100 Χρόνια ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.399
Εν μέσω κρίσης ο εορτασμός των 100 χρόνων της Θεσσαλονίκης σίγουρα δεν θα αποτελεί στο μέλλον απο τις καλύτερες αναμνήσεις....
Δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί η όλη ιστορία και ειδικά στην παρέλαση αλλά ελπίζω να μην επαναληφθούν τα περσινά γεγονότα..Έχουν ληφθεί δρακόντια μέτρα και ίσως αποφευχθούν παρατράγουδα..Δεν μου άρεσε βέβαια ότι για να μπει κάποιος πιστός στον Άγιο Δημήτριο σήμερα έπρεπε να έχει πρόσκληση.Τεσπα..


Η Θεσσαλονίκη τουλάχιστον για μένα είναι η πόλη της καρδιάς μου και ας έχω χρόνια που έχω φύγει γιατί πλέον μένω αλλού μόνιμα..Όχι βέβαια για το κάλλος της αλλά γιατί μεγάλωσα σ΄αυτή την πόλη και την περπάτησα μικρός πάρα πολύ ...Απο τον Εύοσμο και τον Δενδροπόταμο μέχρι παλιά Λαχαναγορά, Λεμονάδικα (δεν υπάρχουν τώρα μην τα ψάχνετε) Λαδάδικα αλλά και κέντρο Αριστοτέλους και μετά Τούμπα, Χαριλάου Βούλγαρη και Κρήνη...

Οι πιο παλιοί αλλά και οι πιο νέοι μπορούν να γράψουν ιστοριούλες να βάλουν φωτο παλιές να θυμηθούν μαγαζιά παλιά, συνήθειες παλιές, και γεγονότα...

awww.karfitsa.gr_wp_content_uploads_100_xronia_thessaloniki_foto2.jpg


agreeceactuality.files.wordpress.com_2012_10_ekthesi_zografikis_1912_prosopa_kai_eikones_foto.jpg



awww.infospoudes.gr_infonews_files_aristeidigkaletsi__CE_91_CFcc928ea90977fa7a7e10a2cd0020c64b.png





aperiklis12.files.wordpress.com_2012_10_2012_25_okt_100_xronia_thessalonikh_2.jpg
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Ωραίο thread και ωραίεσ φωτογραφίες :) Θα διαφωνήσω μόνο με τον τίτλο, δεν είναι 100 χρόνια Θεσσαλονίκης, είναι 100 χρόνια Θεσσαλονίκη υπό τη διοίκηση του ελληνικού κράτους. Η πόλη πριν καταληφθεί από τον ελληνικό στρατό όχι μόνο υπήρχε αλλά πέρασε και αρκετές λαμπρές περιόδους.

Για μενα Θεσσαλονίκη προσωπικά είναι όλη μου η ζωή, αφού εκτός από τη γέννησή μου, όλη την υπόλοιπη ζωή μου την έχω περάσει εδώ. Την έχω χιλιοπερπατήσει, ζήσει με το παραπάνω. Θα έλεγα ότι όπως οι περισσότερες ελληνικές πόλεις είναι αντικειμενικά άσχημη, θορυβώδης, βρώμικη με κανένα σεβασμό προς τον πεζό και τον ποδηλάτη. Και με μπόλικη καφρίλα φυσικά.

Από την άλλη όμως δεν μπορώ να μην πιστεύω ότι έχεις και τις ομορφιές της, την παραλία της, κάποιες όμορφες διαδρομές, παλιά κτίρια, όμορφα μαγαζάκια και μνημεία (που δεν τα σέβεται η ίδια η πόλη). Και κυρίως έχει το potential να γίνει πραγματικά πολύ πολύ καλύτερη με παρεμβάσεις που χρειάζεται!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.399
Μια ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια είναι ένα ορόσημο, κοινό της Εβραϊκής και Χριστιανικής Θεσσαλονίκης: τα Λεμονάδικα πριν μεταφερθούν στην Πτολεμαίων. Στα “Λεμονάδικα” ελλιμενίζονταν τα καράβια από την Παλαιά Ελλάδα με εσπεριδοειδή – άλλωστε οι παλαιοελλαδίτες ονομάζονταν λιμοντζί από τους σαλονικείς εβραίους μιας και ήταν το κύριο εξαγώγιμο προϊόν του μικρού Ελληνικού βασιλείου. Εκεί οι φτωχοί Εβραίοι και Χριστιανοί μαζεύονταν για να ψαρέψουν με απόχες τα σάπια φρούτα που πετούσαν τα πληρώματα στη θάλασσα, ως μόνη μέθοδος να προμηθευτούν φρούτα.

Απόσπασμα απο Πλατεία Αριστοτέλους και η Στοά Βαρώνου Χίρς | thess.gr
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.399
awww.astrosparalio.gr_uploads_thessaloniki_palia.jpg


Πώς μπορέσατε ν' αφήσετε τη Σαλονίκη, την όμορφη γενέτειρά μας; Γιατί την παραδώσατε στον εχθρό και ήρθατε εδώ πέρα;». Με αυτά τα λόγια αντέδρασε ο Μουσταφά Κεμάλ όταν πληροφορήθηκε την επέλαση του ελληνικού Στρατού. Είναι ένα από τα στοιχεία που φωτίζει μια νέα έκδοση για τη Θεσσαλονίκη.

Το Άστρος της θαλάσσης


a2.bp.blogspot.com__LU0i8nOCpso_TzRU_WDm0FI_AAAAAAAACCE_rG26pV8e653bb7f07ce1812b1881866c62ec06.jpg
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Πολύ ωραίο θέμα και με πολύ αξιόλογο υλικό
Ας πώ κι εγώ τα Χρόνια Πολλά στην καρντασούπολη ( με τον τρόπο μου, όμως έτσι;)
Καβουροζούμι
a4.bp.blogspot.com__AZILBencIso_UIBvc1F6J2I_AAAAAAAABQU_AxHowv219788394014cdf90757c4c50086fed5.jpg
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.754
aimg843.imageshack.us_img843_7761_76241472385785399615120.jpg

Δυο φωτογραφίες της Θεσσαλονίκης.Στην πανω φωτογραφία διακρίνεται
η Θεμιστοκλή Σοφούλη και στο πανω μερος της η βιλλα Μπιάνκα.
Το μεγάλο κτήριο στην παραλια ειναι οι μύλοι Αλλατίνι. Πόσο μέσα μπήκε η θάλασσα!!!!
Καθετα της Σοφουλη,εκει που ειναι τα τολ ηταν το γαλλικο αεροδρόμιο (ποσοι
θεσσαλονικεις το γνωριζαν;)
Στην κατω φωτογραφία προσγείωση στο αεροδρόμιο.
aimg832.imageshack.us_img832_6605_40090044093357874846160.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.410
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom