέρεις, επίσης, ότι οι οδηγοί πληρώνουν φόρους κάθε φορά που αλλάζουν πολιτεία, τους οποίους επιβαρύνεσαι εσύ. Όπως, επίσης, επιβαρύνεσαι και με τα έξοδα της διαν/σής του - εάν χρειαστεί (μην πανικοβάλλεσαι, δεν είναι πολλά :) ). Ενδεικτικές τιμές: Agra - Jaipur γύρω στις 5.000 ρουπίες. Agra - Khajuraho γύρω στις 10.000 ρουπίες (χωρίς ενδιάμεση διαν/ση).
 
Last edited:

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Δεν έχω δει τις ανταποκρίσεις, μπορεί κάτι, κάποια να μη βγαίνει (αν και δε νομίζω - απ'ό,τι θυμάμαι) αλλά εγώ θα το έκανα κάπως έτσι - με τις μέρες που θέλεις να διαθέσεις:
Delhi - (αερ. ) Varanasi - (αερ.) Khajuraho - (αυτοκίνητο με οδηγό μέχρι Jaipur μέ στάσεις σε)* Orccha - Agra - Jaipur. Jaipur - (αερ.) Mumbai - (αυτοκίνητο με οδηγό) Aurangabad - (αερ.) Mumbai - (αερ.) Goa - (αερ.) Kochi - (αερ. μέσω Delhi) Kathmantu.
Νομίζω ότι κατ'αυτόν τον τρόπο το πρόγραμμα είναι πιο στρωτό, περιορίζει κάποια πήγαιν'-έλα και ίσως σου δώσει την έξτρα μέρα που θες για Vrindavan (αν ταιριάζουν οι ημερομηνίες).

* Τις μετακινήσεις με αυτοκίνητο τις κανονίζεις επί τόπου. Στην Agra σίγουρα θα βρεις (έχω κι εγώ να σου προτείνω πολύ καλό γραφείο και οδηγό). Από το Khajuraho ίσως είναι δύσκολο γιατί είναι μικρό μέρος. Αλλά, επειδή ούτως ή άλλως ο οδηγός θα πρέπει να επιστρέψει πίσω και θα του πληρώσεις και αυτά τα έξοδα (διπλή διαδρομή, δηλαδή) ίσως μπορεί να έλθει από Agra. Εκτός κι άν είσαι τυχερός και βρεις κάποιον που επιστρέφει. Το Agra - Jaipur το κάνουν όλοι, δεν θα έχεις πρόβλημα. Να ξέρεις, επίσης, ότι οι οδηγοί πληρώνουν φόρους κάθε φορά που αλλάζουν πολιτεία, τους οποίους επιβαρύνεσαι εσύ. Όπως, επίσης, επιβαρύνεσαι και τα έξοδα της διαν/σής του - εάν χρειαστεί (μην πανικοβάλλεσαι, δεν είναι πολλά :) ). Ενδεικτικές τιμές: Agra - Jaipur γύρω στις 5.000 ρουπίες. Agra - Khajuraho γύρω στις 10.000 ρουπίες (χωρίς ενδιάμεση διαν/ση).

Ευχαριστώ. Θα δώ ανταποκρίσεις και τιμές εισιτηρίων. Δεν είχα στο μυαλό μου καθόλου την μετακίνηση με αυτοκίνητο. Και τώρα που το γράφεις μου φαίνεται καλύτερο. Μάλλον θα χρειασθώ τα στοιχεία επικοινωνίας του γραφείου που γράφεις.

Ευχαριστώ και πάλι
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

Vicks

Member
Μηνύματα
643
Likes
1.927
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πόσο μου αρέσει να διαβάζω για Ινδία από πεπειραμενους συμφορουμιτες. Θα είμαι πάλι εκεί για δέκα ημέρες Δελχι-Αγκρα-Βαρανασι και λίγο Τζαϊπουρ, τέλη Μαρτίου. Ζηλεύω αυτούς που μπορούν να πηγαίνουν ταξίδια δυο plus μηνών, προς το παρόν δεν έχω αυτή τη δυνατότητα.
Επειδή λέω να πάρω μαζί μου χρήματα, πόσα λέτε για δέκα ημερες; μιλάω εκτός μετακινήσεων και διανυκτερεύσεων.
Επίσης, χωρίς να θέλω να αναζωπυρωσω το θέμα των εμβολίων, κακά τα ψέματα, η Ινδία δεν έχει καλό επίπεδο υγιεινής και επιπλέον ο ταξιδιώτης από Ευρώπη έχει άλλες αντοχές, αντισώματα και συνήθειες.
Αφού προβληματίστηκα, ρώτησα ΚΕΕΛΠΝΟ, είδα τα sites που προτείνονται εδώ, ρώτησα τη γιατρό μου στην Ελλάδα αλλά και στη Γερμανία όπου ζω (και όπου ο εμβολιασμός είναι must και για ενήλικες), κατέληξα στο τετανου-διφθερίτιδας (Γερμανία είναι τριπλό με επιπλέον πολυομυελιτιδα) και ηπατίτιδα Α.
Κατά τ'άλλα, προσέχουμε ο,τι προσέχει ένας μέσος νοήμων άνθρωπος παντού, όσον αφορά στην υγεια και την ασφάλειά του, πόσο μάλλον όταν είναι ήδη και αρκετά ταξιδεμενος.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Πόσο μου αρέσει να διαβάζω για Ινδία από πεπειραμενους συμφορουμιτες. Θα είμαι πάλι εκεί για δέκα ημέρες Δελχι-Αγκρα-Βαρανασι και λίγο Τζαϊπουρ, τέλη Μαρτίου. Ζηλεύω αυτούς που μπορούν να πηγαίνουν ταξίδια δυο plus μηνών, προς το παρόν δεν έχω αυτή τη δυνατότητα.
Επειδή λέω να πάρω μαζί μου χρήματα, πόσα λέτε για δέκα ημερες; μιλάω εκτός μετακινήσεων και διανυκτερεύσεων.
Επίσης, χωρίς να θέλω να αναζωπυρωσω το θέμα των εμβολίων, κακά τα ψέματα, η Ινδία δεν έχει καλό επίπεδο υγιεινής και επιπλέον ο ταξιδιώτης από Ευρώπη έχει άλλες αντοχές, αντισώματα και συνήθειες.
Αφού προβληματίστηκα, ρώτησα ΚΕΕΛΠΝΟ, είδα τα sites που προτείνονται εδώ, ρώτησα τη γιατρό μου στην Ελλάδα αλλά και στη Γερμανία όπου ζω (και όπου ο εμβολιασμός είναι must και για ενήλικες), κατέληξα στο τετανου-διφθερίτιδας (Γερμανία είναι τριπλό με επιπλέον πολυομυελιτιδα) και ηπατίτιδα Α.
Κατά τ'άλλα, προσέχουμε ο,τι προσέχει ένας μέσος νοήμων άνθρωπος παντού, όσον αφορά στην υγεια και την ασφάλειά του, πόσο μάλλον όταν είναι ήδη και αρκετά ταξιδεμενος.
Χρήματα βγάζεις και από τα ΑΤΜ της Ινδίας
 

Vicks

Member
Μηνύματα
643
Likes
1.927
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ευχαριστώ @soudianos , το ξέρω, έλεγα απλά να έχω και κάτι μαζί, αν και ίσως είναι καλύτερα να κάνεις απευθείας ανάληψη στο τοπικό νόμισμα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ευχαριστώ @soudianos , το ξέρω, έλεγα απλά να έχω και κάτι μαζί, αν και ίσως είναι καλύτερα να κάνεις απευθείας ανάληψη στο τοπικό νόμισμα.
Μια χαρά τα αλλάζουν και τα ευρώ και με καλή ισοτιμία (στις μεγάλες πόλεις) - καλύτερη από την αντίστοιχη στο δολλάριο - στα ανταλλακτήρια. Τα μετρητά χρειάζονται στην Ινδία περισσότερο από άλλες ασιατικές χώρες. Και αυτά που δίνει το ΑΤΜ σε κάθε ανάληψη έχουν χαμηλό ταβάνι.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ευχαριστώ @soudianos , το ξέρω, έλεγα απλά να έχω και κάτι μαζί, αν και ίσως είναι καλύτερα να κάνεις απευθείας ανάληψη στο τοπικό νόμισμα.
Για κάτι κράτα κανά πεντακοσάρι, θα σου περισσέψουν
 

Vicks

Member
Μηνύματα
643
Likes
1.927
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κάτι τέτοιο υπολόγιζα, ίσως και λιγότερο, με δεδομένο ότι τα βασικά είναι προϋπολογισμενα.
Είναι λίγος ο χρόνος, το όνειρο είναι ταξίδι δυο-τριών μηνών Ασία, αλλά επί του παροντος δεν γίνεται.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για κάτι κράτα κανά πεντακοσάρι, θα σου περισσέψουν
Ναι - εφόσον κινείσαι με οργανωμένο - πληρωμένο τουρ. Αναλόγως διάρκειας ταξιδιού, ίσως χρειαστείς περισσότερα εάν κινείσαι αυτόνομα - μεμονωμένα.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
643
Likes
1.927
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν είναι γκρουπ. Δυο φίλες θα είμαστε με οδηγό -ξεναγό ντόπιο, απλά έχουμε κλείσει ήδη ξενοδοχεια, εσωτερική πτήση Δελχι-Βαρανασι, μεσω πρακτορείου από πριν και ξέρουμε το κόστος, γι'αυτό δεν το υπολογίζω στα χρήματα που θα έχω μαζί ή που θα σηκώσω από ΑΤΜ εκεί.
Οι πτήσεις μας προς Δελχι είναι έτσι κι αλλιως διαφορετικές, καθώς η μια πετάει από Ελλάδα και η άλλη-εγω- από Γερμανία, με απευθείας πτήση, ευτυχώς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.534
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom