Ryanair 1o Ταξίδι με την Ryanair. Βοήθεια

Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Η δική μου άποψη είναι ότι εξαρτάται στον υπάλληλο και εμμένω σε αυτή, γιατί έχω δει στο ίδιο αεροδρόμιο (Charleroi) τη μία μέρα να επιτρέπεται μία σακούλα duty και ένα μήνα μετά να απαγορεύεται. Επίσης, σε άλλες περιπτώσεις μπορεί να παίζει η αυστηρότητα ανά χώρα/αεροδρόμιο. Γενικά οι Έλληνες και οι Ιταλοί δεν είναι και τόσο αυστηροί κατά τη γνώμη μου.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Η δική μου άποψη είναι ότι εξαρτάται στον υπάλληλο και εμμένω σε αυτή, γιατί έχω δει στο ίδιο αεροδρόμιο (Charleroi) τη μία μέρα να επιτρέπεται μία σακούλα duty και ένα μήνα μετά να απαγορεύεται. Επίσης, σε άλλες περιπτώσεις μπορεί να παίζει η αυστηρότητα ανά χώρα/αεροδρόμιο. Γενικά οι Έλληνες και οι Ιταλοί δεν είναι και τόσο αυστηροί κατά τη γνώμη μου.
Και όμως κάνεις ΛΑΘΟΣ. Στο Σαρλερουά είναι αναρτημένες μεγάλες πινακίδες που ενημερώνουν ότι όλοι οι επιβάτες της ράιαν μπορούν να έχουν μια έξτρα σακκούλα από τα φρησοπ. Αυτό υπήρχε το Σάββατο. Τελικά θα καταντήσουμε να μιλάμε μόνο με φωτογραφίες για να φανεί η αλήθεια. Αν συνεχιστεί αυτό το τουρλουμπούκι θα κάνω τα πάντα για να τις βρω και να τις ανεβάσω.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Και όμως κάνεις ΛΑΘΟΣ. Στο Σαρλερουά είναι αναρτημένες μεγάλες πινακίδες που ενημερώνουν ότι όλοι οι επιβάτες της ράιαν μπορούν να έχουν μια έξτρα σακκούλα από τα φρησοπ. Αυτό υπήρχε το Σάββατο. Τελικά θα καταντήσουμε να μιλάμε μόνο με φωτογραφίες για να φανεί η αλήθεια. Αν συνεχιστεί αυτό το τουρλουμπούκι θα κάνω τα πάντα για να τις βρω και να τις ανεβάσω.
Χαχα καλά δε με σοκάρει τόσο να κάνω λάθος, το δέχομαι :) Η γνώμη μου βασιζόταν στην ως τώρα εμπειρία μου, μπορεί κάλλιστα κάτι να έχει αλλάξει. (*μάλιστα τώρα που το λες την τελευταία φορά που πέταξα βρυξέλλες νομίζω όντως είδα την πινακίδα, απλώς επιφυλάσσομαι γιατί έχω άθλια μνήμη)

+1 για τις φωτογραφίες, είμαι οπτικός τύπος :)

Τώρα τα διαβάζει κανείς αυτά που γράφουμε ή ο συμφορουμίτης τελικά δε θα πάει πουθενά;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
και οι φίλοι της απορούν..θα πρόκειται για εξαίρεση στο Charleroi. Από Μαδρίτη-Μαρακές πάντως τη μοναδική φορά που ταξίδεψα ήταν πολύ αυστηροι.

aimg256.imageshack.us_img256_3140_003vm.jpg
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Σε μία γενναία επίδειξη μεγαλοψυχίας ο Σαμίων με έβγαλε από το άγχος να ψάχνω για φωτό. Όμως το ψάξιμο θα συνεχιστεί και στα υπόλοιπα αεροδρόμια (με αυτοψίες όμως, και όχι άκουσα- διάβασα-ίσως δεν πρόσεξα καλά)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
(με αυτοψίες όμως, και όχι άκουσα- διάβασα-ίσως δεν πρόσεξα καλά)
Πόσταρα κανονισμό της εταιρείας που απαγορεύει πάνω από ένα carry-on. Αν δε σ' αρέσει, τα παράπονά σου στο Λίγδη.

Σε κάθε περίπτωση αυτό που γράφει ο Νορθ66 είναι καθαρό ψέμα, αν οι συντονιστές δεν μπορούν να το ελέγξουν σαφώς δεν φταίνε, αλλά δεν επιτρέπεται να χειροκροτείται η παραπληροφόρηση.
Επίσης σε συμβουλεύω να μην επικαλείσαι τους μοντερέιτορς να ελέγξουν το αν αυτά που λέω είναι αλήθεια ή ψέμα, γιατί με την άγνοιά σου περί αεροπορικών θεμάτων εκτίθεσαι.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Μάλλον δεν τίθεται θεμα άγνοιας ή γνώσης αλλά εμπειρίας. Όλες οι εταιρίες έχουν όριο βάρους αλλά σπάνια θα πληρώσει κάποιος αν η διαφορά είναι μέχρι δύο κιλά. Το ίδιο κάνει και η ράιαν αν δεν κάνουν οι πελάτες της υπερβολές. Αλλά είπαμε, αυτά δεν μαθαίνονται από τον υπολογιστή...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Borealis έχω πληρώσει για υπέρβαρη βαλίτσα 2 κιλών! Πάλι από charleroi.

Άσχετο, βλέπω το άβαταρ σου αλλά δε διακρίνω, banksy?
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Γιατί είμαι βέβαιος ότι αν το ξανασκεφτείς πάλι θα θυμηθείς ότι ήταν για κάτι άλλο το πρόστιμο...
Γιατί έχω δώσει πρόσωπο στο φόρουμ ότι έχω μνήμη χρυσόψαρου και το χρησιμοποιείτε για να με ξεφτιλίζετε :bleh:
Το θυμάμαι καλά όμως αυτό γιατί είχα ξαφνιαστεί! Αλλά οκ έχω χάσει κάθε αξιοπιστία ως πηγή οπότε αποσύρομαι στη σπηλιά μου :cool:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
οι κανονισμοι της εταιρείας πάντως και οι χρεώσεις της έχουν και σαφή πλεονεκτήματα..

awww.modellismodicarta.it_clothes.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom