12 νύχτες Κούβα

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα κ απο εμένα. 2 εβδομάδες μετά την επιστροφή μας από Κούβα αποφάσισα κ εγώ να γράψω μια σύντομη ιστορία (περισσότερο πληροφοριακού περιεχομένου) μιας και δεν έχω το ταλέντο που έχουν αρκετοί στο φόρουμ μας. Να σας ευχαριστήσω όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες και συμβουλές και ιδιαίτερα τον Γιώργο!

Κάποιο βράδυ του Μαρτίου λοιπόν και ενω διαβάζω ΞΑΝΑ διάφορες ιστορίες για Κούβα είπα να μπώ απο περιέργεια στο skyscanner να τσεκάρω τιμές για πολλοστή φορά. Εδώ και 1 χρόνο περίπου τα αλέρτ που ερχόντουσαν απο scyscaanner είχαν τιμές 800-850 αρκετά μακριά απ’ το μπάτζετ μας. Προς μεγάλη μου έκπληξη βλέπω τιμές για Ιούνιο (low season) 650€ με KLM (15 ώρες πήγαινε – 17 πίσω). Επίτοπου ενημερώνω τις άλλες 2 κιουρίες (η κοπέλα μου και μια φίλη) αν ψήνονται, μιας και το διάστημα μέχρι Ιούνιο ήταν μικρό και αφού πήραμε και την έγγριση απ’ τον φίλο Γιώργο ότι το κλίμα έχει αλλάξει και δεν παίζουν ισχυρές βροχές τα τελευταία χρόνια, τα τικέτα κλείστηκαν 3 ημέρες μετά για τις 11/6-23/6. Μετά απο αρκετό ψάξιμο και τις χρήσιμες πληροφορίες των παιδιών στο φόρουμ αποφασίσαμε να κάνουμε το εξής τρίπ: 3 νύχτες Αβάνα- 2 Τρινιδάδ – 1 Σιενφουέγκος- 2 Βινιάλες – 4 Αβάνα. Η 11η Ιουνίου έφτασε χωρίς να το καταλάβουμε και σχεδόν τα πάντα ήταν έτοιμα. Έχουμε και λέμε:

Αναχώρηση απο Βενιζέλος 6 το πρωί και 1η στάση Άμστερνταμ, όπου συναντιόμαστε με την φίλη Βάσω( η οποία δουλευει Ελβετία) και μετά απο μια 2ωρη αναμονή αναχωρούμε για Αβάνα. Προσγείωση στο Jose Marti στις 14.30. Βγαίνοντας απ’ το αεροπλάνο νιώθεις αυτή την “διαφορετική” ζέστη (λόγω υγρασίας αυτή την περίοδο). Εγώ ένιωσα και μια σκοτοδίνη όταν ενω κατευθυνόμασταν στον χώρο τον αποσκευών, ήρθε μνμ από KLM ότι η βαλίτσα της Ιωάννας είχε μείνει Άμστερνταμ ☹ και οτι μάλλον θα ερχόταν την επόμενη. Ευτυχώς είχαμε προνοήσει και είχαμε ανταλλάξει ρούχα σε περίπτωση που θα συνεβαινε κάτι τέτοιο. Κάνουμε ένα μικρό συνάλλαγμα έξω απ’ το αεροδρόμιο, οι απαραίτητες διαπραγματεύσεις με τον ταξιτζή που αρχικά ζήτησε 30 CUC, κ ενώ με είδε οτι πήγα να γελάσω το έριξε κατευθεία στα 25. Αν επιμείνετε πέφτει και στα 20. Την επόμενη που πήγαμε ξανα αεροδρόμιο για να πάρουμε την βαλίτσα (αν σας συμβεί κάτι τεόιο όταν θα πάτε να πάρετε την βαλίτσα εξοπλιστείτε με υπομονή) δώσαμε 15 και γυρίσαμε με 20. Επίσης πήγαμε στο αεροδρόμιο με 20 για την αναχώρηση από κούβα. Ας ξεκινήσουμε λοιπόν.

Havana:

Διαμονή: Μέναμε κοντά στο Πανεπιστήμιο (περιοχή centro σύνορα με Βεδάδο). Ωραίο διαμέρισμα , με αρκετά φιλόξενο σπιτονοικοκύρη 32€/βράδυ. Το μόνο μείων? Ο κόκορας που απ τις 4 το πρωί ξεκίνησε και ”κελαηδούσε” χωρίς σταματημό. Η περιοχή ήταν οκ αφού με τα λεγόμενα almendrones που πέρναγαν απ’ τον κεντρικό δρόμο είμασταν στην παλία Αβάνα με μόλις 30 CUP (3 άτομα).

Μετακίνηση:

Μετακινούμασταν κυρίως με ταξί επίσημα για περιοχές εκτός παλιάς Αβάνας όπου το κόστος παίζει από 3-5 CUC (π.χ Plaza de la revolution) αλλά εξαρτάται και την διαπραγμάτευση που θα κάνετε και φυσικά το μέρος. Όσον αφορά τα almendrones κινούνται σε συγκεκριμένες διαδρομές και καταλήγουν στην παλιά Αβάνα. Τα almendrones για να τ αναγνωρίσετε είναι τα παλιά Αμερικάνικα αυτοκινητα τα οποία έχουν ένα σήμα ταξί στο παράθυρο. ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν διαπραγματεύστε. Αφού ξερετε την διαδρομή που κάνει, μπαίνετε μέσα, φτάνετε στον προορισμό σας του αφήνετε 10 CUP/άτομο και είστε οκ. Για τις υπόλοιπες περιοχές μετακινηθήκαμε με ταξί το οποίο αναφέρω παρακάτω τιμές κλπ.

Internet

Πρόσβαση στο internet έχετε μόνο έξω απο κάποια ξενοδοχεία και σε κάποια πάρκα. Σε όσες περιοχες πήγαμε είχαμε παντού πρόσβαση. Το μόνο που χρειάζεστε είναι μια κάρτα wifi που προμηθεύεστε απο κιόσκια (ETECSA) 1,5cuc για 1 ώρα. Επίσης, θα σας πλησιάζουν διάφοροι να σας πουλήσουν με 2,5 cuc. Κάθε 1 μέτρο θ’ ακούτε “ Wifi card?”. Απλά πείτε ευγενικά No Gracias και συνεχίστε.

Συνάλλαγμα:

2 φορές χρειάστηκε να κάνουμε και αυτές στην Αβάνα. Μπορείτε είτε στα διάφορα cadecas είτε σε τράπεζες. Η ισοτιμία είναι ίδια.

Αξιοθέατα:

Δεν θα αναφέρω τα βασικά (π.χ Plaza de la revolution κλπ) μιας και μ ένα γρήγορο σερτς στο φόρουμ θα τα βρείτε. Θ’ αναφέρω κάποια που δεν είναι πολύ γνωστα και πραγματικά αξίζουν.

-Το 1ο είναι το “Camera Obscura” όπως θα το βρείτε στο Maps.me (πρέπει να κατεβάσετε στο κινητό την συγκεκριμένη εφαρμογή μιας και είναι πολύ χρήσιμη) όπου ανεβαίνεις στην ταράτσα ενός κτιρίου και έχεις θέα όλη την παλιά Αβάνα και πραγματικά αξίζει (είσοδος 2 CUC). Έκει υπάρχει και ένα τηλεσκόπιο σ’ ενα δωμάτιο όπου πραγματοποιείται μια δεκάλεπτη ομιλία από κάποιον υπευθυνο και σου εξηγεί τα κτίρια που βλέπεις.

-Επίσης είναι το John Lenno park οπου μπορείτε να φτάσετε εκεί περπατώντας όλη την 17 (βλέποντας τα πιο κλασσικά κτίρια και την πιο καλή περιοχή της Αβάνας). Το πάρκο είναι μικρό αλλά πολύ όμορφο με μικρή ποτομή του τζον λένον. Έπειτα μπορείτε να γυρίσετε απ’ την Μάλεκον πίσω, κάνοντας μια σταση για ένα κοκτέιλ σε ένα ωραίο μπαράκι απένταντι απ’ το Ξενοδοχείο Melia Cohiba με θέα την Μαλεκον.

- Fusterlandia είναι ένα πάρκο με το στυλ της αρχιτεκτονικής του Gaudi. Δυστυχώς δεν προλάβαμε να πάμε εκει, αλλά σύμφωνα και με κάτι Ολλανδούς που γνωρίσαμε ήταν πολύ ωραίο.

- Η υπαίθρια αγορά Almacones San Jose όπου μπορείτε ν’ αγοράσετε διάφορα souvenirs και όχι μόνο.

Φαγητό: Γενικά μην περιμέντε κάτι το ιδια’ιτερο απο θέμα φαγητού.

εριοχή Vedado

La Roca: Εστιατόριο που ανήκει στην κυβέρνηση (με aircondition :p ) όπου μπορείτε να φάτε με 5-6 CUC μαζί με κοκτειλάκι και έχει τεράστιες μερίδες.

Locos por Cuba: Επίσης καλό φαί με καλές τιμές. Έχει και πρωινό.

Εl Biky: καλό φαί με καλές τιμές. Έχει και πρωινό

Περιοχή Habana Vieja

Los Nardos: Εστιατόριο που ανήκει και αυτό στην κυβέρνηση (με aircondition :p ) με πολύ καλό φαί και καλές τιμές επίσης. Χωρίζεται σε 3 οροφους με διαφορετικές κουζίνες. Να πάτε στον 1ο όροφο αν δεν έχει ουρά.

Αποφύγετε να φάτε σε Havana Vieja γενικά. Το επιχειρήσαμε 1 φορά μιας και πείναγαν τα κοριτσια και το φαι ήταν ψιλοχάλια, μικρές μερίδες και ψιλοακριβό. Αν θέλετε να φατε στην Vieja επιλέξτε το Los Nardos.

Santa Clara - Trinidad

Μετά απο 3 ημέρες στην πανέμορφη Αβάνα αναχωρήσαμε για Trinidad με μια μικρή στάση στην Santa Clara στο μαυσωλείο του Τσε. Μετακινηθήκαμε με ταξί το οποίο μας έκλεισε ο ιδωκτήτης στο Trinidad απο πριν αφού του ζήτησα μέσω airbnb. Η διαδρομή Αβάνα- Σάντα Κλάρα- Τρινιδάδ με 2ωρη στάση Σάντα Κλάρα μας κόστισε 150 CUC. Μετά τις απαραίτητες φωτος στο Μαυσωλείο και στο Μουσείο το οποίο βρίσκεται κάτω απ’ το αγαλμα στην πίσω μερία (το αναφέρω γτ εμείς παιδευτήκαμε να το βρούμε). Μετά απο 370 km φτάσαμε και στο Τρινιδάδ. Μια πολύ όμορφο πλακόστρωτο χωριό!!! Μέναμε σένα διαμέρισμα με 15€/ το βράδυ σχετικά κοντά στην κεντρική πλατεία όπου κάθε απόγευμα μέχρι το βράδυ όλοι διασκεδάζουν με μουσική κοκτέιλς κ χορό.

Φαγητό:

Ochum Yemaya Απ’ τα καλύτερα φαγητά που φάγαμε και πολύ φθηνό. Ενα μικρό παραδοσιακό εστιατόριο.

Αξιοθέτα:

Νομίζω για 2 μέρες ένας μεγάλος περίπατος είναι αρκετος στο Τρινιδάδ όπως επίσης κ ένα μπαν’ακι στην Playa del este.

Cienfuegos

Αναχώρηση από Τρινιδάδ με προορισμό το Σιενφουέγος. Αρχικά όμως θα κάνουμε μια 3 ωρη στάση στους καταράκτες El Nicho.

El Nicho: Αξίζει μια επίσκεψη. Ωραίο τοπίο για περπάτημα όπου εδώ μπορείτε ν’ απολάυσετε τους καταράκτες. Είσοδος 10 CUC. Μπορείτε να το συνδυάσετε πηγαίνοντας Σιενφουέγος ώστε να εξεικονομήσετε χρόνο κ χρήμα. Το ταξί μας πήρε 70CUC για για την διαδρομή Trinidad- El Nicho- Cienfuegos.

Aναχώρηση απο El Nicho για Cienfuegos οπου μετα απο 1,5 ωρίτσα είμαστε στο πάνεμορφο νεοκλασσικό casa . Ίσως το καλύτερο που μείναμε στην Κούβα. Το Cienfuegos είαναι ένα πολύ όμορφο μέρος με πολύ όμορφα νεοκλασσικά, και μια παραλιακή που δεν χορταίνεις να περπατάς. Μετα απο αρκετό ποδαρόδρομο και εδώ, ένα κοκτειλακι το βραδυ και πίσω γιατί το επόμενο πρωί έχει αναχώρηση. Εργετήριο στις 8 και μετά απο ένα πολύ ωραίο πρωινό που μας ετοίμασε η σπιτονοικοκυρά είμαστε έτοιμοι να κάνουμε άλλα 400km για Vinales. (κόστος ταξί 120cuc).

Vinales

Μείναμε 13 ημερες στην Κούβα. 2 ημέρες έβρεξε και αυτές ήταν στο Vinales. Το κλίμα στην περιοχή χαρακτηρίζεται απο υγρασία και γι αυτό η πολλές φυτείες καπνών. Εδώ μέιναμε σ ενα casa 25cuc/ βράδυ με τους συμπαθητικούς κουβανούς οι οποίοι δεν μίλαγαν καθόλου Αγγλικά εκτός απ τον γιο. O ίδιος μας έκλεισε την βόλτα με τα άλογα στο εθνικό πάρκο 20cuc/άτομο αλλά βρήκαμε έναν τύπο στην πλατεία που μας έκλεινε το ίδιο τουρ με 10. Σύμφωνα με όσα είπε, το τουρ περιελαμβανε τα ίδια πράγματα. Εκεί επισκεφθήκαμε την φυτεία του Μανόλο όπου αγοράσαμε και πούρα που παράγει ο ίδιος (3cuc/πούρο) , τις φυτείες καφέ οπού είδαμε πως παράγεται καθώς επίσης και ζαχαροκάλαμων απ’ τα οποία παράγεται ένα πολύ ωραίο τοπικό ρούμι.

Αβάνα

Μετά τις 2 βροχερές ημέρες στο Vinales πίσω για άλλες 4 ημέρες στην Αβάνα (Το ταξί κόστισε 60 cuc. Οι τιμές κυμαίνονται απο 60-80) να επισκεφθούμε και τα υπόλοιπα αξιοθέτα που είχαν απομείνει. Επίσης, κάναμε κ ένα μπανάκι στην playa Santa Maria . Ωραία παραλία αλλά νομίζω έχουν κ καλύτερες. Εμείς 2 μπάνια κάναμε μ΄νο γενικά. Δεν μας ενδιέφερε τοσο. Προτιμούσαμε την εξερεύνηση των διαφόρων εριοχών.Για να φτάσετε ως την Santa Maria μπορείτε να πάρετε λεωφορείο που περνάει απ’ την πλατεία διπλα στο park central στην παλιά Αβάνα. Κόστος μετ επιστροφής 5cuc/άτομο.

Τέλος, ήθελα ν’ αναφέρω οτι είναι μια πόλη που ζεί για την μουσική, τον χορό με πολύ γλυκούς κ φιλόξενους ανθρώπους. Είναι τοσα πολλά που σου αφηνει αυτή η χώρα και οι άνθρωποι και τα οποία θες να διηγηθείς ,αλλά δυστυχώς μέσα απο ένα κείμενο δεν είναι εύκολο. Όσοι δεν μιλάτε ισπανικά (όπως εμείς) θα έχετε ένα πρόβλημα στην συνενόηση. Απλά προσπαθήστε να μάθετε βασικές λέξεις κ εκφράσεις. Επίσης υπάρχουν διαφορα apps για κινητό με μετάφραση (το είχε κατεβάσει η κοπέλα μου αλλά δν θυμλαμαι τ όνομα της εφαρμογής). Δεν έχετε να φοβηθείτε τίποτα όσον αφορά την εγκληματικότητα που ρωτάνε αρκετοί. Αξίζει ένα πρωινό ξύπνημα στις 5.30 το πρωί για να δείτε λίγο την ζωή των κουβανών καθώς πηγαίνουν για δουλειά αλλά κ να τραβήξετε φώτος στην μάλεκον την ανατολή. Τέλος θα σας συνιστούσα να κλείσετε όλα τα δωμάτια μέσω Airbnb απο πρίν.Κάποιοι δέχονται και παζάρι.Απλά στείλτε ένα μνμ. Εμείς τα είχαμε κλείσει όλα από πριν εκτός απ’ το Cienfuegos και την Αβάνα στην επιστροφή, για να τα κλείσουμε υποτίθεται φθηνότερα σύμφωνα με πολλούς. Εν τέλει και στις 2 περιπτώσεις κλείσαμε με 40cuc/ βράδυ χωρίς να δέχονται παζάρι. Περίεργο γιατί ήταν και low season. Για οποιαδήποτε ερωτηση γιατί είμαι σίγουρος ότι δεν έχω αναφέρει αρκετά πράγματα μην διστάσετε να ρωτήσετε. Σας ευχαριστώ κ πάλι όλους.


Υ.Γ1: Ακόμα ηχεί στα αυτιά μου το “ Ehh amigo, Wifi card??? “ και “ Ehh amigo,Taxi???”
Υ.Γ2: Υπάρχουν στιγμές που εύχεσαι να ήσουν ποιητής ή συγγραφέας για να περιγράψεις την μαγεία που έχεις δει. Εγλω δυστυώς ούτε που το πλησιάζω.. Κάποες φορές μερικές φώτος μπορούν να σου δώσουν μια μικρή γε'υση απ' την εμπειρία σου. Σας τις παραθέτω λοιπόν. Σορρυ αν είναι πολλές!
 

Attachments

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Αχ!! Ποσο ερωτας ειναι αυτη η χωρα!!! Κ οντως θα συμφωνησω κ εγω πως οσες φωτο κ να δεις ειδικα απο Αβανα ποτε δεν ειναι αρκετες.. Κ γενικα εχω συνειδητοποιησει οτι τις βλεπεις με διαφορετικη ματια οταν εχεις ηδη παει. Ειναι σαν να μεταφερεσαι εκει κ να ακους τις μουσικες κ τις φωνες τους στους δρομους..

Παντως νομιζω οτι τα ταξι σας εσκισαν λιγακι ε;;
Εμεις για παρομοιες διαδρομες αλλα με αντιθετη κατευθυνση ειχαμε δωσει λιγοτερα.
Βινιαλες- Σιενφουεγος με σταση γκουαμα, λιμνη τεσορο κ κολπο χοιρων 130€
Τρινιδαδ- Ρεμεδιος με σταση Σαντα Κλαρα 80€
Ρεμεδιος- Αβανα 80€
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αχ!! Ποσο ερωτας ειναι αυτη η χωρα!!! Κ οντως θα συμφωνησω κ εγω πως οσες φωτο κ να δεις ειδικα απο Αβανα ποτε δεν ειναι αρκετες.. Κ γενικα εχω συνειδητοποιησει οτι τις βλεπεις με διαφορετικη ματια οταν εχεις ηδη παει. Ειναι σαν να μεταφερεσαι εκει κ να ακους τις μουσικες κ τις φωνες τους στους δρομους..

Παντως νομιζω οτι τα ταξι σας εσκισαν λιγακι ε;;
Εμεις για παρομοιες διαδρομες αλλα με αντιθετη κατευθυνση ειχαμε δωσει λιγοτερα.
Βινιαλες- Σιενφουεγος με σταση γκουαμα, λιμνη τεσορο κ κολπο χοιρων 130€
Τρινιδαδ- Ρεμεδιος με σταση Σαντα Κλαρα 80€
Ρεμεδιος- Αβανα 80€
Εγώ νομίζω οτι τα βρήκαμε σε πολύ καλές τιμές.. Αυτές οι τιμές ήταν με αρκετό παζάρι κ μετά απο αρκετό ψάξιμο. Δεν φαντάσεσαι τι τιμές ακούγαμε.. Εξαρτάται μάλλον και το πότε είχες πάει.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μια χαρά τα εγραψες και μπραβο σου !
Σε ευχαριστουμε για τις χρησιμες πληροφοριες .
 

HighFidelity

Member
Μηνύματα
22
Likes
18
Ετοιμάζομαι για Κούβα σε ένα μήνα και η κωδικοποιημένη σου περιγραφή ήταν εξαιρετικά χρήσιμη !

Αν μπορούσες μια εξήγηση για almendrones :

Μιλάς για standard διαδρομές. Πως τις μαθαίνεις αυτές ? Η είναι μόνο μια διαδρομή π.χ Νέα Αβάνα - Παλιά Αβάνα, Vedado - Παλιά Αβάνα (και πάντα από τους ίδιους δρόμους)

Πληρώσατε με CUP αντί για CUC. Αυτά πως τα βρήκατε ? Μου έμεινε η εντύπωση ότι οι τουρίστες έχουν πρόσβαση μόνο σε CUC
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.266
Μηνύματα
885.751
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom