πτήση?! μπορώ να το κάνω?!

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ουτε οι ειρωνιες βοηθουν -ενδεχομενως μαλιστα επιδεινωνουν το προβλημα- ουτε και το πολυ χαιδεμα και ταχταρισμα.
Πρωτο βημα ειναι να συνειδητοποιησει ο ενδιαφερομενος το προβλημα (οτι δηλαδη δεν ειναι το νορμαλ αυτο που του συμβαινει, ουτε κατι αμελητεο στην συγκεκριμενη εποχη που ζουμε, εννοειται οτι διαφορετικα θα ηταν τα πραγματα αν ζουσε κανεις το 1900, μαλλον δε θα ειχε διαγνωσει οτι υφισταται καν προβλημα) και δευτερο
αφου δε μπορει να τα βγαλει περα μονος του, να ζητησει τη βοηθεια ενος ειδικου.
Αν δεν κανει τιποτε απο τα δυο, τοτε μαλλον σημαινει υποσυνειδητα οτι ειναι ικανοποιημενος με την κατασταση του, οποτε και δεν εχει χρεια συμπαραστασης απο εμας τους υπολοιπους.
Ισως ειναι πολυ κοφτη η τοποθετηση μου, αλλα νομιζω οτι συμπαρασταση χρειαζεται εκεινος ο οποιος εχει μετελθει ολων των μεσων και δυστυχως τιποτε δεν εχει αποδωσει, παρα εκεινος ο οποιος δεν εχει ενεργητικη σταση προς τα πραγματα.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
user σου προτεινω την λυση της Ερσης α) με εγγυημενα αποτελεσματα.
Απλα πας σε ενα φαρμακειο και του λες τον πονο σου.
Οτι σου δωσει παρτο μια ωρα πριν την πτηση.
Θαχεις ανωδυνο ταξιδι και οταν φτασεις στον προορισμο σου θαχεις ενα χαμογελο μεχρι τ`αυτια.:p
Αν πιασει την πρωτη φορα μετα θα παρακαλας να μπεις σε αεροπλανο.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
λοιπόν, επί 2001 υπήρχαν αρκετές φοβίες περί βομβών σε αεροπλάνα. είχα και έναν γνωστό που φοβόταν. στην συνέχεια όμως διάβασα το εξής:
Η πιθανότητα βόμβας σε αεροπλάνο είναι μία στο εκατομμύριο. Η πιθανότητα δύο βομβών είναι δύο στις ένα δισεκατομμύριο. Την επόμενη φορά που θα ταξιδέψετε με αεροπλάνο βελτιώστε την πιθανότητα κουβαλώντας μια βόμβα μαζί σας :shock::haha:
 

angelapos

Member
Μηνύματα
23
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Πελοπόννησος
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Επίσης, δε πρόσεξα αν έχει ήδη αναφερθεί αλλά το αλκοόλ βοηθάει πολύ πριν και κατά τη διάρκεια της πτήσης, σε χαλαρώνει και μάλιστα πιάνεις και κουβέντα με επιβάτες/αεροσυνοδούς ενίοτε και πιλότους...

Σε ένα ταξίδι από Βιέννη-Θεσσαλονίκη μετά από ξενύχτι στο αεροδρόμιο της Βιεννης, μην έχοντας φάει κάτι σοβαρό πέρα από νερόβραστη σούπα, μπήκα στο αεροπλάνο παρήγγειλα το ουισκάκι μου και για να μη πολυλογώ κατά τη διαδικασία της προσγείωσης στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης οι αεροσυνοδοίτης Skyeurope (Ουγγαρία) με παρακαλούσαν να σταματήσω να τραγουδάω ένα Ούγγρικο τραγούδι που είχα μάθει....Αλλά παράλληλα γελούσαν.

Γενικά πολύ γέλιο, οπότε ναι, αλκοόλ
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Το αλκοόλ δημιουργεί προβλήματα κατά την πτήση, και βέβαια όχι ευθυμία, εφ΄ όσον καταναλωθεί σε μεγάλες ποσότητες.
Αφυδατώνει τον οργανισμό και μπορεί να προκαλέσει κακή κυκλοφορία του αίματος και κράμπες.
Προσοχή λοιπόν.

http://www.elixnet.gr/06_01/alcohol.php
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
ακόμα βαστάει αυτό το thread?!!?

το αλκόολ ειδικά σε πολύωρες πτήσεις είναι ότι χειρότερο. για πτήσεις έως 3 ώρες οκ αλλά για παραπάνω μπορεί να σε κάνει πολύ χάλια, το έχω πάθει
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
utr
την πρώτη φορά που είχα μπει σε αεροπλάνο δε φοβόμουν καθόλου
μεγαλώνοντας άρχισαν οι παραξενιές
δε ξέρω αν αυτό που έχω είναι πετοφοβία(μάλλον δεν είναι),αλλά μου συμβαίνει το εξής:
πρώτη φορά πετάω ΜΟΝΗ ΜΟΥ και με έχει πιάσει τρομερό άγχος
σκέφτομαι πως αν είναι να πάθω κάτι,δε θέλω να είμαι μόνη μου
δε ξέρω αν έχει έστω και στοιχειώδη λογική αυτό που λέω,το ξέρω πως είναι χαζό,αλλά ...
την Τετάρτη πάω Θεσσαλονίκη-Μιλάνο-Βουδαπέστη και δε ξέρω αν θα επιζήσω μέχρι τότε με τόσο άγχος που μ έχει πιάσει
και δεν είναι ότι έχω χρόόόνια να μπω σε αεροπλάνο,τον Απρίλη μπήκα
αλλά τότε ήμουν με παρέα
σκέφτομαι ότι τόσος κόσμος ταξιδεύει μόνος του καθημερινά και πχ και μια φίλη μου πήγε το καλοκαίρι Ταϊβάν και ένας φίλος Κίνα,δεν πίστευα ότι θα πάθουν κάτι και φυσικά δεν έπαθαν
ούτε κι εγώ πιστεύω ότι θα πάθω κάτι
προσπαθώ να υποτάξω το συναίσθημα στη λογική,αλλά μάταια:cry:

πολύ χαζός φόβος,ε?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Τι χαζός; Βρες γρήγορα κάποιον να έρθει μαζί σου. Στην τελική κράτα το χέρι από αυτόν που θα κάθεται δίπλα σου στο αεροπλάνο, ειδικά αν είναι και όμορφος.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Χαχαχαχ λες?
Το θέμα είναι πως η λογική μου λέει ότι δε θα πάθω κάτι,αλλά αν μία στις 1000 γίνει κάτι,πρέπει να έχω κάποιον φίλο/φίλη μαζί.Κατάλαβες βρε,δε μιλώ για φιλιά,για φιλία μιλάω!:rolleyes-80:
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Δες το ζητημα πρακτικα. Σε ενα αεροπορικο ατυχημα ολα γινονται τοσο γρηγορα που και να συμβει κατι ουτε κιχ δεν θα προλαβεις να πεις. Θα εχεις απολαυσει την πτηση σου μεχρι τοτε.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Καλά απόλαυση δεν το λες.Βαρετή θα την έλεγα.Αλλά έχεις ένα δίκιο!!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.111
Likes
24.131
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Μην βάζεις τέτοιες σκέψεις στο μυαλό σου και προσπάθησε να απολαύσεις το ταξίδι σου. Μακάρι να πήγαινα κι εγώ ταξίδι και ας ήμουνα και μόνος μου. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.710
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom