Κίνα ταξίδι στο πεκίνο

AERAS

Member
Μηνύματα
777
Likes
1.122
το θέμα επιλογής ταξιδιωτικού γραφείου δεν είναι μόνο χρηματικό.προσωπικά προτιμώ να χαθώ και μια φορά στους δρόμους της όποιας πόλης επισκέπτομαι παρά να ταξιδεύσω σε ένα αποστειρωμένο περιβάλλον που προσφέρει το ταξιδιωτικό γραφείο.άσε που δεν πιστεύω ότι υπάρχει πιθανότητα να είναι οικονομικότερο από το να πας μόνος.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Κοίτα εαν μείνεις 8 μέρες μόνο Πεκίνο προλαβαίνεις να "χαθείς".... που λεει και ο φίλος Aeras! Εαν βιάζεσαι κλπ τότε το πακετάκι είναι χρήσιμο.. Επίσης μερικές φορες είναι πραγματικά ωραίο να σε "προσέχουν"!!!!
Αλήθεια δεν θα σε βόλευε να πας Αθήνα- Πεκίνο και να γυρίσεις Σαγκάη- Αθήνα;
 

annabaloo

Member
Μηνύματα
59
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
μυκονος
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Κούβα!!
τα εκλεισα ηδη τα εισιτηρια, οποτε η θα μεινω 8 μερες πεκινο, η στην καλυτερη θα παω κ μια μερα σαγκαη!γενικα δεν εχουμε προβλημα με την κουραση,αν αξιζει τον κοπο να παμε στην σαγκαη.αλλα αν ειναι να ειναι απλα μια μεγαλουπολη δεν θα το κανουμε!
επισης, τι εννοεις κατεβηκαμε με τσουληθρα απο το σινικο??
 

AERAS

Member
Μηνύματα
777
Likes
1.122
το τείχος είναι κτισμένο στην κορυφή του βουνού,για να φτάσεις μέχρι εκεί και να το περπατήσεις πρέπει να ανέβεις το βουνό,κάτι που γίνετε είτε με τον κλασικό τρόπο ,περπάτημα δηλαδή,είτε με το lift.Aντίστοιχα για να το κατέβεις σου έχουν επιπλέον επιλογή την τσουλήθρα,εννοείται με κάποιο κόστος.Εχω κρατήσει τα εισιτήρια,αν σε ενδιαφέρει να κοιτάξω τα αρχεία μου για να σου πω πόσο ακριβώς κόστιζε.Με την τσουλήθρα ήταν μια διαδρομή ακριβώς 10 λεπτών.
Θα κοιτάξω πως γίνετε να ανεβάσω φωτογραφίες και θα καταλάβεις τι ακριβώς περιγράφω.Είναι κάτι διασκεδαστικό και δεν έχει σχέση με την ιστορικότητα του GREAT WALL.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Ειναι πολυ λιγο μια μερα στη Σαγκαη αλλα δεν μπορω να πω οτι ειναι απλα μια μεγαλουπολη. Τη θεωρω πολυ εντυπωσιακη μεγαλουπολη.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
777
Likes
1.122
επιτέλους κατάφερα να ανεβάσω φωτογραφίες.
Η μια για να δεις την τσουλίθρα και η άλλη το επιβλητικό GREAT WALL
 

Attachments

annabaloo

Member
Μηνύματα
59
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
μυκονος
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Κούβα!!
τέλειες οι φωτο!μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες?
επίσης, φάγατε τίποτα περίεργο εκεί που να αξιζε τον κόπο να δοκιμάσουμε?
στον ζωολογικό κήπο πήγε κανένας?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.129
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ... Μου έκανε μια κουτσουκέλα η Air China, και από το πουθενά θα έχω ένα connection 12 ωρών στο Πεκίνο. Ας κάνω τις υποθέσεις ότι ως transit επιβάτης θα μου επιτρέψουν την είσοδο στη χώρα χωρίς βίζα (νέα νομοθεσία), και ότι θα είμαι εξοπλισμένος να αντέξω τον καιρό του Πεκίνου τον Ιανουάριο παρότι θα ταξιδεύω για τροπικό προορισμό. Τι μπορεί να δει/κάνει κανείς στο Πεκίνο σε περίπου 10 ώρες?
Μάλλον την απαγορευμένη πόλη δεν την προλαβαίνω, καθώς προσγειώνομαι 13:30 και η είσοδος της κλείνει 15:30.
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Δεν αντιστρέφεται με τίποτα η κουτσουκέλα; Σου προξενεί μεγάλη ταλαιπωρία( μικρή μέρα, φοβερό κρύο, αυξημένη ρύπανση κτλ.) με ελάχιστο δυνατό όφελος
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.375
Likes
9.304
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
elefinor said:
Δεν αντιστρέφεται με τίποτα η κουτσουκέλα; Σου προξενεί μεγάλη ταλαιπωρία( μικρή μέρα, φοβερό κρύο, αυξημένη ρύπανση κτλ.) με ελάχιστο δυνατό όφελος
μην του λες τετοια κ κλειστει στο lounge.. μια βολτα στην κοκκινη πλατεια και μια παπια αξιζει κ παραπανω ταλαιπωρια...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.129
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν αντιστρέφεται με τίποτα η κουτσουκέλα; Σου προξενεί μεγάλη ταλαιπωρία( μικρή μέρα, φοβερό κρύο, αυξημένη ρύπανση κτλ.) με ελάχιστο δυνατό όφελος
Όχι... Αποφάσισαν να αλλάξουν τις ώρες της πτήσης PEK-MNL, κι αντί για απογευματινή πτήση με διανυκτέρευση του αεροσκάφους στη MNL και πρωϊνή επιστροφή, τώρα είναι overnight πτήση με ίδια πρωϊνή επιστροφή....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.244
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom