Ινδία πρώτη φορά στη μαγευτική Ινδία

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Η απάντηση δεν είναι (και δεν θα μπορούσε να είναι) απλή. Υποθέτω ότι γνωρίζεις τι είναι το Holi και τι συμβολίζει. Εορτάζεται σε πολλές περιοχές της Ινδίας αλλά κυρίως στη Δυτική Βεγγάλη και στην Odisha. Σε κάθε περιοχή έχει διαφορετικούς τρόπους έκφρασης, κάποιοι από τους οποίους δεν είναι το ίδιο ασφαλείς για τους ξένους (κυρίως για γυναίκες που ταξιδεύουν μόνες τους). Θα πρέπει λοιπόν να ξέρεις καλά τι θέλεις, πώς θα το κάνεις και να το συνδυάσεις με το υπόλοιπο πρόγραμμά σου.

Επειδή, ωστόσο, εκτός από τις περιοχές που ανέφερα, εορτάζεται και σε κάποιους βασικούς τουριστικούς προορισμούς (όπως Δελχί, Βομβάη, Ουνταϊπούρ και Χάμπι) που τους επισκέπτονται πολλοί τουρίστες και κατά τη διάρκεια των εορτασμών, εκεί μπορείς να κινηθεί κανείς με ασφάλεια είτε μόνος του είτε συμμετέχοντας σε κάποιο οργανωμένο τουρ.
Είμαστε μεταξύ barsana,Vrindavan και delhi.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τώρα είδα τα υπέροχα ποστ σας περί ινδικού street food. Καλό θα ήταν να μη τα λέμε αυτά δημόσια γιατί πήραμε θάρρος κι εμείς και κοντέψαμε να πεθάνουμε με το street food...
Κι εσύ θα πρέπει να είσαι πιο συγκεκριμένη και ν'αναφέρεις τις συνθήκες που συνέβη αυτό γιατί αντίστοιχα και το δικό σου σχόλιο μπορεί να οδηγήσει σε άλλες (κι αυτές λάθος) εντυπώσεις...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Είμαστε μεταξύ barsana,Vrindavan και delhi.
Προσωπικά θα επέλεγα ένα από τα δύο πρώτα (βασικά και τα δύο θα επέλεγα αν μπορούσα αλλά - δυστυχώς - δεν είμαι δυσυπόστατος!) :haha:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.885
Likes
14.461
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Κι εσύ θα πρέπει να είσαι πιο συγκεκριμένη και ν'αναφέρεις τις συνθήκες που συνέβη αυτό γιατί αντίστοιχα και το δικό σου σχόλιο μπορεί να οδηγήσει σε άλλες (κι αυτές λάθος) εντυπώσεις...
Συνθήκες; Υπεράνω πάσης υποψίας. Και σε πόλη όπως η Ουνταιπούρ που είναι από τις πιο καθαρές. Εγώ λοιπόν προτείνω σε όποιον πάει στην Ινδία να μη δοκιμάσει φαγητό του δρόμου. Καλύτερη η πρόληψη από τη θεραπεία. Από κει και πέρα ξασου !
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Εγώ λοιπόν προτείνω σε όποιον πάει στην Ινδία να μη δοκιμάσει φαγητό του δρόμου. Καλύτερη η πρόληψη από τη θεραπεία.
Εγω προτεινω να μην πατε καθολου ινδια για να ειστε εντελως σιγιυροι πως δε θα παθετε κατι:bleh:.
 

alice~

Member
Μηνύματα
716
Likes
1.169
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
E ενταξει, ας ειμαστε λιγο ρεαλιστες, δεν χρειαζεται να το παιζουμε συνεχεια τοσο ανετοι... Εννοειται πως παντα υπαρχει ο κινδυνος τροφικης δηλητηριασης σε οποιοδηποτε μερος, αλλα στην Ινδια οπου οι συνθηκες υγιεινης δεν ειναι και οι καλυτερες, καλο ειναι να εχουμε το νου μας και να ξερουμε μεχρι που μας παιρνει... Θα ταξιδευα και εγω για Ινδια, τελικα δεν τα καταφερα, αλλα οι φιλοι μου που πηγαν μου ειπαν οτι τους ειχε πειραξει ακομα και το φαγητο απο το ξενοδοχειο, που υποτιθεται οτι εκει εχεις μια σιγουρια παραπανω για την ποιοτητα του φαγητου. Και μερικοι απο αυτους που ειχαν δοκιμασει street food, μετα εκαναν βολτες στην.... τουαλετα. Δεν απαγορευει κανεις σε κανεναν να δοκιμασει φαγητο που θελει να δοκιμασει, αλλα δεν ειναι κακο να υπενθυμιζουμε οτι πρεπει κανεις να ειναι προσεκτικος, ειδικα αν εχει ευαισθητο στομαχι.
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
τωρα που επισκεφθηκα την Βιεννη,στο hostel που εμενα γνωρισα ενα Ινδο κ με ενημερωσε για πολλα πραγματα οταν του ειπα οτι θα επισκεφθω την Ινδια συντομα.Μου ειπε οτι γενικα το street food ειναι καλο κ ασφαλες σε οποια πολη κ αν φαμε,μεχρι κ τα παραδοσιακα φαγητα καθε πολης μου ειπε. Κ στο Βιετναμ που τρωγαμε συνεχως φαγητο δρομου -κ οι συνθηκες δεν ηταν hasp iso 2000! - δεν αντιμετωπισαμε κανενα προβλημα! ειμαι λατρης του street food κ ενα παραπανω για την Ινδια! λεω να το τολμησω!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Last edited:

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
ξα σου στα κρητικα σημαινει ''κανε οτι νομιζεις''
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Συνθήκες; Υπεράνω πάσης υποψίας. Και σε πόλη όπως η Ουνταιπούρ που είναι από τις πιο καθαρές. Εγώ λοιπόν προτείνω σε όποιον πάει στην Ινδία να μη δοκιμάσει φαγητό του δρόμου. Καλύτερη η πρόληψη από τη θεραπεία. Από κει και πέρα ξασου !
Παντού θέλει προσοχή, κακά τα ψέματα. Θα ξεχάσω πριν κανένα μήνα ένα άρθρο για 5στερο ξενοδοχείο στην Κίνα που το πιγκάλ της τουαλέτας (ή τη σφουγγαρίστρα) το είχαν και για να πλένουν τα πιατικά/ποτήρια; Έχασε πολύς κόσμος τον ύπνο του, αλλά άκρη δε νομίζω ότι βγήκε. Δικαίωμα του καθενός είναι να ρισκάρει ή όχι, αλλά να ξέρουμε καλά τους κινδύνους και φυσικά να μην εφησυχάζουμε πουθενά. (Στο αεροδρόμιο του Δελχί ο νεαρός που έφτιαχνε τα σάντουιτς στο Subway είχε σκίσει το γάντι του και δεν έλεγε να το αλλάξει. Με μισό μάτι τον κοίταγα :D )
 

stavros2

Member
Μηνύματα
44
Likes
330
Καλησπέρα και από εμένα .
Ως μεγάλος λάτρης του street food έχω φάει και στην Ινδία και σε όλες τι χώρες εκτός Ευρώπης που έχω επισκεφτεί.
Αλλα σε καποιες το πληρωσα...
Δεν μόνο το θέμα μην πάθεις κάτι είναι και το θέμα της σιχαμαρας
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.885
Likes
14.461
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ομολογώ ότι δεν ήξερα τι σημαίνει η συγκεκριμένη λέξη και την γκούγκλαρα. Αν εννοείς αυτό:
http://crete.mmx.gr/lexiko/xasou ΟΚ
Αν όμως εννοείς αυτό:
https://el.wiktionary.org/wiki/άντε_χάσου!
λυπάμαι, αλλά δεν θα σου κάνω το χατήρι.
Μα τι σου λένε πίσω από την πλάτη μου και νομίζεις ότι επειδή έχουμε άλλη άποψη θα σε κακοχαρακτηριζα;
This is in the interest of your own safety να στο πω στη γλώσσα των ιπταμένων.
Παίρνει ρίσκο οποιος το επιχειρεί. Οι συνθήκες υγιεινής δεν είναι πάντα σαφείς ή ορατές. Ωστόσο είμαι παθούσα και θα ήθελα να παραθέσω την εμπειρία μου. Από κει και πέρα ο καθείς κάνει ο,τι νομίζει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.228
Μηνύματα
884.347
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom