πτήση?! μπορώ να το κάνω?!

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.115
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
αγαπητέ Leftris B θα το παλέψω:mad:, το Σ/Κ λέω να πάω στο αεροδρόμιο μήπως κ εξοικειωθώ με το περιβάλλον κ το μεταλλικό τέρας (αεροπλάνο)

αλλά ο φόβος και η αισιοδοξία είναι δύο συναισθήματα που αλληλοαποκλείονται
έλα να σου δώσω κανά δυό σφαλιάρες (δε κάνω πλάκα) να δεις πως θα σου φύγουν οι φόβίες και οι μ.....ες (sorry για το μπινελίκι αλλά δεν κρατιέμαι άλλο ακού εκεί πετοφοβία ποιος είσαι ο ντένις μπεργκαμπ...)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Οπως ειπαν ολοι οι προηγουμενοι και εσυ μαζι ο φοβος δεν ειναι λογικος (εξ ου αλλωστε και δεν ονομαζεται φοβος αλλα φοβια). Αρα δεν εχει νοημα να καθομαστε να συζηταμε το αυτονοητο, οτι δηλαδη το ασφαλεστερο μεταφορικο μεσον ειναι το αεροπλανο.
Εχεις λοιπον μπροστα σου τις εξης εναλλακτικες:
α) Πας σε εναν γιατρο και σου γραφει χαπια ωστε να ξεραθεις και να μην καταλαβεις Χριστο μεχρι να φτασεις στον προορισμο σου.
β) Πολεμας κατα μετωπον με τις φοβιες σου μονος σου και βγαινεις νικητης.
γ) Πολεμας κατα μετωπον με τις φοβιες σου, χανεις και πηγαινεις σε καποιον ψυχολογο να σε αναλαβει υπευθυνα, επιστημονικα και επαγγελματικα ωστε να ξεπερασεις το προβλημα. Συνηθως εχει επιτυχια η ψυχολογικη προσεγγιση. Εχω ακουσει για πολλους ανθρωπους που το ξεπερασαν ετσι.
δ) Δεν κανεις τιποτε απο τα προαναφερομενα, οποτε ξεχνας δια παντος τα μακρινα ταξιδια.
Αλλη εκδοχη δε νομιζω να υπαρχει. Εσυ θα αποφασισεις τι θελεις να ακολουθησεις.
 

vasso

Member
Μηνύματα
136
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Συμφωνώ με την Ερση .Σκέψου user ποιο απο όλα σου ταιριάζει καλύτερα και νομίζω ότι δεν πρεπει να το συζητάμε άλλο.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.965
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Υπάρχει και η λύση να αντιμετωπίσεις τη φοβία σου με ωριμότητα, παίρνοντας λογικά και αποτελεσματικά μέτρα!!! (σε αυτή την περίπτωση, καλό είναι να πιάσεις από πριν κονέ με την αεροσυνοδό...)

user on board!.jpg

υ.γ. κοινώς, για να μιλήσουμε και σοβαρά, δες τη φοβία σου με χιούμορ!;)
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
φίλε user, εμείς σε αυτό το φόρουμ, όπως αντιλήφθηκες, αγαπάμε τα ταξίδια. Το αεροπλάνο είναι το μοναδικό μέσο που υπάρχει σήμερα (δεν ξέρεις, μπορεί σε καμία δεκαετία να μπορούμε να διακτινιστούμε) για να γνωρίσουμε τον κόσμο. Εσύ ασχολείσαι περισσότερο με το μέσο παρά με την ουσία. Αντί να συζητάς και να ρωτάς τι πρέπει να δεις στην Σιγκαμπούρη, πενήντα άνθρωποι, εν είδει ψυχοθεραπευτή, προσπαθούμε να σε ενθαρύννουμε για να ανέβεις πάνω σε ένα κ....αεροπλάνο. Διάβασε στην ιστοσελίδα τις ιστορίες για την Σιγκαμπούρη να δεις τί πρόκειται να χάσεις, αν τελικά δεν πας. Τέτοια μέρη χωρίς αεροπλάνο, γιοκ. Νοιίκιασε καμία βιντεοκασέτα ή δες στο ΝΕΤ την βουλετίνα Μάγια.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Aξιότιμε User.
Nομίζω οτι η περίπτωση σου είναι αθεράπευτη..
Αφου σε χαλάει τόσο πολύ,άστο πανάθεμά το για μαραφέτι..
τόσα μέσα υπάρχουν,βολέψου με αυτά να είσαι και ήσυχος..πηγαινε μεχρι εκεί που πάνε μην το ζορίζεις το πραμα..
γιατί βουρλιζεσαι χωρίς λόγο..
ο samion δηλαδή χαζός είναι?
 

user

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Aξιότιμε User.
Nομίζω οτι η περίπτωση σου είναι αθεράπευτη..
Αφου σε χαλάει τόσο πολύ,άστο πανάθεμά το για μαραφέτι..
τόσα μέσα υπάρχουν,βολέψου με αυτά να είσαι και ήσυχος..πηγαινε μεχρι εκεί που πάνε μην το ζορίζεις το πραμα..
γιατί βουρλιζεσαι χωρίς λόγο..
ο samion δηλαδή χαζός είναι?

λες?! αν και νομίζω ότι αν υπάρχει ισχυρή θέληση:mad::mad::mad::mad::mad:..., βέβαια εγώ αμφιβάλω ότι έχω

βουρλίζομαι γιατί ξέρω ότι θα χάσω την ευκαιρία να γνωρίσω άλλους ανθρώπους, πολιτισμούς, μέρη. γι'αυτό βουρλίζομαι!!!:(:(:(:(:(:(:(:(
 
Last edited by a moderator:

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
βουρλίζομαι γιατί ξέρω ότι θα χάσω την ευκαιρία να γνωρίσω άλλους ανθρώπους, πολιτισμούς, μέρη. γι'αυτό βουρλίζομαι!!!

  • Mη βουρλίζεσαι άδικα. Ολοι αυτοι που πάμε και ξαναπάμε σ αυτα τα μέρη μπορούμε να σε διαβεβαιώσουμε:
"Σαν την Ελλάδα πουθενά"

  • Μόνο μια χάρη:
Αν πιστεύεις ότι υπάρχει κίνδυνος γι αυτή την πτήση, και αποφασίσεις να μην ταξιδέψεις ειδοποίησε και όλους τους συνεπιβάτες σου να κάνουν το ίδιο.
Κρίμα να πέσουν θύματα της άγνοιας...
 
Last edited by a moderator:

user

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Αν πιστεύεις ότι υπάρχει κίνδυνος γι αυτή την πτήση, και αποφασίσεις να μην ταξιδέψεις ειδοποίησε και όλους τους συνεπιβάτες σου να κάνουν το ίδιο.
Κρίμα να πέσουν θύματα της άγνοιας...[/quote]


αν ήξερα κάτι τέτοιο, θα το έκανα σίγουρα!!! μα, μαζί μου πρόκειται να έρθει κ ένας γνωστός μου. το ταξίδι αρχικά προγραμματίστηκε για δύο, αλλά εγώ έκανα πίσω στην συνέχεια

σκ**α τα έκανα, μάλλον ή όχι ακόμη
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Κι εγώ το παθαίνω πολύ συχνά. Δεν μπορώ να στο εξηγήσω επιστημονικά, αλλά προσωπικά με βοηθάει να μασάω τσίχλα!:lol:
2 συμβουλες...
κουναμε κυκλικα την ανω και κατω γναθο...δε ξερω αν σας δινω να το καταλαβετε
και δευτερον κλινουμε το στομα και τη μυτη και προσπαθουμε να φυσηξουμε...

και να σκεφτειτε οτι η καμπινα εχει ρυθμιστη πιεσης...που να πεταξετε με Τ-37 που δεν εχει....μιλαμε αφτια τουμπανο:haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.710
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom