Σερβία φεστιβάλ Guca Σερβία

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Πώπω με ξεσηκώσατε πάλι, δε θέλω και πολύ! Χρόνια τώρα θέλω να πάω σε αυτό το φεστιβάλ και ούτε φέτος πρόκειται, γιατί έχω ήδη κανονίσει τα επόμενά μου ταξίδια (και κανένα από αυτά δε θα είναι στη Σερβία, κλαψ..)
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σάββατο 17/4 έκανα μιά πολύ καλή προθέρμανση για το καλοκαιρινό φεστιβάλ στη Guca. Παρακολούθησα την ορχήστρα του Boban και Marco Marcovic live στο Half Note, που θα παίζουν μέχρι και τις 22/4. Πάρα πολύ καλοί μην τους χάσετε.
Το φετεινό φεστιβάλ στη Guca είναι το 50ο και θα διασκέσει 10 μέρες από τις 13-22/8/2010. Στις 19/8 θα έχει και συναυλία του Bregovic.
Ετοιμαστείτε και ελάτε. Εγώ θα είμαι εκεί σπό 19-22/8.

Μιά εικόνα από προηγούμενη συναυλία των Boban και Marco Marcovic :

 
Last edited by a moderator:

Fata_Morgana

Member
Μηνύματα
33
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Νότιας Αμερικής
Καλώς σας βρήκα:) Πρόσφατα έκλεισα τα 18 και τον Αύγουστο που μας έρχεται θα επιχειρήσω το πρώτο μου ταξίδι "μόνη και ενήλικη" και σαν παρθενικό προορισμό επέλεξα το φεστιβάλ που γίνεται στην Γκούτσα της Σερβίας. Το θέμα είναι πως καλά τα σχεδιάζω εγώ αλλά θέλω και μια γνώμη από εσάς που ξέρεται σαφώς κάτι παραπάνω για το αν αυτά που σκεύτομαι είναι εφικτά.

  • Σκέφτομαι να πάω ως το Βελιγράδι με λεωφορείο (μιάς και το αεροπλάνο παρά είναι ακριβό για τα μέτρα μου και δεν με εμπιστεύομαι να οδηγήσω σε τόσο μεγάλο ταξίδι) και από εκεί τις διαδρομές Βελιγράδι-Cacak και Cacak-Guca να τις κάνω με συγκοινωνία της περιοχής. Γίνεται?
  • Θα πάω εκεί με σκηνή και ευελπιστώ να κάνω ελεύθερο camping δίπλα στο ποτάμι όπως είδα σε διάφορα βιντεάκια. Αυτό σε συνδιασμό πως θα πάω και θα έρθω πίσω με λεωφορείο με έκαναν να καταλήξω πως ένα μπάτζετ των 160-180 είναι οκ για την εκδρομή. Μιλάμε πάντα 6 μέρες συνολικά εκδρομή. Πιστεύεται πως θα χρειαστώ περισσότερα;
  • Πριν φύγω σκοπεύω να αγοράσω σακίδιο πλάτης αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι πρέπει να κοιτάξω να έχει σίγουρα ένα τέτοιο σακίδιο, όπως και το πόσο λίτρα θεωρούνται ικανοποιητικά. Υπόψιν πως θέλω να το έχω σαν "επένδυση" γιατί δκοπεύω να κάνω πολλά ταξίδια ακόμα :)
  • Να αλλάξω τα λεφτά μου ή να μείνω με ευρώ; Και επίσης να έχω και διαβατήριο για σιγουριά ή η ταυτότητα φτάνει;
  • Γενικά θεωρείτε μια τέτοια εξόρμηση επικίνδυνη για μια κοπέλα μόνη;

Α και κάτι τελευταίο! Θεωρήτε πως μπορεί κάποιος στα Βαλκάνια μπορεί για κάποιο χρονικό διάστημα (6 μήνες; 1 χρόνο;) να βρίσκεται σε "συνεχόμενο ταξίδι", δηλαδή να βρισκει δουλειές του ποδαριού που θα τον επιτρέπουν να επιβιώσει και να συνεχίσει το ταξίδι του ή κάτι τέτοιο είναι τελείως ανεύηκτο;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Καλως ηρθες στο travelstories!! Δεν ξερω να σου απαντησω στα πρωτα ερωτηματα, αλλα η τελευταια σου ερωτηση αποτελει κ δικια μου επιθυμια. Πιστευω πως ειναι εφικτο καποιος να βρισκεται σε συνεχομενο ταξιδι για 1 - 2 ετη κ οσο αντεχει..
Καλη αρχη στα ταξιδια σου!!
 

Fata_Morgana

Member
Μηνύματα
33
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Νότιας Αμερικής
Καλως ηρθες στο travelstories!! Δεν ξερω να σου απαντησω στα πρωτα ερωτηματα, αλλα η τελευταια σου ερωτηση αποτελει κ δικια μου επιθυμια. Πιστευω πως ειναι εφικτο καποιος να βρισκεται σε συνεχομενο ταξιδι για 1 - 2 ετη κ οσο αντεχει..
Καλη αρχη στα ταξιδια σου!!
Ευχαριστώ :) Για εμένα δεν αποτελεί μόνο επιθυμία αλλά όνειρο ζωής. Απλά δεν ξέρω κατά πόσο τα σύνχρονα Βαλκάνια σου παρέχουν την δυνατότητα για κάτι τέτοιο, στην μίνι του μορφή όμως. Ή θα πεινάσω και θα γυρίσω σαν βρεγμένη γάτα σπίτι πριν την ώρα μου; :bleh:
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
με το τελευταίο- σώθηκες , τι να σου πω;;;:D:bleh::D:haha:


τα υπόλοιπα:

1.να το κάνεις ακριβώς έτσι. Μέχρι βελιγράδι 10-12 ώρες, Τσάτσακ άλλες 3 ώρες (έχει λεωφορεία κάθε ώρα, εκείνες τις μέρες μπορεί και πιο συχνά). Και κατευθείαν για Γούτσα μπορεί να έχει.

2. δεν κατάλαβα καλά (συγγνώμη).. σύνολο 160/180 ή μόνο για μεταφορά.
Αν είναι το πρώτο, υπολόγισε 100/110 μόνο για μεταφορά. Εγώ δεν θα μεινα με 50 ευρώ μόνο. Μην ξεχνάς ότι εκεί είναι συνεχόμενο πάρτυ-τι θα πιεις :D

3.δεν ξέρω

4. να άλλαξεις λεφτά μόλις φτάσεις Βελιγράδι.
φτάνει ταυτότητα, αλλά αν έχεις διαβατήριο παρ'το. Όχι για σύνορα, για ενδεχόμενο αστυνομικό έλεγχο στο φέστιβαλ (ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται, και πίστεψε με, θα τους μπερδέψεις με την ταυτότητα παραπάνω απ οτιδήποτε άλλο),

5.εγώ όχι, δεν ξέρω τι τύπος είσαι.

Καλά να περάσεις!
 

Fata_Morgana

Member
Μηνύματα
33
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Νότιας Αμερικής
Αγαπητή Ivana

Ε καλά το ξέρω πως το τελευταίο είναι όνειρο θερινής νυκτός:bleh::bleh:

Από εκεί και πέρα ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες :) Το ξέρω πως κοστίζει 90 για πήγαινε-έλα Βελιγράδι και κανά 10-15 μέχρι Γκούτσα, οπότε ναι τα υπόλοιπα 50-80 ευρώ είναι για φαγητό. Ξέχασα να πω πως δεν πίνω:bleh:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.877
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Α και κάτι τελευταίο! Θεωρήτε πως μπορεί κάποιος στα Βαλκάνια μπορεί για κάποιο χρονικό διάστημα (6 μήνες; 1 χρόνο;) να βρίσκεται σε "συνεχόμενο ταξίδι", δηλαδή να βρισκει δουλειές του ποδαριού που θα τον επιτρέπουν να επιβιώσει και να συνεχίσει το ταξίδι του ή κάτι τέτοιο είναι τελείως ανεύηκτο;
Βρηκα το ετερον μου ημισυ στο travelstories ή ειναι ιδεα μου;; :bleh::bleh::bleh:
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
καλωσηρθες στην παρεα μας.εγω προσωπικα με κατω απο 200ευρω για 6 μερες σε τετοιο παρτυ δεν θα πηγαινα για πολλους και ευνοητους λογους.βεβαια σε βοηθαει οτι δεν πινεις αλλα και παλι τα 50 ευρω ειναι απελπιστικα λιγα.μην φυγεις μονη με 100 ευρω στην τσεπη.εισαι σε μια ξενη χωρα,απειρη,πιτσιρικα, καλο ειναι να εχεις την ασφαλεια τουλαχιστον των χρηματων.τα μεταφορικα καλα τα σκεφτηκες.δεν εχεις και πολλες επιλογες αλλωστε.οι σερβοι ειναι πολλυ φιλικοι,αρα προβληματα πιστευω δεν θα εχεις να εγκληματιστεις εκει.οσο γι αυτο που σκεφτεσαι να τριγυρνας τα βαλκανια για 6μηνες κτλ ξεχασε το.......μιλαμε για βαλκανια.βαλκανια ολοι οι λαοι οικονομικα ειμαστε αστα να πανε.δουλειες δεν υπαρχουν,θα εχεις θεμα βασικης επιβιωσης.για ευρωπη βορεια κεντρικη το συζηταμε.εκει υπαρχει μια ελπιδα.και παλι δυσκολα βεβαια.

υ.γ. υπαρχει περιπτωση να ειμαι και εγω στο φεστιβαλ.ή σε αυτο ή στο exit στο νοβισαντ.θα σου πω αν ειναι
 

Fata_Morgana

Member
Μηνύματα
33
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Νότιας Αμερικής
Βρηκα το ετερον μου ημισυ στο travelstories ή ειναι ιδεα μου;; :bleh::bleh::bleh:
Βρε λες να είσαι το χαμένο μου αδερφάκι;:bleh:

καλωσηρθες στην παρεα μας.εγω προσωπικα με κατω απο 200ευρω για 6 μερες σε τετοιο παρτυ δεν θα πηγαινα για πολλους και ευνοητους λογους.βεβαια σε βοηθαει οτι δεν πινεις αλλα και παλι τα 50 ευρω ειναι απελπιστικα λιγα.μην φυγεις μονη με 100 ευρω στην τσεπη.εισαι σε μια ξενη χωρα,απειρη,πιτσιρικα, καλο ειναι να εχεις την ασφαλεια τουλαχιστον των χρηματων.τα μεταφορικα καλα τα σκεφτηκες.δεν εχεις και πολλες επιλογες αλλωστε.οι σερβοι ειναι πολλυ φιλικοι,αρα προβληματα πιστευω δεν θα εχεις να εγκληματιστεις εκει.οσο γι αυτο που σκεφτεσαι να τριγυρνας τα βαλκανια για 6μηνες κτλ ξεχασε το.......μιλαμε για βαλκανια.βαλκανια ολοι οι λαοι οικονομικα ειμαστε αστα να πανε.δουλειες δεν υπαρχουν,θα εχεις θεμα βασικης επιβιωσης.για ευρωπη βορεια κεντρικη το συζηταμε.εκει υπαρχει μια ελπιδα.και παλι δυσκολα βεβαια.

υ.γ. υπαρχει περιπτωση να ειμαι και εγω στο φεστιβαλ.ή σε αυτο ή στο exit στο νοβισαντ.θα σου πω αν ειναι
Αχ:( Καταλαβαίνω πολύ καλά αυτό που λες για την ασφάλεια των χρημάτων αλλά το θέμα είναι πως α) Εργάζομαι περιστασιακά και έτσι δύσκολα μαζεύω λεφτά και β) πρέπει επίσης να μαζέψω λεφτά για τα απαραίτητα για το ταξίδι δηλαδή για Backpack και υπόστρωμα.

Είχα μαζέψει ένα 500αρικο για το ταξίδι μιας και ήθελα να κάτσω και 2-3 μέρες στο Βελιγράδι αλλά δυστυχώς ήρθαν έτσι τα πράγματα που αναγκάστηκα να τα διαθέσω αλλού οπότε το ταμείον είναι πάλι μείον. Οπότε αυτά τα 180 που υπολογίζω είναι το ποσό ασφαλείας, αν ο μαζέψω θα πάω αλλιώς όχι. Βέβαια ότι παραπάνω έχω είναι ευπρόσδεκτα:bleh: Πάντως το φανταζόμουν πως ένα συνεχές ταξίδι στα Βαλκάνια είναι άπιαστο όνειρο:roll:

Όσων αναφορά το σακίδιο που ανέφερα παραπάνω έχω ψάξει λίγο και έχω "καταλήξει" σε 3-4 αλλά δεν ξέρω αν είναι σόι πράμα. Γενικά ξέρω πως με ψίχουλα δεν παίρνεις τίποτα της προκοπής και δεν σε καμιά περίπτωση δεν ονειρεύομαι τρελά πράγματα. Απλά θέλω να έχει πάνω από 60 λίτρα και να έχει ιμάντες για υπόστρωμα και sleeping bag εξωτερικά και το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι ως 55 ευρώ.

Σακίδιο Armymania 75Lit - Army-Market

Hobbi - camping, , , , , , , , , , , , , , aku, meindl, lowa, aigle, columbia, beretta, benelli, browning, wingester, merkel, franchi, shimano, mares, apnea, cressisub, terra, panda, cambus, magnum, starforce, ridge, survivors, pentagon, yaesu, wouxu

Hobbi - camping, , , , , , , , , , , , , , aku, meindl, lowa, aigle, columbia, beretta, benelli, browning, wingester, merkel, franchi, shimano, mares, apnea, cressisub, terra, panda, cambus, magnum, starforce, ridge, survivors, pentagon, yaesu, wouxu

και είμαι ερωτευμένη με αυτό που είναι λίγο πιο ακριβό.

Σακίδια | Σακίδια Campus
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.877
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Αδερφη-ψυχη ο ερωτας ο μεγαλος ο αγιατρευτος ειναι αυτο το backpack ..
Hobbi - camping, , , , , , , , , , , , , , aku, meindl, lowa, aigle, columbia, beretta, benelli, browning, wingester, merkel, franchi, shimano, mares, apnea, cressisub, terra, panda, cambus, magnum, starforce, ridge, survivors, pentagon, yaesu, wouxu Μπορει στο site να λεει 80 ευρω,αλλα στο μοναστηρακι το βρισκεις με 50 ..
Οσο για το ταξιδι στα Βαλκανια,μικρη εισαι ακομα θα βρεις τον τροπο να ξαναμαζεψεις λεφτα και να μην ειναι απιαστο ονειρο .. Και μην αγχωνεσαι τα Βαλκανια δεν θελουνε πολλα λεφτα στην τσεπη ;)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
τα Βαλκάνια θέλουν χεράκι, οτοστόπ, και όρεξη για περιπέτια (στην περιπέτεια αυτή η Κροατία τρώει άκυρο)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.170
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom