Ινδία πρώτη φορά στη μαγευτική Ινδία

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ρωτα εδω στο φορουμ ποιος εχει αρρωστησει κ θα δεις. Ανεπτυξα τη λογικη μου πιο πανω. Ο καθενας παιρνει τα ρισκα του. Χαχα κ χουχου με την υγεια κ τη ζωή αλλων δεν θα κανουμε. Στο οφ τοπικ ανηκουν τα χαχανα.
Θες να ρωτήσουμε πόσοι έχουν πάθει τροφική δηλητηρίαση και στην Ελλάδα;
Παρακαλώ όποιος δεν έχει αρρωστήσει από φαγητό στην Ελλάδα να σηκώσει το χέρι του.

Εγώ ανέφερα πόσους ξέρω που πήγαν στην Ινδία και ΔΕΝ αρρώστησαν. Πες μας κι εσύ πόσους ξέρεις που πήγαν και πέθαναν (γιατί εκεί έφτασε η υπερβολή σου) και θα βγάλουμε όλοι συμπεράσματα. Έχει ιδιαιτερότητες το φαγητό στην Ινδία αλλά από αυτό μέχρι να μη δοκιμάσει κανείς street food στην καλύτερη χώρα στον κόσμο γι' αυτό, επειδή μπορεί να πεθάνει, μάλλον υπάρχει μια υστερική άβυσσος.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
@Yorgos και @Samion σας ξέρω και με ξέρετε. Σας διαβεβαιώ ότι πουθενά όπου έχω ταξιδέψει τα τελευταία 35 χρόνια (Ελλάδα, Ευρώπη, Αμερική, Αφρική, Ασία) δεν έχω πάθει τροφική δηλητηρίαση, απ' όπου κι αν προέρχονταν το φαγητό (είτε εστιατόριο πολυτελείας, είτε street food).

Πάνω από 3 μήνες συνολικά στην Ινδία (4 φορές), Ταϋλάνδη, Βιετνάμ, Βιρμανία, Μαλαισία, Ινδονησία, Μαρόκο, Υεμένη, Ερυθραία, Περού, Βολιβία, πουθενά δεν πάθαμε τίποτα, ούτ' εγώ, ούτε η σύντροφός μου τα τελευταία 6 χρόνια που ταξιδεύουμε μαζί. Και ουκ ολίγες φορές οι επιλογές μας ήταν "απ'τον δρόμο".

Και, άντε εκείνη είναι γυναίκα και προσέχει περισσότερο, εγώ είμαι περίεργος και λαίμαργος και θέλω να τα δοκιμάσω όλα. Δεν ήταν λίγες οι φορές που - χαριτολογώντας - έλεγε: "Οι επόμενες 2 ώρες είναι κρίσιμες. Αν δεν πάθουμε τίποτα μέσα σ' αυτό το διάστημα, τη γλυτώσαμε και πάλι!" :) Όπως θα διαβάσετε στην ιστορία που γράφω για το Λαντάκ, και στο τελευταίο ταξίδι μας είχαμε ανάλογες ευκαιρίες (και όχι σε ιδανικές συνθήκες - για να το πω κομψά). Το φαγητό στην Ινδία είναι εκπληκτικό! Ειδικά, όταν το τρως εκεί που τρώνε οι ντόπιοι. Ρωτήστε την και θα το επιβεβαιώσει.

Ήμασταν τυχεροί; Έχουμε αρκετά αντισώματα; Έχουμε στομάχι από ατσάλι; Δεν ξέρω! Τους συμφορουμίτες που είχαν περιπέτεια υγείας στην Ινδία τους ξέρω. Δεν ξέρω ακριβώς ποιές ήταν οι συνθήκες - μόνο όσα μου έχουν πει. Μπορεί να ήταν η κακή στιγμή. Μπορεί να υπήρχε ιατρικός λόγος. Η, μπορεί απλά να μην πρόσεχαν αρκετά (όπως πρέπει να κάνουμε παντού και πάντα - όλοι μας).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Σας διαβεβαιώ ότι πουθενά όπου έχω ταξιδέψει τα τελευταία 35 χρόνια (Ελλάδα, Ευρώπη, Αμερική, Αφρική, Ασία) δεν έχω πάθει τροφική δηλητηρίαση, απ' όπου κι αν προέρχονταν το φαγητό (είτε εστιατόριο πολυτελείας, είτε street food).
2. Το φαγητό στην Ινδία είναι εκπληκτικό! Ειδικά, όταν το τρως εκεί που τρώνε οι ντόπιοι.
3. Ήμασταν τυχεροί;
4. Μπορεί να ήταν η κακή στιγμή.
1. υποθετω αντιλαμβανομαστε σωστα τον ορο "τροφικη δηλητηριαση " που μπορει να εκδηλωθει με μια απλη διαρροια...τυχερος εισαι. εγω πολλες φορες παρολο που προσεχω αρκετα θα ελεγα. και μη ξεχναμε οτι δεν ολοι ωραιοι, νεοι και υγιεις σαν κι εμας (...). ομαδες υψηλου κινδυνου και οχι μονο ρισκαρουν τη ζωη τους.
About 1 in 6 (or 48 million) people gets sick each year from contaminated food
The Center for Disease Control and Prevention (CDC) estimates approximately 48 million people become ill from food-related diseases each year resulting in 128,000 hospitalizations, and 3,000 deaths.
στις ΗΠΑ μονο...
https://www.cdc.gov/vitalsigns/FoodSafety/?s_cid=vitalsigns_070

2. πολυ σωστα! μυθος ομως οτι μονο στο δρομο ειναι καλο ή εστω καλυτερο.
3. σαφεστατα!
4. ακριβως. μια κακη στιγμη που μπορει να κοστισει παρα πολυ ακριβα...
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
μυθος ομως οτι μονο στο δρομο ειναι καλο ή εστω καλυτερο.
Δεν είπε κανείς ότι μόνο στο δρόμο είναι καλό ή καλύτερο. Είπαμε ότι είναι εμπειρία και ότι έχει από τις καλύτερες street food σκηνές στον πλανήτη Γη και είναι κρίμα να τη στερηθεί κανείς.
4. ακριβως. μια κακη στιγμη που μπορει να κοστισει παρα πολυ ακριβα...
Όπως οπουδήποτε, κακές στιγμές μπορείς να έχεις και στην Αίγυπτο, την Κίνα, την Τουρκία, τη Γερμανία ή τη Σουαζιλάνδη. Αλλίμονο αν όπου πηγαίνεις αποκλείεις το street food.
Απ' του Χάρου τα δόντια γλιτώσατε, επί μήνες κιόλας... Ακούς εκεί να τρώτε εκεί που έτρωγαν οι ντόπιοι. Ίδιο σα να οδηγείς με 250χλμ/'ωρα ένα πράγμα...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. είναι κρίμα να τη στερηθεί κανείς.
2. Αλλίμονο αν όπου πηγαίνεις αποκλείεις το street food.
3. να οδηγείς με 250χλμ/'ωρα ένα πράγμα...
1. ας τη στερηθουμε. δε χανουμε κ τπτ. το ιδιο κ καλυτερο φαγητο το βρισκεις ανετοτατα στην Ινδια εκτος δρομου.
2. αλλο το στριτ φουντ στη Φρανκφουρτη αλλο στην Ινδια. μην ισοπεδωνουμε. θεμα πιθανοτητων, οπως κ με την ταχυτητα που τρεχουμε. πεθαινεις κ με 20 χιλ/ωρα. με >250 εχεις λιγο παραπανω πιθανοτητες.
3. 295 για την ακριβεια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ας τη στερηθουμε. δε χανουμε κ τπτ.
Εκεί διαφωνούμε, για μένα χάνεις το μισό ταξίδι. Και το τρέκινγκ στο Νεπάλ κάποιες πιθανότητες έχει να πάθεις ατύχημα, αλλά δεν το στερείσαι, αλλιώς καλύτερα να μην πας καν.

αλλο το στριτ φουντ στη Φρανκφουρτη αλλο στην Ινδια. μην ισοπεδωνουμε. θεμα πιθανοτητων, οπως κ με την ταχυτητα που τρεχουμε. πεθαινεις κ με 20 χιλ/ωρα. με >250 εχεις λιγο παραπανω πιθανοτητες.
Ωραία λοιπόν, μόνο στη Φρανκφούρτη φαγητό. Σε Ασίες, Αφρικές, Ινδοκίνες και Λατινικές Αμερικές, όλοι αποστείρωση, σαν τα παιδιά του Μάικλ Τζάκσον. Α και στις ΗΠΑ το ίδιο, είχε και 3.000 θανάτους και 48 εκατομμύρια τροφικές δηλητηριάσεις. Στην Ελλαδα πόσες είχε;

Επίσης υπάρχει ακι η μικρή λεπτομέρεια ότι το να οδηγείς με 250χλμ/ώρα είναι παράνομο κι υπάρχει λόγος γι αυτό (τεράστιος κίνδυνος να χαθούν ζωές). Το street food δεν είναι παράνομο κι υπάρχει λόγος γι' αυτό (μάλλον δεν είναι τιτανοτεράστιος ο κίνδυνος να χαθούν ζωές), δεν το βρίσκω λογικό επιχείρημα.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επίσης υπάρχει ακι η μικρή λεπτομέρεια ότι το να οδηγείς με 250χλμ/ώρα είναι παράνομο...
Επισης υπαρχει η μικρη λεπτομερεια οτι πρεπει να εισαι ακριβής οταν αναφερεσαι σε ζωες κ υγεια αλλων και οχι στη δικη σου.
Σε πιστα ηταν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επισης υπαρχει η μικρη λεπτομερεια οτι πρεπει να εισαι ακριβής οταν αναφερεσαι σε ζωες κ υγεια αλλων και οχι στη δικη σου.
Σε πιστα ηταν.
Δεν ξέρω ποιος έτρωγε ινδικό street food σε πίστα με 250χλμ/ώρα αλλά χαίρομαι που ήσουν ακριβής τώρα, διευκρινίζοντας πως ήταν σε πίστα (παρεμπιπτόντως, σε σχέση με τις χιλιάδες ώρες που περνούν οι οδηγοί στις πίστες, τα ατυχήματα στα 250χλ/ώρα εκεί είναι αναλογικά λιγότερα από αυτά που συμβαίνουν εκτός πίστας με νορμάλ ταχύτητες). Το τερματίσαμε και είμαστε εκτός θέματος, ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του για το κατά πόσο το να δοκιμάσεις tandoori στο δρόμο ισοδυναμεί με το να παίζεις τη ζωή σου κορώνα-γράμματα.

Εγώ λοιπόν για ταξίδι στην Ινδία για πρώτη φορά θα πρότεινα να διαβάσετε όσο το δυνατόν περισσότερα για τις θρησκείες της χώρας, είναι τόσο τεράστιος ο όγκος που θα χάσετε τη μπάλα αν περιμένετε να τα απορροφήσετε όλα επί τόπου κι από από αυτά που θα σας πει ο ξεναγός σας. Χωρίς κατανόηση της θρησκευτικής πραγματικότητας και πολυπλοκότητας θα χάσετε το μισό ταξίδι (το άλλο μισό είναι το street food όπως κατοχυρώσαμε), είναι άλλη φάση να ξέρετε από πριν γιατί αυτός που περνάει μπροστά σας είναι βαμμένος έτσι, γιατί στον τάδε ναό συμπεριφέρονται αλλιώς, τι σημαίνει για τους Ινδούς να καείς στο Βαρανάσι κλπ.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Κρίμα που η τύχη μου εκδηλώνεται τόσο έντονα και κατ'επανάληψη μόνο στο θέμα του φαγητού (αν και δεν παραπονιέμαι γι αυτό! ). Θα προτιμούσα, ωστόσο, να έχω έστω κάπως λιγότερη τύχη στο φαγητό με αντιστάθισμα λίγη περισσότερη στο θέμα του τζόκερ...
Εγώ λοιπόν για ταξίδι στην Ινδία για πρώτη φορά θα πρότεινα να διαβάσετε όσο το δυνατόν περισσότερα για τις θρησκείες της χώρας, είναι τόσο τεράστιος ο όγκος που θα χάσετε τη μπάλα αν περιμένετε να τα απορροφήσετε όλα επί τόπου κι από από αυτά που θα σας πει ο ξεναγός σας. Χωρίς κατανόηση της θρησκευτικής πραγματικότητας και πολυπλοκότητας θα χάσετε το μισό ταξίδι (το άλλο μισό είναι το street food όπως κατοχυρώσαμε), είναι άλλη φάση να ξέρετε από πριν γιατί αυτός που περνάει μπροστά σας είναι βαμμένος έτσι, γιατί στον τάδε ναό συμπεριφέρονται αλλιώς, τι σημαίνει για τους Ινδούς να καείς στο Βαρανάσι κλπ.
Έτσι ακριβώς! Τα είπες όλα με 104 λέξεις (ναι, τις μέτρησα). Σωστή επαναφορά του θέματος και επικέντρωση στην ουσία.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.885
Likes
14.461
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τώρα είδα τα υπέροχα ποστ σας περί ινδικού street food. Καλό θα ήταν να μη τα λέμε αυτά δημόσια γιατί πήραμε θάρρος κι εμείς και κοντέψαμε να πεθάνουμε με το street food...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ποια πόλη θα προτείνατε για το holi festival ?
Η απάντηση δεν είναι (και δεν θα μπορούσε να είναι) απλή. Υποθέτω ότι γνωρίζεις τι είναι το Holi και τι συμβολίζει. Εορτάζεται σε πολλές περιοχές της Ινδίας αλλά κυρίως στη Δυτική Βεγγάλη και στην Odisha. Σε κάθε περιοχή έχει διαφορετικούς τρόπους έκφρασης, κάποιοι από τους οποίους δεν είναι το ίδιο ασφαλείς για τους ξένους (κυρίως για γυναίκες που ταξιδεύουν μόνες τους). Θα πρέπει λοιπόν να ξέρεις καλά τι θέλεις, πώς θα το κάνεις και να το συνδυάσεις με το υπόλοιπο πρόγραμμά σου.

Επειδή, ωστόσο, εκτός από τις περιοχές που ανέφερα, εορτάζεται και σε κάποιους βασικούς τουριστικούς προορισμούς (όπως Δελχί, Βομβάη, Ουνταϊπούρ και Χάμπι) που τους επισκέπτονται πολλοί τουρίστες και κατά τη διάρκεια των εορτασμών, εκεί μπορείς να κινηθεί κανείς με ασφάλεια είτε μόνος του είτε συμμετέχοντας σε κάποιο οργανωμένο τουρ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.357
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom