Γενικά χειραποσκευή-τι απαγορεύεται

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.042
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν δεν πετάς από χώρα του κόλπου προς USA ή προς UK, επιτρέπονται. Δεν επιτρέπονται όμως στην αποσκευή που παραδίδεις.
 

chrispe

Member
Μηνύματα
32
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
ΟΚ, ευχαριστώ για τις απαντησεις, ήταν κατατοπιστικότατες.
ΥΓ: για εντός της EU μιλάω
 

Paul

Member
Μηνύματα
42
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σας χαιρετώ όλους!

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, να κάνω 2-3 ερωτήσεις. Θα ταξιδέψω στη Μαλτα την Παρασκευή και εχω κάποιες απορίες...

-Τι παίζει με τα power banks; Θα εχω κάποιο θέμα να πάρω ενα μαζι μου; Κάτι άκουσα σχετικό πρόσφατα, γι'αυτο ρωτώ...

-Στο αεροδρόμιο μεχρι ποσα μπουκαλάκια με υγρό μεχρι 100ml μπορώ να πάρω;

-Υπάρχει περίπτωση ενα μεγαλο τσαντάκι ωμού να θεωρηθεί έξτρα χειραποσκευή;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.042
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
-Τι παίζει με τα power banks; Θα εχω κάποιο θέμα να πάρω ενα μαζι μου; Κάτι άκουσα σχετικό πρόσφατα, γι'αυτο ρωτώ...
Δεν επιτρέπεται να έχεις Powerbank σε βαλίτσα που θα παραδώσεις να πάει κάτω στο αεροσκάφος (για λόγους ασφαλείας). Δεν είναι απαραίτητο ότι θα ελέγξουν, πάντως.

-Στο αεροδρόμιο μεχρι ποσα μπουκαλάκια με υγρό μεχρι 100ml μπορώ να πάρω;
Όσα χωράνε σε ένα (1) από τα σακουλάκια που σου δίνουν στο αεροδρόμιο (τυπικά 1 λίτρο). Στην αποσκευή που θα παραδώσεις, αν παραδώσεις, μπορεί να έχεις όσα θες, χωρις περιορισμό στα 100ml.

-Υπάρχει περίπτωση ενα μεγαλο τσαντάκι ωμού να θεωρηθεί έξτρα χειραποσκευή;
Υπάρχει. Δεν είναι το πιθανότερο σενάριο, αλλά υπάρχει κι αυτή η περίπτωση. Δες τι λέει στο site της εταιρίας με την οποία πετάς (αν αυτή είναι η Aegean, https://el.aegeanair.com/taksidepste/plirofories-aposkevon/xeiraposkeves/ ).
 

Paul

Member
Μηνύματα
42
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν επιτρέπεται να έχεις Powerbank σε βαλίτσα που θα παραδώσεις να πάει κάτω στο αεροσκάφος (για λόγους ασφαλείας). Δεν είναι απαραίτητο ότι θα ελέγξουν, πάντως.


Όσα χωράνε σε ένα (1) από τα σακουλάκια που σου δίνουν στο αεροδρόμιο (τυπικά 1 λίτρο). Στην αποσκευή που θα παραδώσεις, αν παραδώσεις, μπορεί να έχεις όσα θες, χωρις περιορισμό στα 100ml.


Υπάρχει. Δεν είναι το πιθανότερο σενάριο, αλλά υπάρχει κι αυτή η περίπτωση. Δες τι λέει στο site της εταιρίας με την οποία πετάς (αν αυτή είναι η Aegean, https://el.aegeanair.com/taksidepste/plirofories-aposkevon/xeiraposkeves/ ).
Ευχαριστώ θερμά για την τόσο άμεση απάντηση!!!!!
Μια διευκρινηση... Μπορώ, δηλαδη, να εχω επάνω μου το power bank;;; Δηλαδή στο τσαντάκι ωμού; Γιατί γινεται αυτο, αν και λίγο βαρύ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.042
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ευχαριστώ θερμά για την τόσο άμεση απάντηση!!!!!
Μια διευκρινηση... Μπορώ, δηλαδη, να εχω επάνω μου το power bank;;; Δηλαδή στο τσαντάκι ωμού; Γιατί γινεται αυτο, αν και λίγο βαρύ...
Τι σόι powerbank έιναι αυτό που είναι και βαρύ; Αν έχει συνιθισμένη μπαταρία λιθίου, ναι, μπορείς να το έχεις πάνω. Αν έχει κάτι άλλο, τσέκαρε με την Aegean....
 

Paul

Member
Μηνύματα
42
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ειναι αρκετά ευμέγεθες και βαρύ. Ειναι 16000 mah, γι'αυτο. Αλλα χωρά κανονικά σε ενα τσαντάκι ωμού. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα...

Και κάτι αλλο... Δεν εχω προλάβει να ανανεώσω την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφαλείας Ασθένειας. Δε βλέπω να προλαβαίνω μεχρι τη μερα αναχώρησης... Είμαι κάπως αλλιώς καλυμμένος σαν πολίτης της Ευρωπαϊκής Ένωσης;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.042
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ειναι αρκετά ευμέγεθες και βαρύ. Ειναι 16000 mah, γι'αυτο. Αλλα χωρά κανονικά σε ενα τσαντάκι ωμού. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα...

Και κάτι αλλο... Δεν εχω προλάβει να ανανεώσω την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφαλείας Ασθένειας. Δε βλέπω να προλαβαίνω μεχρι τη μερα αναχώρησης... Είμαι κάπως αλλιώς καλυμμένος σαν πολίτης της Ευρωπαϊκής Ένωσης;
Το δικό μου το 15000 mAh το έχω πάρει σε δεκάδες πτήσεις δεκάδες εταιριών στην καμπίνα, κανένα πρόβλημα. (ΕΚΤΟΣ αν πετάς προς USA/UK από αεροδρόμια κάποιων χωρών που απαγορεύεται να το έχεις στην καμπίνα, οπότε δεν ταξιδεύει ούτε πάνω ούτε κάτω, αλλά αυτά στο ταξίδι αυτό δε σε αφορούν).
 

Paul

Member
Μηνύματα
42
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Άρα κανένα πρόβλημα!!!!
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!!!!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.468
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σε πτήση που πραγματοποιήθηκε πριν τρεις βδομάδες προς Ηνωμένο Βασίλειο, είχα power bank σε μικρή βαλίτσα, την οποία θα έπαιρνα μαζί μου στη καμπίνα, και μόλις πέρασε η βαλίτσα από το scanner μου ζήτησαν να την ανοίξω για να δουν το περιεχόμενο. Ο λόγος ήταν το power bank. Καλό είναι να το βάζετε σε κάποια χειραποσκευη που ανοίγει εύκολα. Δεν μου το πήραν (ευτυχώς), απλά ελενξαν μετά όλη τη βαλίτσα.
 
Last edited:

Mariliaa

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Παιδιά ταξιδεύω αύριο πρωί με Ryanair και θα χω ένα backpack και ένα μικρό βαλιτσάκι ως χειραποσκευες. Έχω άρωμα 50ml , τσιμπιδάκι για τα φρύδια και 3 ζευγάρια σκουλαρικια κρικους..θα μου τα περάσουν στον ελεγχο;
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Ο έλεγχος ασφαλείας δεν γίνεται από τις αεροπορικές εταιρίες, αλλά από το αεροδρόμιο. Σε όλες τις εταιρίες το ίδιο καθεστώς ισχύει. Το άρωμα περνάει, αφού είναι λίγότερο από 100ml. Τα υπόλοιπα μάλλον αλλά δεν ξέρω σίγουρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.047
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom