Ιταλία 150 Anni Unità d'Italia

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού

Arezzo-Montepulciano-Pienza-Montalcino-Sant'Antimo για να καταλήξουμε βράδυ στη Siena,και κάπου εκεί μέσα μια επίσκεψη για ξενάγηση και οινογευσία στο Castello Banfi.

Ναι,καλά.Το πρόγραμμα που είχα εκπονήσει ήταν κάτι παραπάνω από αισιόδοξο και ναυάγησε στην πράξη.Μπορεί οι αποστάσεις να φαίνονται μικρές στο χάρτη,όμως οι χρόνοι μεγαλώνουν στο επαρχιακό δίκτυο και πρέπει να συνυπολογίζεται και η διάρκεια της επίσκεψης σε κάθε μέρος.Το ομολογώ,έσφαλα σε μια από τις σημαντικότερες μέρες του ταξιδιού μου και το πλήρωσα ακριβά.

Το Arezzo απέχει περίπου 75km από την Φλωρεντία και το είχα επιλέξει ως ένα χαρακτηριστικό δείγμα της Ανατολικής Τοσκάνης αλλά και ιδανική είσοδο στα ενδότερα της Μεσαιωνικής υπαίθρου που εκτείνεται στα δυτικά του.Μεγάλη κωμόπολη που υπέστη σφοδρό βομβαρδισμό στη διάρκεια του πολέμου,διατηρεί μια μικρή ιστορική συνοικία με κεντρική αναφορά στην γραφικότατη Piazza Grande.Κάποτε κυρίαρχος της γύρω περιοχής,έφαγε τα μούτρα της όταν αποφάσισαν οι Φλωρεντινοί να ασχοληθούν μαζί της.

Στην αρχή του πεζόδρομου που θα σας οδηγήσει προς την κορυφή μην παραλείψετε μια επίσκεψη στην Βασιλική του Αγ.Φραγκίσκου όπου και σώζεται ένας απίθανος κύκλος νωπογραφιών του Piero della Fransesca που αφηγείται το Μύθο του Αληθινού Σταυρού,μοναδικό δείγμα της πρώιμης αναγέννησης.


(Piazza Grande)

Κάτι που ξεφύγαμε από τις μεγαλουπόλεις,κάτι μια-δυό εκκλησίες,κάτι ένα πάρκο με υπέροχη θέα,ήπιαμε κι ένα καφέ στην πλατεία......το χέσαμε το πρόγραμμα.Όταν το συνειδητοποίησα ήταν ήδη πολύ αργά.Μια πόλη αργότερα αργά.Και τι πόλη!
Το Montepulciano είναι χάρμα οφθαλμών.Γιατί κανένας ταξιδιωτικός οδηγός και κανείς από εσάς δεν το τόνισε βρε εγκληματίες;Λοιπόν κάντε τη χάρη στον εαυτό σας και αφιερώστε χρόνο στην πόλη.Αυτόν που μου έλειπε εμένα δηλαδή και έφυγα εντός μιας ώρας (και να ήθελα να κάνω αλλιώς,το πάρκινγκ που άφησα το αμάξι ήταν ωριαίο).

Το να σας πω για τα αξιοθέατά της θα ήταν σαν να αναπαράγω τους ταξιδιωτικούς οδηγούς,αφού το μόνο που πρόλαβα ήταν να φτάσω μέχρι την κεντρική πλατεία,να τραβήξω μερικές λήψεις και να θαυμάσω την υπέροχη θέα που κρύβεται πίσω ακριβώς από εκεί.Αν ήξερα περί τίνος πρόκειται,πιθανόν να έβαζα και διανυκτέρευση σε αυτό το στολίδι που κακώς δεν αναφέρεται συχνά ή με περισσότερα λόγια στις περιγραφές.

::::::

Η ώρα είχε ξεφύγει κι εμείς στις 15:45 έπρεπε να είμαστε 15km νότια του Montalcino για wine tasting.Όχι δεν θα μάθετε ακόμα γι'αυτό:bleh:.Η Pienza έπρεπε να προσπεραστεί και να επαναπρογραμματιστεί γιατί αλλιώς θα έσκαγα αν δεν την έβλεπα.Ευτυχώς την απογοήτευσή μου ήρθαν να καλμάρουν οι μοναδικές εικόνες της Τοσκανικής υπαίθρου.Και ποιάς υπαίθρου,της Val d'Orcia.

Χαρακτηρισμένη ως Παγκόσμιο Μνημείο Κληρονομιάς με βασική αιτιολογία την "ιδανική αποτύπωση του Αναγεννησιακού τοπίου όπως αυτό δημιουργήθηκε και ζωγραφίστηκε αναδεικνύοντας την αρμονία της ανθρώπινης συνύπαρξης με την φύση,αλλά και το πόσο έχει επηρεάσει την σύγχρονη σκέψη γύρω από την ίδια την έννοια του τοπίου".

Χιλιοφωτογραφημένη,χιλιοζωγραφισμένη απλά υπέροχη.Από τις λίγες φορές που μου έχουν τύχει ως σήμερα όπου ο φακός υστερεί σοβαρά στο να συλλάβει την πραγματική μεγαλοπρέπεια του μέρους και των συναισθημάτων που αυτό προκαλεί.

::::::

Επόμενη στάση Montalcino.Μόλις είχαμε τελειώσει από την οινοποσία και ψάχναμε κάτι να φάμε.Ευχή και κατάρα σας δίνω,μην βρεθείτε στην επαρχία γύρω στις 17:30-18:00 πεινασμένοι.Εκτός που η πόλη είχε ελάχιστα φαγάδικα,σε αντίθεση με κάβες, κι αυτά ήταν κλειστά και άνοιγαν μετά τις 19:30.Πέραν τούτου δεν ενθουσιάστηκα και ιδιαίτερα με την πόλη,εννοώντας ότι στο ίδιο στυλ είδα πολύ ανώτερες πόλεις στην περιοχή.Βέβαια είναι ιδανικό μέρος αν θέλετε να ψωνίσετε τοπικά κρασιά -κι όταν λέμε τοπικά εννοούμε Brunello di Montalcino- κι έχει και το καστράκι του αν είστε καστρομανείς (είμαι βέβαιος ότι είστε αρκετοί).
:::

Τελοσπάντων,βρήκαμε να φάμε,πήρε να σουρουπώσει,έχασα το Sant'Antimo (ένα μοναστήρι βγαλμένο μέσα απ'το Όνομα του Ρόδου) και δυστυχώς οριστικά μιας δεν επανήλθα ποτέ,και μια και δυό κινήσαμε για Σιένα.Highlight της διαδρομής,όταν μετά την πρώτη πινακίδα που μας προειδοποιούσε για ελάφια στο δρόμο κι ενώ λέγαμε "καλά εντάξει",ένα νεαρό του είδους διέσχισε πηδώντας χαρωπά το δρόμο.

Τακτοποιηθήκαμε στη Σιένα και βγήκαμε μια βραδινή βολτίτσα.Εντύπωση μας έκανε ότι εντεκάμιση η ώρα το μαγαζί που καθίσαμε για ένα ποτάκι μάζευε τραπέζια ενώ κι ο κόσμος "έσπαγε" σιγά σιγά.Εκτός αυτών που την αράζανε με μια μπύρα ανά χείρας σχεδόν σε όλη την πόλη,κατά κύριο λόγο φοιτητές,πολλοί εξ'αυτών και Έλληνες.


 

Attachments

Last edited by a moderator:

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ειμαστε πολλοί που περιμένουμε...και εγω πρώτη πρώτη , μιας και φευγω με το καλό την δευτερα 30/6...
μην αργείς,λοιπόν....
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ωχ ωχ ωχ,βάσανα.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.272
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Τοσκάνη! Τέλεια! Ανυπομονώ για υπέροχες φωτογραφίες, οινικές δοκιμές και ιταλική κουζίνα!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τι εισαι εσυ παιδι μου....μολις ηρθες και επιασες αμεσως δουλεια .....!!!
Αγαπημενες και γνωριμες εικονες.
Περιμενουμε λεπτομερειες για τις οινοδοκιμες και τις οινοποσιες.(ελα ελα πεστα λοιπον..μη ντρεπεσαι)
ΥΓ.Δεν υπαρχει πιο σπαστικο(κατ εμε) απο συνταξιδιωτες που δεν θελουν ή δεν μπορουν να σπινταρουν.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ειμαστε πολλοί που περιμένουμε...και εγω πρώτη πρώτη , μιας και φευγω με το καλό την δευτερα 30/5...
μην αργείς,λοιπόν....
ωχ..λαθος 30/5.....maltakias...δωσε κατι στον λαό...
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Πήρε φόρα παιδί μου αυτός από την ιστορία με τη Κούβα και τώρα ποιός τον πιάνει! Εύγε maltakia τέκνον μου, πάμε βόλτα στα πάτρια εδάφη να μυρίσουμε Ιταλία :clap:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το ξεκίνημα περιλαμβάνει πρωινή άφιξη στο Malpensa και από εκεί παραλαβή αυτοκινήτου με στόχο την Πίζα,338km μακριά.

Βεντουζάρω το πρόσφατα αποκτηθέν GPS στο παρμπρίζ του Peugeot 3008 που μας παρείχε το γραφείο ενοικιάσεως,πατάω τον -από την Ελλάδα προαποθηκευμένο- προορισμό και ακούω την περίεργη φωνή του μηχανήματος να μου ανακοινώνει την πρώτη στροφή που πρέπει να πάρω με μια γελοία αμερικάνικη προφορά ιταλικών οδών.Τα χέρια μου ιδρώνουν στο τιμόνι καθώς ανοίγομαι στην autostrada και το επί διμήνου σχεδιασμένο πλάνο αρχίζει να παίρνει σάρκα και οστά.

Πιάσαμε την Πίζα γύρω στις 14:00 και αφού αμολήσαμε την "πεζουδιά" σε ένα δωρεάν υπαίθριο πάρκινγκ κατευθυνθήκαμε στο σχεδόν μοναδικό ενδιαφέρον σημείο της πόλης.Βλέπετε,η πόλη ισοπεδώθηκε κατά τη διάρκεια του Β'Π.Π. και είναι ελάχιστα τα μεσαιωνικά μνημεία που της έχουν απομείνει.Ο αέρας που αποπνέει σαν πόλη δεν έχει καμία σχέση με τις υπόλοιπες διάσημες Τοσκανές,αλλά η Piazza ή Campo dei Miracoli (πλατεία των θαυμάτων) αποζημιώνει από κάθε άποψη.Και νομίζω πως ο καθένας θα ένοιωθε ελλιπής αν δεν κάνει έστω μια βόλτα εδώ.

Στην πλατεία δεσπόζει το γιγαντιαίο βαπτιστήριο δίπλα ακριβώς από το Duomo.Πίσω από το τελευταίο παίζει κρυφτούλι ο διάσημος κεκλιμένος πύργος της πόλης.Πρόκειται για ένα καμπαναριό στην ουσία που η σαθρότητα του εδάφους επί του οποίου χτίστηκε το έκανε διάσημο ανά την υφήλιο.Αυτή την χρονική περίοδο θα τον αντικρίσετε με μια απόκλιση από την κατακόρυφο της τάξεως των 4 μοιρών περίπου.Μπορεί να ακούγεται μικρή αλλά,πιστέψτε με,σε ένα κτίριο 56 μέτρων γεμάτο κιονοστοιχίες δείχνει άκρως εντυπωσιακό.Τουλάχιστον εμένα το θέαμα με ενθουσίασε περισσότερο απ'όσο περίμενα.

Στο βάθος της πλατείας το κενό γεμίζει η διαμήκης κατασκευή του Campo Santo,του τέταρτου "θαύματος".Ένας κατάλευκος ταφικός χώρος που κρατάει την αγιοσύνη του -Santo- από την ιστορία που το θέλει να χτίστηκε πάνω σε χώμα από το γολγοθά το οποίο μεταφέρθηκε εδώ ύστερα από την 4η σταυροφορία.Εκτός από το ίδιο το κτίσμα θα συναντήσετε και μια ενδιαφέρουσα συλλογή από νωπογραφίες (fresco) οι οποίες είναι στην διαδικασία σταδιακής αποκατάστασης από τον πόλεμο και ύστερα,μιας και μια "έξυπνη" βόμβα των συμμάχων τότε προκάλεσε ανεπανόρθωτες ζημιές.

:::

Η αναχώρηση από την πόλη έγινε λίγο αργότερα,καθώς απειλητικά σύννεφα πλησίαζαν το μέρος,παραλείποντας την βόλτα στον Άρνο.Παρ'όλο που δεν το είδα με τα μάτια μου,την παραθέτω ως πρόταση για τους επισκέπτες αν μη τι άλλο για να δείτε την Santa Maria della Spina.Μια κουκλίστικη εκκλησούλα που πήρε το όνομά της από την θρυλούμενη αποθήκευση εντός της ενός από τα αγκάθια του στεφανιού του εσταυρωμένου.

Quick info
Τα εισιτήρια για την είσοδό σας στα μνημεία χωρίζονται σε:




    • Μόνο ο καθεδρικός -->2?




    • 1 μνημείο εκ των Battistero, Camposanto Monumentale, Museo dell'Opera, Museo delle Sinopie -->5? και τα 4 μνημεία-->8?




    • 2 μνημεία εξ'όλων των παραπάνω -->6? και τα 5 μνημεία-->10?




    • Η άνοδος στον πύργο χρεώνεται ανεξάρτητα με κόστος 15?
 
Last edited by a moderator:

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Δε νομίζω, να χεις την εντύπωση ότι ξεμπέρδεψες για σήμερα?mad:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλά,καλά.Ηρεμήστε,θα γράψω κι άλλο.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Όχι μόνο λόγια... και φωτογραφίες. :D
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καθήστε ρε.Αν βάλω πολλές φωτό στην Πίζα τι θα κάνω παρακάτω δηλαδή;
Έχω και περιορισμένο χώρο,μην ξεχνιέστε.Δεν θα γονατίσω μόνο για ένα ταξίδι.Πάντως αν μέχρι το τέλος έχετε παράπονο από φωτογραφίες ελάτε να μου πείτε.

Για Πίζα καλές είναι αυτές.Τελεία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.595
Μέλη
38.998
Νεότερο μέλος
Gio_Kar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom